Zavrieť

Porady

Stavebné úpravy v bytoch - susedia môžu nesúhlasiť?

Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
Cila
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

182/1993
§11
odstavec 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového
priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad
domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých
vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.
13)

------------------------------------------------------------------
13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
.................................................. ..............................................

Na mestskom úrade odbor stavebníctva zatial vždy požadoval vyjadrenie spoločenstva ak niekto žiadal o úpravy (napr. prestavba jadra a pod.)

Prikladám posledný model zákona upravený o dodatky
Naposledy upravil Orim : 28.05.06 at 00:10
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Túto problematiku rieši zákon č. 367/2004 Z.z, platný od 01.07.2004, ktorý bol prijatý ako novela pôvodného zákona č. 182/93 Z.z. o bytoch a nebytových priestoroch. V zmysle cit. zákona 367 o všetkých dôležitých záležitostiach domu rozhoduje členská schôdza spoločenstva vlastníkov. V prípade Tvojho kamaráta sa jedná o prestavbu, ktorá medzi tieto dôležité záležitosti patrí. Schváliť prestavbu musí 2/3-nová väčšina prítomných vlastníkov na schôdzi, pričom účasť musí byť vyše 50 %-ná.
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď
Cila
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

V zákone 182/93 Zb. je slovo " neprimerane". Pokiaľ zasahuje do nosných častí domu musí mať vyjadrenie statika, ktorý posúdi, či daný zásah je možné vykonať. Mám skúsenosť , že už daný súhlas ani nevydal. Ale ostatné zásahy sú podľa mňa primerané, pokiaľ ich vykonáva v súlade s domovým poriadkom- čas od-do, dodržanie poriadku v spoločných priestoroch a pod. Inak by to bol podľa mňa zásah do súkromného valstníctva. Vlastník bytu nesmie zasahovať do výzoru domu napr. si absurdne vymyslím že si bude chcieť dorobíť balkón.....bez súhlasu ostatných vlastníkov domu a samozrejme ostatných potrebných súhlasov a povolení z príslušných úradov.
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

U nás v našom dome SVB vyžaduje pri prestavbách bytových jadier aj revíznu správu od elektro inštalácie. Myslím si, že je to dôležité pretože stupačky prechádzajú všetkými bytmi a ide o bezpečnosť v dome.
Inak veľké problémy s prestavbou bytu u nás nerobíme. Väčšinou, ľudia prerábajú bytové jadrá za murované. Tam sa nezasahuje do nosných konštrukcií, takže SVB požaduje iba nahlásenie na príslušný stavebný úrad.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Elena Navrátilová
K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
pri každej prestavbe bytoveho jadra? Nestaci len ohlasovacia povinnost na MU aniv pripade popisu pouziteho materialu / ypor,hebel.. odlahcene materialy/ ?
U nas sa to robi len takto a nevzyaduje sa ani revizna sprava elektroinstalacie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Statický posudok musí byť. Je aj v zákone, ak sa prejavia časom nejaké statické závady na dome, môže sa žiadať náhrada od tých, ktorí robili prestavby bez potrebných náležitostí, teda aj chýbajúci statický posudok.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja by som sa vrátil k pôvodnej otázke: Môžu susedia nesúhlasiť? Odpoveď znie - Môžu. Ale na druhej strane ich do toho nič nie je. Byt je mojim vlastníctvom. Vybúranie priečky v prípade, že je na to statický posudok nie je závislá od rozhodnutia 2/3 väčšiny vlastníkov bytov. Ja si vo svojom byte môžem robiť čo len chcem, ak tým neohrozím a neobmedzujem v užívaní ostatných nájomníkov. Ak mi statik povolí prestavbu a ja ju ohlásim na mestkom úrade, nevidím dôvod na schvalovanie ostatných nájomníkov. Hádam sa nemusím spovedať všetkým majiteľom bytov, že idem niečo vo svojom vlastnom byte robiť. Samozrejme súhlasím s názormi, že si nemôžem spraviť balkón, ani si dať spraviť z okna komín z krbu a pod. Na to už potrebný súhlas asi potrebujem, lebo to zasahuje do spoločných častí domu. Ale upraviť si kuchyňu, alebo si ju spraviť v inej miestnosti je čisto na mne, ak splním všetky oznamovacie a bezpečnostné predpisy, t.j. plyn , elektrika a voda. Jediné čo môžem, je oznámiť spoločenstvu že idem robiť prestavbu v byte a budem v určitej hodine robiť väčší hluk. Je na dobrých mravoch že by som to mal aj dopredu ohlásiť ostatným obyvateľom aby vedeli že tam bude hluk. Toľko môj názor.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja Vám to poviem tak: dovtedy si budú všetci robiť v bytoch to, čo oni chcú, kým sa niečo nestane... Je to pekne, že sme zrazu prišli všetci k vlastníctvám a chováme sa ako neohroziteľní majitelia... vieme si vybaviť "za peniaze " všetko- aj statický posudok, ktorý nebol v poriadku... Už som bola toho svedkom...A statik, ak povolí to čo nesmie si sam kope jamu. Bohužial u nás sa dá aj to!
Nič proti tým čo si dajú tieto posudky spraviť a sú v norme a robia to hlavne s ROZUMOM no verte tomu, že prípadov, keď sa pohne so statikou domu, nakoľko sa prerábaju vo veľkom jadrá, buraju priečka vymieňaju okná, prerábajú balkóny...týchto pripadov začne pribúdať a potom sa len všetci budú čudovať : ako sa to mohlo stať? to už bude ale neskoro. Tie panelaky majú svoje projekty a su podľa toho postavené. Nie su prepočítané na takú obrovskú zaťaž. A tak len toľko na záver, dúfam, že mňa také niečo nepostretne a vedenie SVB už bude mať vtedy úplne niekto iný...
Naposledy upravil Halli : 30.01.07 at 09:59
1 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Na každú prerábku bytu potrebuješ súhlas alebo povolenie od Mesta, treba spraviť ohlásenie stavebných úprav (tlačivo ti dajú na mestskom úrade) a tam je napísané, čo všetko treba k tomu doložiť. Oni by mali podľa projektov posúdiť, či je možné takúto úpravu urobiť alebo nie. Pri ohlasovaní stavebnej úpravy myslím nie je potrebný súhlas susedov (už si to nepamätám), ale ak sa zasahuje do statiky, ide už o povolenie a tam treba súhlas susedov. Treba si to každopádne overiť na mestskom úrade.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

slavica
Ja Vám to poviem tak: dovtedy si budú všetci robiť v bytoch to, čo oni chcú, kým sa niečo nestane... Je to pekne, že sme zrazu prišli všetci k vlastníctvám a chováme sa ako neohroziteľní majitelia... vieme si vybaviť "za peniaze " všetko- aj statický posudok, ktorý nebol v poriadku... Už som bola toho svedkom...A statik, ak povolí to čo nesmie si sam kope jamu. Bohužial u nás sa dá aj to!
Nič proti tým čo si dajú tieto posudky spraviť a sú v norme a robia to hlavne s ROZUMOM no verte tomu, že prípadov, keď sa pohne so statikou domu, nakoľko sa prerábaju vo veľkom jadrá, buraju priečka vymieňaju okná, prerábajú balkóny...týchto pripadov začne pribúdať a potom sa len všetci budú čudovať : ako sa to mohlo stať? to už bude ale neskoro. Tie panelaky majú svoje projekty a su podľa toho postavené. Nie su prepočítané na takú obrovskú zaťaž. A tak len toľko na záver, dúfam, že mňa také niečo nepostretne a vedenie SVB už bude mať vtedy úplne niekto iný...
priecky a steny s otvormi ako okna a dvere nie su nosne konstrukcie domu! takze upravy tychto stien nenarusaju statiku, ine to je, ked sa chce preburat nosna stena, tam treba posudok statika. statik je cely zivot jednou nohou v base, pochybujem ze by za par korun odobril narusenie nosnej steny a vystavil sa dobrovolne a vedome riziku...

osobne sa ani ludom nedivim, ze prerabaju bytove komunisticke jadra, ved tie papundekle to je hroza....v panelaku mame nastastie jadro murovane, ale pri niektorych jadrach mam pocit, ze su robene z kartonu a nemam z toho dobry pocit...
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Aj ja som prerábal bytové jadro. Ešte vtedy nebolo vytvorené SVB. Spýtal som sa bývalého správcu, že aké povinnosti mám. Stačilo len oznámiť čo chcem prerábať,situačný plán pôvodného stavu a nového stavu. Žiadnú revíziu od elektroinštalácii ani vyjadrenie statika nepožadovali.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Duficek, te je vsetko o.k., ale vidiš predo mnou. Nepotrebovalo sa nič a takých je spústu.Robila som roky na bytovom a viem, že sa to robilo bez hlásení a statických posudkov. A ver že je toho veľa a príbudajú ďalšie v jednom paneláku...kolko to unesie , čo myslíš? A čo sa týka okien ide o zaťaž, nie o to či je alebo nieje nosná priečka...porovnaj si suché drevené okno s plastovým dvojsklom...to je ina váha...Nehovorím o mnohých ktorí urobili jadrá s betonových kvadrov, lebo robil pri tom, viem o dvoch prípadoch. A pod nim v pivnici je cela priečka oddelená a hýbe sa. Opakujem, že domy nie su na to prepočítané a časom sa to prejaví, ale ja tomu určite nezabránim ani nikto z nás. Je to bezhlave a mnohokrát proti rozumu, čo niektorí dokážu. Len nech MÁM JA! však to je moje a možem si robiť čo chcem...
Naposledy upravil Halli : 30.01.07 at 13:45
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

Máme spoločenstvo už od roku 1996. Po vzniku spoločenstva chceli vlastníci prerábať jadrá. Vtedy naše SVB požadovalo aj vyjadrenie statika, revíznu správu od elektroinštalácie nie.
Vyjadrenie statika bolo vo všetkých prípadoch kladné, v tom zmysle, že keď sa nebude zasahovať do nosných konštrukcií a na stavbu nového jadra sa použijú odľahčené materiály všetko je v poriadku. Sme štvorpodlažná bytovka.
K vyžadovaniu revíznej správy elektro po prestavbe nás inšpiroval prípad ktorý sa stal vo vedľajšej bytovke takej istej ako naša. Tam po zapnutí el. sporáka vlastník išiel pustiť vodu z vodovodu a dostal ranu. Neskôr sa zistilo, že mal zle zapojený el. sporák (nepripojený nulový vodič, a iné závady v el. inštalácii) nebudem to tu všetko spomínať sú to odborné záležitosti. Šťastie že sa to zistilo skoro a bez ujmy na zdraví.
Odvtedy sme sa rozhodli požadovať revíznu správu el. po rekonštrukcii jadra.
Súhlas susedov nevyžadujeme. Každý kto prerábal jadro všetkých o tom včas informoval. Nikto sa nikdy nesťažoval na zvýšenú hlučnosť alebo niečo iné keď niekto prerábal jadro. Zbytočne predsa nikto nebude robiť hluk.
U nás stým nemáme problém, zatial.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

duficek
priecky a steny s otvormi ako okna a dvere nie su nosne konstrukcie domu! takze upravy tychto stien nenarusaju statiku, ine to je, ked sa chce preburat nosna stena, tam treba posudok statika. statik je cely zivot jednou nohou v base, pochybujem ze by za par korun odobril narusenie nosnej steny a vystavil sa dobrovolne a vedome riziku...

osobne sa ani ludom nedivim, ze prerabaju bytove komunisticke jadra, ved tie papundekle to je hroza....v panelaku mame nastastie jadro murovane, ale pri niektorych jadrach mam pocit, ze su robene z kartonu a nemam z toho dobry pocit...

Najnovší prípad spred desiatich minut: V budove kde mám kancel sa prerába priestor, buraju do steny velký otvor, vyburavaju zarubne ...pýtala som sa či to majú posudené od statika, či to nahlasovali niekde. Viete aká bola odpoveď veduceho stavby? Čo po tom, keď majitel platí... Tak takéto je naše ponímanie vlastníckých práv.Presne ako som to opísala v predošlých príspevkoch. Na druhej strane chodby majú tieto otvory do steny dvaja pod sebou. Stena je 3,4 m dlhá, je v nej otvor pre dvere a další tento otvor 2x2 metre. Maju to presne pod sebou. Nikomu to nehlásili! taká je realita a som zvedava čo by na to povedal statik.
Naposledy upravil Halli : 02.02.07 at 08:17
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

slavica - tak sa ho opytaj
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

....a čo s tým zmôžem? má prachov ako... a predsa ja mu nebudem hovoriť do toho čo má robiť a podavať nanho oznamenia na urady...tak to mám inej práce až až... ale Dufi tým som nechcela na teba utočiť, tvoje názory si važim to ma len rano poburilo tak som to sem šlahla
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

nie tak som to myslel
ziadne "bonzaky", ale mozno by ta "ukludnil" tym, ze na take prace posudok statika naozaj netreba lebo sa mi zdas tym trochu vytocena...
ja ta chapem, tiez by mi nebolo jedno keby sa v dome buralo a stavalo len tak bezhlavo.
buranie otvorov do nenosnych stien, buranie zarubni naozaj nema vplyv na statiku domu, aj keby to urobili na kazdom poschodi, lebo nenarusa nosne steny. nosny system je dimenzovany s velkymi rezervami kvoli bezpecnosti.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Vieš čo Dufik je mi to už fuk, nech si robia čo chcú, horšie že ja mám v kancli panel nad hlavou popukaný, akoby sa mal v polke zlomiť... tak snáď ma to ešte prežije zakryjem to sadrokartonom a bude... a vyvrtam si do všetkých stien otvory, a budem tu predávať pivo tak a finito
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať