Zavrieť

Porady

Aká lúčna zmes alebo niečo pod.?

Máme záhradu v zastavanej oblasti, a predná časť záhrady 16x20 m je dlhšie nevyužívaná - uvažujeme o stavbe domku, ale až o 1-2 roky. Vo vegetačnom období túto prednú časť často postrekujeme proti burinám - postreky niečo stoja a je to aj časovo náročné.

Preto uvažujem, že či by bolo vhodné tam zasiať zatiaľ nejakú lúčnu zmes alebo niečo podobné, aby sa tam nešírili burina, a tiež aby tam nebola len holá zem. Tiež by sa mi to nechcelo kosiť.

Vedel by mi niekto poradiť najvhodnejšie riešenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    ...daj tam tento Sedum. Rozrastie veľmi rýchlo, kosiť netreba....len aby si sa ho vedel zbaviť. Ja mám medzi ružami, aby som nemusela kosiť a tráva nerastie. No sú aj inénapr Juniperus Sedum

    Juniperus

    ..kvitnúci Flox a mnoho iné...
    Naposledy upravil Valcake : 28.01.12 at 02:31

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V zahradkarstvach dostat "zmes na zelene hnojenie". Je to sacok semien,ktore staci rosypat po pode.Prekryje to podu,zabranuje rastu burin,na pohlad je to pekna, suvisla zelena plocha.
    Na jar,alebo na jesen to staci zarylovat, ci zaorat do zeme.Nema to hlboke trsove korene, takze odpada pracne likvidovanie ako pri travnikoch.
    Je to prirodny zdroj zivin pre podu,okrem toho zarylovania s tym nie su ziadne starosti. Raz za rok si snad najdes trochu casu na pohyb na zdravom vzduchu

    Ak by sa ti aj to zdalo pracne, tak si vygoogli "podokryvne rastliny" , je ich vela druhov,takze mas na vyber

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Lubomir1 Pozri príspevok
    Máme záhradu v zastavanej oblasti, a predná časť záhrady 16x20 m je dlhšie nevyužívaná - uvažujeme o stavbe domku, ale až o 1-2 roky. Vo vegetačnom období túto prednú časť často postrekujeme proti burinám - postreky niečo stoja a je to aj časovo náročné.

    Preto uvažujem, že či by bolo vhodné tam zasiať zatiaľ nejakú lúčnu zmes alebo niečo podobné, aby sa tam nešírili burina, a tiež aby tam nebola len holá zem. Tiež by sa mi to nechcelo kosiť.

    Vedel by mi niekto poradiť najvhodnejšie riešenie?
    Pises, ze tam onedlho planujes stavat,predpokladam, ze si budes chciet potom aj upravit okolie a zalozit nejaku, ci uz okrasnu,alebo zeleninovu zahradku...

    Vysadenim nejakej lucnej zmesy nic nevyriesis,len si pridas robotu,ked to budes musiet neskor pracne likvidovat. Ovela jednoduchsie je vysklbavat, ci vykopavat z pozemku zelinu ako travu. Trava vytvara trsy, takze kazdy jeden budes musiet vykopat,chytit do ruk,obuchat od zeminy atd.

    A lucna travnata zmes? Ked si precitas zlozenie akejkolvek lucnej zmesy, tak je to vlastne tiez iba zmes burin.
    Az niekolkorocnym prirodnym procesom vznikne pekna lucka plna kvietkov, aku vidis na prechadzke pri lese...

    A na chemicke postreky radsej tiez zabudni a radsej 3-4x rocne zober kosacku,alebo vyzivac a pozemok vykos,aby sa rastliny nevysemenovali.
    Ta chemia ti v pode zostava. Ci tam raz budes pestovat zeleninu,alebo sa ti budu na travniku hrat deti...
    Poda je "zivy organizmus". K spravnemu fungovaniu potrebuje aj cerviky, chrobaky, vtaky a pod.
    Tou chemiou si vyhubis vsetko zive a k tomu,aby si neskor udrzal nejaku peknu zahradu budes potrebovat znovu litre chemie a kila hnojiv, lebo v tej mrtvej pode plnej chemie nemas nic...
    A po par rokoch budes nestastny,lebo tvoje deti budu mat rozne alergie,oslabenu imunitu, ci ine neduhy...

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Daj šancu chrobáčikom: daj tam lúčnu zmes s iskierkami, púpavami, skorocelom, prilákaš si tam aj vtáčiky a môžeš po tráve behať bosý. Nebudeš mať síce anglický trávnik ale nebudeš mať ani ploché nohy.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    hubatá Pozri príspevok
    Daj šancu chrobáčikom: daj tam lúčnu zmes s iskierkami, púpavami, skorocelom, prilákaš si tam aj vtáčiky a môžeš po tráve behať bosý. Nebudeš mať síce anglický trávnik ale nebudeš mať ani ploché nohy.
    Je to nejaká zmes, ktorá sa dá kúpiť v obchode v balíčku?
    A nebude to treba kosiť?

    Estetic je offline (nepripojený) Estetic

    Estetic
    Tiež by ma zaujímali rastlinky na splanenie.Ktoré zasadím a vyrastú kdekoľvek v záhrade.Púpavu mi neradte,ani bodliaky,tie už mám.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    arizona Pozri príspevok
    Pises, ze tam onedlho planujes stavat,predpokladam, ze si budes chciet potom aj upravit okolie a zalozit nejaku, ci uz okrasnu,alebo zeleninovu zahradku...
    Záhrada má 1.000 m2, v zadnej časti je to riadna záhrada. Ide mi len o predok 300 m2 (16x20m), na ktorom je v pláne postaviť dom o cca 2 roky (kríky a trávnik by sa v okolí zasial teda o cca 4 roky).

    A nakoľko tam teraz rastie len burina, ktorá sa strieka (financie, časová náročnosť), tak by som chcel na tých pár rokov niečo zasiať, o čo by sa nemuselo starať (max. pred zimou pokosiť).
    Samotná holá alebo zaburená zemina nepôsobí dobrým dojmom.

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Môžeš plochu osiať ďatelinou plazivou, vydrží na stanovišti niekoľko rokov, je veľmi rozpínavá a vytvára nízky koberec. Odolná voči suchu. Semená bežne dostať kúpiť.
    Určité druhy trávy pre golfové ihriská ponúkajú ako nízke a pomaly rastúce, sú drahé (2X drahšie ako bežné semená) a efekt slabý. Rástla rovnako rýchlo a zle sa kosila.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    pmajap Pozri príspevok
    Môžeš plochu osiať ďatelinou plazivou, vydrží na stanovišti niekoľko rokov, je veľmi rozpínavá a vytvára nízky koberec. Odolná voči suchu. Semená bežne dostať kúpiť.
    Tá ďatelina sa nerozšíri po celej záhrade, alebo zostane len tam, kde sa zaosiala?

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Rozšíri. Keď budeš zakladať trávnik musíš to vystriekať nielen proti ďateline. Sused má vypestovaný trávnik práve z tejto ďateliny a vyzerá veľmi dobre. Po čase sa aj na pestovanom trávniku objaví tak ako púpava, v záhrade sa jej už nebránim. Hriadky od trávnika mám oddelené 15 cm fóliou a nešíri sa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.