Zavrieť

Porady

Vypoved v case RD a odstupne

Dobry den,

som na RD uz 2 roky a 3 mesiace. Predtym som pracovala na manazerskej pozicii. Na moje miesto bola prijata zamestnankyna, ktora ma v zmluve uvedene ze je na zastupovanie pocas mojej MD a RD s tym ze musim mesiac dopredu oznamit ze nastupujem spat. Po mojom pisomnom oznameni mi bolo povedane ze si aj napriek tomu chcu nechat zamestnankynu ktora bola iba na zastupovanie. Konatel ma ale presviedca ze bude lepsie ak podpisem par. 60 dohodu a stym ze odstupne mi vyplatia akoze do odmeny a to z dovodu zakazu vypovede pocas RD. Ja ale nemam doveru v tuto firmu a preto by som radsej dostala od nich podla par. 63 1b.
Moje otazky:
1. moze mi dat zamestnavatel vypoved podla par. 63 1b s tym ze nemusi mat obavy ze porusuje zakaz vypovede?
2. Mozem sa prihlasit na urad prace? { dcera uz zacala chodit do skolky a nechcem zostat dalej na rd, chcem si intenzivene hladat pracu aj s pomocou uradu prace}
3. mozem z uradu prace dostat aj na cas nejaku podporu? dcera zacala chodit do sukromnej skolky { kedze do statnej ju nezobrali} a ani z tej sukromnej ju nechcem odhlasit lebo keby si najdem pracu je problem sa tam znova v priebehu roka dostat kvoli naplnenosti.

dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katka 34 Pozri príspevok
    Dakujem Tweety.
    este sa chcem spytat, co ak v pripade ze chcem prijat vypoved ale zaroven mi zamestavatel nechce dat vypoved podla par.63 ods.1b, ale dohodou s tym ze sumu akoze odstupneho mi da do odmeny ktore bude vyplatene na ucet pri mojom ochode. Obavam sa ale aby bol zamestanvatel natolko korektny, ze mi ju ozaj vyplati.
    Otazka:
    1. Co ak mi slubovanu odmenu nevyplati, aj napriek tomu ze je to napisane na papieri podisane konatelom?
    2. Ako inak sa da vyriesit vypoved tak aby zamestn. neporusoval zakon a zaroven ja som neprisla o odstupne?

    Dakujem za info
    Nemôžeš dostať výpoveď, lebo dieťa ešte nemá 3 roky, to zamestnáv. dobre vie, alebo aspoň by mal vedieť. Môžeš skončiť PP dohodou, ale tá je bez zákonného odstupného.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katka 34 Pozri príspevok
    Dakujem, mozem pre potvrdenie poprosit nazor este niekoho ineho a odpoved na otazku c.2 ako vyriesit vypoved tak aby zamestanavatel neporusoval zakon a ja som neprisla o odstupne??
    Táto odpoveď nestačí? Nárok na odstupné je len pri výpovedi podľa § 63 odst. 1, a tú ti zamesntávateľ nemôže dať,(neruší sa) kedže si v tzv. OD, platí tu zákaz výpovede podľa §64. Máš to v prísp. 4. Ešte môžeš dať výpoveď ty sama, ale tiež nebudeš mať nárok na odstupné.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Katka 34 Pozri príspevok
    Dobry den,

    som na RD uz 2 roky a 3 mesiace. Predtym som pracovala na manazerskej pozicii. Na moje miesto bola prijata zamestnankyna, ktora ma v zmluve uvedene ze je na zastupovanie pocas mojej MD a RD s tym ze musim mesiac dopredu oznamit ze nastupujem spat. Po mojom pisomnom oznameni mi bolo povedane ze si aj napriek tomu chcu nechat zamestnankynu ktora bola iba na zastupovanie. Konatel ma ale presviedca ze bude lepsie ak podpisem par. 60 dohodu a stym ze odstupne mi vyplatia akoze do odmeny a to z dovodu zakazu vypovede pocas RD. Ja ale nemam doveru v tuto firmu a preto by som radsej dostala od nich podla par. 63 1b.
    Moje otazky:
    1. moze mi dat zamestnavatel vypoved podla par. 63 1b s tym ze nemusi mat obavy ze porusuje zakaz vypovede?
    2. Mozem sa prihlasit na urad prace? { dcera uz zacala chodit do skolky a nechcem zostat dalej na rd, chcem si intenzivene hladat pracu aj s pomocou uradu prace}
    3. mozem z uradu prace dostat aj na cas nejaku podporu? dcera zacala chodit do sukromnej skolky { kedze do statnej ju nezobrali} a ani z tej sukromnej ju nechcem odhlasit lebo keby si najdem pracu je problem sa tam znova v priebehu roka dostat kvoli naplnenosti.

    dakujem za odpovede
    Pokiaľ máš záujem s tzv. odstupným ukončiť pracovný pomer aj počas RD, potom trvaj na tom, aby Ti dali orazený a podpísaný interný doklad, ktorý bude prílohou k Dohode o skončení pracovného pomeru a bude tam uvedené, že Ti bude zaplatená v najbližšom termíne výplaty
    finančná odmena vo výške odstupného. A tento doklad že tvorí prílohu k Dohode o skončení pracovného pomeru. Vlastne budeš mať v ruke Dohodu o skončení aj s týmto dokladom. Nemyslím, že by Ťa chceli oklamať, asi si chcú nechať tú druhú pracovníčku a spravia všetko pre to.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katka 34 Pozri príspevok
    Dobry den,

    som na RD uz 2 roky a 3 mesiace. Predtym som pracovala na manazerskej pozicii. Na moje miesto bola prijata zamestnankyna, ktora ma v zmluve uvedene ze je na zastupovanie pocas mojej MD a RD s tym ze musim mesiac dopredu oznamit ze nastupujem spat. Po mojom pisomnom oznameni mi bolo povedane ze si aj napriek tomu chcu nechat zamestnankynu ktora bola iba na zastupovanie. Konatel ma ale presviedca ze bude lepsie ak podpisem par. 60 dohodu a stym ze odstupne mi vyplatia akoze do odmeny a to z dovodu zakazu vypovede pocas RD. Ja ale nemam doveru v tuto firmu a preto by som radsej dostala od nich podla par. 63 1b.
    Moje otazky:
    1. moze mi dat zamestnavatel vypoved podla par. 63 1b s tym ze nemusi mat obavy ze porusuje zakaz vypovede? Nie, nemôže.
    2. Mozem sa prihlasit na urad prace? { dcera uz zacala chodit do skolky a nechcem zostat dalej na rd, chcem si intenzivene hladat pracu aj s pomocou uradu prace} AK nebude skončený PP, nezaevidujú ťa.
    3. mozem z uradu prace dostat aj na cas nejaku podporu? dcera zacala chodit do sukromnej skolky { kedze do statnej ju nezobrali} a ani z tej sukromnej ju nechcem odhlasit lebo keby si najdem pracu je problem sa tam znova v priebehu roka dostat kvoli naplnenosti. Všetko sa odvíja od prvej odpovede.

    dakujem za odpovede
    V texte.

    Katka 34 je offline (nepripojený) Katka 34

    Katka 34
    Dakujem Tweety.
    este sa chcem spytat, co ak v pripade ze chcem prijat vypoved ale zaroven mi zamestavatel nechce dat vypoved podla par.63 ods.1b, ale dohodou s tym ze sumu akoze odstupneho mi da do odmeny ktore bude vyplatene na ucet pri mojom ochode. Obavam sa ale aby bol zamestanvatel natolko korektny, ze mi ju ozaj vyplati.
    Otazka:
    1. Co ak mi slubovanu odmenu nevyplati, aj napriek tomu ze je to napisane na papieri podisane konatelom?
    2. Ako inak sa da vyriesit vypoved tak aby zamestn. neporusoval zakon a zaroven ja som neprisla o odstupne?

    Dakujem za info

    Katka 34 je offline (nepripojený) Katka 34

    Katka 34
    Dakujem, mozem pre potvrdenie poprosit nazor este niekoho ineho a odpoved na otazku c.2 ako vyriesit vypoved tak aby zamestanavatel neporusoval zakon a ja som neprisla o odstupne??

    Katka 34 je offline (nepripojený) Katka 34

    Katka 34
    Nie nestaci, pretoze ja som mala miesto garantovane zmluvu zastupujucej zamestnankyne a dala som pisomnu informaciu ze nastupujem. Zamestnavatel ma ale nechce spat. Keby som v pracovnom pomere tak mi to odstupne pri ruseni mojho prac. miesta patri, tak preco by som mala o to prist teraz, kedze som na materskej? ja viem citat zakonik prace, pytam sa len na moznost aka je medzi riadkami.
    priklad, mozem nastupit do stavu na 1 den a potom dostat od zamest. vypoved 63 z nadbyt. spolu s odstupnym?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Katka 34 Pozri príspevok
    Nie nestaci, pretoze ja som mala miesto garantovane zmluvu zastupujucej zamestnankyne a dala som pisomnu informaciu ze nastupujem. Zamestnavatel ma ale nechce spat. Keby som v pracovnom pomere tak mi to odstupne pri ruseni mojho prac. miesta patri, tak preco by som mala o to prist teraz, kedze som na materskej? ja viem citat zakonik prace, pytam sa len na moznost aka je medzi riadkami.
    priklad, mozem nastupit do stavu na 1 den a potom dostat od zamest. vypoved 63 z nadbyt. spolu s odstupnym?
    To, ze ta zamestnavatel nechce spat, je jeho problem, ty mas narok na svoje povodne pracovne miesto garantovane Zakonnikom prace (nie zmluvou zastupujucej pracovnicky, ta s tym nic nema).
    Mozes nastupit, dostat vypoved a pred zaciatkom vypovednej doby poziadat o ukoncenie PP dohodou z rovnakeho dovodu (teda rusenie miesta). Vtedy mas narok na odstupne.
    V sucasnosti nie je mozny subeh vypovednej doby a odstupneho.

    Ak vsak zamestnavatel prac. miesto nerusi (co nerusi, podla popisu), nemoze ti dat takuto vypoved.
    A ak nastupis na 1 den, tym dnom konci prac. zmluva zastupujucej pracovnicky.

    Tweety ti podala kompletnu a korektnu informaciu ....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    medzi riadkami bola otázka, ako inak............počula som, že sa obe strany dohodli - podpísali dohodu a zam-eľ vyplatil sumu vo výške odstupného ako odmenu do výplaty.......
    to len tak mimochodom. ale je to negarantované, neštandardné, ...............

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KEJKA Pozri príspevok
    medzi riadkami bola otázka, ako inak............počula som, že sa obe strany dohodli - podpísali dohodu a zam-eľ vyplatil sumu vo výške odstupného ako odmenu do výplaty.......
    to len tak mimochodom. ale je to negarantované, neštandardné, ...............
    Lidka, nedohodli sa, zamestnáv. ju na taký postup presviedča, nehovorím, že nemôže byť aj dohoda, to som už písala, ale jej ide o odstupné, ktoré pri takomto postupe nie je zo zákona.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety Pozri príspevok
    Lidka, nedohodli sa, zamestnáv. ju na taký postup presviedča, nehovorím, že nemôže byť aj dohoda, to som už písala, ale jej ide o odstupné, ktoré pri takomto postupe nie je zo zákona.
    ide jej o odstupné, ale hodnotovo. Teda ide jej hlavne o peniaze a nezáleží na tom, ako sa to nazve. ZAm-eľ ju presviedča, aby zobrala odmenu vo výške odstupného, ona sa bojí, aby ju neoklamal.
    Ja som len píslala, že som už o takom prípade počula, ale naozaj závisí od serioznosti.
    Nechápala som, o čo zam-ľovi ide, v tomto prípade však podľa mňa si je vedomý, že jej odstupné= nemôže dať, výpoved neprichádza do úvahy, pritom ju tam nechce,....... takže asi má naozaj záujem ju nepoškodiť, ale sa jej nejako rozumne zbaviť.

    kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

    kubkokubko
    KEJKA Pozri príspevok
    medzi riadkami bola otázka, ako inak............počula som, že sa obe strany dohodli - podpísali dohodu a zam-eľ vyplatil sumu vo výške odstupného ako odmenu do výplaty.......
    to len tak mimochodom. ale je to negarantované, neštandardné, ...............
    chcem sa opytat ak rozviazem PP dohodou podla §60 po dvoch MD a RD s tym, ze zamestnavatel mi chce vyplatit 3mes. odstupne. Je rozdiel pri vypocte podpory ak to dostanem vyplatene ako odmenu a ako odstupne? Moze mi to vlastne pri §60 vyplatit ako odstupne, ak nie je zakonom stanoveny narok a dohodneme sa? Viem, ze to z toho dôvodu to bude nedanový vydavok, ak nie je zakonny narok. Ovplyvnuje vyplatenie odstupneho alebo odmeny pri ukonceni PP vyplacanie podpory, alebo je vyplacanie podpory v nezamestnanosti od nich nezavisle? Dakujem za radu

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím poraďákov o radu, mám zamestnankyňu " A " na RD ( predtým na MD ) so zamestnankyňou " B " sme uzatvorili pracovný pomer na dobu počas trvania MD a RD zamestnankyne " A " Môžem zamestnankyni " A " dať výpoveď pre nadbytočnosť ( par. 63 odst.1 písm b ZP ) s odstupným a následne na to so zam. B ukončiť Pracovný pomer.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Arava Pozri príspevok
    Prosím poraďákov o radu, mám zamestnankyňu " A " na RD ( predtým na MD ) so zamestnankyňou " B " sme uzatvorili pracovný pomer na dobu počas trvania MD a RD zamestnankyne " A " Môžem zamestnankyni " A " dať výpoveď pre nadbytočnosť ( par. 63 odst.1 písm b ZP ) s odstupným a následne na to so zam. B ukončiť Pracovný pomer.
    A kto vám potom bude pracovať? Či táto pozícia úplne končí? B končí PP nástupom A do práce po skončení RD.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Riešim to preto lebo táto pracovná pozícia sa úplne ruší...takže to by znamenalo, že zamestnankyni "A" výpoveď s odstupným a zam. " B " končí pracovný pomer ( bez odstupného ), ktorý bol uzatvorený počas zastupovania zam. A. Bude to takto správne??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Arava Pozri príspevok
    Riešim to preto lebo táto pracovná pozícia sa úplne ruší...takže to by znamenalo, že zamestnankyni "A" výpoveď s odstupným a zam. " B " končí pracovný pomer ( bez odstupného ), ktorý bol uzatvorený počas zastupovania zam. A. Bude to takto správne??
    AK je to tak, tak áno, potom je to celkom v súlade so zákonom. Len pri tom odstupnom je nárok len vtedy, ak požiada o skončenie PP pred začiatkom VD.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Tweety Pozri príspevok
    AK je to tak, tak áno, potom je to celkom v súlade so zákonom. Len pri tom odstupnom je nárok len vtedy, ak požiada o skončenie PP pred začiatkom VD.
    Ďakujem za odpoveď, ešte by som potrebovala vedieť či je nejaké tlačivo - žiadosť na vyplatenie odstupného pred začiatkom VD???

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Arava Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ešte by som potrebovala vedieť či je nejaké tlačivo - žiadosť na vyplatenie odstupného pred začiatkom VD???
    Nie je na to žiadne tlačivo. Stačí, keď zamestnankyňa napíše na kopiu výpovede (aj na svoju, ktorú si dá podpísať zamestnávatelovi), že žiada o skončenie prac.pomeru dohodou - pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Môže uviesť aj konkrétny dátum, najneskôr posledný kal.deň mesiaca, v ktorom bola výpoveď doručená.

    Ak sa dohodnú na čerpaní časti výpovednej doby, odstupné sa kráti pomernou časťou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.