Zavrieť

Porady

Účtovanie registračnej pokladne

Poraďte, ako najefektívnejšie účtovať v PU registr.pokladňu, ide mi hlavne o to, že peniaze z reg.pokladne sú denne používané ako výdaj z hlavnej pokladne firmy, nakoľko sa nimi platí za nakúpený tovar. Ak mám analytiku na reg. pokladňu a aj hl.pokladňu, tak mám robiť denné presuny medzi nimi a na základe čoho, denných pások reg.pokladne, alebo ako najlepšie? Ak by som nerobila denné presuny, tak som v hlavnej pokladni v mínuse a to sa mi nepáči, aby sa to vyrovnalo až na konci mesiaca, lebo som už počula aj taký názor. Ako to robíte vy ostatní? Prosím o radu. Díky.
Usporiadat
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

My to robíme tak, že jedným príjmovým dokladom prijmem "dennú tržbu" z registračnej pokladnice do hlavnej pokladne a výdavkové doklady z toho dňa si zoradíme až za týmto príjmovým dokladom.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja som to robila nasledovne :
- prevod medzi pokladnicami : MD 261/ A /D 211/A ERP
MD 261/Hl.pokladňa / D 261/A
denne som účtovala prevody a zároveň tržby podľa pásky z ERP.
V tom prípade nemáš hlavnú pokladnicu mínusovú.
0 0
xatan xatan

xatan je offline (nepripojený) xatan

konatel
ahoj,
ja som to jeden rok robil podobne, mám analyticky oddelené pokladne, jedna je hlavná pokladňa a druhá ERP, a raz za mesiac som presunul cez 261ku medzi týmito pokladňami hotovosť.
Potom mi účtovníčka povedala aby som ERP účtoval rovno proti 6kovej skupine.
Ale do dnes mi to vŕta hlavou, že predsa sú len tržby hotové peniaze a nemôžu ostať vo vzduchu, ved 6kové účty sú len syntaktické účty, niekde sa tie peniaze v hotovosti musia objaviť. Podľa mňa musia skončiť buď na 211ke, alebo 221, nie?
Dokonca som tu niekde čítal, že načo mať viac pokladní, že treba účtovať ERP rovno do hlavnej pokladne, tak túto radu som už vôbec nepochopil ako veľmi logickú.
Bol by som rád, keby tu niekto vedel, ako to správne zaúčtovať.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

xatan Pozri príspevok
ahoj,
ja som to jeden rok robil podobne, mám analyticky oddelené pokladne, jedna je hlavná pokladňa a druhá ERP, a raz za mesiac som presunul cez 261ku medzi týmito pokladňami hotovosť.
Potom mi účtovníčka povedala aby som ERP účtoval rovno proti 6kovej skupine.
Ale do dnes mi to vŕta hlavou, že predsa sú len tržby hotové peniaze a nemôžu ostať vo vzduchu, ved 6kové účty sú len syntaktické účty, niekde sa tie peniaze v hotovosti musia objaviť. Podľa mňa musia skončiť buď na 211ke, alebo 221, nie? SYNTETICKÉ
Dokonca som tu niekde čítal, že načo mať viac pokladní, že treba účtovať ERP rovno do hlavnej pokladne, tak túto radu som už vôbec nepochopil ako veľmi logickú.
Bol by som rád, keby tu niekto vedel, ako to správne zaúčtovať.
Závisí aj od zložitosti a hierarchie systému. Niekto má jednu ERP a jednu "bežnú"pokladnicu, pričom s peniazmi disponuje len jeden človek, tak je zbytočné účtovať o dvoch pokladniciach na dvoch rôznych AE211 v tej istej mene. Tu by som to riešila zápismi tržba ERP 211001/6xx,343 podla DU alebo MU ERP a bežné výdavky 5xx,343/211001, úhrady vydaných faktúr v hotovosti 211001/311001 a pod. Na každú menu jednu analytiku AE.
Účet 261AE používať len pri prevodoch medzi BU a pokladňou alebo medzi pokladňami v odlišných menách, prípadne na platby kartou (ID)...

Druhá možnosť je zložitejšia, ale ak má zodpovedať požiadavke prehladnosti a efektivite podľa požadovaných výstupov, tak:
Zvoliť pre každú ERP samostatnú analytiku (predpokladám, že cudziu menu nepríjmate cez ERP, inak by bola každá mena navyše zvlášť AE), teda 211001 pre ERP1, 211002 pre ERP2 atď. a pre hlavnú pokladnicu vedenú v domácej mene napr. HP 211100. Bežne príjmané platby do ERP budeš účtovať podla analytiky ako tržbu 211001/6xx,343 resp. 211002/6xx,343 na základe uzávierky ERP. Ked pokladník odovzdá tržbu z ERP zodpovednej osobe , preúčtuješ 261AE/211001 resp. 261AE/211002 ako výdaj z ERP a následne príjem tržby do hlavnej pokladne 211100/261. Na účtoch ERP by mal zostať len zostatok, ktorý zostáva v ERP. Bežné nákupy a platby za faktúry v hotovosti, resp. príjem úhrady VF v hotovosti potom účtuješ cez hlavnú pokladňu 211100.
Tento systém je výhodný, ak ERP obsluhuje viacej ludí, prípadne sa tržba v hotovosti z ERP pravidelne vyberá a ukladá do hlavnej pokladnice resp. na bankový účet.
Analytík na účtovanie pokladníc si môžeš zvoliť kolko chceš, tak aby systém vyhovoval účtovníkovi aj potrebách nadriadených, ale treba dodržať pravidlo pre každú menu zvlášť AE.

Tvoja účtovníčka to myslela tak, že v ERP pokladni budeš mať zápisy:
tržba 211001/6xxx,343 1000,-
presun peňazí 261001/211001 1000,-

a v hlavnej pokladni
príjem tržby z ERP pokladnice 211100/261001 1000,-

Nákupy potom ako úbytok z hlavnej pokladne 501xxx,343/211100 700,-

Zostatok na pokladnici ERP budeš mať 0,00
Zostatok v hlavnej pokladnici bude 300,00
V podstate ide len o presun peňazí.
Zostatky na pokladniciach by sa mali zhodovať s vykonanou inventarizáciou pokladníc.
Samozrejme aj číslovanie dokladov je potrebné zvoliť tak, aby bolo hned možné zistiť, ku ktorj pokladni daný účtovný doklad prislúcha.
Naposledy upravil Betina2 : 30.08.10 at 20:46
1 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

A môžem účtovať o tržbe podľa mesačnej uzávierky, alebo je potrebné podľa dennej?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

ada159 Pozri príspevok
A môžem účtovať o tržbe podľa mesačnej uzávierky, alebo je potrebné podľa dennej?
, Závisí od zvyklostí. ja účtujem o denných uzávierkach, aby mi pokladňa priebežne nešla do mínusu. Navyše, pre účely DPH to bolo aj presnejšie (občas mesačnú uzávierku spravia aj po poslednom dni... ). Ale je tu kopec ludí, čo účtujú mesačné uzávierky.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Betina2 Pozri príspevok
, Závisí od zvyklostí. ja účtujem o denných uzávierkach, aby mi pokladňa priebežne nešla do mínusu. Navyše, pre účely DPH to bolo aj presnejšie (občas mesačnú uzávierku spravia aj po poslednom dni... ). Ale je tu kopec ludí, čo účtujú mesačné uzávierky.
Ja som tu dokonca citala, ze niekomu brblali kontrolorky, ze je toho velmi vela na kontrolu, ked robia denne.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

nika.sum Pozri príspevok
Ja som tu dokonca citala, ze niekomu brblali kontrolorky, ze je toho velmi vela na kontrolu, ked robia denne.
Brblať si môžu kolko len chcú, ale na pokutu to nie je. Nemajú sa o čo oprieť. Mimochodom ak má niketo v papieroch bordel, tak skontrolovanie tohto bordelu aj ked s mesačnými uz.ERP im zožerie viac času než kontrola dokladov s dennou UZ ERP, ak tam bordel nie je , nič netreba dohladávať a pod...Ak mám viesť účtovníctvo priebežne, tak ho aj priebvežne budem viesť. Nikde nie je stanovené, či ERP budem účtovať denne alebo mesačne. Ja to robím denne, lebo podla mesačných uzávierok by som nemala v účtovníctve priebežne verný a reálny obraz (sklz, ak občas neuzavrú k poslednému dňu mesiaca. Problémy by som mala aj pri preukazovaní pre účely DPH.) Ale ak to má niekto všetko v poriadku a bezproblémov, tak prečo Nie? Mala som klientov, čo som účtovala mesačné uz. ERP a aj takých, kde bolo lepšie účtovať o denných.
Aj v obchodných reťazcoch pri X pokladniach účtujú o mesačných uz. ERP? Neviete niekto?
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Ja som tu dokonca citala, ze niekomu brblali kontrolorky, ze je toho velmi vela na kontrolu, ked robia denne.
Ja dlhé roky účtujem denne tržby z RP a ešte nikdy na kontrole z DU nikto nemal námietky.

Je to uhoľ pohľadu konkrétnej osoby (kontrolóra)a chcieť to kontrolovať .Je pravdou , že daniari sa niekedy týmto denným fajkaniam bránia , lebo potrebujú aj skôr skončiť, aj si ísť vybaviť a dalo by sa o tom písať .
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem poraďáci. My sme doteraz účtovali uzávierky z registr.pokladnice na základe mesačných tržieb. po novom sa vraj uz mesačné uzávierky nemajú robit-musíme to teda účtovať dennými účtovnými zápismi? teda obchod ktorý má 10 pokladníc,bude účtovať 10 x 22 pracovných dní 220 poloziek namiesto doterazsích 3? uf treba aj neajko prosím vás prestaviť pokladne,aby uz nevytláčalo mesačné uzávierky? ďakujem moc
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem poraďáci. My sme doteraz účtovali uzávierky z registr.pokladnice na základe mesačných tržieb. po novom sa vraj uz mesačné uzávierky nemajú robit-musíme to teda účtovať dennými účtovnými zápismi? teda obchod ktorý má 10 pokladníc,bude účtovať 10 x 22 pracovných dní 220 poloziek namiesto doterazsích 3? uf treba aj neajko prosím vás prestaviť pokladne,aby uz nevytláčalo mesačné uzávierky? ďakujem moc
účtuj tak ako doteraz , ako prílohu si urob v exceli tabuľku s prehľadom denných tržieb, a tie denné uzávierky aj pripoj k hromadnému účtovnému dokladu
Môžeš si k tomu vytlačiť aj prehľadovú uzávierku za obdobie... to je X-ová uzávierka
čo sa týka "prestavenia" pokladne, to ti musí urobiť servisný technik, aby pokladňa spĺňala všetky nové požiadavky platné od 1.1.2012. Tam sa ti už klasická Z-ová mesačná uzávierka nebude dať vytlačiť
Naposledy upravil blondy : 14.09.11 at 09:46
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

blondy Pozri príspevok
účtuj tak ako doteraz , ako prílohu si urob v exceli tabuľku s prehľadom denných tržieb, a tie denné uzávierky aj pripoj k hromadnému účtovnému dokladu
Môžeš si k tomu vytlačiť aj prehľadovú uzávierku za obdobie... to je X-ová uzávierka
čo sa týka "prestavenia" pokladne, to ti musí urobiť servisný technik, aby pokladňa spĺňala všetky nové požiadavky platné od 1.1.2012. Tam sa ti už klasická Z-ová mesačná uzávierka nebude dať vytlačiť
ďakujem Ti za odpoveď. Myslíš že to bude správne nadalej účtovať po mesiacoch? pokladnu servisný technik už 1 začal menit,postupne všetky.A práve on spomínal,ze im na školení vraveli,vraj doteraz sa tolerovalo mesačné účtovanie tržieb,ale po novom vraj treba denné.. ani neviem do ktorého zákona mám pozriet,aby som si to riadne ujasnil..
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
ďakujem Ti za odpoveď. Myslíš že to bude správne nadalej účtovať po mesiacoch? pokladnu servisný technik už 1 začal menit,postupne všetky.A práve on spomínal,ze im na školení vraveli,vraj doteraz sa tolerovalo mesačné účtovanie tržieb,ale po novom vraj treba denné.. ani neviem do ktorého zákona mám pozriet,aby som si to riadne ujasnil..
posúvam
0 0
Rusalka 24 Rusalka 24

Rusalka 24 je offline (nepripojený) Rusalka 24

Aj mňa by to zaujímalo.ked prehľadova uzavierka vlastne nieje len v x režime či sa to moze potom v pd uctovat podla toho.ako to robite po novom?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prehľadovú uzávierku si budú môcť skontrolovať s dennými uzávierkami, v tom vôbec nevidím problém.
Kedže je dané zákonom, že musia byť mesačné obraty správne, tak tiež nevidím dôvod účtovať denne, ale nie je to ani zakázané.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

KEJKA Pozri príspevok
prehľadovú uzávierku si budú môcť skontrolovať s dennými uzávierkami, v tom vôbec nevidím problém.
Kedže je dané zákonom, že musia byť mesačné obraty správne, tak tiež nevidím dôvod účtovať denne, ale nie je to ani zakázané.
dovolím si malú poznámočku (od včera už máme ERP aj my, takže vychytávam, čo sa dá - 3 kasy na 3 rôznych pobočkách). Nie je síce nutné účtovať denne, avšak v prípade úhrady pohľadávok to asi nutnosť bude, pretože:
- ak ich je viac prevádzok a upomienky vyhadzujete cca každých 7-10 dní a nemáte zaúčtovanú ERP, vlastne upomienky dávate aj tým, ktorí už dávno svoj záväzok uhradený majú
- nebodaj si uplatňujete úrok z oneskorenej platby - podľa účtovníctva (keď budem účtovať mesačne) úhrada bude 30.9., zákazník má však doklad z ERP 2.9.

...a tak, to je zatiaľ všetko, čo ma napadá, idem sa trápiť ďalej - v dennej tržbe mi ukazuje aj to, čo dnes blokovali na opačnom konci republiky - úžasné
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, to je fakt. U môjho klienta zase zaviedli systém predaja výlučne na faktúru, takže cela ERP bude len o úhrade pohľadávok.
Tak sa mám na čo tešiť.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobrý deň
mám zákazníka ktorý ma butik, a terminál na platby kartou, ktoré niesu vzájomne prepojene.
zákazník si zakúpi kabelku, vytlačí sa doklad z pokladne kde je normálne predaj v hotovosti ale zaplatí kartou... neviem či je to tak správne ale je to fakt.
Učtujem denné tržby, - príjem do pokladne, ale... príde mi bankový výpis a tam su tiež prijmy... čo s tým?
Podvojné účtovníctvo
ako mám učtovať príjem do banky na aké účty? vobec netuším čo s tým, kto mi poradí?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Hm, nám už nahodili nové RP a pravdu povediac vôbec sa mi to nepáči. Účtujem síce na základe denných uzávierok, no bola som zvyknutá si na konci mesiaca podľa mesačnej uzávierky kontrolovať DPH. A to sa teraz nedá, pretože na mesačnej uzávierke nie je vyčíslená
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..registračnú pokladňu sme zakúpili len kvôli povinnosti evidovať hotovostné platby za faktúry.
Nemám žiadnu skúsenosť s ERP ani jasnú predstavu o účtovaní.. : (
Asi by bolo najvhodnejšie mať bežnú pokladňu ( 211001 ) a oddelene ERP ( 211002 )
V bežnej pokladni budem účtovať nákupy tak ako doteraz - klasický VPD..
Príjem ERP za pohľadávky 211002/311.
Prijatú hotovosť do ERP prevediem potom zápisom 261/211002 do bežnej pokladne..
Bude to tak správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať