Zavrieť

Porady

Premlčanie pohľadávky.

Prosím o vysvetlenie, kedy sa vlastne pohľadávka stáva premlčanou. Niekde som čítala že po štyroch a inde po troch rokoch. Je to ináč podľa občianskeho a obchodného zákonníka.
Usporiadat
Nuno Nuno

Nuno je offline (nepripojený) Nuno

vseobecna lehota je trojrocna.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Myslím že je to podľa občianskeho zákonníka trojročná. Podľa obchodného zákonníka 4-ročná. Teda pohľadávky z obchodného styku - lehota 4 roky, ostatné pohľadávky 3 roky.
0 0
CELTIC CELTIC

CELTIC je offline (nepripojený) CELTIC

na doplnenie - ak nejde o klasickú pohľadávku za dodanie tovaru / poskytnutie služieb, lehota môže byť aj kratšia - 1 alebo 2 roky. pozor na to...
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Takže ak vystavím faktúru pre firmu/podnikateľa/ sú to štyri roky od splatnosti a keď pre občana tak tri roky. Dobre si to vysvetľujem?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ahojte kde najdem to ustanovenie o premlčaní pohľadávok z obchodného styku to jest dodanie tovaru a služby, nepredlžuje sa to ak vy sa to snažíte vymáhať?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Vladimír Ozimý
ahojte kde najdem to ustanovenie o premlčaní pohľadávok z obchodného styku to jest dodanie tovaru a služby, nepredlžuje sa to ak vy sa to snažíte vymáhať?
Premlčacia lehota je vo všeobecnosti štyri roky tak, ako to ustanovuje § 397 Obchodného zákonníka, okrem niektorých osobitných prípadov. Podľa § 101 Občianskeho zákonníka je všeobecná premlčacia lehota tri roky.

Starostlivosťou o pohľadávku je zabránenie jej právnemu premlčaniu. Prerušenie plynutia premlčacej doby možno dosiahnuť tým, že dlžník uzná svoj záväzok postupom podľa § 323 Obchodného zákonníka. Uznanie záväzku má dva dôsledky. Prvým dôsledkom je vyvrátiteľná právna domnienka o tom, že záväzok v čase jeho uznania existuje. Druhým dôsledkom je prerušenie behu premlčacej lehoty.

Ak niekto písomne uzná svoj určitý záväzok, predpokladá sa, že v uznanom rozsahu tento záväzok trvá v čase uznania. Tieto účinky nastávajú aj v prípade, keď pohľadávka veriteľa bola v čase uznania už premlčaná. Pritom uznanie záväzku má účinky aj voči prípadnému ručiteľovi.

Za uznanie nepremlčaného záväzku sa považujú aj právne úkony podľa § 407 ods. 2 a 3 Obchodného zákonníka. Platenie úrokov sa považuje za uznanie záväzku ohľadne sumy, z ktorej sa úroky platia. Ak dlžník napr. nezaplatí kúpnu cenu za tovar, ale zaplatí faktúru za úroky z omeškania z tohto nezaplateného záväzku, platí, že pohľadávku z kúpnej ceny uznáva. Ak dlžník plní čiastočne svoj záväzok, má toto plnenie účinky uznania zvyšku záväzku, ak možno usudzovať, že týmto čiastočným plnením dlžník uznáva aj zvyšok záväzku.

Ak dlžník písomne uzná svoj záväzok, plynie nová štvorročná premlčacia doba od tohto uznania. Ak sa uznanie týka iba časti záväzku, plynie nová premlčacia doba ohľadne tejto časti (§ 407 ods. 1 Obchodného zákonníka). Účinky uznania záväzku písomnou formou znamenajú uznanie aj prípadného premlčaného práva a začína plynúť nová štvorročná premlčacia doba.

Maximálna premlčacia doba je stanovená na 10 rokov.
Naposledy upravil JankaO : 17.01.06 at 16:22
1 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Premlčanie podľa OZ (občianskeho zákonníka)
Všeobecná premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Táto doba sa použije všade tam, kde pre jednotlivé práva nie je OZ ustanovená osobitná premlčacia doba. Tak napr. pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba rok po poistnej udalosti; právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom kto za ňu zodpovedá; rovnako právo z bezdôvodného obohatenia sa premlčí v dvojročnej premlčacej dobe atď. Niektoré práva sa nepremlčujú napr. vlastnícke právo, právo z vkladov na vkladných knižkách atď.
Premlčanie podľa ObZ (obchodného zákonníka )
Všeobecná premlčacia doba je štyri roky v tých prípadoch keď obchodný zákonník alebo iný zákon neustanovujú inak. Napr. práva vzniknuté zo škody na dopravovaných veciach a z oneskoreného doručenia zásielky voči zasielateľovi a voči dopravcovi sa premlčujú uplynutím jedného roka.
Spočívanie premlčacej doby môže nastať v dôsledku začatia súdneho konania alebo rozhodcovského konania. Za určitých okolností dochádza k predĺženiu doby.
Súd je povinný na premlčanie prihliadať len na námietku dlžníka a ak je právne opodstanená, premlčané právo veriteľovi priznať. Na premlčanie bez námietky premlčania však súd neprihliada ex offo, ani ho z úradnej povinnosti neskúma.
Premlčanie je dosť obsiahla problematika najmä podľa ObZ, odporúčam pozrieť OZ §100 a nasl. a ObZ § 387 a nasl.
0 0
ttp ttp

ttp je offline (nepripojený) ttp

... čo všetko môže asi znamenať veta?: " Ak dlžník plní čiastočne svoj záväzok, má toto plnenie účinky uznania zvyšku dlhu, ak možno usudzovať na to, že plnením dlžník uznáva aj zvyšok záväzku." viď aj TÉMU - Čiastočné uznanie záväzku.
Jeden sudca usúdi tak, iný onak. Kde sa dá nájsť výklad tohto § ? Mal niekto z Vás takýto problém s uznaním záväzku ?

Možno je to trošku , ale za odpoveď vopred ďakujem.
Naposledy upravil ttp : 17.01.06 at 19:15
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Nazdar experti na pravo. Mam na vas otazocku, snad mi niekto pomoze.
V r. 1999 sme uzavreli zmluvu s leasingovou spolocnostou. Splatky sme platili, len obcas sme sa omeskali a tak nam vznikol urok z omeskania. Tak nam v r. 2000 vystavili fakturu na urok z omeskania. Vsetky splatky sme splatili, len tuto fakturu sme neuhradili. Teraz nam prisla vyzva na uhradu od spravcu konkurznej podstaty na uhradenie tejto faktury. Chcem sa opytat, ci uz tato faktura nie je nahodou premlcana a ako sa dalej postupuje ak je premlcana. Pomozte prosim. Dakujem velmi pekne.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Prosiiiiiiiiiiiiiim pomozte niekto.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

kvieta Pozri príspevok
Nazdar experti na pravo. Mam na vas otazocku, snad mi niekto pomoze.
V r. 1999 sme uzavreli zmluvu s leasingovou spolocnostou. Splatky sme platili, len obcas sme sa omeskali a tak nam vznikol urok z omeskania. Tak nam v r. 2000 vystavili fakturu na urok z omeskania. Vsetky splatky sme splatili, len tuto fakturu sme neuhradili. Teraz nam prisla vyzva na uhradu od spravcu konkurznej podstaty na uhradenie tejto faktury. Chcem sa opytat, ci uz tato faktura nie je nahodou premlcana a ako sa dalej postupuje ak je premlcana. Pomozte prosim. Dakujem velmi pekne.
Tak, ako bolo uvedené v niektorých predchádzajúcich príspevkoch, premlčacia doba záväzkov a pohľadávok v obchodnom styku je 4 roky od dátumu splatnosti faktúry. Táto doba sa môže "zastaviť" len podaním návrhu na súde ohľadne jej vymáhania. V Tvojom prípade si musíš porovnať tieto dátumy. O oprávnenosti premlčania musí rozhodnúť tiež súd. Upresni vetu ohľadne správcu konkurznej podstaty. Uvedené leasingovka je v konkurze ? Ak je to tak, odpovedal by som mu, že Tvoj záväzok je už premlčaný a preto ho neuhradíš. Potom treba čakať, či bude pohľadávku vymáhať na súde. Dobre si zisti údaje ohľadne dátumov.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Ake datumy mam porovnat? Ano, leasingovka je v konkurze. Neviem, ake datumy mam zistit..??
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

kvieta Pozri príspevok
Ake datumy mam porovnat? Ano, leasingovka je v konkurze. Neviem, ake datumy mam zistit..??
Ak od dátumu splatnosti faktúry za úroky z omeškania uplynulo viac ako 4 roky, je nárok veriteľa premlčaný. Keďže uvádzaš, že fa je z r. 2000, je to skutočne tak. Napíš správcovi konkurznej podstaty list, v ktorom sa odvolaj na § 387 a nasl. Obchodného zákonníka s tým, že jeho nároky sú premlčané.
0 0
Čuríková Čuríková

Čuríková je offline (nepripojený) Čuríková

V roku 2000 sme uzavreli kúpnu zmluvu so splátkovou spoločnosťou. Dnes nám prišla výzva na zaplatenie 3 splátok, ktoré zhodou okolností nemôžeme nájsť. Nie sme si vedomí, že by sme uvedené splátky nezaplatili, avšak nemáme o tom doklad. Vyhrážajú sa nám premlčacou dobou 10 rokov. Po prečítaní príspevkov som pochopila, že premlčacia doba je 4 roky, a ak uznáme dlh počas týchto 4 rokov, môže sa predĺžiť na maximálne 10 rokov. Je to pravda? Nás nikto od uzavretia zmluvy nekontaktoval o nezaplatení splátok, ozvali sa až teraz, v roku 2007.
Ako postupovať?
0 0
palorep palorep

palorep je offline (nepripojený) palorep

V roku 2003 presne 2.10.2003 bol môj syn ktorý mal v tom čase 14 rokov prichytený revízorom bez platného cestovného lístka v MHD, ktoá mi za to vystavila faktúru na moje meno vo výške 1027,-. Hneď na to som túto faktúru vrátil ako neoprávnenú, nakoľko bol prichytený môj syn a nie ja s tým že ako zákonný zástupca zodpovedám len za škody spôsobené maloletým avšak Dopravnému podniku škoda nevznikla žiadna preto považujem faktúru za bezpredmetnú. Dnes t.j. 30.5.2007 mi bola zaslaná upomienka o nezaplatení tejto faktúry. Preto sa pýtam či už nie je právo na vymáhanie premlčané a či je vôbec možné vystaviť takúto faktúru zákonnému zástupcovi maloletého. Dakujem
0 0
Luci20 Luci20

Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

študen začínajúci podnikať
Prosím Vás o radu k tejto téme - robím JÚ pre firmu, v ktorej sa moja predchodkyňa účtovníčka vôbec nestarala o nesplatené pohľadávky. Podľa Vašich príspevkov vidím, že množstvo z týchto pohľadávok už má premlčanú dobu. Ako a na základe čoho - akého paragrafu - môžem tieto nevymožiteľné pohľadávky vymazať z jednoduchého účtovníctva?
Iné pohľadávky sú voči firmám, ktoré už sú v obchodnom registri vymazané. Môžem na základe tohoto výpisu pohľadávky zrušiť? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Luci20 Luci20

Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

študen začínajúci podnikať
Prosím, nevie mi nikto poradiť?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

1. V PÚ sú evidované pohľadávky ešte z r. 2004 a staršie. Môžem tie, ktorých splatnosť bola pred 30.7.2004 odpísať na účet 546 (ako pripočitateľnú položku) s tým, že tieto pohľadávky sú už premlačané?

2. Nemáte vzor uznania záväzku?

Ďakujem.
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

Ahojte nechcela som otvárať novú tému tak Vám píšem sem : Kamaratke na základe rozsudku prišla pohľadavka na zaplatenie sumy do socialnej poisťovni pre manžela , ktorý je mrtvy .Súd sa konal v roku 2002 a oni ešte neboli manželmi tak sa pýtam či právom soc.poist pýta od dotyčnej zaplatenie pohľadavky. Je to pohľadavka : Dotyčný sposobil škodu na zdravý druhej osoby. Ďakujem za pomoc
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať