Zavrieť

Porady

SVB a pukliny v paneloch

Máme 15 ročný panelák. Sme SVB. Na poslednej schôdzi žiadali nájomníci kontrolu, respektíve vyzbieranie a archiváciu originálnych povolení statika k prerábke bytov a vyjadrenie statika. Neviem, ako si predstavujú kontrolu, lebo v dnešnej dobe si ktokoľvek šikovnejší vyrobí akékoľvek potvrdenie v grafickom editore za 3 hodiny (ak sa chce strafiť do tvaru pečiatok, inak aj skôr). Pýtala som sa na statický posudok, povedali mi že statik mi za dosť vysoký poplatok prezradí, že panelák puká, čo vidí každý. Čo sa robí v takom prípade? Máte s tým niekto skúsenosti??
Alena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    U nás sme mali tiež praskliny v paneloch, dokonca sa nám niektoré panely začali oddeľovať. Dali sme si robiť statický posudok, v ktorom statik určil príčinu a spôsob opravy. Už v projekte na zateplenie sa s tým počítalo a niektoré praskliny a rohy bytového domu sa dali tzv. zošiť. Ako presne sa to volá a čím sa to robí neviem, no môžem pozrieť priamo do statického posudku a projektu. Len viem, že nám to nerobila firma, čo nám zatepľovala, ale objednali si nejakú špeciálnu firmu z BB.
    1.jpg  
    4.jpg  
    5.jpg  
    6.jpg  
    7.jpg  

    1/1

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    cervena
    Máme 15 ročný panelák. Sme SVB. Na poslednej schôdzi žiadali nájomníci kontrolu, respektíve vyzbieranie a archiváciu originálnych povolení statika k prerábke bytov a vyjadrenie statika. Neviem, ako si predstavujú kontrolu, lebo v dnešnej dobe si ktokoľvek šikovnejší vyrobí akékoľvek potvrdenie v grafickom editore za 3 hodiny (ak sa chce strafiť do tvaru pečiatok, inak aj skôr). Pýtala som sa na statický posudok, povedali mi že statik mi za dosť vysoký poplatok prezradí, že panelák puká, čo vidí každý. Čo sa robí v takom prípade? Máte s tým niekto skúsenosti??
    Alena
    Ahoj Alena, nie som stavebný odborník, ale možno Ti pomôže osobná skúsenosť s takýmto problémom.

    Bývam v tehlovom bytovom dome, a na obvodových múroch a podlahe v suteréne sú praskliny. Plánujeme rekonštrukciu (zateplenie, výmena okien...) a pri tej príležitosti som absolvoval niekoľko obhliadok domu so zástupcami stavebných firiem. Vyjadrili sa v tom zmysle, že aj keď tie praskliny nevyzerajú na problém so statikou domu, určite je potrebné minimálne zistiť akého sú pôvodu, do akej hĺbky siahajú a či sú aktívne. Na toto má oprávnenie jedine znalec v obore stavebnej statiky.

    V prípade obvodových panelov môže ísť kľudne len o povrchové praskliny spôsobené namáhaním panelu napr. teplotnými zmenami povrchu. Väčšina stavebných sústav panelových domov má nosné vnútorné steny, a obvodové panely sú na nich zavesené a neplnia nosnú, len výplňovú a tepelno-izolačnú funkciu. Iné je to v prípade škár medzi panelmi - tam môže dôjsť k zatekaniu vody, korózii armatúry, a k namŕzaniu, v dôsledku toho sa škáry zväčšujú a treba ich opraviť.

    Čo sa týka posudkov statika pri prerábkach bytov, myslím že je dobré si ich vyžiadať aj dodatočne. V prípade pochybností o vykonaných úpravách má zástupca SVB, ak sa nemýlim, právo vyžiadať si vstup do bytu na kontrolu vykonaných úprav.

    Peter

    dpepo je offline (nepripojený) dpepo

    dpepo
    hľadám aj širšie informácie o prasklinách , respektíve o rozpadajúcich paneloch - sú to vysunuté balóny?
    aké skúsenosti máte?
    ďakujem dpepo

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    My máme bytový dom (panelák) postavený v roku 1986. Keď mi robili plastové okná tak tie praskliny v stene boli durch. Steny sú z porobetónu alebo niečoho podobného.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Ahoj!
    Velmi by som ocenil nejake kontakty na konkretnych statikov, popripade i osobne skusenosti....aha! kedze ide o kokalne specificku zalezitost.....tak som skoncil...vidim, ze nie na vsetko je tato porada dobra...

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Pozri si predovsetkym systemove vady bytovych domov podla typu stavebnej sustavy vasho bytoveho domu a budes vediet viac.A samozrejme aj najdes,ked budes hladat, ktore a ake stavebne upravy v byte maju vliv na statiku budovy bytoveho domu.
    Naposledy upravil najag : 04.07.09 at 16:37

    endura je offline (nepripojený) endura

    endura
    Orim Pozri príspevok
    My máme bytový dom (panelák) postavený v roku 1986. Keď mi robili plastové okná tak tie praskliny v stene boli durch. Steny sú z porobetónu alebo niečoho podobného.
    Orim -> chcel som ti poslať súkromnu správu, ale nemám dosť príspevkov, preto radšej zamorujem fórum.
    Mňa postretlo to isté, čo teba: panelák z roku 1986, po montáži nového plastového okna v obývačke veľká prasklina pod oknom na úrovni podlahy, odkiaľ ide vyslovene prievan. Ako si to riešil z hľadiska izolácie, teda zvnútra, aby ti tadiaľ neunikalo teplo? Ja mám situáciu trochu skomplikovanú tým, že keďže som si prasklinu všimol neskoro, elektrikár mi pri prerábke bytu do nej natlačil plochý kábel napájajúci zástrčky. Tento kábel už vyťahovať nebudem. V marci sa ide zatepľovať práve tú časť paneláku, kde je moja prasklina.

    Prosím o radu všetkých, ktorí by mali k tomu čo povedať.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    cervena Pozri príspevok
    Máme 15 ročný panelák. Sme SVB. Na poslednej schôdzi žiadali nájomníci kontrolu, respektíve vyzbieranie a archiváciu originálnych povolení statika k prerábke bytov a vyjadrenie statika. Neviem, ako si predstavujú kontrolu, lebo v dnešnej dobe si ktokoľvek šikovnejší vyrobí akékoľvek potvrdenie v grafickom editore za 3 hodiny (ak sa chce strafiť do tvaru pečiatok, inak aj skôr). Pýtala som sa na statický posudok, povedali mi že statik mi za dosť vysoký poplatok prezradí, že panelák puká, čo vidí každý. Čo sa robí v takom prípade? Máte s tým niekto skúsenosti??
    Alena
    Trochu pogúgluj a študuj- praskliny automaticky nemusia byť poruchami, hlavne v stykoch obvodových panelov
    začni trebárs tu: Obnova panelových budov
    Komplexné riešenie konštrukcných, technologických,
    hygienických a energetických problémov
    JPD 3 2004/4-056, kód projektu: 13120120137
    2 Životnost a trvanlivost
    Prof.Ing. Juraj Bilcík, PhD
    Bratislava,

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    endura Pozri príspevok
    Orim -> chcel som ti poslať súkromnu správu, ale nemám dosť príspevkov, preto radšej zamorujem fórum.
    Mňa postretlo to isté, čo teba: panelák z roku 1986, po montáži nového plastového okna v obývačke veľká prasklina pod oknom na úrovni podlahy, odkiaľ ide vyslovene prievan. Ako si to riešil z hľadiska izolácie, teda zvnútra, aby ti tadiaľ neunikalo teplo? Ja mám situáciu trochu skomplikovanú tým, že keďže som si prasklinu všimol neskoro, elektrikár mi pri prerábke bytu do nej natlačil plochý kábel napájajúci zástrčky. Tento kábel už vyťahovať nebudem. V marci sa ide zatepľovať práve tú časť paneláku, kde je moja prasklina.

    Prosím o radu všetkých, ktorí by mali k tomu čo povedať.
    Len sa to zalepilo zvonku pretrelo proti vnikaniu vlhkosti. Doriešilo sa to zateplením celého domu.
    Viem, že toto je problém pórobetónových domov. Čím dlhšie sa čaká, tým je to horšie. V niektorých prípadoch už ani nejde tak o zateplenie ako o ochranu vonkajšieho plášťa. Problém je v tom, že v tých prasklinách nedržia kotvy tak ako by držali mimo nich. Okrem toho je tu tiež závislosť aj od vzdialenosti od praskliny. Čím je menšia tým je to horšie. Ten najhorší scenár vyzerá tak, že sa nebude dať nič prikotviť podľa názoru statikov a tým pádom sa ani nezateplí, nedodržala by sa súčastná technológia. pretože okrem lepenia s materiál kotví. Možno sa na to vyvinie nejaká nová technológia, ktorá to vyrieši, zatial neviem.
    Preto hovorím neváhajte a zateplujte. Je to ochrana vonkajšieho plášťa, nielen zateplenie a zároveň to šetrí peniaze za teplo, z čoho sa dá táto pôžička (ak na to nemáte ) zaplatiť bez väčších problémov. Je to jediná vec kde sa dá šetriť = na teple.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    V niektorých prípadoch už ani nejde tak o zateplenie ako o ochranu vonkajšieho plášťa.

    Vlastne domu ako celku, aby dlhšie stál.

    Preto hovorím neváhajte a zateplujte. Je to ochrana vonkajšieho plášťa, nielen zateplenie a zároveň to šetrí peniaze za teplo, z čoho sa dá táto pôžička (ak na to nemáte ) zaplatiť bez väčších problémov.

    Tak s tým som si nie až taký istý, to teplo sa dá! Ale, či aj peniaze?

    Je to jediná vec kde sa dá šetriť = na teple.

    Šetriť? Tak by som to nenazval. Teplo netreba šetriť, len treba od dodávateľa odobrať, to ozaj potrebné množstvo na dosiahnutie 21 °C v nehnuteľnosti, dome, teda aj bytoch v dome, a aj v miestnostiach v bytoch. Ale to niečo stojí. Najlepšie je to vidieť, teda bude na cene tepla v budúcom roku.

    Zisk je vždy!

    Ale, len niekde, a primeraný.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    buocik Pozri príspevok
    Fasádne steny nebývajú nosné.Netreba rozmýšľať, ale zapchať.
    Do diery daj PUR penu / do praskliny napr sádru s trochou Duvilaxu.

    Mne napr v deskej (až do stierkovania ) držala omietku (cca 1 cm hrubú) pri stene iba tapeta.
    Obvodové panely nemožno považovať vo všetkých prípadoch za nenosné. len v prípradoch keď sú zavesené na nosnom skelete. Pri panelákoch sa jedná o samonosný obvodový plášť - nie je zavesený o vnútorné nosné steny, ale vlastnú váhu nesú samonosné panely. V prípadoch kedˇsa na obvodové panely ukladajú stropné panely- sú tieto obvodové steny nosné. Okrem toho plnia obvodové panely a zavetrovaciu(čiže nosnú) funkciu v pozdĺžnom smere

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Lotarka Pozri príspevok
    U nás sme mali tiež praskliny v paneloch, dokonca sa nám niektoré panely začali oddeľovať. Dali sme si robiť statický posudok, v ktorom statik určil príčinu a spôsob opravy. Už v projekte na zateplenie sa s tým počítalo a niektoré praskliny a rohy bytového domu sa dali tzv. zošiť. Ako presne sa to volá a čím sa to robí neviem, no môžem pozrieť priamo do statického posudku a projektu. Len viem, že nám to nerobila firma, čo nám zatepľovala, ale objednali si nejakú špeciálnu firmu z BB.
    Tatmer s istotou možno tvrdiť, že vo vašom prípade nebol dodržaný technologický postup pri výrobe sendvičových panelov v panelárni (Majer?)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.