Zavrieť

Porady

Zmluva o výkone funkcie konateľa

Ahojte, potreboval by som sa poradit, docital som sa ze ak nechce konatel s.r.o. platit ziadne odvody (okrem zp) mal by mat uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela v ktorej sa uvedie ze funkcia bude vykonavana bez naroku na odmenu. Ak konateľ nemá so spoločnosťou uzatvorenú žiadnu písomnú zmluvu, na vzťah medzi spoločnosťou a konateľom sa primerane uplatnia ustanovenia obchodného zákonníka o mandátnej zmluve (§ 66 ods. 3 Obchod. zák, § 566 a nasl. Obchod. zák.).

Na stranke soc.poist. sa pise:
Existenciu práva na príjem zaručuje napr. zmluva o výkone funkcie, mandátna zmluva a pod. Ak právo na príjem konateľovi s.r.o. zo žiadneho úkonu nevyplýva, potom postavenie zamestnanca nemá a poistné na sociálne poistenie on ani spoločnosť neplatia. Na druhej strane, ak právo na príjem konateľovi a spoločníkovi nejaký úkon zaručuje, potom nie je rozhodujúce, či príjem bol skutočne vyplatený. Dôležité je, že existuje právo na príjem, a preto poistné na sociálne poistenie platí aj v takom prípade.
Konatel nema zatial ziadnu zmluvu, t.j. nevyplyva mu pravo na prijem. Teraz neviem ako postupovat, je potrebne podpisat tu zmluvu o vykone funkcie bez naroku na odmenu?
Naposledy upravil martm001 : 28.12.13 at 18:57
tinka1984 Prechádzam zo žinvosti na sročku a toto mi tiež nie je jasné, ked je mandátna zmluva tak je odplatná, čiže sa musíš nahlasiť na sociálku, keď nie je stanovená odmena vobec tak sa použije ustanovenie o mandatnej zmluve, čiže by sa malo asi tiež ohlasiť na socialke? Čiže asi len zmluva o výkone funkcie z ktorej nevyplynie odmena. Či tam uviesť aj to že vykon funkcie je bezplatný to je tiež otázne, kedže takato zmluva musí byť schválená VZ a keď tam bude spominana odmena tak neviem či náhodou to nebude musieť potvrdiť aj notár, lebo VZ bude defacto schvalenim zmluvy nepriamo rozhodovať o odmenovaní.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... aj ak konateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu = platia ustanovenia Obchodného zákonníka, teda o. i. ustanovenia o mandátnej zmluve = a tá je v zásade odplatná ...
    ... ale ak má konateľ podpísanú zmluvu o výkone funkcie bez nároku na odmenu = VZ pre výpočet poistného je táto suma = 0,00 Eur ... len ... pre mňa osobne by nebolo nič prekvapujúce, ak by aj toto parlament novelou Obchodného zákonníka pozmenil ...
    martm001 OK, zmluva o vykone funkcie musi byt schvalena valnym zhromazdenim, co pozeram vzory zmluv na nete ucinnost zmluva nadobuda dnom podpisu, o VZ sa tam nic nespomina, moze byt zmluva schvalena dodatocne na VZ? A overenie podpisov na zapisnici VZ neviem ci je v takomto pripade potrebne, ved VZ nebude rozhodovat o odmenovani konatela, len schvali zmluvu z ktorej navyplynie ziadne pravo na prijem, funkcia konatela bude vykonavana bezplatne, teda ziadne rozhodovanie o odmenovani?
    jardus to je teda pravda. Tá zmluva musí byť uzavretá písomne o výkone funkcie konateľa alebo nie.
    Ja som dala s.r.o.čku založiť pred cca pol rokom, činnosť začala reálne vykonávať až na konci októbra, ako konateľka nemám z s.r.o. žiadny príjem, nemám podpísanú žiadnu zmluvu, v sociálnej poisťovni mi povedali ak právo na príjem zo žiadneho úkonu nevyplýva netreba sa prihlasovať do SP. Až včera po prečítaní tohoto príspevku som začala o tom premýšľať a googliť a zistila som skutočnosť. Tak teraz neviem ako to dať do poriadku, odvody platiť nechcem zatiaľ žiadne, som platila dosť ako SZČO, preto som aj išla na s.r.o. Spätne asi podpisať zmluvu o výkone funkcie nepôjde keďže to musí byť v mojom prípade schvalené rozhodnutím jediného spoločníka, ktoré zrejme musí byť s overeným podpisom, keďže sa rieši odmeňovanie konateľa resp. neodmenovanie. Takže sa asi postupuje ako keby bola mandatna zmluva, kedže ale nebola tak do SP som sa nemusela prihlasit, keď teraz urobím rozhodnutie jedného spoločníka vychadzajuc z ustanovení o mandatnej zmluve a rozhodnem ze mi za obdobie od kedy som konatelka neprinaleží žiadna odmena, keďže hospodárske výsledky neboli dobré (firma najprv nevyvíjala činnosť a november a december sa kupoval majetok zo živnosti) a následne by sa uzavrela zmluva o výkone funkcie konateľa bez nároku na odmenu. Môže to tak byť? Či je nejaké lepšie riešenie?
    Naposledy upravil tinka1984 : 29.12.13 at 19:44
    etgar Nie som si istý, ale podla mňa s tým nemá soc.poist. nič, dokým nie je zmluva z ktorej vyplynie pravo na odmenu, alebo dokým valn. zhrom. nerozhodne o odmene http://blog.etrend.sk/mihalblog/kona...istenie-2.html (starší článok, neviem či boli rozdiely v tejto oblasti v obch.zakonníku oproti sucasnemu zneniu). Ina vec je ze konatel na tu odmenu ak to nema v zmluve o vykone funkcie osterene, ma na nu narok a mohol by sa jej domahat. Ale ked ty si konatelka a zaroven si aj valnym zhromazdenim tak asi si nebudes tu odmenu narokovat.
    salbo nemôžeš uzatvoriť mandátnu zmluvu a v nej uviesť, že nemáš nárok na odmenu, pretože odmena je jedna z podstatných náležitostí mandátnej zmluvy a ak by ju neobsahovala, táto zmluva by bola neplatná. Ja by som to vyriešil tak, ako som už písal vyššie, že na zmluvu o výkone funkcie a aj na zápisnicu z VZ by som dal spätný dátum a potom by som u notára uznal podpis za vlastný. Ja som to takto urobil a notár mi povedal, že je to tak úplne v poriadku.

    salbo je offline (nepripojený) salbo

    salbo
    Jednoznačne platí, že ak konateľ a tak isto aj spoločník, ak nemajú nárok na odmenu, musia uzatvoriť písomnú zmluvu o výkone funkcie konateľa alebo spoločníka a musia do tej zmluvy písomne zakotviť, že svoju funkciu vykonávajú bezodplatne (ak je konateľom a spoločníkom tá istá osoba musí uzavrieť dve zmluvy; jednu ako konateľ a druhú ako spoločník). Zmluvu o výkone funkcie musí schváliť VZ a keďže sa rozhoduje o odmeňovaní konateľa, alebo spoločníka, podpis predsedu na zápisnici z VZ musí byť úradne overený. Ja som to vyriešil tak, že na zmluvu a aj zápisnicu z VZ som dal spätný dátum a to dátum vzniku mojej firmy, aby bolo jasné, už hneď od začiatku vzniku firmy nemusím nič platiť SP ani ZP a potom som len pred notárom uznal svoj podpis predsedu VZ za vlastný.
    Tu je všetko ohľadom zmluvy o výkone funkcie dobre vysvetlené:

    http://www.albertova.eu/index.php?pravo=predajdok
    Carsgirl Dobry den prajem, neviem ci citam spravne, ak sa uzatvori zmluva o vykone funkcie konatela/spolocnika o tom ze si nenarokuje odmenu, ako to ze nemusi platit zdravotne poistenie?
    lml ZP nemusí platiť len vtedy ak, popri tom že je konateľ al. spoločník bez nároku na odmenu, je zároveň "zamestnanec, SZČO alebo poistenec štátu". Ak nie je zamestnanec, SZČO a ani poistenec štátu, ale je len konateľ/spoločník bez nároku na odmenu, tak musí platiť povinné zdravotné poistenie ako samoplatiteľ - pre rok 2015 je minimálne poistné do ZP 57,68 eur.

    oktam je offline (nepripojený) oktam

    oktam
    Kto tuto zmluvu podpisuje ak jedna je medzi firmou a spolocnikom a druha medzi firmou a konatelom?

    A ako nazvat zmluvu so spolocnikom, ak ziadne odmeny nepobera?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Aku cinnost vykonava spolocnik? Pozor, aby sa nejednalo o nelegalnu pracu...
    oktam Konatel robi vsetko, ale zatial sa jedna len o chodenie po uradoch a podpisovanie zmluv...

    Rozumiem dobre, ze ak konatel trebars v predajni predava tovar, musi mat okrem zmluvy o vykone funkcie aj zamestnanecky pomer na predavacku?
    Consultix V predajni teda vykonava cinnost predavaca. Tato cisnnost ne je predmetom vykonu funkcioe konatela, takze som toho nazoru, ze by mal mat pracovnu zmluvu, alebo inu formu zavislej cinnosti, na zaklade coho tuto cisnnost vykonava.
      zbaliť

    Zmluva o výkone funkcie konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.