Zavrieť

Porady

DPH a bločky za staré mesiace

Prosím, ako mám uplatniť DPH z bločkov, ktoré dali majitelia do účtovníctva tento mesiac s dátumami minulých mesiacov? Pátrala som v starých príspevkoch, ale tiež nie sú jednotné. Niekde som čítala, že "...sa môže započítať DPH z bločkov v mesiaci, kedy boli prijaté do účtovníctva, aj keď ZP bolo v minulých mesiacoch- hovorí usmernenie o DPH..." Ďalšia kolegyňa podávala opravné priznanie za zabudnutý bloček na PHM. TAK AKOOOO???
Usporiadat
Téma je uzavretá.
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

My sme mali kontrolu a našli bločky z prelomu mesiaca. Išlo o deň alebo dva. Z kontrolovaného mesiaca ich vyhodili a za starý mesiac sme museli dať dodatočné DP. Išlo o úplne smiešnu sumu DPH a bolo to podľa mňa trápne. Ale keďže nič iné nenašli asi aj to bolo dobré. " Aj kontrolór je len človek............"
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Urobila by som podľa rozhodnutia majiteľa -opravné DP alebo suma DPH do škôd, alebo pohľadávku voči nemu (výchovné opatrenie ).
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Hľadala som aj v zákone, našla som len par.49 ods.1-"Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, krď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť." Tu by to bolo jasné, len som ešte myslela, či niekde nie je niečo také ako v minulom zákone, že podmienkou bolo aj zaúčtovanie prípadu.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Nikto nevie, ktoré usmernenie hovorí o možnosti odpočítať tú DPH pri prijatí do účtovníctva? Nemôžem ani za svet nájsť ten príspevok, kde som to čítala. Nechce sa mi podávať dodatočné DP, a tých bločkov je ozaj dosť!
0 0
Adela Adela

Adela je offline (nepripojený) Adela

Podmienka o zaúčtovní v zákone nie je, len vyšlo usmernenie,že ak faktúru obdržím neskôr, môžem ju dať do mesiaca v ktorom mi prišla a nemusím podávať dodatočné daňové priznanie. Ale na školeniach nám bolo vysvetlené, že sa to netýka bločkov, pretože dátum na bločku z registračnej pokladne nepustí a je to vlastne dôkaz, že firma keď tovar nakúpila mala aj doklad. To že nám to zamestnanec (prípadne šef) odovzdal neskoro je už náš problém, čiže - dodatočné daň. priznanie.
Zdraví Adela
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Uvádzam text stanoviska Daňového riaditeľstva, z ktorého však vyplýva, že sa nemusí podávať dodatočné daňové priznanie.

4/ Stanovisko k § 51 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty

Podľa § 51 ods. 1 v spojení s § 51 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z. platiteľ dane uplatní odpočítanie dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vzniklo právo na odpočítanie dane (§ 49), ak má do dňa podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie faktúru. Tento výklad je premietnutý aj v bode 34 poučenia na vyplnenie daňového priznania k DPH.
Ak platiteľ dane napr. z dôvodu spracovania podkladov pre vyplnenie daňového priznania nestihne do daňového priznania zahrnúť faktúru, ktorú má k dispozícii do dňa podania daňového priznania, môže si uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, kedy má k dispozícii faktúru. To znamená, že platiteľ dane nemusí podať dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, kedy mu vzniklo právo na odpočítanie dane.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

No hop, dievčence a včil buc múdra. No, neviem aj tak ako sa mám zariadiť. Bločky účtovníčka do podania DP za 08( dokonca je tam jeden aj z 05!) nemala. Idem volať na daňový úrad, ak ma nepošlú do horúcich pekiel...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Bea, lenže to sa týka zrejem len FAKTÚR, o bločkoch z ERP tam nie je zmienka.
0 0
LenkaSlnka LenkaSlnka

LenkaSlnka je offline (nepripojený) LenkaSlnka

Presne tak - jedná sa len o faktúry, bloky tam nepatria. Faktúra ak príde neskôr (presne ako sa to hovorí v tom usmernení) sa zaradí do DP za aktuálne obdobie a nemusí sa robiť dodatočné. O bločkoch to neplatí - aspoň podľa nášho DÚ.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Treba si všimnúť aj § 71 ods. 5) " Ak cena služby tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50000,- Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený ERP, ktorý musí obsahovať ..." . Všetko je "faktúra", aj keď sa to tak nevolá. Teda podľa mňna je to tak a tak si vysvetľujem aj výklad DR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať