Zavrieť

Porady

vzor prikaznej zmluvy

s týmto som sa ešte nestretol. Nie je jednoduchšie použiť Dohodu o vykonaní práce?Tam sa tak isto odvody neplatia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Jednoduchšie to je ale nie na všetky prípady.
    Neodporúčam používať dohodu o vykonaní práce na opakujúce sa činnosti. Dohoda o vykonaní práce sa dá zjednodušene porovnať so zmluvou o dielo. Teda malo by ísť o jednorázovú záležitosť presne ohraničenú a definovateľnú výsledkom práce. (vykopeš 20m kanála, vyložíš vagón umeláku, odšoféruješ do Košíc a späť, pokladáš mi doklady za mesiac ramadán 1624 a pod...),
    Inšpektori práce si na tom vedia zgustnúť.

    K tej príkaznej zmluve:
    Je to super nápad na využitie ako náhrady za DPČ, ale pozastavil by som sa tiež nad tým, či by v niektorých prípadoch nedošlo k obídeniu, resp. až porušeniu živnostenského zákona a k tzv. nedovolenému podnikaniu.

    Príjemný víkend všetkým

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Nemáte celkom pravdu s neplatením odvodov! Na dohodu o vyk. práce je zamestnávateľ povinný odviesť 0,8% do Soc. poi. na úrazové poistenie.
    Príkazná zmluva je výhodná napr. pre dôchodcov-ušetria 19% daň, ak nemajú iné príjmy, nemusia platiť daň, ak ich príjem za celý kalendárny rok nepresiahne 21.050,- Sk
    (§9 ods.1 pís. h. Zák o dani z príjmov)
    Odporúčam príkaznú zmluvu používať len u Občianskych združení nezaložených na podnikanie.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    ada - preco len u obč. zdruzeni? aj podnikatelia môzu tuto zmluvu pouzit napr. pre upratovacku, alebo daju vymalovat kancelariu, ci sa to pouzije na sprostredk.proviziu - samozrejme, netreba to prehanat - mantinely musia byt! Ja to pouzivam u lektorov niektorych, a napr. pri zastupovani pocas nepritomnosti..

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Podľa § 8 odst.1 písm.a) ide o príjmy príležitostné. Myslíte si že keď urobíte tomu istému zamestnancovi príkaznú zmluvu 5x po sebe stále na inú činnosť, budú to stále daňováci považovať za príležitostný príjem? No neviem , nie som o tom celkom presvedčená.

    Pre AdaG- ak urobím dôchodcovi Dohodu o vykonaní práce ajeho príjem bude cca 12.000,- ročne, stačí odviesť štátu úrazové poistenie 0,8%?

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    ekin
    ada - preco len u obč. zdruzeni? aj podnikatelia môzu tuto zmluvu pouzit napr. pre upratovacku, alebo daju vymalovat kancelariu, ci sa to pouzije na sprostredk.proviziu - samozrejme, netreba to prehanat - mantinely musia byt! Ja to pouzivam u lektorov niektorych, a napr. pri zastupovani pocas nepritomnosti..
    Môžem použiť príkaznú zmluvu pre dôchodcu-kuchára? Máte vzor príkaznej zmluvy?

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    Zuzka
    tu je vzor príkaznej zmluvy
    Dík, dík, dík! Tiež nemôžeš spať?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Ja som príkaznú zmluvu použila pre priateľa, je živnostník, nechcem aby bol aj zamestnávateľ.

    Na leto sme mali nejakých študentov, tak som im spravila príkazné zmluvy na sadrokartonárske práce - ale len určitý počet m2, ktorý mali vykonať do určitého dátumu. Príjem z príkaznej zmluvy - oslobodený by nemal presiahnúť 22 900,--.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Nie, veď to nie je pracovný vzťah a z príkaznej zmluvy sa neplatia žiadne odvody.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Môže sa uzavrieť príkazná zmluva aj s cudzincom, povedzme na konkrétnu poradenskú činnosť?
    Moze sa príkazná zmluva uzavriet aj s fyzickou osobou, t. j. bez ICa a DICa? Úctuje sa potom len ako sluzba - nie ako mzdový náklad? Mám na mysli ak daná FO vykoná nejaké práce napr. 5 dní v mesiaci za vopred dojednanú odmenu? Moze sa jedna príkazná zmluva vztahovat na celý rok- t.j. kazdý mesiac 5 dní?
    Vopred dakujem

    Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

    Jaroslávka
    Ďakujem za vzor príkaznej zmluvy, ja ju využijem pre výplatenie odmeny domovým dôverníkom z fondu opráv, dosiaľ som túto odmenu dávala ako príležitostný príjem
    na základe odpovede na moju otázku pre VERLAG DASHOFER,
    /Zákon o dani z príjmov v § 9 hovorí, že od dane sú oslobodené okrem iných príjmy podľa § 8 odst.1 písm.a, do výšky 5-násobku životného minima, ide o príjmy z príležitostných činností. Ak je možné činnosť domového dôverníka považovať za príležitostnú, potom je možné kvalifikovať tento príjem podľa § 8 odst.1 písm.a/.
    Vrelá vďaka
    Jaroslávka

    norwit je offline (nepripojený) norwit

    norwit
    Nie je povinnostou osoby s ktorou uzavriem prikaznu zmluvu nahlasit sa na danovom urade?/tak ako je to napriklad so zmluvou o sprostredkovani/

    Katkad je offline (nepripojený) Katkad

    zodpovedná, pracovitá, snaživá so zmyslom pre humor ...viac Katkad
    Nemala by som do prikaznej zmluvy zahrnut i paragraf zakona o DzP, pod ktory dana vyplata patri?

    Katkad je offline (nepripojený) Katkad

    zodpovedná, pracovitá, snaživá so zmyslom pre humor ...viac Katkad
    Halo, nik nevie ci sa do prikaznej zmluvy nema davat aj paragraf, pod ktory cinnost patri?

    kristina.hr je offline (nepripojený) kristina.hr

    jedno mile dievca kristina.hr
    AdaG Pozri príspevok
    Nemáte celkom pravdu s neplatením odvodov! Na dohodu o vyk. práce je zamestnávateľ povinný odviesť 0,8% do Soc. poi. na úrazové poistenie.
    Príkazná zmluva je výhodná napr. pre dôchodcov-ušetria 19% daň, ak nemajú iné príjmy, nemusia platiť daň, ak ich príjem za celý kalendárny rok nepresiahne 21.050,- Sk
    (§9 ods.1 pís. h. Zák o dani z príjmov)
    Odporúčam príkaznú zmluvu používať len u Občianskych združení nezaložených na podnikanie.
    Len chcem doplniť, že z dohody sa odvádza aj garančné poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.