Zavrieť

Porady

spoločenstvo vlastníkov a zamestnávanie

Máme založené spoločenstvo vlastníkov v dome zo 40. bytmi. Jedna z nájomníčok upratuje dom, pôvodne bolo dohodnuté, že nebude platiť nájomné, že si to "odpracuje". Náš správca tvrdí že je to účtovne nespracovateľné, že musí SVB zaplatiť jej za upratovanie, z toho sa musí odviesť daň, odvody do poisťovní a ona musí doplatiť nájomné. To sa zdá celkom logické. Zároveň ale tvrdí, že ju nemôže zamestnávať SVB, keďže pani nemá živnosť, ale že ju musí zamestnať on, správca.Podobne predseda spoločenstva vraj má byť jeho zamestnancom, lebo spoločenstvo ho nemá ako zaplatiť.To mi pripadá už nezmysel. Ešte máme jednu nezrovnalosť v názoroch. Priestory v dome, ktoré majú prenajaté dvaja z vlastníkov bytov a jeden cudzí podnikateľ. Platia za priestory a správu. My platíme správcovi za správu domu, on si nárokuje aj zvlášť za správu nebytových priestorov.Tie predsa patria k domu ktorý spravuje. V zmluve som nenašla k tomuto bodu nič napísané.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Peterf
cervena
Máme založené spoločenstvo vlastníkov v dome zo 40. bytmi. Jedna z nájomníčok upratuje dom, pôvodne bolo dohodnuté, že nebude platiť nájomné, že si to "odpracuje". Náš správca tvrdí že je to účtovne nespracovateľné, že musí SVB zaplatiť jej za upratovanie, z toho sa musí odviesť daň, odvody do poisťovní a ona musí doplatiť nájomné. To sa zdá celkom logické. Zároveň ale tvrdí, že ju nemôže zamestnávať SVB, keďže pani nemá živnosť, ale že ju musí zamestnať on, správca.Podobne predseda spoločenstva vraj má byť jeho zamestnancom, lebo spoločenstvo ho nemá ako zaplatiť.To mi pripadá už nezmysel. Ešte máme jednu nezrovnalosť v názoroch. Priestory v dome, ktoré majú prenajaté dvaja z vlastníkov bytov a jeden cudzí podnikateľ. Platia za priestory a správu. My platíme správcovi za správu domu, on si nárokuje aj zvlášť za správu nebytových priestorov.Tie predsa patria k domu ktorý spravuje. V zmluve som nenašla k tomuto bodu nič napísané.
Ak Vam mozem poradit rychlo sa zbavte akehokolvek spravcu a robte si to sami. Je to z vlastnej skusenosti.
Co sa tyka zamestnavania, Spolocenstvo si musi vybavit DIČo na prislusnom DU podla adresy sidla spolocenstva a spisat s pani dohodu o vykonani prace s nejakou vyskou odmeny, z ktorej potom zaplati dan z prijmu DU na ucet v statnej pokladnici a variabilny symbol uvediete svoje DIĆo.
Spravcovia a ako vidim mate stastie na K...u prevazne vyuzivaju neznalost zakonov a problematiky a ryzuju ako sa len da.
Co sa tyka platieb za spravu treba si pozriet zmluvu aku mate podpisanu s danym spravcom, a okamzite ju vypovedat. Usetrite peniaze SVB, cas a nervy a hlavne cim skor sa ho zbavite tym rychlejsie to mozte dat do poriadku. Ono kontrolovat uctovnictvo 2roky dozadu ked su rozbehnute sudne konania nieje bohvieco.
ebenova@zoznam.sk
Re: Spoločenstvo vlastníkov bytov
Dotaz ak môžete reagujte a odpovedajte či postupujeme správne:

Spoločenstvo vlastníkov bytov má 24 byty, takže 24 hlasov SVB. Konajú sa voľby predsedu SVB podľa zákona č.182/1993 Zúz. v znení noviel podľa §7c ods.2.
-Otázka č.1: predseda SVB musí získať podľa §7c ods.2 nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome t.j.13 hlasov?

Najviac hlasov získal jeden pán t.j. 5 hlasov z 14 hlasovacích lístkov.

Môj názor je, že predsedom SVB sa nemôže stáť nezískal nadpolovičnú

väčšinu všetkých hlasov vlastníkov t.j. aspoň 13.

Otázka č.2: Môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ktorá nebýva v bytovom dome a nie je ani vlastníkom bytu v bytovom dome?

Môj názor je, že áno pokiaľ získa na hlasovacích lístkoch nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov t.j. aspoň 13 hlasov.

Som o tom presvedčený,že postupujem správne ak nie tak napíšte!!!

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Peterf
ebenova@zoznam.sk
Re: Spoločenstvo vlastníkov bytov
Dotaz ak môžete reagujte a odpovedajte či postupujeme správne:

Spoločenstvo vlastníkov bytov má 24 byty, takže 24 hlasov SVB. Konajú sa voľby predsedu SVB podľa zákona č.182/1993 Zúz. v znení noviel podľa §7c ods.2.
-Otázka č.1: predseda SVB musí získať podľa §7c ods.2 nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome t.j.13 hlasov?

Najviac hlasov získal jeden pán t.j. 5 hlasov z 14 hlasovacích lístkov.

Môj názor je, že predsedom SVB sa nemôže stáť nezískal nadpolovičnú

väčšinu všetkých hlasov vlastníkov t.j. aspoň 13.

Otázka č.2: Môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ktorá nebýva v bytovom dome a nie je ani vlastníkom bytu v bytovom dome?

Môj názor je, že áno pokiaľ získa na hlasovacích lístkoch nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov t.j. aspoň 13 hlasov.

Som o tom presvedčený,že postupujem správne ak nie tak napíšte!!!
Toto malo byt inde nie???

lalika je offline (nepripojený) lalika

lalika
Predsedom SVB podľa §7c ods. 2 môže byť zvolená fyzická osoba,ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná, zákon neustanovuje, či musí byť vlastníkom alebo nie, tzn. že to môže byť aj niekto cudzí. Ale členom rady môže byť len vlastník-spoluvlastník bytu.

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

PeterNR
Táto téma bola uzatvorená z dôvodu duplicity. Diskusia o odmenách funkcionárom SVB a správcom bytov ďalej pokračuje na téme "Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?".

spoločenstvo vlastníkov a zamestnávanie

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.