Zavrieť

Porady

čmýriť sa

Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    apolinka
    Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.
    A odkedy je medzi vybranými slovami? V živote som to nepočula.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=apolinka]Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.[/quo


    To je sranda .......tak na opakovanie

    http://davidkralik.blog.sme.sk/c/405...z-mucenia.html

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Prehľad vybraných slov


    B by, aby, byľ, bystrý, Bystrica, Bytča, byť (jestvovať), nábytok, bydlisko, bývať, príbytok, dobytok, obyčaj, kobyla, býk, bylina, bydlo (bývanie), byt, dobyť (zmocniť sa), odbyt, byvol, bytosť, bývalý, úbytok, prebytok, zbytočný

    M my (zámeno), mykať, mýliť sa, myslieť, myseľ, umývať, mydlo, myš, šmýkať sa, hmyz, žmýkať, priemysel, Myjava, mýto, mys, zamykať, odmykať, pomykov, hmýriť sa, smyk, priesmyk, zmysel, omyl, pomyje, čmýriť sa

    P pýcha, pýtať sa, pýr, kopyto, prepych, pysk (papuľa), pykať, pýšiť sa, pytliak, dopyt, zapýriť sa

    R ryba, rýchly, ryť (rozrývať), rýpať, hrýzť, kryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rys (zviera), Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým (vo verši), ryha, poryv, úryvok, prikrývať, kryha, stryná, Torysa, ryšavý, rýľ, prýštiť, trysk

    S syn, syr, sýty, sypať, syseľ, syčať, sýkorka, sychravý, vysypať, osýpky, sypký, sykať (vydávať zvuk), sykot

    V vysoký, zvyk, vy (zámeno), výr (druh sovy), výskať, vyť (vydávať zvuk), vy-, vý- (predpona), vyžla (druh psa), vykať, vydra, vyhňa, výsosť, zvyšok, výskyt

    Z jazyk, nazývať, ozývať sa, prezývať, pozývať, vyzývať, vzývať

    I keď neviem čo je to : čmýriť sa, varyto, tryzna
    Naposledy upravil Braňo : 04.09.06 at 17:46

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    čmýriť sa znamená hmýriť sa. (=hemžiť, prtiť, mechriť, rojiť)Zdroj: synonymický slovník slovenčiny r.2000

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    a tryzna je myslím smútočný obrad za zosnulým???
    ale nezávidím školákom učiť sa tieto slová, nám ich stačilo oveľa menej...

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    tryzna = smútočná slávnosť na počesť mŕtveho, pôvodne slávnosť na počesť mŕtvych u starých Slovanov

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Povedzte mi, keď my dospelí nevieme, čo znamená tryzna alebo varyto, a ani tieto slová takmer nikto nepoužíva, načo boli pridané do vybraných slov? majú naše deti málo učenia?

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Je to síce , ale to slovo sa mi páči. Mama mojej kamarátky ho používala - hovorievala že je "álkánpičorodovaná". ....... Ani neviem čo to presne znamená, ale myslím že bez nálady, v depke.....
    Naposledy upravil Nika : 05.09.06 at 18:56

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Pravidlá slovenského pravopisu schválené MŠ SSR v máji 1972 vo svojom 4 vydaní z roku 1976 uvádzajú " Namiesto slov chmýrie, chmýriť sa, čmýriť sa používajú sa slová páperie, páper, hmýriť sa."




    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    willma
    Pravidlá slovenského pravopisu schválené MŠ SSR v máji 1972 vo svojom 4 vydaní z roku 1976 uvádzajú " Namiesto slov chmýrie, chmýriť sa, čmýriť sa používajú sa slová páperie, páper, hmýriť sa."
    Ako počítam, tak počítam, chodila som do školy ďaleko neskôr ako citované pravidlá vyšli, a my sme slovo "čmýriť sa " (mimochodom - dosť hrozné slovo) nemali vo vybraných slovách. Ak je však toto slovo už v slovníku zo 76 zrušené (resp. nahradené iným slovom), prečo, preboha, ho dali teraz do vybraných slov?!
    Som naozaj zvedavá, kedy nastane okamih, keď moje dieťa zahlási - maminka, nečmýr sa toľko! Asi mu nebudem rozumieť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.