Zavrieť

Porady

Podmienky daňového priznania za rok 2012.

Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. V súčasnosti sú nastavené podmienky pre SZČO k daňovému priznaniu (a teda plateniu daní) nejako. A moja otázky by bola, že ak teraz vláda tie podmienky zmení (či už percento dane z 19 na 20, alebo spôsob uplatnenia paušálnej dane, čokolvek čo sa chystajú spraviť), budú mať tieto zmeny vplyv aj na daňove priznanie za rok 2012 (podávané v roku 2013)? alebo sa budú uplatňovať až k daňovému priznaniu za rok 2013?
Chcem si totižto predbežne vyrátať akú daň budem platiť o rok v marci (pri predpokladaných príjmoch), aby som vedel, koľko si mám odkladať, resp. koľko môžem minúť a chcel by som vedieť, či môžem rátať so súčasným nastavením (19% daň, 40% paušálne náklady, a pod.) alebo či mám rátať s tým, že sa ešte niečo môže zmeniť.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    mikulo Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mal by som jednu otázku. V súčasnosti sú nastavené podmienky pre SZČO k daňovému priznaniu (a teda plateniu daní) nejako. A moja otázky by bola, že ak teraz vláda tie podmienky zmení (či už percento dane z 19 na 20, alebo spôsob uplatnenia paušálnej dane, čokolvek čo sa chystajú spraviť), budú mať tieto zmeny vplyv aj na daňove priznanie za rok 2012 (podávané v roku 2013)? alebo sa budú uplatňovať až k daňovému priznaniu za rok 2013?
    Chcem si totižto predbežne vyrátať akú daň budem platiť o rok v marci (pri predpokladaných príjmoch), aby som vedel, koľko si mám odkladať, resp. koľko môžem minúť a chcel by som vedieť, či môžem rátať so súčasným nastavením (19% daň, 40% paušálne náklady, a pod.) alebo či mám rátať s tým, že sa ešte niečo môže zmeniť.

    Za odpoveď vopred ďakujem.
    .. no odpovedať sa dá len tak, že "kuknem do mojej zázračnej gule" - a .. aj tak houby vidím .
    Sleduj návrhy - a rokovania v NRSR (prípadne môžeš lobovať na u tvojho zástupcu v parlamente)
    Chystaných zmien je dosť - čo sa týka daní, je návrh aj že to už bude už za rok 2012 - ale čo sa nakoniec schváli - a s akou platnosťou
    Naposledy upravil Katy a R : 16.07.12 at 11:08 Dôvod: .. ten pravopis!!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katy a R Pozri príspevok
    .. no odpovedať sa dá len tak, že "kuknem do mojej zázračnej gule" - a .. aj tak houby vidím .
    Sleduj návrhy - a rokovania v NRSR (prípadne môžeš lobovať na tvojho zástupcu v parlamente)
    Chystaných zmien je dosť - čo sa týka daní, je návrh aj že to už bude už za rok 2012 - ale čo sa nakoniec shváli - a s akou platnosťou
    Zákony, § znenia nebývajú retroaktívne, ale čo nie je , môže byť.

    mikulo je offline (nepripojený) mikulo

    mikulo
    Tweety Pozri príspevok
    Zákony, § znenia nebývajú retroaktívne, ale čo nie je , môže byť.
    No veď o toto mi ide, či je možné tie zmeny, ktoré pôjdu robiť, aby platili na už teraz prebiehajúci rok. Samotné daňové priznanie za rok 2012 síce podávať iba budeme, ale ak by sa tie zmeny mali vzťahovať už na to daňové priznanie za rok 2012, tak to znamená že menia pravidlá hry už prebiehajúceho roku (a teda bolo by čiastočne retroaktívne - lebo teraz si napr. nemusím zbierať bločky na skutočné výdavky, keď rátam s paušálnymi, ale ak ich zmenia a mne sa oplatí viac uplatniť skutčné výdavky, tak už nemôžem, lebo bločky nemám).
    Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?
    Katy a R srandista - veď ani srnky netušia ešte, čo bude ...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mikulo Pozri príspevok
    Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?
    To chceš teda vedieť viac, ako možno teraz vedia samotní kompetentní. Viď prísp. 3.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    mikulo Pozri príspevok
    No veď o toto mi ide, či je možné tie zmeny, ktoré pôjdu robiť, aby platili na už teraz prebiehajúci rok. Samotné daňové priznanie za rok 2012 síce podávať iba budeme, ale ak by sa tie zmeny mali vzťahovať už na to daňové priznanie za rok 2012, tak to znamená že menia pravidlá hry už prebiehajúceho roku (a teda bolo by čiastočne retroaktívne - lebo teraz si napr. nemusím zbierať bločky na skutočné výdavky, keď rátam s paušálnymi, ale ak ich zmenia a mne sa oplatí viac uplatniť skutčné výdavky, tak už nemôžem, lebo bločky nemám).
    Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?
    ale veď Tweety Ti to jasne napísala. Odkiaľ to máme vedieť? Choď a spýtaj sa v parlamente. Oni schvaľujú zákony a dávajú im aj účinnosť....

    mikulo je offline (nepripojený) mikulo

    mikulo
    Vďaka všetkým za odpovede.

    Tweety Pozri príspevok
    To chceš teda vedieť viac, ako možno teraz vedia samotní kompetentní. Viď prísp. 3.
    Vtomto ale s Vami nesúhlasím. Práve kompetentní musia vedieť, či privavované zmeny (nech sú akékoľvek) môžu aplikovať už na daňové priznanie za rok 2012. A to je to, na čo sa pýtam (ospravedlňujem sa, ak som sa nevyjadril v prvej otázke jasne).

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    väčšinou čo schvália, tak ešte dajú prechodné ustanovenia do každého novelizovaného zákona, kde sa upresní, čo sa aplikuje odkedy.
    V našom Kocúrkove je možné všetko..............takže radšej rátaj s horšími podmienkami, odkladaj si bločky ako píšeš, zmena v jemnejšom prevedení poteší.

    Podmienky daňového priznania za rok 2012.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.