Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Janka12
Pri tvorbe SF sa do súhrnu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom berie aj čerpaná dovolenka?
Áno berie sa aj čerpaná dovolenka. Je to náhrada, ktorá sa zarátava do hrubej mzdy a na výpočet prídelu do SF sa berie suma všetkých hrubých miezd.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Podľa mňa sa náhrada za dovolenku neráta do HM pre výpočet SF.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ja som to rátal a prikontrole z DÚ na daň zo zvislej činnosti prepátavali aj SF a nenamietali.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

smith
Áno berie sa aj čerpaná dovolenka. Je to náhrada, ktorá sa zarátava do hrubej mzdy a na výpočet prídelu do SF sa berie suma všetkých hrubých miezd.
Nesúhlasím. V § 4 sa hovorí o hrubej mzde (teda nie o náhrade mzdy), z ktorej sa zisťuje priemerný zárobok pre prac-právne účely (teda na dovolenku).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
azuz
Nesúhlasím. V § 4 sa hovorí o hrubej mzde (teda nie o náhrade mzdy), z ktorej sa zisťuje priemerný zárobok pre prac-právne účely (teda na dovolenku).
Z hladiska odvodovej povinnosti do ZP,SP náhrada za dovolenku je súčasťou hrubej mzdy. Tvorí vymeriavací základ na zistenie odvodu ZP,SP. Preto ja zarátavam aj náhradu za dovolenku do hrubej mzdy pri vyrátavaní SF.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Základ pre výpočet SF tvorí mzda bez akýchkoľvek náhrad. Je to iba odmena za vykonanú ! prácu. Dokonca tvorba SF sa nepočíta ani z miezd dohodárov.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

SF sa tvorí z hrubej mzdy bez náhrad a iných náležitostí, upravených v § 118, ods. 2 ZP. Podľa tohto ustanovenia sa za mzdu nepovažujú : náhrady, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo SF, výnosy z akcií a plnenia poskytované zo zisku po zdanení.
Naposledy upravil DušanČ : 20.08.06 at 16:08
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."

§118 ods. 2 zák. práce:
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ako sa suma tvorby sociálneho fondu zaokrúhľuje?Na 0,50Sk alebo na celé Sk?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zuzana
A ako sa suma tvorby sociálneho fondu zaokrúhľuje?Na 0,50Sk alebo na celé Sk?
Na celé Sk. Na konci roka urobíš rekapituláciu tvorby a čerpania SF. Ak si v deficite, prečerpaný fond preúčtuješ na nedaňový náklad/výdavok.
Je dobré priebežne si čerpanie strážiť.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Vo veľa príspevkoch zdôrazňujú že SF za netvorí z náhrad mzdy
Chápem to ak je zamestnanec vyplácaný podľa množstva odpracovaných hodín.
My máme zmluvné mesačné mzdy a v niektorých prípadoch len minimálnu mzdu.
Pokial nemá PN alebo iné voľno, je jedno či je jeden alebo viac pracovných sviatkov alebo či má - nemá dovolenku na výplatu v hrubej mzde má zmluvnú mesačnú mzdu.
Takže aj v takomto prípade mám z tej pevnej mesačnej mzdy odpočítať pomernú čas hrubej mzdy za sviatok a dovolenku ??
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jajina Pozri príspevok
Vo veľa príspevkoch zdôrazňujú že SF za netvorí z náhrad mzdy
Chápem to ak je zamestnanec vyplácaný podľa množstva odpracovaných hodín.
My máme zmluvné mesačné mzdy a v niektorých prípadoch len minimálnu mzdu.
Pokial nemá PN alebo iné voľno, je jedno či je jeden alebo viac pracovných sviatkov alebo či má - nemá dovolenku na výplatu v hrubej mzde má zmluvnú mesačnú mzdu.
Takže aj v takomto prípade mám z tej pevnej mesačnej mzdy odpočítať pomernú čas hrubej mzdy za sviatok a dovolenku ??
Už si otázku položila dávnejšie, ale možno ešte hľadáš odpoveď. SF sa počíta tak pri hodinovej mzde ako aj pri mesačnej. Náhrady za dovolenku a iné náhrady sa do VZ nezarátavajú, ale náhrady za sviatky áno, pretože sa berú ako súčasť pracovných dní, nie ako náhrada na dovolenku alebo za ošetrenie u lekára. Stretávame sa s počítaním náhrady za sviatok pri hodinovej mzde, ale do VZ na výpočet SF tieto náhrady idú - pri mesačnej mzde sú sviatky ako pomerná časť základnej mzdy.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Ahojte, viem, že som asi neni v tej najsprávnejšej téme, ale potrebujem to súrne. Zomrel nám zamestnanec a chceme rodine poskytnúť výpomoc zo sociálneho fondu. Zdaňuje sa to? Veľmi pekne ďakujem. Priznávam, že som moc nehľadala, prečítala som si zákony, ale som z toho jeleň a šéf na mňa tlačí čo s tým.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Príspevky zo SF podliehajú zdaneniu u daňovníka.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Rozumiem tomu dobre, že sa mu to zaráta do hrubej mzdy z ktorej sa potom vyráta daň? A potom sa mu to zdaní 19%
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

sobica Pozri príspevok
Rozumiem tomu dobre, že sa mu to zaráta do hrubej mzdy z ktorej sa potom vyráta daň? A potom sa mu to zdaní 19%
Áno, tak ako píšeš.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Obom Vám veľmi pekne ďakujem, fakt ste mi pomohli. A veľké DÍKY aj za rýchlosť. Ahojte
sobica
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Príspevky zo soc.fondu základom dane z príjmov ale nie sú základom pre výpočet odvodov do poisťovní.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Tweety Pozri príspevok
Príspevky zo SF podliehajú zdaneniu u daňovníka.
Teraz ma až zamrazilo. Prosím Vás zdaňujú sa aj príspevky na gastrolístky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie, nepeňažný prídel zo SF na stravovanie nepodlieha zdaneniu.
0 0
Načítať ďalšie