Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2013

Dobrý deň.

Budem musieť robiť daňové priznanie pretože zamestnávateľ ho odmietol spraviť.

Problém je že som ho 2 roky nerobil.
Preto by som sa chcel opýtať čo sa zmenilo. Počul som že dosť.

Budem robiť priznanie dvom osobám (možno aj viac podľa toho ako ma zneužije rodina :-D )

1. Človek je riadny starobný dôchodca. Nie predčasný. Pracuje na pracovnú zmluvu (nie dohodu) od polovice januára 2012. Teda nie cely rok. (Neviem aký to ma význam asi žiadny ale radšej to spomeniem.) Popritom samozrejme teda poberá riadny starobný (ikeď almužný) dôchodok.
Zaujíma ma hlavne aké je nezdaniteľné minimum na tento rok. Či stále platí že keď človek má dôchodok nižší ako je nezdaniteľné minimum môže si znížiť základ dane o tento rozdiel. Či sa vianočný príspevok k dôchodku počíta do príjmu dôchodku alebo nie. Pred 2 rokmi sa nepočítal lebo to bola sociálna dávka a nie dôchodok.

2. Človek pracoval ale bol celý rok na maródke. Od 11.2011 až do 11/2012. Potom bol chvíľku na pracáku a teraz má čiastočný invalidný dôchodok.
Musí aj tento človek podať daňové priznanie? Keďže nemal plat iba maródku? Je aj maródka považovaná za plat?


Apropo. Kedy budú k dispozícii tlačiva? Program eDane sa nedá stiahnuť a ani nie je možné vypísať priznanie on-line.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    1/ pôjdeš do rozdielu, spočítaš iba SD, mimo VP....
    2/záleží podľa toho aký mal zdaniteľný príjem, PN do DP neuvádzaš, ale i keď bol nízky, či zaplatil preddavky na daň, tie by sa mu potom prípadne vrátili....
    3/ nie sú, ak by si si aspoň trochu prelistoval Porade, prišiel by si na to, že to bude cca 28 02 2013....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dusan11 Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Budem musieť robiť daňové priznanie pretože zamestnávateľ ho odmietol spraviť.

    Problém je že som ho 2 roky nerobil.
    Preto by som sa chcel opýtať čo sa zmenilo. Počul som že dosť.

    Budem robiť priznanie dvom osobám (možno aj viac podľa toho ako ma zneužije rodina :-D )

    1. Človek je riadny starobný dôchodca. Nie predčasný. Pracuje na pracovnú zmluvu (nie dohodu) od polovice januára 2012. Teda nie cely rok. (Neviem aký to ma význam asi žiadny ale radšej to spomeniem.) Popritom samozrejme teda poberá riadny starobný (ikeď almužný) dôchodok.
    Zaujíma ma hlavne aké je nezdaniteľné minimum na tento rok. Či stále platí že keď človek má dôchodok nižší ako je nezdaniteľné minimum môže si znížiť základ dane o tento rozdiel. Či sa vianočný príspevok k dôchodku počíta do príjmu dôchodku alebo nie. Pred 2 rokmi sa nepočítal lebo to bola sociálna dávka a nie dôchodok.

    2. Človek pracoval ale bol celý rok na maródke. Od 11.2011 až do 11/2012. Potom bol chvíľku na pracáku a teraz má čiastočný invalidný dôchodok.
    Musí aj tento človek podať daňové priznanie? Keďže nemal plat iba maródku? Je aj maródka považovaná za plat?


    Apropo. Kedy budú k dispozícii tlačiva? Program eDane sa nedá stiahnuť a ani nie je možné vypísať priznanie on-line.

    Ďakujem.
    1. bol poberatelom SD k 1.1.2012 ? Aká je jeho výška hrubého príjmu ? Aká je výška vyplateného dôchodku v roku 2012 (vianočný príspevok sa nezapočítava) ?

    2. nie je povinný podať DP, nakoľko nemocenské, ani ID nie je zdanitelný príjem.

    Okrem stránky eDane, sleduj www.kros.sk. Možno bude mať editovatelné bezplatné tlačivá DP skôr.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dusan11 Pozri príspevok
    Ďakujem.

    Áno bol poberateľom starobného dôchodku nonstop od roku 2007. Presný príjem dôchodku neviem ale zistím.

    A aké je to nezdaniteľné minimum na tento rok?
    Ročná NČZD pre rok 2012 je 3644,74€. Keďže bol poberatelom SD k 1.1.2012, nemôže si u zamestnávatela uplatniť mesačnú NČZD. Keď doplníš výšku vyplateného dôchodku za rok 2012, zistíme, či si môže uplatniť nejakú časť v RZD alebo DP. Doplň aj výšku hrubého príjmu.

    Dusan11 je offline (nepripojený) Dusan11

    Dusan11
    Ďakujem.

    Áno bol poberateľom starobného dôchodku nonstop od roku 2007. Presný príjem dôchodku neviem ale zistím.

    A aké je to nezdaniteľné minimum na tento rok?

    Dusan11 je offline (nepripojený) Dusan11

    Dusan11
    veronikasad Pozri príspevok
    Ročná NČZD pre rok 2012 je 3644,74€. Keďže bol poberatelom SD k 1.1.2012, nemôže si u zamestnávatela uplatniť mesačnú NČZD. Keď doplníš výšku vyplateného dôchodku za rok 2012, zistíme, či si môže uplatniť nejakú časť v RZD alebo DP. Doplň aj výšku hrubého príjmu.
    Ďakujem to všetko viem. Tak to bolo už keď som robil DP naposledy. Len som chcel vedieť či sa od vtedy niečo nezmenilo, či je to stále tak isto a aká je nezdaniteľná čistka.

    palkovah je offline (nepripojený) palkovah

    palkovah
    Ja tiež potrebujem urobiť daňové priznanie čím skôr, ÚPSVaR má súri, aby som predložila potvrdenie i príjme za rok 2012 z dôvodu kompenzácie pre manžela. Žiaľ neviem, ako to urobiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    palkovah Pozri príspevok
    Ja tiež potrebujem urobiť daňové priznanie čím skôr, ÚPSVaR má súri, aby som predložila potvrdenie i príjme za rok 2012 z dôvodu kompenzácie pre manžela. Žiaľ neviem, ako to urobiť.
    čo nevieš urobiť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.