Zavrieť

Porady

minimalna mzda mesacna/hodinova ?

mame 40h pracovny tyzden, podla coho sa urcuje mzda na mesacnu resp hodinovu? je to len na zamestnavatelovi aku mzdu si dohodne v pracovnej zmluve?

pri mesacnej minimalnej mzde za februar 6900 sk vychadza hodinova sadzba 43,125 sk, v marci vychadza 37,5 sk, ak ratam 23 pracovnych dni. je to pomiesanie jablk s hruskami, ale dobre si myslim ze pri mesacnej mzde je jedno ci hodinova sadzba vyjde nizsia ako 39,70?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Keď je určená mesačná mzda, je to 6900 Sk pri 40 hodinovom pracovnom týždni. Takže to máš jedno, či odpracuješ 23 dní alebo 20 dní, rovnako to bude 6900 Sk.
Pri hodinovej mzde musíš dodržať minimum 39,70 Sk. V tom prípade bude mať rozdielny príjem v mesiacoch, podľa odpracovaných hodín.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

vdaka za bleskovu odpoved.
takze je len na mne, ked dam pre jednoduchost ratania mesacnu mzdu?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

duficek
vdaka za bleskovu odpoved.
takze je len na mne, ked dam pre jednoduchost ratania mesacnu mzdu?
Treba to dohodnúť v pracovnej zmluve.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

to je samozrejme, dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tento problém aj mňa nedávno trocha zaskočil a to od nového upgrade SW.
Napriek tomu, že mám zadanú pevnú mzdu, začal mi SW hlásiť, že nemajú splnenú minimálnu hodinovú mzdu.
0 0
katka2006 katka2006

katka2006 je offline (nepripojený) katka2006

Chcem poprosiť o vyjadrenie tých, ktorí mali skúsenosti z Inšpektorátu práce, že by im vytkli že pri mesačnej mzde nebola dodržaná hodinová mzda... Neviem koho by to "tam zhora" mohlo ešte zaujímať. Aby som z toho nemala zle... Vidím tu na porade, že názory na mesačnú mzdu ( či musí byť dodržaná aj hodinová mzda) sa rôznia... preto prosím tých,ktorí majú skúsenosť, nech mi poradia... Ďakujem mockrát...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj pri mesačne mzde musí byť dodržaný minimálny mzdový nárok. Sú to dva pojmy
- minimálna mzda - mesačná 6900, hodinová 39,70
- minimálny mzdový nárok - ten sa vždy poćíta hodinový, aj pri mesačnej mzde je 39,70 Sk na hodinu pri 1.stupni náročnosti práce, pri ďalších stupňoch je sadzba vyššia.
Obidve tieto minimá musia byť dodržané. Či to inšepktorátpráce kontroluje, neviem.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Kontroluje.Nielen minimálnu mzdu, ale i minimálny mzdový nárok.
Zamestnanci mali podpísanú Dohodu o hmotnej zodpovednosti a Inšpektorát práce pri kontrole zaujímalo, či ich hodinová sadzba dosahovala minimálny mzdový nárok pri 2.stupni náročnosti práce.
0 0
katka2006 katka2006

katka2006 je offline (nepripojený) katka2006

Prečo sa tie názory na minimálnu mesačnú a hodinovú mzdu rôznia? Kde je teda pravda? Ako to teda má byť? Doteraz som brala mesačnú - 6900 a bodka. Bez ohladu na to, kolko pracovnych dni mal mesiac. To mám teraz akoze všetky mzdy prerátať? Hádam nie... Komu veriť?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
katka2006
Chcem poprosiť o vyjadrenie tých, ktorí mali skúsenosti z Inšpektorátu práce, že by im vytkli že pri mesačnej mzde nebola dodržaná hodinová mzda... Neviem koho by to "tam zhora" mohlo ešte zaujímať. Aby som z toho nemala zle... Vidím tu na porade, že názory na mesačnú mzdu ( či musí byť dodržaná aj hodinová mzda) sa rôznia... preto prosím tých,ktorí majú skúsenosť, nech mi poradia... Ďakujem mockrát...
Že to musí sedieť pri mesačnej mzde aj na hodiny som si raz prečítala v "Mzdovej účtovníčke". Už som to tu niekde aj na porade písala. Vtedy mi to nikto nechcel veriť. Najmä programátor ktorého mzdový softvér sme vo firme používali. A tak sme požiadali o preverenie nášho právnika , ktorý sa informoval aj na Inšpektoráte. Jeho informácia bola asi taká, že sa to kontroluje a sú za nedodržanie dosť veľké pokuty , nakoľko sa siaha ľuďom na peniaze nielen v konkrétnom mesiaci , ale vlastne ovplyvní to aj ich maródky, dôchodky.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Len pre zaujímavosť-aj predavačka má mzdový nárok 2-ho stupňa náročnosti práce, tj. minimálna mzda x 1,2 = 8.280,- Sk pri mesačnej / pevnej mzde a je jedno, či má mesiac 28 alebo 31 dní. Pri hodinovej mzde je výpočet rovnaký a výška výplaty je závislá od odpracovaných hodín.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Ekopo, nesúhlasím a to preto, že
sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je definovaná ako násobok hodinovej minimálnej mzdy ( aj u mesačne aj u hodinovo odmeňovaných zamestnancov)
Preto nemôžeš použiť svoj postup pre mesačne odmeňovaných zamestnacov a druhý stupeň náročnosti práce( 6900*1,2) .A taktiež nie je v tomto prípade jedno, koľko má mesiac pracovných dní.
0 0
katka2006 katka2006

katka2006 je offline (nepripojený) katka2006

No mne to nedalo, vzala som kalkulačku a rátala.Ked si prerátate, minimálna mesačná mzda x 12 / 260 (počet pracovných dní v roku vrátane sviatkov-pri mes.mzde sa rátaju za odprac.den) / 8 (počet hodín za deň-odprac.) = 39,80769, čo je teda viac ako je min. hodinová mzda, takže ja vlastne toho zamestnanca o nič neukrátim za ten rok. Za jednotlivé mesiace sa to vlastne kompenzuje. Načo mi vlastne potom slúži ten pojem mesačná mzda, ked to aj tak musím prerátavať na hodinovú min. mzdu? Nedáva to zmysel. Teda mne nie... Takže ja si myslím že v takomto prípade, ked som so zamestnancom v pracovnej zmluve dohodnutá na minimálnej mesačnej mzde, tak neni dôvod to prerátavať... Ono z nejakých čísel tá mesačná mzda vychádzať musí...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Predovšetkým treba vychádzať zo Zákonníka práce - viď podčiarknuté :

§ 120
Minimálne mzdové nároky


(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.


Tu sa nehovorí o ročnom priemere, ale o mesačnej sume, ktorú musí zamestnanec dostať. Nie je tu umožnená kompenzácia vrámci viacerých mesiacov (kedysi v Zákone o minimálnej mzde to bolo možné). V ďalších odsekoch sa potom píše o tom, ako sa ten minimálny mzdový nárok počíta.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Mne z toho vychádza jedno: zbytočná je definícia "mesačná" alebo "pevná" mzda, výplaty treba prepočítavať hodinovou mzdou, toto platí ale len pri nižších mzdách, kde je riziko, že sa mzda dostane pod úroveň minima. V prípade, že má niekto pri stupni náročnosti 2 stanovenú "pevnú" mzdu napr. 10.000,- Sk, tak v tomto prípade je to naozaj jedno, či má mesiac 21 alebo 19 pracovných dní.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Prosím o radu, dostalo sa mi do ruky, na dohodu 34,- Sk/ hod. Ešte som sa s tým nestretla, ale je možné, aby brigádnik mal nižšiu hod. mzdu, ako je minimálna mzda? Sa mi to nepáči.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sany
Prosím o radu, dostalo sa mi do ruky, na dohodu 34,- Sk/ hod. Ešte som sa s tým nestretla, ale je možné, aby brigádnik mal nižšiu hod. mzdu, ako je minimálna mzda? Sa mi to nepáči.
MInimálna mzda na nevzťahuje na dohody.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Tak ďakujem, ale aj tak sa mi to nepáči.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Kde nájdem stupne náročnosti jednotlivých profesií a koeficienty na prepočet minimálnej mzdy, prosím? Doteraz som to nikdy nepotrebovala, ale teraz mám známeho, ktorého najobľúbenejšou mzdou je mzda minimálna a ja som úplne vedľa. Doteraz som sa fakt ešte osobne nestretla, aby niekto platil minimálnu mzdu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sany
Kde nájdem stupne náročnosti jednotlivých profesií a koeficienty na prepočet minimálnej mzdy, prosím? Doteraz som to nikdy nepotrebovala, ale teraz mám známeho, ktorého najobľúbenejšou mzdou je mzda minimálna a ja som úplne vedľa. Doteraz som sa fakt ešte osobne nestretla, aby niekto platil minimálnu mzdu.
V ZP § 120 Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.
(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,

Sttupeň - Koeficient minimálnej mzdy

1 1, 0

2 1, 2

3 1, 4

4 1, 6

5 1, 8

6 2, 0

(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby minimálnych mzdových nárokov úmerne zvýšia.

(6) Sadzba minimálneho mzdového nároku sa zaokrúhľuje na celých desať halierov nahor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať