Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

miura
Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Nech sa skúsi obrátiť na nejakú firmu, ktorá robí dražby. Odkaz na jednu takú firmu som Ti poslal súkromnou správou, aby to nebola reklama.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chobot
Nech sa skúsi obrátiť na nejakú firmu, ktorá robí dražby. Odkaz na jednu takú firmu som Ti poslal súkromnou správou, aby to nebola reklama.
Takýto problém sa risuje aj u nás a chceme ho riešiť hneď na začiatku, preto by som ťa poprosila aj ja o ten kontakt.
Ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V tomto prípade pomôže jedine dražba. Súdy sú pomalé a zdĺhavé. Kým sa vôbec vydá platobný rozkaz. U nás som tiež dávala 1 byt do dražby. Do 2 týždňov bolo zaplatené. Síce k dražbe sa aj tak schyľuje, nakoľko nechcú akosi zaplatiť poplatky za výkon dražby, ale niekto si myslí, že aj dražobná bude s niekým súcitiť na úkor poctivých platiacich.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak sa to dá raz na dražobnú spoločnosť už sa platí aj keď tí dotyční zaplatia dlžobu. Dražobná si účtuje svoje.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To je vec názoru. Ale keď ostatní platia užívanie vody, elektriky, výťahov atď. aj za neplatiacich /ešte dobre že sa im nesmejú do očí/ tak kto dopláca na takých ľudí? Najzarážajúcejšie na tom všetkom je, že sú to ľudia, ktorí majú prostriedky na to majú. Ale jednoducho ich použijú inde a zaplatia keď uznajú za vhodné. V konečnom dôsledku každý by to mal vedieť aký ja zákonný postup v takýchto prípadoch. Veď nikto od nich nechce to čo im nepatrí. Ani v obchode ti nikto nič nedá na dlh, ktorý nebude platiť niekoľko mesiacov. A ešte ich nesmieš v zmysle zákona zverejniť. Pokiaľ to bolo zákonné, po zverejnení sa snažili aspoň niečo zaplatiť, ale teraz.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Treba si odsúhlasiť, že kto nezaplatí bude platiť penále. Bude potom pokoj.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

O tých penále určite pojednáva zmluva o spoločenstve. Penále 0,05 % je nárokovateľné aj z Občianskeho zákonníka.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Ešte jedna otázka: môžeme ho posunúť dražobnej firme aj napriek tomu, že sme ho dali aj na súd?
Je to človek, ktorý si na nájom zarobí, lenže všetko prepije. Takže tu nepomôžu žiadne penále ani hrozby, pretože on o zaplatenie nemá žiadny záujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

miura
Ešte jedna otázka: môžeme ho posunúť dražobnej firme aj napriek tomu, že sme ho dali aj na súd?
Je to človek, ktorý si na nájom zarobí, lenže všetko prepije. Takže tu nepomôžu žiadne penále ani hrozby, pretože on o zaplatenie nemá žiadny záujem.
Súdy, ako vieme, všeobecne dlho trvajú. Pokiaľ je žaloba na súde, kľudne sa môžu vykonať aj ďalšie kroky - napr. dražba. Ak bude úspešná (či už predaj, alebo dlžník zaplatí dlh), žaloba sa môže kedykoľvek stiahnuť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zájdi, resp. telefonuj /formu si zvoľ aká ti najlepšie vyhovuje/ na dražobnú, všetko im povedz po pravde a oni ti určite poradia. Treba si uvedomiť, že pokiaľ ho dáš na dražobnú, úhrada za výkon dražby sa považuje za vymáhateľnú či už od dlžníka alebo od SVB, nakoľko ako štatutár SVB podpíšeš zmluvu na výkon dražby. Keby náhodou zaplatil skôr z podnetu súdu, ľahko sa ti stane, že dražobná bude za výkon dražby vymáhať od štatutára. A to určite nie je tvojou snahou, aby SVB za niekoho lajdáckosť a nezodpovednosť doplácalo. Aj keď má mozog prepitý, ale bol by hlúpy keby nezaplatil bez poplatkov dražobnej, keď má problém platiť včas.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Neplatí odvtedy, ako sa sem nasťahoval. Predtým mal 3izbový byt, z toho ho pre neplatenie vyhodili, prešiel do 2izbového, odtiaľ ho tiež vyhodili a teraz býva u nás v 1izbovom. Našťastie zisk z predaja toho 2izbového bytu použil na kúpu tohto a zvyšok si vopred dal do nájmu, takže cca na 2 roky mal nájom. Lenže teraz sú to ďalšie 2 roky čo neplatí, bývalý správca sa mu len vyhrážal a nič z toho nebolo. Dal ho síce na súd, ale ten trvá nekonečne dlho. Už má dlh okolo 50tis korún a bojím sa, že pri tom jeho schátranom byte sa už dlh začína vyrovnávať jeho hodnote. Preto ho chceme čo najskôr predať, aby sa nestalo, že na tom nakoniec prerobíme. Lebo u nás na Orave a 5 km od mesta je cena bytov za 1izb od 100 do 200 tis - podla stavu a zariadenia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak chceš kontakt na dražobnú dám Ti ss-kou. Potom sa rozhodnite. U nás to bolo za bývalého správcu o tom istom. Neplatíš? Nemusíš, si chudáčik a nemáš na bývanie. Potom si každý zvykne na bezúročné pôžičky, lebo ani len penále vyplývajúce zo zmluvy o spoločenstve mu neúčtovali. Pri upozornení, že prečo im nebolo účtované penále, mi doslova povedali, že veď oni sú chudáci a nemajú z čoho platiť. Poctivo platiaci sú im potomna smiech.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

tu pomôže dražobná ale musí sa konať rýchlo
0 0
Poverenik Poverenik

Poverenik je offline (nepripojený) Poverenik

Položím k tejto téme "rozširujúcu" otázku. Čo sa stane v prípade ak neplatič má na byte záložné právo (napr. spláca hypotéku) a voči banke si záväzky plní? Ako sa uplatní v takom prípade záložné právo v prospech SVB?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Podľa zákona o SVB, exekučného atď.po novelizácii má prednostné právo SVB. Najprv sa uspokojujú potreby SVB a ostatní až z toho čo ostane.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To je pekná teória.
Vo vedľajšom baráku predseda SVB spreneveril okolo 800 000.- z pokladne SVB.
Okrem toho bol dĺžny aj inde. Keď došlo na "lámanie chleba" na súde, SVB bolo posledné čo sa prihlásilo a výťažok z predaja bytu bol nedostatočný aby uspokojil všetkých dlžníkov, na SVB sa nedostalo.
Peniaze dostali Tí prví, čo boli v zozname komu bol dĺžny.
Naposledy upravil Orim : 05.07.06 at 22:39
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

V utorok večer bol za nami správca so všetkými papiermi, ktoré si priateľ prebral. Ešte to budeme musieť aj tak všetko odkontrolovať. Ale späť k problému: na suseda - neplatiča už vraj bolo vydané súdne rozhodnutie, už sa vraj čaká len na exekútora, ktorý by to mal všetko zariadiť. Lenže ten sa moc do práce nemá a po urgovaní surovo naznačil, že to má "na háku". Lenže nám zo dňa na deň narastá dlh a čo je najhoršie, súdne trovy si už doteraz vyžiadali cca 15000,- Sk a to sa ešte nič dokopy neudialo. Teraz je pravdepodobne už neskoro sťahovať to zo súdu, keď by sme už aj tak museli tie poplatky uhradiť. Čo sa dá ešte v takomto prípade robiť???
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

nie som si isty, ci bez sudneho prikazu, resp. patricnej zaloznej zmluvy je mozne realizovat pohladavku cez drazobnu spolocnost...

ked uz bol vydany platobny rozkaz, tento by uz mohol byt podkladom pre opodstatnenie drazby. drazba ako taka je riesena myslim niekde okolo §150 obcianskeho zakonnika, drazobnik si s vytazku drazby najprv uspokoji svoje trovy a odmenu a potom pohladavku. ak teda drazba prebehne, malo by to stacit. ak neprebehne, odmenu treba tak-ci-tak zaplatit...

a exekutor tiez nie je jediny na svete, pokial s nim nie je uzavreta zmluva, existuju predsa aj dalsi...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nekontaktovala si sa na žiadnu dražobnú spoločnosť? Ja som toto podstúpila, momentálne je to v riešení. Nechcem hovoriť hop, kým to nie je preskočené. Postup z mojej strany bol nasledovný: nachystaný doklad o výške dlhu, zmluvu o spoločenstvo som zobrala na dražobnú, tam ti povedia čo ešte. Spíše sa v dohľadnej dobe aj zmluva. Pokiaľ sa to neurovná v určenej dobe, príde sa zo znalcom. A potom po zákonom určenej dobe sa vykonáva dražba. Z toho sa uspokojujú pohľadávky až do vyčerpania. Ale keď to máte na súde. Veď sa skontaktuj a budeš si na istom.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Kontaktovali sme dražobnú, konkrétne tú, ktorú mi radil Chobot (ešte raz dík :-))) ). Lenže toto už bolo v prípade druhého neplatiča, ktorého bývalý správca "náhodou" zabudol spomenúť. Dlh má už vo výške asi 40000,- Sk, má auto, peniaze zarába, lenže asi si myslí, že keď držíme jedného neplatiča bez následkov, tak to má aj on v suchu. Bývalý správca povedal, "že nechcel byť k nemu sviňa (prepáčte za výraz)" a nechal ho tak. Lenže on tým pádom podrážal všetkých nás poctivo platiacich. Jednoducho bral peniaze za správcotvsto a nič okolo toho nerobil..
Na budúci týždeň príde zástupca z dražobnej, tak dúfam, že sa nám to podarí vyriešiť.
Potom zvoláme stretnutie všetkých SVB, kde im oznámime, ako sa vysporiadame s neplatičmi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať