Zavrieť

Porady

Začiatok podnikania - krok za krokom

Ahojte všetci, som tu úplne prvý krát a všetkých Vás zdravím. Práve sa tu trošku orientujem, takže dúfam, že sa nebudete hnevať, keď sa budem trošku vypytovať.

Co je vo veci.

Jedna známa by chcela založiť firmu, teda chcela by byť živnostníčka. Nevieme však postup, kam treba ísť, aké doklady, ale myslím tým všetko. Na živnostenskom totižto dajú info iba o nejakých základných veciach za samostné založenie živnosti a tým to pre nich hasne, ďalej sa staraj sám a ľudia v mojom okolí nechcú dať radu zadarmo, že nech sa potrápim. Teda moja tázka znie, čo je všetko treba na podnikanie, ale nemyslím tým iba získanie živnostenského listu (nejaká hygiena, povolenie požiarnikov, otváracie hodiny, ...)

Ďakujem za rady, typy a vašu ochotu.
Usporiadat
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
flora
Ahojte všetci, som tu úplne prvý krát a všetkých Vás zdravím. Práve sa tu trošku orientujem, takže dúfam, že sa nebudete hnevať, keď sa budem trošku vypytovať.

Co je vo veci.

Jedna známa by chcela založiť firmu, teda chcela by byť živnostníčka. Nevieme však postup, kam treba ísť, aké doklady, ale myslím tým všetko.
naprv treba ist na register trestov a treba poziadat o vypis z registra - 100 Sk kolok, na zivnostensky urad, plati sa 1000 sk kolok za vydanie zivnostenskeho listu, ten ti vydaju do 7 dni, odporucam aby si si rozmyslela ake cinnosti chces v zivnosti mat na zivnostenskom ta uz len usmernia, ako sa to "oficialne vola"

Potom treba ist na DU a poziadat o vystavenie DICa a samozrejme do zdravotnej poistovne.

Odporucam pouzi tlacidlo vyhladat tu na porade je toho vela popisaneho

Na živnostenskom totižto dajú info iba o nejakých základných veciach za samostné založenie živnosti a tým to pre nich hasne, ďalej sa staraj sám a ľudia v mojom okolí nechcú dať radu zadarmo, že nech sa potrápim. Teda moja tázka znie, čo je všetko treba na podnikanie, ale nemyslím tým iba získanie živnostenského listu (nejaká hygiena, povolenie požiarnikov, otváracie hodiny, ...)

Ďakujem za rady, typy a vašu ochotu.

odpovede su cervene
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Flora bolo by dobré keby si napísala v akej oblasti bude Tvoja známa podnikať.
0 0
flora flora

flora je offline (nepripojený) flora

...mal by to byť nejaky obchod s vecami, cize malo by to byt v rozsahu volnej zivnosti. Samozrejme viem, ze treba splnat vseobecne podmienky pre ziskanie zivnosti ako vek, trestnu bezuhonnost a td, v pripade ak nejde o volnu zivnost, ide o remeselnu, prip. koncesiu a k tomu potrebne vecicky. To mi je vsetko jasne. Mna skor zaujima to, co nasleduje potom, ked uz mam zivnostensky list v ruke. Take prakticke vecicky od niekoho, kto tym presiel, ja som boguzial iba teoretik, potrebovala by som praktika.

Diky moc, za vase rady.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tak, keď vlastníš ŽL musíš sa ísť prihlásiť na DÚ a zaregistrovať sa za platiteľa dane - môže ísť o daň z príjmu FO, ak niekoho zamestnáš potom aj za platiteľa dane zo závislej činnosti, príp. za platiteľa dph. Potom sa zeregistruješ v ZP. V SP prvý rok nie je potrebné sa prihlásiť, lebo Ti nevyplýva platenie odvodov. Môžeš si ale odvody platiť aj dobrovoľne. Ak budeš podnikať v nejakej prevádzke, musíš si vybaviť povolenie od mesta, potom si vybavíš otváracie hodiny a vývoz odpadu. Na prevádzku musíš mať aj povolenie od hygienika. Keď to všetko máš vybavené ešte nezabudni na živnostenskom úrade si zaregistrovať prevádzku a inicializovať inšpekčnú knihu. Napísala som Ti to však úplne zjednodušene a v skratke.
0 0
flora flora

flora je offline (nepripojený) flora

...a na socialku sa prihlasim kedy?...rok zacina plynut akm dnom?...teda napr. ked mam vydany ZL 1.5?

...na zdravotke co potrebujem a od coho zavisi kolko budem platit mesacne?

...na hygiene co budu asi po mne chciet?

...prevadzkou myslis ten samotny obchod?..kedy by sa nejednalo o prevadzku?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
flora
...a na socialku sa prihlasim kedy?...rok zacina plynut akm dnom?...teda napr. ked mam vydany ZL 1.5? na sociálku sa prihlasuješ po po podaní daňového priznania za rok 2006 a platiť začneš až od 01.07.2007.

...na zdravotke co potrebujem a od coho zavisi kolko budem platit mesacne? Do ZP si odnesieš fotokópiu ŽL a vypíšeš si prihlášku. Vymeriavací základ pre platenie do ZP je z minimálnej mzdy a platiť budeš 966,- Sk.

...na hygiene co budu asi po mne chciet? Na hygiene budú chcieť v prvom rade žiadosť o schválenie predajne a k nej aj kolok za 500 Sk.

...prevadzkou myslis ten samotny obchod?..kedy by sa nejednalo o prevadzku?
áno prevádzkou myslím ten obchod alebo predajňu.
0 0
lenycka78 lenycka78

lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

Ahojte
mam podobny problem, resp. potrebujem pomoc, v niecom co je pre mna spanielska dedina.... a skusala som hladat informacie na porade, ale nenasla som vsetky, moje otazky su zhrnute v bodoch. Chcela by som prevadzkovat kaviaren - len napoje ziadne jedla, mimo chipsov atd....
1. musim mat vyucny list v obore kuchar casnik??? alebo nejako zamestnanca s tymto oborom???
2. v skratke co asi obnasa prevadzka baru-kaviarne??? staci mi len v bodoch nacrtnute co sa ma tyka: colnica, hygiena??? a co mam od nich pytat resp. co im mam oznamovat. Vybavenie zivnosti, danovy urad, socialka atd poznam ale nie su mi jasne dalsie veci, kedze robim uplne v niecom inom a toto budem mat popri zamestnani.
Velmi pekne dakujem za rychle odpovede.
Lenka
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
lenycka78
Ahojte
mam podobny problem, resp. potrebujem pomoc, v niecom co je pre mna spanielska dedina.... a skusala som hladat informacie na porade, ale nenasla som vsetky, moje otazky su zhrnute v bodoch. Chcela by som prevadzkovat kaviaren - len napoje ziadne jedla, mimo chipsov atd....
1. musim mat vyucny list v obore kuchar casnik??? alebo nejako zamestnanca s tymto oborom???
2. v skratke co asi obnasa prevadzka baru-kaviarne??? staci mi len v bodoch nacrtnute co sa ma tyka: colnica, hygiena??? a co mam od nich pytat resp. co im mam oznamovat. Vybavenie zivnosti, danovy urad, socialka atd poznam ale nie su mi jasne dalsie veci, kedze robim uplne v niecom inom a toto budem mat popri zamestnani.
Velmi pekne dakujem za rychle odpovede.
Lenka
Ak nie si vyučená v odbore musíš mať tzv. zodpovedného zástupcu, ktorý je v danom odbore vyučený. Vybavenie prevádzky je podobné ako som to tu už popisovala. Teba sa bude navyše týkať to , že sa musíš zaregistrovať aj na príslušnom colnom úrade a mesačne im dávať výkazy o predaji alkoholu. Na hygienu si dáš žiadosť s 500 Sk kolkom a tam Ťa ďalej usmernia čo všetko musíš mať na prevádzke /prevádzkový poriadok, zdravotné preukazy, odborná spôsobilosť a pod. /.
0 0
lenycka78 lenycka78

lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

Dakujem Miska
a toho zastupcu musim zamestnat dohoda o vykonani prace asi na to nestaci ze??? A registracia na colnom urade bude az ked dostanem ten zivnostak a budem zaregistrovana na danovom atd a potom aj na colnom.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Až keď budeš mať Živnostenský list, potom vybavuješ ostatné úrady.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Daj si do vyhľadávania HACCP a Prevádzkový poriadok. Toto sa týka tej hygieny. Ak budeš mať v bare miešané nápoje, tak len študuj.
0 0
flora flora

flora je offline (nepripojený) flora

Este mam otazku.

Ak si chce jedna holka zalozit s.r.o., bude vsak iba ako spolocnik, do podnikania da nepenazny vklad a dalsi spolocnik je osoba zo zahranicia, ktora uz vo svojej domovskej krajine podnika v tej istej oblasti. Ak by iba on sam zakladal zivnost, musel by si u nas zalozit oraganizacnu zlozku a riadit sa predpismi v style "podnikanie zahranicnej osoby na SR". Ako je to vak v tomto pripade? Ak je tam ta slovenka, tak to bude iba "bezne zalozenie s.r.o v SR? Musi on mat nejake doklady k tomu? Nejaky prechodny pobyt, alebo povolenie, alebo nieco?
0 0
Matt654 Matt654

Matt654 je offline (nepripojený) Matt654

Dobry den, aj ja mam este otazku

Budem pracovat pre jednu pocitacovau firmu ako programator na zivnost. Aky typ zivnosti by som mal ziadat resp. aka zivnost by bola najlepsia ?

V zmluve mam napisane ze menovanemu XXX bude vyplacana ciastka YYY - mozem si dat obchodne meno ine ako je moje meno ? resp. bude s tym problem ak je v zmluve napisane ze menovanemu XXX za sluzby v IT bude vyplacane...

Samozrejme by som chcel aby predmet zivnost bol co najviac rozsireny napr. predaj PC, oprava a pod. - ake su moznosti ? ( za tu cenu ktoru budem platit za zivnost s predmetom podnikania programator )

Vdaka za odpovedeeee .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Matt654
Dobry den, aj ja mam este otazku

Budem pracovat pre jednu pocitacovau firmu ako programator na zivnost. Aky typ zivnosti by som mal ziadat resp. aka zivnost by bola najlepsia ?

V zmluve mam napisane ze menovanemu XXX bude vyplacana ciastka YYY - mozem si dat obchodne meno ine ako je moje meno ? resp. bude s tym problem ak je v zmluve napisane ze menovanemu XXX za sluzby v IT bude vyplacane...

Samozrejme by som chcel aby predmet zivnost bol co najviac rozsireny napr. predaj PC, oprava a pod. - ake su moznosti ? ( za tu cenu ktoru budem platit za zivnost s predmetom podnikania programator )

Vdaka za odpovedeeee .

Náležitosti ohlásenia živnosti
§ 45

(1) Kto hodlá prevádzkovať ohlasovaciu živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby. Pre zahraničnú osobu je príslušný živnostenský úrad podľa adresy miesta činnosti podniku zahraničnej osoby alebo adresy miesta činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby. Ak je na území Slovenskej republiky zriadených niekoľko organizačných zložiek podniku zahraničnej osoby, príslušnosť živnostenského úradu sa riadi podľa voľby zahraničnej osoby.

(2) Fyzická osoba v ohlásení uvedie

a) meno a priezvisko, bydlisko, rodné číslo (ďalej len "osobné údaje") a údaj, či jej súd alebo správny orgán uložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,
b) obchodné meno,
c) predmet podnikania,
d) identifikačné číslo, ak bolo pridelené,
e) miesto podnikania,
f) prevádzkarne, ak sú zriadené,
g) dobu ukončenia podnikania, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť len po dobu určitú,
h) deň začatia živnosti, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom ohlásenia.

Tu by som chcela upozorniť , že SZČO svoj obchodný názov môže mať buĎ len meno a priezvisko , alebo meno priezvisko + názov firmy .

Uvedenie činností na ŽL:

1) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),


Podnikateľ na základe horeuvedenej činnosti ...... môže v rámci svojho živnostenského oprávnenia :

a) prenajímať tovar,
b) sprostredkúvať kúpu a predaj tovaru v jednotlivých prípadoch,
c) vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho,
d) vykonávať montáž tovaru dodaného zákazníkovi, ak sa môže vykonať jednoduchými operáciami bez osobitných odborných znalostí,
e) vykonávať výmenu vadných súčastí pri dodanom tovare, ak sa môže vykonať jednoduchým spôsobom bez osobitných odborných znalostí,
f) vykonávať servis dodaného tovaru za predpokladu, že na to použije odborne spôsobilé osoby,
g) prijímať objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru, na ktorého predaj je oprávnený, a dať tieto práce vykonať oprávneným výrobcom,
h) cez sviatky, pri slávnostiach, športových podujatiach alebo pri iných podobných akciách predávať aj mimo prevádzkarne potraviny a iný tovar, ktoré sa pri týchto príležitostiach obvykle ponúkajú a ktorých predaj je predmetom jeho podnikania,
i) predávať tovar aj v pojazdných predajniach,
j) predávať tovar, ak jeho predaj nevyžaduje koncesiu, pomocou automatov obsluhovaných zákazníkom,
k) uskutočňovať podomový a zásielkový predaj. 36c)

2/ Sprostredkovanie obchodu a služieb
3/Programovanie /tu by som doporučila sa informovať na ŽÚ ohľadom tejto činnosti , upresnia presný názov/

A celkovo sa môžeš poradiť , čo Ti nebude zrejmé .Ešte by som Ti doporučila tu na Porade si preštuduj .......

http://www.porada.sk/f99-ivnostensky-zakon.html
Naposledy upravil Zita5 : 02.05.06 at 18:32
0 0
chulieta chulieta

chulieta je offline (nepripojený) chulieta

začínam s uštovníctvom,poradte ake sú potrebne všetky výkazy.Mám aj zamestnancov
0 0
TerezaV TerezaV

TerezaV je offline (nepripojený) TerezaV

Ake uctovnictvo budes viest?? Podvojne alebo jednoduche??

V kazdom pripade musis zamestnanca prihlasit do zdravotnej poistovne, do socialnej poistovne a potom mesacne vykazy po zuctovani miezd do prislusnych poistovni.. Na DU posielas prehlady o zuctovani preddavkov ... panecku ... spusta je toho
0 0
Anna2212 Anna2212

Anna2212 je offline (nepripojený) Anna2212

Dakujem Miska
a toho zastupcu musim zamestnat dohoda o vykonani prace asi na to nestaci ze??? A registracia na colnom urade bude az ked dostanem ten zivnostak a budem zaregistrovana na danovom atd a potom aj na colnom.

Aj mňa by zaujímalo či ten zástupca musí byť na tej prevádzke zamestnaný?
Ďakujem.
0 0
lacobe lacobe

lacobe je offline (nepripojený) lacobe

čiast.invalid
Plánujeme s manželkou začať v obytnom prívese za autom navštevovať postupne celé Slovensko a ponúkať nasledovné služby:brúsenie nožov,nožníc,vrtákov,sekáčov,píliek, čepelí do kosačiek,predaj ozdobných predmetov z prírodných materiálov .Prosím poraďte mi,čo všetko a kde musím vybaviť ,aby sme to mohli začať prevádzkovať?Toto všetko chceme robiť mimo hlavného zamestnania.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
lacobe Pozri príspevok
Plánujeme s manželkou začať v obytnom prívese za autom navštevovať postupne celé Slovensko a ponúkať nasledovné služby:brúsenie nožov,nožníc,vrtákov,sekáčov,píliek, čepelí do kosačiek,predaj ozdobných predmetov z prírodných materiálov .Prosím poraďte mi,čo všetko a kde musím vybaviť ,aby sme to mohli začať prevádzkovať?Toto všetko chceme robiť mimo hlavného zamestnania.
V profile máš uvedené, že si živnostník - brusič. Máš obytný príves. Vieš sa dobre orientovať v Porade. / súdim podľa dvoch príspevkov/. Všetko ostatné sa dozvieš, keď otázky zadáš cez vyhľadávanie.
0 0
lacobe lacobe

lacobe je offline (nepripojený) lacobe

čiast.invalid
Ďakujem za tip,ale neviem to s Poradami tak ako sa zdá a preto som prosil o konkrétnu pomoc pre založenie konkrétnej živnosti-pojazdnej brúsiarne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať