Zavrieť

Porady

Prenájom a zaradenie budovy do majetku

Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť ako zaradiť do majetku budovu, ktorá sa používa na prenájom. Otec s mamou kúpili v roku 1999 nehnuteľnosť, prenajímajú ju, doteraz uplatňovali paušálne výdavky, teraz by chceli prejsť na uplatňovanie skutočných. Moja otázka je ako zaradiť budovu? v akej cene? V cene za ktorú ju nadobudli v roku 1999 alebo ju treba oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou zistenou zo znaleckého posudku?
ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    V cene obstarania + preukázateľné výdavky na rekonštrukciu mínus odpisy za roky 1999-2011, ak dobre počítam v roku 2012 by bol odpis ako v 14-tom roku odpisovania. Po vyradení z majetku a následnom predaji do 5 rokov sa predaj bude zdaňovať. Treba zvážiť.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    a ešte ma napadlo, ak sa po vyradení z majetku, alebo pred vyradením z majetku, budova daruje, vtedy sa platí nejaká daň?

    Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

    Ivana J.
    Dobrý deň

    Situácia na strane prenajímatela:
    sukr.osoba, príjem z prenájmu, nehnutelnost kúpená 3/12.
    otázky:
    može budovu odpisovat z kúpnej ceny?

    Situácia na strane nájomcu:
    s.r.o., rekonštrukcia budovy-technické zhodnotenie
    otázky:
    -s.r.o.može odpisovať technické zhodnotenie budovy ak sa dohodli?
    -v roku 2012 urobí TZ za 40 000 € kedy to TZ musí zaradiť? keďže je v strate može zaradiť aj v roku 2013? z akej sumy bude potom počítať odpis?
    - nie je vhodnejšie zaradiť v r. 2012 a hned prerušiť adpisovanie?
    Ako to urobiť?
    Poradíte?

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
    Čiže ak mám budovu zaradenú v 4.od.sk. a dorobila som posúvnu bránu tak ju musím zaradiť do 4.OS a nie do 3 ?
    Ďakujem za pomoc

    Prenájom a zaradenie budovy do majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.