Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
jaroslav jaroslav

jaroslav je offline (nepripojený) jaroslav

už ti niekto odpovedal ?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

žeby tuto?
http://www.porada.sk/showthread.php?...registrat%FAra
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

zakon 395/2002 Z.z., vzhl. MV SR 628/2002 Z.z - prave som si vytiahla JUPP 1/2004 od Poradcu Zilina, je tam o tom vsetko. Alebo zavolat do statneho archivu vo svojom obvode. Ach, ach, kde budem brat na tie pokuty, vsetci sa len vyhrazaju a vyhrazaju. Ak takto budu plasit dalej, zachvilu male a stredne podnikanie zanikne....
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Už som volala štátny archív. Týka sa to len právnických osôb. Nadiktovala mi akú literatúru si mám pozháňať : Správa registratúrnych záznamov a archivácia dokladovu u ich pôvodcov. Publikáciu vydáva K.Z.T. a.s., Kukuričná 1, 820 00 Batislava. Vypracovaný Registratúrny poriadok musí št.archív odsúhlasiť.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

určite to bude len pre právnicke osoby?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mas aj c. telefonu na objednavku tej publikacie ?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

rosemary
Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
Tak nám prosím ťa popíš, ako si postupovala. Vďaka.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Publikaciu si mozete objednat vo firme KZT, a.s. Kukuricna 1, Bratislava, fax: 02/44372660, tel.: 02/49265203, e-mail: KZT@KZT.sk. U nas na statnom archive povedali, ze si mame svoje doterajsie interne smernice prepracovat podla tej prirucky aby boli v azurite so zakonom a vyhl. a p. riaditelka nam to potom zadarmo potvrdi a vrati, popr. navrhne co tam este doplnit.
Bodlo by, keby to mal uz niekto vypracovane, ale to by som asi vela chcela, ze ? Tak hor sa do objednavania.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zabudla som este - je to pre vsetky osoby, t.j. FO aj PO.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

V tej knihe, ktorá tu už bola spomínaná."správa registratúrnych záznamov a archívnych záznamov a archívných dokumentov u ich pôvodcov" je celý postup popísaný, vzor registratúrneho poriadku je tam tiež, podľa toho som postupovala. Sú tam tiež doby uloženia všetkých možných dokumentov. Keď som si smernicu podľa tohto vzoru vypracovala, poslala som ju na štátny archív /každý okres by ho mal mať/ odsúhlasiť. Mám ju schválenú už viac ako rok. Nieje to nič zložité, je to zasa iba o papierovaní./Čo mimochodom úplne nenávidím/. Kniha mi prišla asi za týždeň.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Čo asi stojí tá knižka?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Okolo 400,-- Sk, podla toho co stoji este dobierka, balne .... ved to poznate.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO ROSEMARY:
prosím Ťa, nemohla by si tu niečo viac ohľadom toho napísať..a ak môžeš.. aj ohľadom tej smernice..popr. ju tu uverejniť.. pre také firmy ako je tá naša.. čo žiadnu publikáciu v živote nekúpia, lebo šéf to nepotrebuje...
Ďakujem za každú radu...

A na čo to je vlastne dobré tá registratúra.....?
Skúste mi to objasniť... veď sme malá firma..ktorá má za rok 3 šanóny..a to je všetko
Naposledy upravil Hlinkovx : 25.10.04 at 10:11
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
no v likvidácii asi budeme čoskoro..takže sa to vcelku zíde..
do SS ti adresu pošlem s radosťou...a ďakujem veľmi pekne za pomoc....
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

rosemary
Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
Môžem ťa poprosiť o ten registratúrny poriadok? Adresu ti dávam do "súkromnej správ". Vďaka
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Registratúrny poriadok sa týka (ak sa nebavíme o štátnej správe) všetkých akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným (netýka sa SZČO). V podstate ide o vnútornú smernicu spoločnosti (s názvom "Registratúrny poriadok xxx" ), ktorou sa určujú pravidlá, ktoré sa vykonávajú pri prevzatí písomnej zásielky, jej zaevidovaní, jej vybavenia až po jej uloženie. Každá jedna písomnosť (či už ponukový list, obchodný list, faktúra a pod.) by mala byť zaevidovaná v restistratúrnom denníku, tej ktorej spoločnosti (pod evidenčným číslom, s dátumom prijatia, so záznamom od koho je "zásielka", s obsahom podania a so spôbom vybavenia tohto podania). Ďalej by mali byť v registratúrnom poriadku uvedené doby buď skartácie jednotlivých dokumentov alebo archivácie alebo výberu. To znamená, že napr. označenie dokumentu S (skartácia) znamená, že uvedený dokument po určenej lehote bude zoskartovaný, V (výber), že dokument po určenej lehote bude vybraný a zároveň bude posúdená jeho lehota skartovania (to znamená, či sa predĺži alebo ho treba skartovať), A (archivácia) presná lehota na archivovanie (týka sa hlavne dokumentov, ktorých archivácia je presne stanovená osobitnými predpismi napr. personalistika, účtovné doklady). Kedže je opätovne možné, že nám náš štát znova hrozí pokutou, za niečo, čo ani on sám nemá úplne v poriadku, v priebehu budúceho mesiaca sa pokúsim pripraviť (dúfam, že nezabudnem na žiadne §) ustru registratúrneho poriadku, ktorý Vám potom zašlem na tieto stránky a každý si ich môže doplniť prípadne prerobiť na svoje podmienka. Ale nesmieme pri tom zabudúnúť na osobitné zákony, ako zákon o účtovníctve a pod..
1 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Dadenka dobre si to popísala, ale mám dojem, že podľa knihy o registratúrach sa teraz používa príznak A, t.j. dokument s archivačnou hodnotou, a bez príznaku, kde uvedieš iba lehotu uloženia. Takto to mám odsúhlasené štátnym archívom. Pri fyzickom likvidovaní dokladov /čo má byť min. raz za 5 rokov/ doklady bez príznaku môžeš s povolením archívu likvidovať, a doklady s príznakom A posúdiš či si ich ešte ponecháš v registratúre, alebo odovzdáš do štátneho archívu. S a V sa používalo v minulosti pri archivačných poriadkoch.
1 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Díky za objasnenie pre Rosemary a Dadenu...
čo ešte všetko máte vo firmách...?! ja mám dojem, že čím viac čítam túto stránku, tak stále viac nachádzam vecí, ktoré nemáme poriešené.. najprv to bol zákon o ochrane osobných údajov /s oneskorením 1,5 roka/ , teraz nejaký registratívny poriadok..a to ešte neviem, čo ma čaká nabudúce...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať