Zavrieť

Porady

Nákup valút v zmenárni

Ahojte,

chcem sa poradiť či sa dajú valuty nakúpiť aj v zmenárni a zaúčtovať príjem do pokladne kurzom zmenárne. Ako by vyzeralo účtovanie v PÚ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Takže:
    261/211 4100,-

    kurz v zmenárni 41sk/eur
    211AE/261 4100,- / 100EUR doložiť doklad zmenárne s uvedeným kurzom

    vďaka

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Katty
    Takže:
    261/211 4100,-

    kurz v zmenárni 41sk/eur
    211AE/261 4100,- / 100EUR doložiť doklad zmenárne s uvedeným kurzom

    vďaka
    Áno, presne takto. :-)))))

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    ahojte, na margo tejto témy by ma zaujímalo, aké nálezitosti musí obsahovat doklad o nákupe valút? musí tam byt (v prípade pravnickej osoby) napísaný názov firmy? alebo nemusí byt nic? dakujem...

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Samozrejme, na takýto predaj alebo nákup valút od Vás musí mať predajca dev. licenciu.

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    nemyslela som na nákup valút od nás, ale v prípade, ak nasa firma nakupuje valuty zo zmenárne. musí byt v tomto prípade na doklade o nákupe valút napísaný názov firmy? na dokladoch, ktoré mi dal séf, je napísané len jeho meno...

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    I keby kupoval v banke, i tak tam bude jeho meno, pretože hotovosť sa vydáva na základe obč. preukazu a RČ a na meno. Ja by som doporučovala každý takýto doklad opečiatkovať a uviesť firemné DIČ. To by malo stačiť.

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Lila
    I keby kupoval v banke, i tak tam bude jeho meno, pretože hotovosť sa vydáva na základe obč. preukazu a RČ a na meno. Ja by som doporučovala každý takýto doklad opečiatkovať a uviesť firemné DIČ. To by malo stačiť.
    Presne tak to robím aj ja a zatiaľ s tým nikto nemal problém...

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Prosím o radu.

    1. Nakúpim valuty v zmenárni, tie zaúčtujem kurzom, za aký som ich nakúpila.
    2. Nakúpené valuty z pokladne vložím na devízový účet. Aký kurz tu mám použiť, kurz NBS?

    Ďakujem

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Janna Pozri príspevok
    Prosím o radu.

    1. Nakúpim valuty v zmenárni, tie zaúčtujem kurzom, za aký som ich nakúpila. správne
    2. Nakúpené valuty z pokladne vložím na devízový účet. Aký kurz tu mám použiť, kurz NBS? kurz akým boli ocenené v pokladni

    Ďakujem
    V zmysle §24 Zákona o účtovníctve (citujem):

    3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

    (4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.
    Naposledy upravil Martinella : 27.02.07 at 11:10 Dôvod: doplnenie

    Jelena je offline (nepripojený) Jelena

    Jelena
    kurz zmenárne.

    221AE/261 vklad na dú
    261/211AE výber z valut. pokladne

    261 by nemal mať kurz. rozdiel

    Ak sy mýlim, opravte ma.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ďakujem.. a ten kurz zmenárne mám použiť aj vtedy ak som peniaze vložila nie v ten istý deň, ale napr. aj o týždeň?

    Ale už úhrady záväzkov z devízového účtu prepočítavam kurzom NBS, že?

    korela888 je offline (nepripojený) korela888

    účtovník korela888
    Čo v prípade ak nakupujem valuty a nevkladam ich na devizovy ucet ale do valutovej pokladne? Robim to rovnakym sposobom? Nakup uctujem kurzom v zmenarni a vklad do pokladne kurzom NBS??? dakujem velmi pekne

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    korela888 Pozri príspevok
    Čo v prípade ak nakupujem valuty a nevkladam ich na devizovy ucet ale do valutovej pokladne? Robim to rovnakym sposobom? Nakup uctujem kurzom v zmenarni a vklad do pokladne kurzom NBS??? dakujem velmi pekne
    Použiješ rovnaký kurz- t.j. kurz pri kúpe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.