Zavrieť

Porady

neziskové športové združenie

Môže mi niekto v krátkosti napísať, čím sa líši účtovanie v neziskovej organizácii od bežného účtovníctva vo firmách? Chceme založiť neziskové športové združenie.
Usporiadat
Ludka M Ludka M

Ludka M je offline (nepripojený) Ludka M

som aká som ...
Ahojte, aj mna by to zaujímalo , vie to prosím Vás niekto ? účtuje niekto združenie ? vdaka
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

pokiaľ je to ozaj nezisková organizácia - združenie riadi sa predpismi pre neziskové organizácie je to opatrenie zo 16.12.2002 ktoré bolo vo finančnom spravodaji c.17/2002 je to opatrenie pre jednoduché účtovníctvo.Až také veľké rozdiely nie sú. Treba dávať pozor na činnosť ktorú vykonávajú. Všetku činnosť ,ktorú majú zakotvenú vo svojom Štatúte je oslobodená od daní. Ale pozor na reklamnú činnosť toto je už zdaniteľný príjem. Tento zdaniteľný príjem pokiaľ je do výšky 300.tis. za rok je oslobodený od dane. Zdaňuje sa až príjem od 300.tis. SK pozri zákon o dani z príjmov §12, a §13 odst.1) písm.e). Podľa nového zákona už netreba podávať daňové priznanie, keď nie príjem podliehajúci dane. Ale toto si ešte overte, toto som zachytila len na dajakom školení. Neviem to narýchlo nájsť v zákone.


.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Neúčtujem združenie, ale malo by sa tiež riadiť účtovnou osnovou pre neziskové organizácie. V účtovnej osnove nie sú veľké rozdiely, aj keď sú. Hlavný rozdiel je vo vedení daňových a nedaňových činností.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

§ 41 ZDP hovorí o tom, že sa nemusí podať Dp ak má združenie iba príjmy ktoré nie sú predmetom dane. Inak všetko ako píše Koalko je OK.
0 0
inavana inavana

inavana je offline (nepripojený) inavana

Ak má združenie príjmy, ktoré sa dajú definovať ako podnikanie potom také združenie musí viesť podvojné účtovníctvo
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Ano, § 9 ods.2 d), zákona o účtovníctve ".....môžu viesť JU ak nepodnikajú a príjmy v predch. účtobdobí nedosiahli 3 mil".
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Tvorí nezisková organizácia sociálny fond ak zamestnáva pracovníkov - na aký účet v učt. triede 9 sa o ňom účtuje?
Tvorí nezisková organizácia fond reprodukcie? - na aký účet v účt. triede 9 sa o ňom účtuje?
Dík za odpovede.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

na 956 - Sociálny fond, tvoríme normálne podľa zákona 0,6%

neviem, čo je to fond reprodukcie
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Rezervny fond si mozu vytvarat uctovne jednotky, ak o tom rozhodnu riadiace organy prislusnych organizacii, alebo ak im to uklada zakon. Tu je dolezite kto je vas zriadovatel. Uctuju o nom na ucte 912.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Dík jarkra.
Fond reprodukcie - fond na krytie dlhodobéhop majetku, tvoria ho napr. príspevkové organizácie.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
A ešte jeden dotaz účet 941 - Zákonné rezervy - čo je tým myslené?
Aj krátkodobé rezervy, napr. na mzdy za nevyčerpanú dovolenku, účtovnú závierku (v zmysle §20 zákona o dani z príjmu) alebo tieto idú cez odhadné účty?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Ano súhlas -SF - 956

RF - 912
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

No podľa tých postupov sa na 389-Odhadné účty pasívne účtujú aj mzdy za nevyčrpanú dovolenku so súvzťažným zápisom na ťarchu 521 a sociálne poistenie súvisiaceso mzdami za nevyčerpanú dovolenku súvzťažne na 524.

Len nechápem, prečo tieto odhadné účty ostali u neziskových organizácií a u podnikateľov boli zrušené.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
jarkra
No podľa tých postupov sa na 389-Odhadné účty pasívne účtujú aj mzdy za nevyčrpanú dovolenku so súvzťažným zápisom na ťarchu 521 a sociálne poistenie súvisiaceso mzdami za nevyčerpanú dovolenku súvzťažne na 524.

Len nechápem, prečo tieto odhadné účty ostali u neziskových organizácií a u podnikateľov boli zrušené.
Veď to ma zaáža, aké sú teda zákonné rezervy - to boli kedysi na opravu majetku?
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Tak to je trošku zaujímavé, lebo rezervy sa môžu tvoriť podľa osobitných predpisov teda zákon 368/1999, ale tento bol k 1.1.2004 zrušený. Ja by som za zákonné rezervy považovala tie, ktoré sa môžu tvoriť podľa zákona o dani z príjmov. Tie postupy ma úplne domotali.
Ak ti to môže počkať, skúsim sa na to povypytovať.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

pozrite si Aktuálnu príručku účtovníctva - Verlag Dashofer pre nepodnikateľské organizácie. Tam popisujú účty a účtovanie čo sa týka,
rozpočtových org., príspevkových , neziskových.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

tak dnes som bola na skoleni pre nezisk.organizacie a k zakon.rezervam sme došli - že niet tam čo účtovať, čize úplne zbytočný účet

existuje organiz. MVO servis - ktorá sa venuje mimovládnym organizáciám a bližšie info najdes na www.mvoservis.sk alebo www.rozhodni.sk
0 0
marion marion

marion je offline (nepripojený) marion

szčo účtovníčka
Naďa
Môže mi niekto v krátkosti napísať, čím sa líši účtovanie v neziskovej organizácii od bežného účtovníctva vo firmách? Chceme založiť neziskové športové združenie.
Nada, doporucujem, ak je to nejaky sportovy zvaz, telovychovna jednota, kruzok, zaregistrovat to ako obcianske zdruzenie a riadit sa postupmi uctovania pre tieto zdruzenia. Uctovala som ich niekolko sportovych zvazov a vyhovuje mi skor podvojne uctovnictvo pri tychto organizaciach hlavne, ak je tam moznost, ze budu nejake sponzorske dary a pod. Ak maju dotacie zo statu, tak tam uz je povinnost viest PU.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Ja som vlani uctovala prvy krat neziskovu organizaciu, opbcianske zdruzenie, zdruzenie zalozene v zostave 4 clenov, vlozili clenske vklady, chodia vystupovat na rozne hudobne slavnosti, maju prijem zo vstupneho podla dohody s organizarotorm, su to male sumy,vedu si len pokladnu,bank.ucet na kt. je maplo pohybov resp. len poplatky. vystavili par faktur ked si ich zajednali liecebne kupele na hudobne vystupenie, sumy sa pohybuju +- 7 000.- 10 000.- max. z prijmu. kupili si hudobne nastroje a to si dali do vydavkov, 2x si vyplatili dohodu o vykonani prace,zrazili dan z prijmu,odviedli danovemu uradu, urobili Q prehlad o zrazenej a odvedenej dani z prijmu. na konci roka si v PU urobili "sumar podnikania" a ja som im to zauctovala v PU ako v "klasickom uctovnictve" a podali si danove priznanie PO mali tam zisk 14 000.- ten nezdanili kedze podla zakona nemuseli.
je to ok?
mmozem to aj tento rok tak uctovat?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

???????????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať