Zavrieť

Porady

Vyhody-nevyhody STAVEBNEHO SPORENIA

mam uz 6 rokov stavebne sporenie VUSTENROT. Je tam okolo 100 000 Sk.
Zda sa mi, ze tie peniaze nie su uz tam dobre zhodnocovane !
Davam tam mesacne 700 Sk.
Pocul som niekde, ze zhodnocovany je len rocny vklad a ostatok nie je vobec.

Poradte ako to lepsie zurocit tych 100000 Sk, ci to tam nechat alebo to dat niekde inde /VUB 4 + 4 percenta na 2 roky/.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bjjoba
mam uz 6 rokov stavebne sporenie VUSTENROT. Je tam okolo 100 000 Sk.
Zda sa mi, ze tie peniaze nie su uz tam dobre zhodnocovane !
Davam tam mesacne 700 Sk.
Pocul som niekde, ze zhodnocovany je len rocny vklad a ostatok nie je vobec.

Poradte ako to lepsie zurocit tych 100000 Sk, ci to tam nechat alebo to dat niekde inde /VUB 4 + 4 percenta na 2 roky/.
V stavebnom sporení zhodnocuješ 2 spôsobmi:

1. štátny príspevok - ten dostávaš po skončení roku - 10% z úhrnu ročných vkladov, maximálne však 2000 SKK(čiže ak si vložil 12x700=8400 SKK, dostaneš príspevok 840 SKK). Výška príspevku sa môže každoročne meniť. Výhodou je, že je osobodený od dane z príjmu
2. úročenie vložených preňazí - všetky vklady spolu aj so štátnou prémiou sa úročia ako na účte v banke cca. 2%-mi p.a.

Pretože stavebné sporenie má svoje špecifiká, nie je jednoduché ho porovnať s inými vkladovými produktami bánk (napr. garantovaný vklad).

V základnom 6 ročnom sporiacom cykle však zhodnotenie vkladov bolo doteraz stále dosť efektívne, možno aj vyššie, než napr. na termínovaných účtoch. Musí však ísť o viac menej pravidelné vklady, vtedy môžeš dosiahnuť lepšie zúročenie, než v banke.

Ak však máš jednorazovú sumu a tú by si vložil do banky, tak získaš vyšší výnos, než by si to vložil na účet stav. sporenia, lebo štátnu prémiu, ktorá výrazne napomáha zhodnoteniu prostriedkov, dostaneš len z ročného vkladu.

Ak by som Ti mohol poradiť, tak ak nepotrebuješ stavebný úver a ani nepredpokladáš, že by si potreboval v najbližších 6 rokoch, tak najvýhodnejšie by bolo vzdať sa nároku na stavebný úver, čím získaš 50% zo všetkých pripísaných úrokov za všetkých 6 rokov, následne zrušiť stavebné sporenie - vybratú sumu vložiť na trebárs ten garantovaný vklad a založiť si opäť stavebné sporenie, kde budeš opäť pravidelne sporiť a získavať štátnu prémiu.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

bjjoba
mam uz 6 rokov stavebne sporenie VUSTENROT. Je tam okolo 100 000 Sk.
Zda sa mi, ze tie peniaze nie su uz tam dobre zhodnocovane !
Davam tam mesacne 700 Sk.
Pocul som niekde, ze zhodnocovany je len rocny vklad a ostatok nie je vobec.

Poradte ako to lepsie zurocit tych 100000 Sk, ci to tam nechat alebo to dat niekde inde /VUB 4 + 4 percenta na 2 roky/.
Neviem, ako to majú vo Vustenrote, ale v PSS môžeš túto zmluvu rozdeliť na viacej zmlúv, podľa členov rodiny, na každého vložiť max. ročný vklad a na každého sa ti pripíše 2 000 Sk. Od toho si musíš ešte odpočítať poplatky za prevod. Ale v konečnom dôsledku sa ti to oplatí, lebo stačí, keď vložíš na konci decembra, dovtedy môžeš mať peniažky účenené inde, a dostaneš celú sumu 2 000 Sk.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Optimálny ročný vklad je 20000,- SKK, čo 1667 SKK mesačne. V tom prípade dostaneš 2000,- SKK prémiu+úroky (okolo 3%)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tonkat
Neviem, ako to majú vo Vustenrote, ale v PSS môžeš túto zmluvu rozdeliť na viacej zmlúv, podľa členov rodiny, na každého vložiť max. ročný vklad a na každého sa ti pripíše 2 000 Sk. Od toho si musíš ešte odpočítať poplatky za prevod. Ale v konečnom dôsledku sa ti to oplatí, lebo stačí, keď vložíš na konci decembra, dovtedy môžeš mať peniažky účenené inde, a dostaneš celú sumu 2 000 Sk.
Vo Wüstenrote to máš lepšie, lebo tam zmluvu nemusíš rozdeľovať a platiť za každú zmluvu poplatok za vedenie účtu, ale môžeš rodinných príslušníkov pripísať rovno na jednu zmluvu. My tak máme na 1 zmlvu 3 osoby.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja vidim na stavebnom sporeni jedine negativum a to, ze ked ho ma niekto kvoli neskorsiemu uveru a nie na sporenie, tak mu urocia aj jeho peniazky. T.j. mam nasporenych 100.000,-, uver beriem 250.000,- Cize oni mi pozicaju "len" 150.000,-, ale urokom mi zatiazia aj tych mojich 100tis. V konecnom dosledku nalakaju ludi, ze maju urokovu sadzbu pri uvere 2,9 ale ten kto ma polovicu nasporenu a polovicu mu poziciavaju, tak ma urokovu sadzbu raz tolko
0 0
lucluc lucluc

lucluc je offline (nepripojený) lucluc

Andrea ja som počula, že tak ako píšeš ty je to iba pri medziúvere a po dosiahnutí 6 roku už platíš úrok iba z požičaných peňazí... neviem to ale na 100%
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Ja som chodila na skolenie ako poradca, tak tam nam to hovorili. Mozno sa nieco odvtedy zmenilo, neviem, lebo mne sa ta praca vobec nepacila, tak som skolenie ani neukoncila.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andreaS
Ja som chodila na skolenie ako poradca, tak tam nam to hovorili. Mozno sa nieco odvtedy zmenilo, neviem, lebo mne sa ta praca vobec nepacila, tak som skolenie ani neukoncila.
Vidíš, keby si to školenie bola ukončila alebo by si mala o to naozaj záujem, tak by si vedela teraz na porade presne informovať o stavebnom sporení. Takto len zavádzaš nepravdivými údajmi.

Stavebné sporenie je konstruované tak, že klasicky má 2 fázy: sporenie a úver. Sporenie trvá štandardne 6 rokov, minimálna doba sporenia je však 2 roky. Po 6 rokoch, ak nasporíš aspoň 50% prostriedkov, tak zvyšných 50% dostaneš úver. Tvoje prostriedky (v ktorých sú zarátané aj úroky a prémia) Ti vyplatia na základe dokladov a následne Ti poskytnú úver, z ktorého platíš úroky.

Ak potrebuješ úver skôr, než tých 6 rokov, môžeš si jednorazovo vložiť tých 50%, ktoré by si mala počas 6 rokov nasporiť, už na začiatku a vtedy dostaneš riadny úver po dosiahnutí honotiaceho čísla cca po 2 rokoch.

Ak nemáš ani tú polovicu prostriedkov alebo potrebuješ úver skôr než za 2 roky, je tu možnosť medziúveru. Medziúver a sporenie sú 2 úplne osobitné veci. Medziúverom Ti stavebná sporiteľňa poskytne úver vo výške cieľovej sumy, pričom si popri tom sporíš alebo čakáš, kým na stavebnom sporení dosiahneš dostatočné hodnotiace číslo.

To je také, ako keby si v stavebnej sporiteľni mala stavebné sporenie, ale v inej banke by si si zobrala úver. Po dosiahnutí 50% sporenej sumy by si od stav. sporiteľne dostala Tvoje peniaze + 50% úver a ten úver z banky by si tým splatila.

Takže preto sa to javí, že pri medziúvere platíš aj z vložených prostriedkov úrok. V skutočnosti platíš úrok za medziúver. Akonáhle Ti pridelia cieľovú sumu, medziúver sa preklopí na riadny stavebný úver a platíš úroky len z úverovej časti.

Takže máš len spolovice pravdu.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Oki, beriem a dakujem za strucne vysvetlenie.

Len ja tomu /stavebnemu sporeniu/ stale nedoverujem, pretoze vzdy ked som sa prisla informovat tak som zakazdym natrafila na poradcu, ktory bol z toho sam hranaty a nevedel nic povedat a bohuzial taku skusenost nemam sama. Takze jednotlive stavebne sporitelne si to u mna pokazili vdaka tomu, ze maju neinformovanych poradcov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andreaS
Oki, beriem a dakujem za strucne vysvetlenie.

Len ja tomu /stavebnemu sporeniu/ stale nedoverujem, pretoze vzdy ked som sa prisla informovat tak som zakazdym natrafila na poradcu, ktory bol z toho sam hranaty a nevedel nic povedat a bohuzial taku skusenost nemam sama. Takze jednotlive stavebne sporitelne si to u mna pokazili vdaka tomu, ze maju neinformovanych poradcov.
Hlavnou úlohou poradcu je predať sporenie. Na školeniach sa o stavebnom sporení naučia len to základne, viac sa zameriavajú na formy predaja. Skúsenosť získavajú až v praxi, keď sa stretnú s konkrétnym problémom. Pretože je tam tiež veľká fluktuácia, tak za ten krátky čas, čo sú tam, sa veľa nenaučia.

Ja to viem tiež len najmä vďaka tomu, že som si všetky fázy ako klient preskákal a často som vedel viac, ako pracovník pri prepážke.

Ale stavebného sporenia sa netreba báť. Nie každému vyhovuje na riešenie jeho problémov, ale za uričitých okolností to môže byť dobré riešenie finančnej potreby. Tak ako niekto potrebuje malé auto, niekto priestranné, niekto športové, niekto nákladné, tak aj finančné produkty treba voliť podľa potrieb.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Chobot
Hlavnou úlohou poradcu je predať sporenie. Na školeniach sa o stavebnom sporení naučia len to základne, viac sa zameriavajú na formy predaja. Skúsenosť získavajú až v praxi, keď sa stretnú s konkrétnym problémom. Pretože je tam tiež veľká fluktuácia, tak za ten krátky čas, čo sú tam, sa veľa nenaučia.

Ja to viem tiež len najmä vďaka tomu, že som si všetky fázy ako klient preskákal a často som vedel viac, ako pracovník pri prepážke.

Ale stavebného sporenia sa netreba báť. Nie každému vyhovuje na riešenie jeho problémov, ale za uričitých okolností to môže byť dobré riešenie finančnej potreby. Tak ako niekto potrebuje malé auto, niekto priestranné, niekto športové, niekto nákladné, tak aj finančné produkty treba voliť podľa potrieb.
A hlavne bolo výhodné v rokoch, ke´d bola štátna prémia 6000 Sk a vkladalo sa 15 000. Za jednu zimu sa dalo "zarobiť " aj na auto, keď je rozvetvená rodina.
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
andreaS
ja vidim na stavebnom sporeni jedine negativum a to, ze ked ho ma niekto kvoli neskorsiemu uveru a nie na sporenie, tak mu urocia aj jeho peniazky. T.j. mam nasporenych 100.000,-, uver beriem 250.000,- Cize oni mi pozicaju "len" 150.000,-, ale urokom mi zatiazia aj tych mojich 100tis. V konecnom dosledku nalakaju ludi, ze maju urokovu sadzbu pri uvere 2,9 ale ten kto ma polovicu nasporenu a polovicu mu poziciavaju, tak ma urokovu sadzbu raz tolko
No, ale iba v pripade ze si beries medzi uver a nie normalny uver.Medzi uver mas dovtedy pokial hodnotiace cislo nedosiahne stanovenu hodnotu, dovtedy platis urok zo vsetkych penazi, teda aj zo svojich 100tis (tie sa ti naoplatku urocia cca 2-3%), a ked ti nabehne to HC, tak uz splacas iba tu pozicanu sumu.....Treba si to lepsie nastudovat Tiez som to tak bral, a najprv som sa zlostil.....ale kym som splacas medziuver, stale k tum tvojim 100tis mozes prikladat peniaze a dostavat statnu premiu...., takze si to mozes kompenzovat a budes cca na 0, cize budes platit iba za naozaj pozicane peniaze....
0 0
accipiter accipiter

accipiter je offline (nepripojený) accipiter

Andrea tvoje informácie sú správne .Aj ked si nedokončila kurz princíp funguje dalej rovnako.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Koľko Sk musíte teraz vložiť do stavebného sporenia, ak chcete získať celú
štátnú prémiu? Ak ma pamäť neklamé jedná sa o nejakú sumu medzi
20 000 Sk až 21 000SK. A ešte chcem sa opýtať, koľko Sk je štátna prémia
za rok 2006? Nejako to stále zákonom znižujú. Vie sa už , aká bide štátna prémia na rok 2007?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Jano22
Koľko Sk musíte teraz vložiť do stavebného sporenia, ak chcete získať celú
štátnú prémiu? Ak ma pamäť neklamé jedná sa o nejakú sumu medzi
20 000 Sk až 21 000SK. A ešte chcem sa opýtať, koľko Sk je štátna prémia
za rok 2006? Nejako to stále zákonom znižujú. Vie sa už , aká bide štátna prémia na rok 2007?
Za 2006 je štátna prémia 10%, max. 2000 Sk, čiže ak chceš dostať maximálnu štátnu prémiu, musel si vložiť 20000 Sk. Zatiaľ som nezachytila zmeny na 2007.
Naposledy upravil Gabi03 : 11.01.07 at 08:08
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Mám dojem, že som niekde čítal, že za tento rok 2007 treba vložiť o maličko
väčšiu sumu ako je 20000 Sk , ak chcem celú štátnu prémiu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jano22
Koľko Sk musíte teraz vložiť do stavebného sporenia, ak chcete získať celú
štátnú prémiu? Ak ma pamäť neklamé jedná sa o nejakú sumu medzi
20 000 Sk až 21 000SK. A ešte chcem sa opýtať, koľko Sk je štátna prémia
za rok 2006? Nejako to stále zákonom znižujú. Vie sa už , aká bide štátna prémia na rok 2007?
Stavebné sporenie sa riadi zákonom o stavebnom sporení č. 310/1992. V § 10 tohto zákona je definovaná štátna prémia, ktorá môže byť v rozsahu 5% - 15% z vkladov maximálne však 2000,- SKK. Presnú výšku št. prémie určuje opatrením ministerstvo financií. Na rok 2006 to bolo 10% z ročného objemu vkladov, maximálne 2000,- SKK.

Na rok 2007 to je určené opatrením MF č. 483/2006 a výška prémie je 9,5%, pričom maximálna výška zostala zachovaná - 2000,- SKK. Teda na maximálnu prémiu treba vložiť 21.052,- SKK.

Pozor však pri zakladaní stavebného sporenia, pretože poplatok za uzatvorenie zmluvy sa nepovažuje za vklad a nevstupuje do základu pre výpočet prémie (§3).

Napr. uzatvoríte zmluvu s cieľovou sumou 1.000.000,- SKK a hneď vložíte jednorazovo 21.000 SKK. Z toho sa ako poplatok hneď zoberie 10.000,-, takže prémiu dostanete len ako keby ste vložili 11.000 SKK, teda niečo cez 1.000 SKK!!!!
Naposledy upravil Chobot : 11.01.07 at 09:35
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Dík. A ešte niečo. Ak dnes tam vložím v banke SLSP dajmä tomu 21 100 Sk,tak sa mi akým úrokom budú úročiť tie peniaze v tomto roku 2007?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jano22
Dík. A ešte niečo. Ak dnes tam vložím v banke SLSP dajmä tomu 21 100 Sk,tak sa mi akým úrokom budú úročiť tie peniaze v tomto roku 2007?
To záleží od toho, v ktorej SS máš sporenie a akú tarifu. Dá sa dosiahnuť ročné zúročenie vkladov až 2% pri vybraných tarifách. Wuestenrot zase napr. ponúka, že ak po 6 rokoch nebudeš čerpať stavebný úver, tak TI vyplatí prémiu 50% z úrokov pripísaných počas celej doby sporenia. Teda miesto 2% úrokov dosiahneš 3%-né zúročenie vkladov.
0 0
Martin1998 Martin1998

Martin1998 je offline (nepripojený) Martin1998

Ahojte.
Synovi/má 9 rokov/končí v novembri stavebné sporenie.Rozmýšľame preto,čo s tým ďalej.Uvažovali sme,že budeme pokračovať v sporení ďalej/má cieľovú sumu 300 000,- a nasporené cca 140000,-/.Poradkyňa z inej Stavebnej sporiteľne ako má syn,nám radí,aby sme dali zmluvu znevýhodniť-t.j.nedostane štátnu prémiu a uzavreli novú zmluvu na vyššiu cieľovú sumu v tej jej SS,z toho dôvodu,že teraz tam majú zaujímavé bonusy a prémiu potom dostane od nich.Preto pekne prosím o radu,čo s tým.Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať