Zavrieť

Porady

splnomocnenie

Pekny den,
viete mi niekto poradit ako by malo vyzerat splnomocnenie a co by malo obsahovat, ak chcem niekoho splnomocnit na predaj pozemku a nehnutelnosti na tomto pozemku a tiez splnomocnit na nasledne narabanie s peniazmi za predaj? existuje nejaky predpisany vzor? treba priviest k notarovi obidvoch - cize toho kto splnomocnuje aj toho kdo bude splnomocneny?
Dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivanya
Pekny den,
viete mi niekto poradit ako by malo vyzerat splnomocnenie a co by malo obsahovat, ak chcem niekoho splnomocnit na predaj pozemku a nehnutelnosti na tomto pozemku a tiez splnomocnit na nasledne narabanie s peniazmi za predaj? existuje nejaky predpisany vzor? treba priviest k notarovi obidvoch - cize toho kto splnomocnuje aj toho kdo bude splnomocneny?
Dakujem
Na splnomocnenie neexistuje predpísaný vzor. Mohlo by to vyzerať takto:

SPLNOMOCNENIE

Splnomocniteľ: Jozef Malý, bytom ... ulica, BA, r.č. XXXXX/XXX

Splnomocnenec: Richard Veľký, bytom ......

Splnomocniteľ splnomocňuje splnomocnenca na nasledovné úkony:

- predaj pozemku a nehnutelnosti na tomto pozemku
- vykonanie príslušných úkonov v súvislosti s predajom pozemku a nehnutelnosti na tomto pozemku voči katastrálnemu úradu
- ...


Podpis: (podpis splnomocniteľa)


Splnomocnenie prijímam v plnom rozsahu: (pospis splnomocnenca)


Overený musí byť iba podpis splnomocniteľa.

Neviem, čo tm myslíš "narábanie s peniazmi za predaj". To by som tam asi nedával, lebo to evokuje, že peniaze si môže ponechať alebo kúpiť za ne napr. dovolenku.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

VZOR na úpravu podľa vlastnej potreby
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, vedeli by ste aj mne poradit ako napisat splnomocnenie pre osobu, ktora robi vo firme vsetky sekretarske prace, vratane miezd, vypisovania prehladov na danovy urad a blockov PPD a VPD-vystavil, pre uctovnicku. Vlastne vsetko okrem uctovnickych prac. Musi byt kazde splnomocnenie zvlast, na konkretnu poistovnu napr. alebo staci jedno kde bude vsetko vypisane na co konatelka splnomocnuje zamestnanca???
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

nikulik
Ahojte, vedeli by ste aj mne poradit ako napisat splnomocnenie pre osobu, ktora robi vo firme vsetky sekretarske prace, vratane miezd, vypisovania prehladov na danovy urad a blockov PPD a VPD-vystavil, pre uctovnicku. Vlastne vsetko okrem uctovnickych prac. Musi byt kazde splnomocnenie zvlast, na konkretnu poistovnu napr. alebo staci jedno kde bude vsetko vypisane na co konatelka splnomocnuje zamestnanca???
A na čo ju chce vlastne konateľka splnomocniť? Neviem, či som dobre pochopila, ale chce ju splnomocniť k tomu, aby mohla za ňu podpisovať mesačné výkazy pre poisťovne a daňový úrad a aby mohla preberať poštu z daňového úradu? V každom prípade však stačí jedno splnomocnenie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

alušik
A na čo ju chce vlastne konateľka splnomocniť? Neviem, či som dobre pochopila, ale chce ju splnomocniť k tomu, aby mohla za ňu podpisovať mesačné výkazy pre poisťovne a daňový úrad a aby mohla preberať poštu z daňového úradu? V každom prípade však stačí jedno splnomocnenie.
Ano spravne si pochopila, aby mohla podpisovat vsetko ohladom poistovni, vykazy, prihlasky, odhlasky, klasicke listy obchodnym partnerom, nie vsak dôlezite veci, ktore by mala podpisovat konatelka, z danoveho uradu len prehlady kedze robi mzdy, atd.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

podpisany XY tymto splnomocnuje AB k nasledovnym ukonom:
a) podpisovaniu vsetkych pisomnosti pri komunikacii s danovym uradom
b) ...

podpisany AB tuto plnu moc prijimam

miesto datum

podpisy
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem :-))
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

josh
podpisany XY tymto splnomocnuje AB k nasledovnym ukonom:
a) podpisovaniu vsetkych pisomnosti pri komunikacii s danovym uradom
b) ...

podpisany AB tuto plnu moc prijimam

miesto datum

podpisy
A musi byt taketo splnomocnenie potvrdené notárom?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=josh]podpisany XY tymto splnomocnuje AB k nasledovnym ukonom:
a) podpisovaniu vsetkych pisomnosti pri komunikacii s danovym uradom
Túta formulácia sa príliš podobá zastupovaniu v daňovom konaní. Asi by som to upresnil, že sa jedná o podpisovanie dokladov (výkazov, hlásení) súvisiacich so závislou činnosťou

b) ...
podpisany AB tuto plnu moc prijimam
miesto datum
podpisy
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

nikulik
A musi byt taketo splnomocnenie potvrdené notárom?
Ak sa nejedná o plnú moc v zastupovaní v daňovom konaní, tak podpisy nemusia byť overené.
P.S. Pri overovaní podpisov by som vynechal slovo notár. Overujú predsa aj obecné a mestské úrady a o 50% lacnejšie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ano, ja len aby to pochopili všetci, takze preto ten notar. Ďakujem, už som to napisala.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Este pri teme notar kontra matrika nesmiete zabudat, ze matrika nema zakonne opravnenie osvedcovat pravost podpisu statutarnemu organu, ktory sa podpisuje za spolocnost.
A ani pri listinach, ktore maju vztah k cudzine.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Josh,prosim vies aj presne zakon resp.paragraf,ktory to hovori?
Je to v zakone o matrikach?
0 0
nobody007 nobody007

nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

Pojmy splnomocnenie a dohoda o plnomocenstve si netreba zamieňať. Hoci účinky sú v oboch prípadoch "takmer" rovnaké, medzi týmito dvoma právnymi úkonmi sú dôležité kvalitatívne rozdiely:
Splnomocnenie - je jednostranný právny úkon splnomocniteľa, ktorým splnomocňuje niekoho ako splnomocnenca na určité (alebo všetky) právne úkony. Na splnomocnení nie je potrebný podpis splnomocnenca. Splnomocnenec ho príjma konkludentne, tým, že podľa neho koná.
Dohoda o plnomocenstve- je dvojstranný právny úkon, ktorým splnomocniteľ niekoho splnomocňuje a splnomocnenec ho príjma svojim podpisom na dohode.

Pokiaľ ide o overenie podpisu splnomocniteľa, vyžaduje sa len v niektorých prípadoch (napr. v Poštovom poriadku), ale väčšina inštitúcií splnomocnenie zrejme bez overeného podpisu nebude akceptovať.

Osvedčovanie podpisov matrikami upravuje zákon č. 599/2001 Z.z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách obvodnými úradmi a obcami.

to josh
Pokiaľ ide o cudzinu, tam je to jasné, je potrebná superlegalizácia (vyššie overenie - pri podpisoch vykonávajú notári).
Ale ako si prišiel na toho štatutára obchodnej spoločnosti?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

nobody007
Ale ako si prišiel na toho štatutára obchodnej spoločnosti?
No neviem, preco som si to myslel... V tom zakone to fakt nie je, takze to slo vedla trocha...
0 0
Slniecko7 Slniecko7

Slniecko7 je offline (nepripojený) Slniecko7

Overený musí byť iba podpis splnomocniteľa.


Aký je, prosím Vás, postup ak splnomocniteľ žije v zahraničí? Ako dlho by to asi malo trvať?

Vopred ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Slniecko7 Pozri príspevok
Overený musí byť iba podpis splnomocniteľa.


Aký je, prosím Vás, postup ak splnomocniteľ žije v zahraničí? Ako dlho by to asi malo trvať?

Vopred ďakujem.
na slovenskom konzulate to spravia asi hned, ak chces ale overit u notara v cudzine, budes potrebovat apostilu a preklad toho celeho do SK.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Neviem nájsť splnomocnenie úplne na všetko. Ide o to, že moja matka má už 90 rokov a neviem presne na čo všetko a kedy potrebujem splnomocnenie. Teraz napr. na preberanie pošty a aj peňazí na pošte. Inokedy na zasadnutie majiteľov bytov. Ale neviem, čo budem ešte potrebovať. Dá sa napísať nejaké všeobecné splnomocnenie, ktoré by vyhovovalo všade?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

bea Pozri príspevok
Neviem nájsť splnomocnenie úplne na všetko. Ide o to, že moja matka má už 90 rokov a neviem presne na čo všetko a kedy potrebujem splnomocnenie. Teraz napr. na preberanie pošty a aj peňazí na pošte. Inokedy na zasadnutie majiteľov bytov. Ale neviem, čo budem ešte potrebovať. Dá sa napísať nejaké všeobecné splnomocnenie, ktoré by vyhovovalo všade?
Da sa, vola sa to generalna plna moc a ktorykolvek pravnik by Ti to mal vediet napisat. A ked Ti to napise notar do notarskej zapisnice, tak to ma vyssiu dokaznu silu.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, bratovi vystavoval zamestnavatel splnomocnenie k predaju a prepisu služobného automobilu. Koľko má platnosť takéto splnomocnenie? Lebo to auto sa nepredalo, pretože ho trebalo ešte poopravovať, a teraz ho chcu predať, a nevieme či mu treba znova splnomocnenie, alebo môže použiť to prve.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať