Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
nella, preradil som ti túto tému do účtovníctva, myslím že medzi aktuality to práve nepatrí :-)

Čo sa týka účtovníctva, záleží akú právnu formu si zvolíte, ale pravdepodobne budete viesť účto ako neziskovky.

Najlepšie si na to objednať externú firmu. Ak nebudete mať žiadnu, kľudne sa spýtajte mňa, alebo tu na Porade.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Už sme sa tu o spoločenstvách bavili. Nerozumiem celkom, ako vás mohol spravovať niekto, keď ste neboli SVB?!
Kľudne si to spoločenstvo založte, môžte účtovať v JÚ (všetko spolu aj s DPH), len peňažný denník bude iný - nebavíte sa o príjmoch a výnosoch z hľadiska dane z príjmov, ale o príjmoch a výdavkoch potrebných na chod SVB.
Ak treba, rada poradím, spravujem viac SVB od r. 1998.
Odporúčam cez "hľadať" vyhľadať "spoločenstvo vlast. bytov" a dozviete sa viac!
Naposledy upravil AdaG : 06.10.04 at 21:26
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To AdaG...
my sme spoločenstvo zakladali tiež až minulý rok.. a predtým /keď sme neboli spoločenstvo/ a aj teraz /keď už sme/ mám robila jedna správcovská firma správu... nevidím v tom problém, ale je fakt , že to bola firma, ktorá vznikla trasformáciou bytového podniku... súkromníci nás nechceli vziať pod seba... zdôvodnili to tým, že musíme mať najprv založené spoločenstvo VBaNP...
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Prekvapilo ma to preto, lebo u nás Mesto predajom prvého bytu nájomníkovi do osobného vlastníctva zakladá SVB so všetkými náležitosťami a zaregistrovaním s tým, že neodkúpené byty vlastní naďalej Mesto a je členom SVB s počtom hlasov v SVB rovným počtu neodkúpených bytov.
Ak to len trochu okolnosti dovoľujú (sú ochotní a schopní ľudia v SVB), odporúčam samosprávu. Účtovníctvo môže viesť niekto aj mimo SVB formou príkaznej zmluvy, dohody o vyk. práce alebo ak je to živnostník, na faktúru.
Naposledy upravil AdaG : 07.10.04 at 20:44
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Asi k tomu nepristupujú všade rovnako.. neodkúpené byty tiež u nás vlastnilo mesto... ale nezakladali sa žiadne SVB... väčšinou zakladali SVB - čka v tých domoch, kde neboli všetky byty odkúpené...
Ochotní ľudia u nás s tým strašne rýchlo aj skončili... jednoducho sa nezavďačíš ničím.. je to z vlastnej skúsenosti... takže ako ja hovorím.. ruky preč od toho...máme tu samých dôchodcov a ťažko im budeš niečo vysvetlovať... oni žijú svojimi seriálmi, telenovelami a to je všetko ... ale byty ich nezaujímajú...a hlavne , keď nemusia na nič dať peniaze... je to prvoradé.... takto to funguje u nás...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mam tiez nejake skusenosti s SVB, ak sa vsak u Vas nenajdu ochotni ludia, ktori sa budu o dom a vsetko okolo neho starat, vsetkym donekonecna vysvetlovat "preco", tak potom neviem. Odporucila by som Ta vsak na stranku Zdruzenia SVB v Kosiciach, ktori maju za ulohu sa starat aj o zacinajuce SVB, popr. Ta budu kontaktovat na regionalneho poradcu /www.zsvb.sk/. Ozaj odkial si ?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To JANCA... som z PRIEVIDZE...ako aj ty..!!
Len bohužiaľ... mňa už to večné prečo prestáva baviť... Je nás 46 bytov a 12 chodíme na schôdzu... takže o čom to je.... Ja síce viem, že sa treba o to starať.. ale ostatným to nevysvetlíš...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Tak len dufam, ze to bude veselsie po tej novele, tam uz nebudes musiet prosit nikoho aby racil prist na schodzu. Rozhodnu o nom ti, ktori tam budu. Ako poskracujete v preregistracii SVB ?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Poviem to tak... spoločenstvo máme založené... do žiadneho združenia sa nechystáme... lebo splácame úver na strechu...vo fonde nie je ani fuka.. a ľudia nemajú záujem...
Ohľadom čoho má byť tá novela.. ak môžeš, niečo o tom napíš...Díky
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Dostala som sa na poradu asi po dvoch týždňoch, a aká radostná správa. Je tu aj niekto z Prievidze, a navyše robí aj v spoločenstve.
Nebojte sa pustiť do samosprávy. My sme sa rozhodli pred dvoma rokmi. Prevzali sme z Bytosu len veľmi malú sumu do FÚO. Za tie dva roky sme sme sumu zdvojnásobili. Včera začali robiť strechu, všetky nutné služby sú zrazu lacnejšie. Je to ťažké ale ide to. Chce to veľa trpezlivosti a pevných nervov.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO GABRIELA:
Nás spravuje Bytos... ale pre nezáujem ľudí, by som sa do samosprávy nepustila..
Robíš účtovníctvo ty... , alebo niekto iný...?!
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Dnes je v Prievidzi velke sedenie s I.Staveb. sporitelnou. Su tam uz vacsie vyhody pre SVB na sporenie ako PO, moznost vyhodne cerpat medziuver a pod. Kto mozte pridte, hoci sa tam muselo dopredu nahlasovat, myslim, ze nebude problem sa tam dostat. Bude to v aule VSDS, byvale OV KSS o 16.00.
To Hlinkovx:
tych zmien je tam naozaj vela, ale napr. pre nas je velkym prinosom, ze uz su paky na tych co neplatia, co nechodia na schodze, jednoduchsie a rychlejsie rozhodovanie. Lahke to nebude nikdy, lebo nam stat predal zastarale domy /slavne odkupovanie za bagatel sa oplatil, ked preniesli zodpovednost na nas/. Opravy, udrzbu a aj zhananie penazi aj nadalej musime sami. Ak nemas novelu zakona od 1.7.2004 napis, poslem Ti ju ale az zajtra, lebo CD som nechala doma. Z dovodu novely sa musia urobit preregistracie zmluv o SVB do konca roka a platit sa ma mesiac dopredu. Dalej spravcovia tam maju vela novych uloh a hlavne musia viest Vase peniaze osve od svojich,atd...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To JANCA
Ďakujem za vysvetlenie...
novelu zákona mi môžeš kľudne poslať..ale radšej mám takýto pokec..aký si mi napísala... nemusím totiž študovať zákon...však aj tak nemám na to momentálne čas..
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Pokusim sa Ti vytiahnut z tej novely nejaky vycuc a potom Ti to poslem hoci aj na sukromnu adresu. Len musim este dorobit jednu DPH a o svojej ani nehovorim. Takze urcite nezabudnem.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO JANCA:
budem moc rada... však nemusíš sa s tým ponáhľať...kľudne si dorob, to čo potrebuješ.. Díky
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Vyuzijem tuto rubriku na dohodu Prievidzanov, aby sme isli na to skolenie p. Mihala spolu, mozme cestou pokecat o roznych problemoch co Vy na to ?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Nebolo by to zlé riešenie.. ale mne už šéfino povedal, že na školenie môžem zabudnúť...
takže bezo mňa...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ak sa mi tam podari ist, sprostredkujem o com sme debatili, ved aj Ty nam davas mnozstvo cennych rad a vycucov. Tak zatim
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To by bolo super... lebo šéfino to nejako nechce pochopiť.. že človek aj na školenie musí ísť..
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja robím účtovníctvo v spoločenstve sama. Nie je to také hrozné. Práve sa chystáme urobiť zmeny v Zmluve o spoločenstve, tak aby sme to stihli do konca roka.
Ten zákon si treba bezpodmienečne prečítať . Nikdy sa nespoliehajte na nejaký výcuk, aj keby bol akokoľvek dobrý.
Dá sa vytlačiť na stránke www.zbierka.sk. Ak by s tým bol problém, tak sa môžme stretnúť a donesiem ofotený.
Čo sa týka školenia s PSS ja asi neprídem. Nie je čas. A navyše najbližšie tri roky budeme firme, ktorá nám začala robiť strechu splácať faktúru. Takže na PSS nebude. A o tri roky uvidíme.
Na školenie p.Mihála ja určite nepôjdem, lebo mzdy nerobím ani v práci.
Ak sa dozviete niekto ako čo naefektívnejšie vyplácať v SVB predsedu a spol, tak sa ozvite.
Poprípade sa môžme stretnúť aj na káve v PD, aspoň by sme sa spoznali.
Gabriela
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať