Zavrieť

Porady

zaradenie budovy do majetku firmy

Prosím, poraďte .
Postavili sme z vlastných prostriedkov budovu. Chceli by sme ju zaradiť do majetku firmy/fyzická osoba/ a odpisovať. Ako manželia máme bezpodielové vlastníctvo, do firmy chce budovu zaradiť manžel. Stačí na stanovenie obstarávacej ceny znalecký posudok? Budovu sme stavali spolu s rodinným domom, preto nemáme žiadne doklady súvisiace len s jej obstaraním. Čo s bezpodielovým vlastníctvom? Stačí nejaké prehlásenie manželky?
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    Na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nestačí prehlásenie, je treba zrušenie na súde / dôvod: podnikanie jedného z manželov/. Na odpisovanie budovy by mal stačiť znalecký posudok, pokiaľ neexistujú iné doklady.

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Podľa mojich informácií, znalecký posudok nemôže byť posudzovaný ako vstupná cena
    pre odpisovanie majetku. Hodnota musí byť zdokladovaná. Mala som taký istý prípad
    a aj na daňovom úrade mi dali takú informáciu s pripomienkou že veď musíte mať nejaké
    doklady od materiálu. Keďže sme dom stavali svojpomocne, zháňali sme materiál všelijako aj bez dokladu. Takže sme zaradili budovu do majetku firmy v nulovej hodnote
    a neodpisujeme ju. Zaradili sme ju z toho dôvodu aby sme mohli uplatňovať náklady na
    energie a opravy. Bezpodielové vlastníctvo môžete a nemusíte mať vysporiadané. Stačí
    na vašom zvážení, či je podnikanie rizikové.

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    Ale čo v prípade, že sa doklady stratili, zhoreli, dostali nohy? Môže sa stať, nie?
    Znalecký posudok v takomto prípade neobstojí??

    Danielag je offline (nepripojený) Danielag

    Danielag
    Neide mi ani tak o uplatnenie nákladov na energie atď., aj keď každá koruna dobrá..., ale o odpisy. Keď nemám obstarávacie doklady som v háji?

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    My budovu odpisujeme zo znaleckého posudku. jednoducho doklady sa strtatili, nie sú a basta.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    VieraM
    Bezpodielové vlastníctvo môžete a nemusíte mať vysporiadané. Stačí
    na vašom zvážení, či je podnikanie rizikové.
    Odpisovať najlepšie podľa ROC. Obehať realitky a dať na papier, že koľko by stála takáto budova na takomto mieste.
    Zrušiť bezpodielového vlastníctvo je možné zrušiť aj podpisom pred notárom. Pred súd sa ide vtedy, keď jeden z manželov nesúhlasí.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    ricij
    Zrušiť bezpodielového vlastníctvo je možné zrušiť aj podpisom pred notárom. Pred súd sa ide vtedy, keď jeden z manželov nesúhlasí.
    § 143a a §146 Občianského zákonníka.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Dobrý deň, prosím vás o radu, resp. o odobrenie môjho postupu k účtovaniu v JÚ nasledovného problému:
    V apríli 2006 bola svadba a novomanželia dostali od jedných rodičov do daru nehnuteľnosť - budovu pohostinstva (majú ju aj na liste vlastníctva ako bezpodielové vlastníctvo manželov). Túto budovu kúpili od podnikateľky, ktorá skrachovala a budovu predala. Novomanželia sa rozhodli, že budú v budove prevádzkovať opäť pohostinstvo. Manžel si vybavil k 1.7.2006 živnostenský list, zároveň bude od začiatku platcom DPH. Celú budovu zrekonštruovali (vymaľovali, vymenili WC....atď.), a už ako živnostník na budove vymenil staré okná za nové plastové aj s dverami. A potrebujem poradiť s účtovaním. Je správny takýto postup?: Budovu zaradím do majetku firmy, no neviem akou hodnotou (ale vieme v akej hodnote budovu kúpil darca - rodičia). Faktúru za plastové okná a dvere zaúčtujem ako technické zhodnotenie a zároveň si uplatním aj DPH. Ostatné zriaďovacie výdavky sú mi jasné. Má manželka podpísať manželovi nejaké prehlásenie že tam môže manžel podnikať? Veľmi pekne ďakujem za radu.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ormika
    V apríli 2006 bola svadba a novomanželia dostali od jedných rodičov do daru nehnuteľnosť - budovu pohostinstva (majú ju aj na liste vlastníctva ako bezpodielové vlastníctvo manželov)....Budovu zaradím do majetku firmy, no neviem akou hodnotou (ale vieme v akej hodnote budovu kúpil darca - rodičia). Faktúru za plastové okná a dvere zaúčtujem ako technické zhodnotenie a zároveň si uplatním aj DPH...
    Pre určenie vstupnej ceny je dôležité, kedy darcovia - rodičia budovu od podnikateľky kúpili. Ak medzi kúpou budovy a jej darovaním uplynulo viac ako 5 rokov (pri jej predaji v deň darovania by bol príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDP), v zmysle § 25 ods. 1 písm. c) ZDP je vstupnou cenou reprodukčná obstarávacia cena, t.j. cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase, kedy sa o ňom účtuje. (Táto cena sa zisťuje formou znaleckého posudku).
    Ak by medzi kúpou a darovaním uplynula doba kratšia ako 5 rokov (príjem z predaja u darcu by nebol oslobodený od dane z príjmu), v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) sa ako vstupná cena použije obstarávacia cena zistená u darcu (t.j. kúpna cena, za ktorú budovu pohostinstva rodičia obstarali od podnikateľky).
    Čo sa týka výmeny okien, pokiaľ by sa nemenili rozmery ani tepelnoizolačné vlastnosti okna, iba materál rámov z dreva na plast alebo kovu na plast, je podľa môjho názoru možné tieto výdavky zaúčtovať priamo do daňových nákladov na opravu a údržbu. (Púhou výmenou dreva za plast nedošlo k zmene účelu použitia budovy ani k jej modernizácii - rozšíreniu vybavenosti alebo použiteľnosti budovy - v zmysle § 29 ods. 5 ZDP). Obdobne je to u dverí, pokiaľ neboli bežné dvere nahradené napr. samootváracími dverami na fotobunku).

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    andrej_rv
    Pre určenie vstupnej ceny je dôležité, kedy darcovia - rodičia budovu od podnikateľky kúpili. Ak medzi kúpou budovy a jej darovaním uplynulo viac ako 5 rokov (pri jej predaji v deň darovania by bol príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDP), v zmysle § 25 ods. 1 písm. c) ZDP je vstupnou cenou reprodukčná obstarávacia cena, t.j. cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase, kedy sa o ňom účtuje. (Táto cena sa zisťuje formou znaleckého posudku).
    Ak by medzi kúpou a darovaním uplynula doba kratšia ako 5 rokov (príjem z predaja u darcu by nebol oslobodený od dane z príjmu), v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) sa ako vstupná cena použije obstarávacia cena zistená u darcu (t.j. kúpna cena, za ktorú budovu pohostinstva rodičia obstarali od podnikateľky).
    Čo sa týka výmeny okien, pokiaľ by sa nemenili rozmery ani tepelnoizolačné vlastnosti okna, iba materál rámov z dreva na plast alebo kovu na plast, je podľa môjho názoru možné tieto výdavky zaúčtovať priamo do daňových nákladov na opravu a údržbu. (Púhou výmenou dreva za plast nedošlo k zmene účelu použitia budovy ani k jej modernizácii - rozšíreniu vybavenosti alebo použiteľnosti budovy - v zmysle § 29 ods. 5 ZDP). Obdobne je to u dverí, pokiaľ neboli bežné dvere nahradené napr. samootváracími dverami na fotobunku).
    Veľmi pekne ďakujem. No pri čítaní Poradcu 12-13/2006 str.225 som narazila na ďalší problém. A to je: "úprava základu dane v rámci uzávierkových operácii (zaúčtovanie do príjmov zahrnovaných do základu dane) o hodnotu daru prijatého v súvislosti s výkonom činnosti podľa §6 zákona o dani z príjmov." Toto platí aj v prípade že do daru to dostali manželia a až po dvoch mesiacoch to vlastne manžel vloží do podnikania? No... nejako sa mi to začína zamotávať a to som si myslela, že aké to je jednoduché. Ale čím viacej sa tým zaoberám, tým je to tuším zložitejšie.

    quartz je offline (nepripojený) quartz

    quartz
    ricij
    Odpisovať najlepšie podľa ROC. Obehať realitky a dať na papier, že koľko by stála takáto budova na takomto mieste.
    Zrušiť bezpodielového vlastníctvo je možné zrušiť aj podpisom pred notárom. Pred súd sa ide vtedy, keď jeden z manželov nesúhlasí.
    Naozaj stačí na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov iba zájsť k notárovi, manžel súhlasí aby sa celý majetok prepísal na mňa a na deti.Ako treba postupovať?

    M&J je offline (nepripojený) M&J

    M&J
    Zdravím všetkých! Pripájam sa k tejto téme, pretože taktiež potrebujem poradiť. Podnikateľ FO - JÚ si vo vlastnej réžii, prakticky iba na starých základoch postavil budovu, v ktorej chce prevádzkovať krčmu, na čo si od augusta rozšíril živnosť, od októbra sa stal platcom DPH. Stavbu začal v minulom roku, na náklady, o ktrorých zatiaľ neúčtoval, má faktúry a pokl.doklady, ale nie na všetko (najmä na niektoré práce vykonané skôr svojpomocne). V akej OC má zaradiť budovu do majetku firmy a aké DPH si môže uplatniť pri registrácii. Ako je to s vnútorným zariadením, ktoré nakúpil až v októbri. Súrne prosím o pomoc: pri zaraďovaní budovy, účtovaní a tiež ako novorgistrovaný platca DPH, pretože je to pre mňa nové a nechcem narobiť kopance. Veľmi rada si dám poradiť

    Podá mi niekto pomocnú ruku, prosíííííííííííííím

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    quartz
    Naozaj stačí na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov iba zájsť k notárovi, manžel súhlasí aby sa celý majetok prepísal na mňa a na deti.Ako treba postupovať?
    ................

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    M&J
    Zdravím všetkých! Pripájam sa k tejto téme, pretože taktiež potrebujem poradiť. Podnikateľ FO - JÚ si vo vlastnej réžii, prakticky iba na starých základoch postavil budovu, v ktorej chce prevádzkovať krčmu, na čo si od augusta rozšíril živnosť, od októbra sa stal platcom DPH. Stavbu začal v minulom roku, na náklady, o ktrorých zatiaľ neúčtoval, má faktúry a pokl.doklady, ale nie na všetko (najmä na niektoré práce vykonané skôr svojpomocne). V akej OC má zaradiť budovu do majetku firmy a aké DPH si môže uplatniť pri registrácii. Ako je to s vnútorným zariadením, ktoré nakúpil až v októbri. Súrne prosím o pomoc: pri zaraďovaní budovy, účtovaní a tiež ako novorgistrovaný platca DPH, pretože je to pre mňa nové a nechcem narobiť kopance. Veľmi rada si dám poradiť

    Podá mi niekto pomocnú ruku, prosíííííííííííííím
    Budovu zaradí v OC v súčte všetkých dostupných dokladov.
    Vnútorné zariadenie, ak nie je súčasťou budovy, zaradí do majetku(ak je cena nad 30000) a bude odpisovať. Ak je cena nižšia ako 30000 Sk, zaradí do evidencie krátkodobého majetku a uplatní si VOZD.
    Uplatnenie DPH pri registrácii:
    http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...i-poda-55.html
    http://www.porada.sk/t448-registraci...t+dane+majetku
    http://www.porada.sk/t8595-dph-po-re...t+dane+majetku

    monikal je offline (nepripojený) monikal

    monikal
    ahojte tiež me si budovu postavili svojpomocne a prave som volala na DU až na dva a povedali mi, že znalecký posudok v žiadnom prípade, vraj mám obvolat firmy ktoré mi dodali okná, strechu... a vyžiadat si aspon opis faktury. ako to teda je. dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.