Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo občianskeho združenia

Prosím o radu.
Známy ma požiadal o pomoc pri vedení jednoduchého účtovníctva pre občianske združenie. Potrebovala by som poradiť, v čom sa odlišuje od jednoduchého účtovníctva pre SZČO a hlavne, kde by som našla nejaké materiály ohľadom účtovania. Peňažný denník je odlišný, alebo sa používa taký istý ako pre SZČO? Dnes som presurfovala celý internet a všade píšu iba o podvojnom účtovníctve. Ďakujem vopred všetkým, čo mi poskytnú nejakú radu.
Usporiadat
janka303 janka303

janka303 je offline (nepripojený) janka303

Odporučila by som dať si vyhľadať cez poradu: občianske združenie. Je tu toho dosť. V JÚ viesť hlavne peňažný denník, pokl. knihu, knihu záväzkov a pohľadávok, keď máte zamestnancov tak aj mzdové papiere....
J.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Dala som si vyhľadať aj na porade, ale píšu iba o podvojnom účtovníctve. Peňažný denník sa vedie ako u SZČO, alebo je nejaký špeciálny???
Našla som aj výkazy pre neziskové účtovné jednotky ale neviem, k akému typu daňového priznania sa prikladajú. Vie mi niekto poradit viac???
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

caf,tie vykazy prikladas k dan.priznaniu pre PO, ale dalej ti moc neporadim,tiez som bezradna ohladom dan.priznania,
ohladom toho pen.dennika-nijak specialny,akurat rozclenujes prijmy na zdanovane a oslobodene od dane-zjednodusene povedane
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

občianske združenie môže viesť JU len vtedy ak nepodniká a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 mil. Sk. Pre vedenie JU v organizáciach, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania platí Opatrenie MF č. 22 602/2002-92 zo 16.12.2002
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Monika68
Dala som si vyhľadať aj na porade, ale píšu iba o podvojnom účtovníctve. Peňažný denník sa vedie ako u SZČO, alebo je nejaký špeciálny???
Našla som aj výkazy pre neziskové účtovné jednotky ale neviem, k akému typu daňového priznania sa prikladajú. Vie mi niekto poradit viac???
Ako ti aj Zyka poradila, podávaš daňové priznanie pre právnické osoby (nakoľko OZ je právnická osoba), k nemu prikladáš výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch pre neziskové organizácie (tie už máš..). V daňovom uvádzaš najmä v riadku 100 rozdiel medzi všetkými príjmami a všetkými výdavkami za zdaňovacie obdobie (tieto uvádzaš potom aj v pomocnej tabuľke F - doplňujúce údaje), a ďalej sa ťa určite týka r. 190, kde uvádzaš všetky nedaňové výdavky a r. 220, kde sú nedaňové príjmy - tým vlastne upravuješ základ dane. Netvrdím, že sú to všetky riadky, ktoré musíš vypĺňať, ale určite sú tie hlavné, ktoré by si nemala vynechať.
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Ďakujem za rady ) Ak by ešte niekto mal nejaké užitočné skúsenosti prosím napíšte.
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

Monika, uvádzaš, že účtuješ n.o. v JU. Ako Ti prechádzajúcich príspevkoch radli, daňové priznanie podávaš za PO (typ daň.priznania DPPO). Keďže účtuješ v JU, prílohy podávaš ako v JU, ale typ NO - Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch (prikladám v prílohe). Kto účtuje v PU, podáva samozrejme Súvahu a Vákaz ziskov strát (typ pre NUJ) - pre porovnanie prikladám v prílohe.
Alena
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Ak je to NO, kt. nemá v predmete činnosti a ani nevykonáva podnikateľskú činnosť a jej príjmy nepresiahli zákonom stanovený limit, v tom prípade nemusí podať DP, a to v súlade s § 12 odst. 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
(Napr. "moja" NO, kt. účtujem dosiahla len príjmy vymedzené v § 41 cit. zákona, kt. sú od dane oslobodené a príjmy, kt. nie sú predmetom dane - príjem z podielu zaplatenej dane a členské príspevky.)
Podávam ale každý rok negatívne DP ako pre PO a prikladám výkazy pre NO,
kt. sú už vyššie v prílohe. Pričom prikladáme Prehlásenie daň. subjektu o tom, že tie príjmy máme len také ako som uviedla vyššie. Pokiaľ som to účto nerobila ja, ani nejako neviedli špeci účto, až od nich pýtali v r. 2004 DP za rok 2002, tak som zistila, že nič podobné neviedli.
Odvolali sa, že nemuseli, ale chceli výkazy.
Takže ja, každý rok podávam, čo som už vyššie uviedla, aby bol vlk sýty aj baran celý.
Používam klasický program pre JÚ a teda aj všetky tie evidencie, (pokladňa, banka, fakt. prijaté, vydané, interné doklady..)upravujem si vlastné predkontácie na členenie príjmov - sú až 2 druhy - čl. prísp. + podiel zapl. dane (ak nemyslím pokladničné a bankové prevody) a potom výdajové predkontácie, aby bol presný prehľad, na čo sa prostriedky čerpajú a či v súlade so schváleným rozpočtom.
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

Atka4,
prosim o pomoc ohladom vykazov-JU.Ked ma OZ len prijem,kt.je oslobodeny od dane /ale musi podat DP/,ostatne nie su predmetom dane,tak do Vykazu o prijmoch a vydavkoch vypisuje vsetko do koloniek nezdanovana cinnost? aj prisluchajuce vydavky? Co sa pise do kolonky anove upravy? dakujem
0 0
stefo1 stefo1

stefo1 je offline (nepripojený) stefo1

ak má niekto z vás skúsenosť s vedením JÚ v občianskom združení, nevedeli by ste mi prosím poradiť, ....
cieľ združenia je - organizuje a sprostredkúva kultúrne, vzdelávacie a športové akcie,... vytvára priestor pre stretávanie študentov a vznik spoločenstiev....
OZ získava peňažné prostriedky predovšetkým z 2% a darov (do ktorého stĺpca príjmov to zaradím, keď peňažný denník má predovšetkým príjmy z tovaru, materiálu .... - to čo súvisí viac-menej s podnikaním....)
Dajme tomu, že nakúpime nejaké športové potreby (lopty, a i.).... alebo spravíme výlet... alebo nejakú spoločnú akciu na ktorú nakúpime potraviny.... (tu sa chcem tiež opýtať, do ktorej časti peňažného denníka to zaradím.... keď sa mi to nehodí ani ku mzdám, režijným nákladom, fondom, tovaru... môžem si meniť stĺpce? - pričom viem, že je dôležité rozdelenie na daňové a nedaňové) proste ten denník je urobený skôr pre podnikatelov ako pre OZ. Viete mi prosím poradiť? - nechcem to riešiť PÚ.
0 0
stefo1 stefo1

stefo1 je offline (nepripojený) stefo1

asi sa v tejto oblasti malo ludi venuje JÚ ???
inac, neviem preco nefunguju informacie na stranke www.mvoservis.sk... hmmm to by mi mozno tiez pomohlo...
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

21.6. robime v Bratislave skolenie na uctovnictvo a dane neziskoviek, si vitany. Ku tvojim otazkam - pokial ti uctovny program nedovoluje zalozit okrem uctovnictva fyzickej osoby uctovnictvo pre neziskovy subjekt, alebo napr. SVB tak si rozdeluj vydavky iba na vydavky neovplyvnujuce zaklad dane - to su rezijne a ine vydavky suvisiace s hlavnymi cinnostami - a blizsie si ich popis iba cez opis uctovnej operacie a co sa tyka prijmov pouzivaj ine nezdanitelne prijmy pre prijem 2% dani, grantov, dotacii, darov. V pripade ze mate zdanitelne prijmy, t.j. uroky, prijmy z reklamy alebo prijmy z podnikatelskej cinnosti pouzivaj druh prijmu iny zdanitelny prijem.
0 0
stefo1 stefo1

stefo1 je offline (nepripojený) stefo1

kde najdem presnejsie informacie o tom skoleni?... miesto, cena.... a bude sa tykat aj jednoducheho uctovnictva?....
a velmi pekne dakujem za odpoved, urcite mi pomoze... vdaka este raz...(btw - pouzivam excel na jednoduch. uct. - nie program, takze si mozem rozne stvorit penazny dennik, len chcem aby to bolo podla zakona a ci sa to moze) vdaka
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Monika ja robím občianske združenie a vediem jednoduché účtovníctvo už 4 roky, daňové odovzdávam pre právnické osoby a výkazy pre rozp.organizácie čiže bielé. Robím to v pohode neviem aký program máš a čo presne chceš vedieť daj priamé otázky rada Ti poradím čo budem vedieť mi máme príjmy vyšše milióna z VÚC a z 2 % . Čiže vyúčtovanie robím aj daňové pre daňový úrad, aj pre VÚC aj 2 % + ked nám niekto poskytne príspevok aj toto musím vyúčtovať všetko zvlášt. Čiže robím dôsť podrobné členenie. Účtovnítvo vedieš tak ako u SZČO sú tam výnimky ale vlastne je to isté akúrát že tieto príjmy idú ako nezdaňené. Lepšie sa mi bude odpovedať na priame otázky. Ešte niečo mne dáva hlavne financie VÚC tým pádom pre zamestnancov platí pre mňa : tarifné platy podla platových tried podľa zákona´: verejná správa ostatné vlastne to isté ako u SZČO. Pekný večer prajem.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Este si dovolujem so suhlasom autorov uviest link na Porade, kde je aj vzorovy penazny dennik v exceli, kedze pracujes s excelom a udaje o skoleni najdes aj tu v sekcii Skolenia.

http://www.porada.sk/t33698-p3-tovnctvo-no.html
0 0
guard guard

guard je offline (nepripojený) guard

Monika, chcela by som ťa poprosiť o radu, keďže vedieš už 4 roky účtovníctvo NO, ktorá je z väčšej časti financovaná z VÚC. Ako je to v praxi? Je neziskovka napojená na rozpočet VÚC, alebo vám VÚC pošle na rok balík peňazí a vy si s nimi hospodárite podľa seba? A prečo stanovuješ mzdy podľa tried zo zákona, bola to podmienka VÚC?
Ďakujem za odpoveď
0 0
fero000 fero000

fero000 je offline (nepripojený) fero000

victoria Pozri príspevok
21.6. V pripade ze mate zdanitelne prijmy, t.j. uroky, prijmy z reklamy alebo prijmy z podnikatelskej cinnosti pouzivaj druh prijmu iny zdanitelny prijem.
Mozem sa opytat ak sa tema stale tyka JU, tak potom ako je to s hore vyznacenym, resp. citovanym? Moze OZ nadalej i v pripade, ze si vyberie zivnost teda podnika uctovat v JU? V zakone sa pise, ze OZ moze uctovat v JU ak nepodnika a ak neprekroci sumu 200 000eur. Musia byt splnene obe podmineky, alebo automaticky aj ked by bol prijem z podnikania napr. 3000 eur musi uctovat v PU? Viaceri si vykladaju znenie zakona rozne, takze by nam tato odpoved velmi pomohla. A este jedna otazka ako sa uctuje v pripade ak mame otvorenu zivnost, ale ziaden prijem z nej pocas celeho roka nemame. Dakujem za odpovede
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Prosím vás nemáte niekto výkazy o príjmoch a výdavkoch, o majetku a záväzkoch pre neziskové organizácie platné pre rok 2010? Tie na stránke drsr mi nejdú otvoriť.
Ďakujem.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Prikladám z minulého roku. Pátrala som či sa niečo zmenilo, ale zatiaľ márne. Takže predpokladám, že budú platné.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ďakujem, myslím, že sú nové, lebo na stránke DU v tlačivách je odkaz na účtovné výkazy roku 2010, ale asi nie je dobrý nedá sa mi otvoriť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať