Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.03.06 at 10:38
Usporiadat
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ach, toto je nádherne vypracované. Aj keď mi to vždy bolo jasné, musím povedať, že ako pomôcka je to úžasné. Všetci Vám veľmi pekne ďakujeme.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Super! Super! Ďakujeme!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte že je toho Valentína.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
To som si ani neuvedomila. Mala by som niečo podniknúť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Hm. Upozorňujem že som ženatý a mám tri nezaopatrené deti.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.02.06 at 12:16
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Hi , Hi ,Hi . Ja tiež( teda vydatá, nie ženatá) , ale len dve deti. Ja som, ale myslela na toho svojho. Len či si on spomenie a nebude to zbytočná investícia .
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Ahoj, aký doklad treba predložiť zamestnávateľovi manžela o tom, že jeho manželka nemala žiadny príjem? Dakujem vopred!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

NKI
Ahoj, aký doklad treba predložiť zamestnávateľovi manžela o tom, že jeho manželka nemala žiadny príjem? Dakujem vopred!
žiadny, zamestnanec toto uvádza v žiadosti o vykonanie... a sám týmto svojim prehlásením a podpisom nesie zato zodpovednosť.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Jozef Mihál
Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava okrem iného aj:
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,
- dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.
Jozef, do vlastného príjmu sa započítavajú aj príjmy oslobodené od dane z príjmu? Výbery manželky z bankomatu z manželovho účtu by tam mali tiež ísť...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mierne upravenú verziu príspevku nájdete i tu:
http://mihal.blog.sme.sk/c/38188/Vla...-manzelky.html
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

Dobrý deň,
chcela by som len reagovať na to, prečo by sa mali do príjmu manželky započítavať aj cestovné náhrady. Predsa nejde o príjem ako taký, ale náhradu vynaložených výdavkov. Konkrétne, pracovníčka na DVP, ktorá poberá rodičovský príspevok mala vyplatené cestovné náhrady, za použitie vlastného vozidla na služobnej ceste. Tieto jej vlastne pokryli jej výdavok na PHM, opotrebenie auta atĎ.Myslím, že by sa nemali zahŕňať do príjmu na účely odpočítania nezdaniteľnej časti na manželku.
Ďakujem pekne za vysvetlenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odpovedal by som prímerom - podobne, prečo by sa mali započítavať nemocenské dávky, náhrada príjmu pri PN...

Zákon definuje príjem v § 2 ods.c)...ako akékoľvek peňažné plnenie atď....v § 5 ods.5 písm.a) sa definuje, že ...okrem príjmov...nie je predmetom dane ani cestovná náhrada...

Z čoho nepriamo vyplýva, že cestovné náhrady sa považujú za príjmy, a to za príjmy ktoré nie sú predmetom dane - ale sú to príjmy.

Podobne ako napr. podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane, sú príjmom.
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

Ďakujem za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď
0 0
Daja72 Daja72

Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

samouk - účtovník
Dobrý deň, prosim Vás nestretli ste sa už s tým, že či si môže druh odpočítať na družku NZČ, keď sú evidovaný aj na MsU ako druh a družka a majú aj dieťa? Ďakujem Daja
0 0
Lucia227 Lucia227

Lucia227 je offline (nepripojený) Lucia227

Jozef Mihál
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Dobrý deň pán Mihál, chcem sa poradiť ohľadne zníženia základu dane na manželku za týchto podmienok:
- sobáš bol uzatvorený dňa 24.09.2005
- od. 01.-30.05.2005 som poberala materský príspevok 47300,- Sk.
- od 01.06. som poberateľkou rodič.príspevku
Na akú výšku nezdaniteľnej čiastky má nárok manžel?
Ďakujem Vám za odpoveď.
0 0
fineko fineko

fineko je offline (nepripojený) fineko

Jozef Mihál
Odpovedal by som prímerom - podobne, prečo by sa mali započítavať nemocenské dávky, náhrada príjmu pri PN...

Zákon definuje príjem v § 2 ods.c)...ako akékoľvek peňažné plnenie atď....v § 5 ods.5 písm.a) sa definuje, že ...okrem príjmov...nie je predmetom dane ani cestovná náhrada...

Z čoho nepriamo vyplýva, že cestovné náhrady sa považujú za príjmy, a to za príjmy ktoré nie sú predmetom dane - ale sú to príjmy.

Podobne ako napr. podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane, sú príjmom.
Podľa tejto úvahy aj suma prijatá ako preddavok od zamestnávateľa..., alebo
suma, ktorou zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi preukázané výdavky...
v zmysle § 5, ods.5, písm.c je príjmom ? Pre boha, nie že budete kupovať zo
svojho napr. kancelárske potreby.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lucia227
...chcem sa poradiť ohľadne zníženia základu dane na manželku za týchto podmienok:
- sobáš bol uzatvorený dňa 24.09.2005
- od. 01.-30.05.2005 som poberala materský príspevok 47300,- Sk.
- od 01.06. som poberateľkou rodič.príspevku
Na akú výšku nezdaniteľnej čiastky má nárok manžel?
Ďakujem Vám za odpoveď.
Príjem manželky za rok 2005 je vo výške 47300 - započítava sa len materské.
Manželstvo bolo uzatvorené 24.9.2005.

Nezdaniteľná čiastka na manželku by teda bola 87936 - 47300 = 40636 Sk.

Podľa § 11 ods.4 zákona o dani z príjmov však v prípade, že manželstvo netrvalo celý rok, sa uplatní suma z predošlého odseku vo výške 1/12-tiny za každý kal.mesiac, na začiatku ktorého trvalo manželstvo.

Takéto mesiace sú október, november a december. Teda tri.

Jedna dvanástina zo sumy 40636 Sk je 3386,33 Sk.

Nezdaniteľná čiastka na manželku je suma 3 x 3386 Sk = 10159 Sk.
0 0
Dorka Dorka

Dorka je offline (nepripojený) Dorka

Mohol by mi niekto povedať čo to znamená príspevok na stravovanie a cestovné. Ja som bola od 1/05-10/05 na rodičovskom príspevku a za dva mesiace som mala príjem zo mzdy 51779 SKK. Okrem toho stravné lístky a cestovné za používanie vlasteného motorového vozidla čo neviem či sa do toho ráta tiež. Mohol by si môj manžel vlastne uplatniť na mňa ešte 36157 SKK nezdaniteľnú čast?
0 0
Amantius Amantius

Amantius je offline (nepripojený) Amantius

Prosím Poradu o radu. Ide o moje daňové priznanie FO typ A.
Manželka moja bola na PN od 1.1.2005 do 6.2.2005 a potom na MD od 7.2.2005 do 21.8.2005. A potom až do dnes je na materskej dovolenke.
Boli jej teda vyplácané nemocenské dávky a peňažná pomoc v materstve. Tieto príjmy (okrem vlastných príjmov od zamestnávateľa) uvediem do r.30. Nezdaniteľná časť základu dane na manželku je teda = 87936 - príjmy manželky.
Stačia daňovému úradu na dokladovanie kópie výpisov z manželkinho bežného účtu, kam tieto dávky chodili?
Alebo treba potvrdenie od Sociálnej poisťovne?
Ak treba potvrdenie od Sociálnej poisťovne, ktorá mi ho doručí až po 31.3.2006 (ja som z Humenného, manželka patrí pod SP pobočku Košice), tak potom podať daňové priznanie so sumami a kópiami výpisov z účtov a potom dodatočné daňové priznanie (či opravné?)?
Alebo podať DP iba s príjmom potvrdeným od zamestnávateľa a potom dodatočné DP?
Alebo im dodatočne priniesť potvrdenie od Soc.Poi.?


Ďakujem za rady... Amantius
0 0
Amantius Amantius

Amantius je offline (nepripojený) Amantius

Prosím Poradu o radu. Ide o moje daňové priznanie FO typ A.
Manželka moja bola na PN od 1.1.2005 do 6.2.2005 a potom na MD od 7.2.2005 do 21.8.2005. A potom až do dnes je na materskej dovolenke.
Boli jej teda vyplácané nemocenské dávky a peňažná pomoc v materstve. Tieto príjmy (okrem vlastných príjmov od zamestnávateľa) uvediem do r.30. Nezdaniteľná časť základu dane na manželku je teda = 87936 - príjmy manželky.
Stačia daňovému úradu na dokladovanie kópie výpisov z manželkinho bežného účtu, kam tieto dávky chodili? Alebo treba potvrdenie od Sociálnej poisťovne?
Ak treba potvrdenie od Sociálnej poisťovne, ktorá mi ho doručí až po 31.3.2006 (ja som z Humenného, manželka patrí pod SP pobočku Košice), tak potom podať daňové priznanie so sumami a kópiami výpisov z účtov a potom dodatočné daňové priznanie (či opravné?)? Alebo podať DP iba s príjmom potvrdeným od zamestnávateľa a potom dodatočné DP. Alebo im dodatočne priniesť potvrdenie od Soc.Poi.? Ďakujem za rady... Amantius
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať