Zavrieť

Porady

Výmena stupačiek + azbestové rúry na odsávanie

Zdravím.

V našom paneláku plánujeme výmenu stupačiek. Jedná sa o 8 poschodový dom, 2 vchody, 4 byty (stupačky) na jednom poschodí. Teda spolu 64 bytov.
Určite chceme vymeniť kanalizáciu a trubky na teplú a studenú vodu. Jedná sa o 45 ročný dom a v stupačkách máme 2 azbestové rúry na odsávanie.
Medzi vlastníkmi bytov je polemika, či vyhodiť ten azbest a dať tam plechové rúry na odsávanie alebo nie.
Chcel by som sa spýtať, aké s tým máte skúsenosti, či azbest vyhodiť alebo nechať a koľko je približná cena na jeden byt za vyhodenie azbestu.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    A čo nato hovorí revízny technik ? My sme menili stúpačky plynu na základe revíznej správy (niektorí tvrdia, že potrubie má vydržať aj 50 rokov). Naše sme menili po 30 rokoch a bol už najvyšší čas.
    S plynom nie sú žiadne žarty.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    ano to co je medzi stropom a podlahou vydrzi roky, ale u nas keby ste videli ako vyzera beton v ktorom je potrubie ked prechadza medzi poschodiami, tak by ste zmenili nazor. Videla som aj vybratu plynovu ruru z takeho domu ako mame my a predstavte sil, v casti ktora bola v betone bola prehrdzavela a derava. Ked sa mi podari vecer, skusim sem prilepit par fotiek a pochopite. A o ostatnych rozvodoch ani nehovorim...Neviem ci potrubia su v sprave SPP, to ma nenapadlo zistit, ale viem ze boli pripady aj v Petrzalke ked zacal unikat plyn prave z takehoto potrubia (ten dovod co som pisala), plynarne museli odstavit a vlastnici bytov ich museli dat vymenit.
    Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  Sn_mka158.jpg
Zobrazení: 75
Veľkosť:  12.0 KBTak toto je plynova rura, konkretne cast z betonu. Teraz sa vraj davaju vsetky rozvody ktore prechadzaju betonom do nejakeho ochranneho puzdra, prave aby sa nestavalo toto...
    Naposledy upravil nika.sum : 11.04.12 at 11:26
    Indeed Pod každou stúpačkou plynového vedenia je aj VENTIL,ktorým sa dá potrubie uzavrieť ak by došlo k uniku plynu.
    nika.sum Moze byt, ale co sa tym vyriesi? Momentalna hrozba ale potrubie treba v takom pripade vymenit nie?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P4050021.jpg
Zobrazení: 31
Veľkosť:  66.6 KBKlikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P4050034.jpg
Zobrazení: 39
Veľkosť:  47.5 KBKlikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P4050045.jpg
Zobrazení: 35
Veľkosť:  46.2 KBKlikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P4050050.jpg
Zobrazení: 38
Veľkosť:  74.8 KB

    Tak takto to vyzera u nas v suterenoch pri stupackach po dlhych rokoch vytapania, ktore nikto neriesil kym to len mohli ignorovat...myslite, ze je to v poriadku?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Mala by si tým, ktorí nechcú úver vysvetliť, že pri úvere sa neručí bytmi ale FO. A tiež vypočítať koľko by to mesačne navýšilo príspevok.
    Úver zo ŠFRB je dobrá vec ale ak má správca nejaké konexie, lebo je to na dlhé lakte.
    Už tento rok je materiál a stavebné práce drahé. Ešte by bolo dobré pozvať si na schôdzu revízneho technika, prípadne iného odborníka aby to vysvetlil.
    My sme mali prísľub v ČSOB na úver s 2,9 úroom a mali sme brať cca 200 tis. € Bolo v tom zateplenie, rekonštrukcia balkónov, výmena kanalizačných (azbestových), a plynových stúpačiek. Výmena vchodových dverí, pivničných a chodbových okien a úpravy suterénov ( nová dlažba, schránky a i). Na všetko sme mali urobený projekt (platí nám ešte 3 roky). Jeden deň na zhromaždení všetko odsúhlasili a na druhý deň majitelia, ktorí nechceli úver začali spisovať petíciu proti a samozrejme aj niektorí tí, ktorí boli za úver.ju podpísali.
    Nakoniec sme si zobrali úver len 60 tis. € a urobili sme práce okrem zateplenia a balkónov. O rok sme museli opraviť panelové spoje a pukliny v paneloch, lebo do nektorých bytov začalo zatekať. Zbytočne sme vyhodili 16 tis. € (museli sme tieto práce robiť z lešenia, lebo máme zateplenú strechu NOBASILOM a žiadna firma si na seba nezobrala riziko, že by ju pri zlanovaní nepoškodili. Toto všetko mohlo byť odstránené pri zateplení budovy.
    Tak ja závidím takým bytovkám, kde sú ľudia normálny a hlavne logicky a ekonomicky uvažujú.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    My sme to tiež chceli vymeniť. Ale firma. ktorá nám vymieňala staré azbestové odpadové rúry nám urobila posudok, kde je uvedené, že sa nejedná o azbest ( v tom obklade je minimálne množstvo azbestu, ktoré vraj nie je škodlivé), tak sme ten obklad nemenili.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Pravdepodobne unik zatial nebol, ale myslim, ze ked zacne unikat bude neskoro. Buduci tyzden mam ist za konatelom u spravcu, zoberiem aj tieto foto. My mame ten problem, ze sme dostali na zateplenie dotaciu, musime ju pouzit a zacat zateplovat uz v buducom mesiaci lebo inak o dotaciu prideme, ale...chybaju nam este nejake peniaze aj na prace ktore treba spolu s dotaciou spravit. Par ludi v jednom vchode (to som tu uz niekolkokrat spominala) sa brania zobratia uveru takeho aby sa dali doporiadku rozvody a v poslednom rade ak vyjdu peniaze aj vstupne priestory a schodistia, pretoze to uz pomaly vyzera ako na Luniku, ale najma tie prace ktore nas ohrozuju. Teraz budeme musiet ako dom vyriesit, ci sa pritlacenim k muru (cas suri) nechame dotlacit k minimalnemu uveru, kde sa neurobia ziadne prace a nezostane takmer ziadna rezerva (vzhladom na stav v akom sa dom nachadza) alebo zoberieme rozum do hrsti a schvalime najvyssi mozny uver co nam banka da bez navysenia fondu oprav. Spravca vsak zacal znovu vytahovat moznost zobratia uveru zo ŠFRB, co si myslim, ze sa nam urcite na prvykrat nepodari (nakolko uz mame dotaciu) a cim dlhsi cas ....ceny rastu, opravy budu narocnejsie a aj uroky v banke budu stupat ak bude stupat inflacia...podla mojho nazoru by sme mali zobrat ten vyssi uver a porobit vsetko co sa len da...
    A aj nas dom ma 30 rokov...Ta plynova rura co som dala vyssie nie je z nasho domu, ale podobneho a rovnako stareho ako mame my. To mam na to, aby ludia mali predstavu o tom ako asi vyzeraju tie nase, ale reakcia jedneho pana, kt. beru ako odbornika u nich v brane, lebo je zo stavebneho odboru, bola, ze si mozem tu fotku strcit....Zial nasu ruru nemozem mat, ked ich nevyberali...
    Naposledy upravil nika.sum : 12.04.12 at 09:52

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    doporučujem Vám urobiť všetko naraz, my sme nemali eurokoruny tak sme najskôr menili stúpačky na SV a TUV a spiatočku, potom asi o dva - tri roky sme robili výmenu rozvodov kanalizácie a plynu...bolo to komlikované, hlavne presvedčiť ludí čo mali zamurované WC , že je to nutné....podarilo sa pochopili.....bez problémov ..Ď im....

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    No to u nas dopadne tiez len s nejakymi 50-60 tis. ŠFRB - neviem ci pri tom ze sme uz dostali dotaciu nam pomoze spravca aj keby mal konexie, som pesimista hlavne kvoli tomu, ze ked sa to nepodari, neverim, ze v zapati odsuhlasia komercny uver - toho sa velmi obavam. Urcite by som tiez radsej brala uver za 1% ale ked budeme rok cakat (v tom naoptimistickejsom pripade), tak na tom aj tak nic neziskame. Normalne mi tento dom ubera roky zo zivota. Zasnem nad hlupostou ludi.
    Tiez vacsina navrhuje 200 tis.uver +dotaciu mame+vlastne zdroje: vymena rozvodov (TUV,SV, plyn a dazdova voda), senzorove osvetlenie,vysunutie a vymena zadnych bran, vymena zadveria, ciastocna rekonstrukcia vytahov, zateplenie a rekonstrukcia vnutra. Uz nastastie mame pivnicne a schodistne okna vymenene a predne brany vymenene. Strecha bola robena pred odkupenim bytov a sonda ukazala ze vraj je zateplenie dostacujuce, kedze vsak pri strojovniach zateka a tiez este pri odtokoch, tak som navrhovala aj toto riesit, ale....Tiez zavidim bytovkam, kde sa dohodli...U nas ti co maju zamurovane nechapu, vraj oni si to dali doporiadku, ale odmietaju pochopit, ze tam sa riesia spolocne rozvody, nie tie co su za meracmi a tie nikto doporiadku nedaval. A navyse zamurovanie tych stien nie je v sulade so zakonom ak sa nemylim, vlastnik je povinny nechat to pristupne kvoli havariam a to urcite neznamena jedno okienko.

    No o tom ze sa neruci bytmi opakujem stale dookola a urcite pri informacii o uvere, kt. chcem pred schodzou dat do schranok to tam bude zvyrazne a tiez dopad na FOaU, uz ked toto nepochopia tak neviem...

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, tak ozyvam sa po dlhsej dobe ohladne tejto temy. Uver sme vtedy schvalili a uz mame zateplene, musim povedat, ze asi aj s bozou pomocou, firma co nam to robila...skoda slov...nic-moc. Vysledok je aj vdaka stavebnemu dozoru dobry, dufam, ze sa neobjavia nejake vazne skryte vady....Teraz budeme riesit vymenu stupaciek a rozvodov na vodu a plyn. Dnes ideme vybrat firmu. Mame na to projekt, tak verim, ze to nebude take problematicke, aj ked urcite niektorí susedia budu robit problemy. Mame jeden NP v osobnom vlastnictve a majitel povedal, ze nas tam nepusti, ale toto musi riesit spravca, je nejaky zakon....Jedine co viem, ze nas vchod by mal byt relativne v pohode, vsetci chceli vymenu takze, ja sa uz rozculovat nemienim. Stravila som ohladne zateplovania niekolko mesiacov okolo domu a poviem Vam, ze ludia vedia byt neskutocne hlupi a arogantní. Ked sa dokonci rekonstrukcia, na ktoru sme brali uver budem neskutocne stastna...

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    nie som škodoradostný, ale ten vlastnik NP čo Vás nechce vpustiť do mietností, keby sa mu stalo čo nám, že 27.12., prasklo železné potrubie teplej vody..všetko sme zvládli za pomoci niektorých susedov..škody neboli nijek veľke...a preto už máme stúpačky SV, TV + spiatočku, plyn a kanalizáciu po 30 rokoch vymenené.....

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    IvanPK Pozri príspevok
    nie som škodoradostný, ale ten vlastnik NP čo Vás nechce vpustiť do mietností, keby sa mu stalo čo nám, že 27.12., prasklo železné potrubie teplej vody..všetko sme zvládli za pomoci niektorých susedov..škody neboli nijek veľke...a preto už máme stúpačky SV, TV + spiatočku, plyn a kanalizáciu po 30 rokoch vymenené.....
    Toto aj ja hovorim, ze keby sa tym co najviac protestuju stalo nieco take, ze akou rychlostou by sme mali vsetko vymenene. Ten dotycny, ktory tam ma firmu ma vsetko oblozene sadrokartonom, ma to urobene krasne, ale tiez si myslim, ze by mu na krase nejaka havaria nepridala a tym ze je uplne naspodu....Ale stale sa najdu taki co tvrdia, ze by to (po 30 rokoch) este takych 10 vydrzalo. Ved ked vyberu tie rury tak Vam to sem nalepim, som naozaj zvedava ako budu vyzerat...

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    My sme menili kompletne vsetky stupacky, aj azbestove boli.. a to sa niektore babky zavreli dobreze nie do tej chodby aby im nahodou wcko neukradli a tam dychali ten prach.. no som mala dost. Ale islo to perfektne rychlo, sikovna firma... palka to bola financna pre fond to je pravda... vymenilo sa to naukor zateplovania ale bolo treba, nam uz praskali potrubia vody v stene a vnutri to tieklo a vytapalo susedov...

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    na doplnenie : nám praskali aj odbočky z hlavnej stúpačkovej kanalizáie, kde je odpočka na WC -ko a kde ide k umývadlu, bolo to tučim z azbesto-cementu, potom to stekalo dolu a hrdzavelo nam aj plynové potrubie....ale už to máme vymenené po 30 rokoch...
    fortunka ano presne toto nas vytapalo ) nevedela som to pomenovat... )

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    IvanPK Pozri príspevok
    na doplnenie : nám praskali aj odbočky z hlavnej stúpačkovej kanalizáie, kde je odpočka na WC -ko a kde ide k umývadlu, bolo to tučim z azbesto-cementu, potom to stekalo dolu a hrdzavelo nam aj plynové potrubie....ale už to máme vymenené po 30 rokoch...
    A presne toto mame aj my, takze musi ta plynova rura vyzerat strasne ....

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...my začíname meniť vo štvrtok vodu a plyn.... Livkvidácia azbestu je tak strašne drahá, že vzduchotechniku nechávame tak. A aj po rokovaní s firmou, čo to robí, vlastne pri manipulácii, teda pri demontáži by uniklo toľko tých škodlivých čiastočiek, ktoré by sme museli vdýchnuť..... Cena za demontáž a likvidáciu azbestu bola niekoľkonásobne vyššia ako cena všetkých ostatných prác spolu...

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Presne tak , NIE JE DOVOD meniť ventilačné potrubia.

    V našej bytovke, to spravili tiež tak,

    vymenili vedenia SV, TUV a kanalizácie a všetci sme spokojní.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Indeed Pozri príspevok
    Presne tak , NIE JE DOVOD meniť ventilačné potrubia.

    V našej bytovke, to spravili tiež tak,

    vymenili vedenia SV, TUV a kanalizácie a všetci sme spokojní.
    Tak vam zavidim, ja bojujem za vymenu rozvodov (TUV, SV a plyn) a aj napriek katastrofalnemu stavu sa bojim, ze to neprejde. Cakaju tu zial poniektori na havariu a riadnu.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    nika.sum Pozri príspevok
    Tak vam zavidim, ja bojujem za vymenu rozvodov (TUV, SV a plyn) a aj napriek katastrofalnemu stavu sa bojim, ze to neprejde. Cakaju tu zial poniektori na havariu a riadnu.
    Prečo chceš vymeniť plynové potrubie , aký je na to dovod ? Plynové potrubie je vyhotovené zváraním a je v ňom len minimálny pretlak, vydrží dlhé roky, o.i.plynové vedenia sú v správe SPP ,je to ich záležitosť.

    Najakutnejší je dovod výmeny kanalizácie,lebo cez rozsušené spoje preteká do šachty odpadová voda, a potom vedenia SV a TUV,lebo je v nich toľko vodného kameňa,že sú pomaly nepriechodné.

    pucciny je offline (nepripojený) pucciny

    pucciny
    Zdravím,
    podelím sa s vami o skúsenosť, čo sa týka výmeny zvislých a ležatých potrubí v našom panelovom dome, ktorého som predsedom. Trvalo mi strašne dlho kým som sa zorientoval v spletitej sieti rôznych materiálov a technológii, rozsahu prác a používaných pri riešení tejto systematickej poruchy panelového domu a viem Vám povedať, že mne osobne ponúkli skôr riešenia, ktoré vyhovovali firmám po finančnej stránke viac, ako nám po kvalitatívnej. Rád by som tu otvoril debatu napr. ohľadom materiálov vhodných pre takúto výmenu, pretože je to veľmi široká téma a zaujímalo by ma, ako ste k tejto problematike pristúpili Vy. Výsledkom asi polročného zháňania bola jedna firma z Popradu, ktorá mi spravila najlepšiu cenu za vtedy najlepšie materiály. Dokázali spraviť výmenu kvalitne a dokonca sa im podarilo ako jedinej firme (vraj na Slovensku) s použitou technológiou pre výmenu, TÚV, SV, odpadu a plynu v medi spraviť za jeden deň jednu stúpačku 13. poschodovej bytovky aj s ležatými rozvodmi , tak aby užívatelia mali prístupné WC. Ak by niekto mal záujem som ochotný poskytnúť kontakt.

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    Ja teda neviem, či je dobré mať pitnú vodu v medi? my máme v plaste aj kanalizáciu a plyn je železo...Meď by som dal skôr na kurenie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.