Zavrieť

Porady

Vyživované osoby

Ako rozumieť tomuto pojmu? Všade sa uvádza, manželka a deti. Je to teda každá osoba, ktorá žije v spoločnej domácnosti? A čo ak žije zamestnanec v domácnosti s dvoma deťmi, ale tie nie sú jeho, ale z predchádzajúceho manželstva manželky. Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    sophie
    Ako rozumieť tomuto pojmu? Všade sa uvádza, manželka a deti. Je to teda každá osoba, ktorá žije v spoločnej domácnosti? A čo ak žije zamestnanec v domácnosti s dvoma deťmi, ale tie nie sú jeho, ale z predchádzajúceho manželstva manželky. Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba?
    Začnem neslušne otázkami:
    1. "Všade sa uvádza" = kde?

    2. Na aký účel je potrebná odpoveď na otázku "Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba"?

    Teraz možno rada k veci (avšak vôbec to nie je isté - úvodný príspevok obsahuje veľmi abstraktné informácie):
    Odporúčam preštudovať §3 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa. Tam je definícia nezaopatrených osôb, na ktorú odkazuje, napríklad, aj zákon o dani z príjmov v prípade uplatňovania daňového bonusu. ;-)

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Ďalšia definícia nezaopatreného dieťaťa sa nachádza v §9 zákona 461/2003 o sociálnom poistení.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    §1 ods. 2 nariadenia vlády 268/2006 Z.z. o rozsahu zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia hovorí o každej osobe, ktorej povinný poskytuje výživné.
    Povinnosť poskytovať výživné je upravená v zákone 36/2005 Z.Z. o rodine (tretia časť §§ 62 - 81).

    sophie je offline (nepripojený) sophie

    sophie
    nejak som nepochopila, tak upresním. mám zamestnanca, ktorému v septembri prišla exekúcia zrážkou zo mzdy. Zamestnanec sa v septembri oženil a zobral si manželku aj s jej dvomi deťmi. Ide o to, či teraz do tej tabuľky na výpočet zrážky môžem uviesť do kolónky "vyživované osoby" manželku aj jej dve deti a z toho počítať tú 1/3?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    sophie
    nejak som nepochopila, tak upresním. mám zamestnanca, ktorému v septembri prišla exekúcia zrážkou zo mzdy. Zamestnanec sa v septembri oženil a zobral si manželku aj s jej dvomi deťmi. Ide o to, či teraz do tej tabuľky na výpočet zrážky môžem uviesť do kolónky "vyživované osoby" manželku aj jej dve deti a z toho počítať tú 1/3?
    Nie som odborník na rodinné právo a preto nedokážem odpovedať na otázku, kto má vyživovaciu povinnosť voči spomenutým dvom deťom. Po preštudovaní príslušných ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, Exekučného poriadku a vykonavácieho nariadenia vlády k týmto dvom zákonom som zistil, že odpoveď na položenú otázku treba hľadať v spomenutých ustanoveniach zákona o rodine. Ak z ustanovení zákona o rodine vyplýva, že voči spomenutým dvom deťom má vyživovaciu povinnosť zamestnanec, voči ktorému je uplatňovaná exekúcia, treba tieto deti započítať. Ak nevyplynie, nezapočítavajú sa spomenuté deti do počtu vyživovaných osôb pri výpočte zrážky.
    Viac poradiť neviem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.