Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Započítava sa teda invalidný dochodok do príjmu manzelky v pripade, ze si chce na nu manzel uplatnit nezdanit.cast, al. nie? Prosim vas o surnu odpoved, pretoze ja som mojmu zamestnancovi inval. dochodok manzelky do prijmu pre NČ na manželku započítala.
LuboP
dávka v nezamestnanosti, nemocenské dávky sa započítavajú do vlastných príjmov manžela, do príjmu sa nezapočítavajú iba štátne sociálne dávky ako rodičovský prispevok, zaopatrovací príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, invalidný dôchodok a pod., toto som dnes konzultoval s tetami z DÚ, ináč je to celkom dobré vysvetlené v komentári k ZDP - Poradca 5-6/2004
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
v publikácii PMPP č. 15/2004 som našla článok ohľadom štátnych sociálnych dávok. Je to článok JUDr. Barinkovej, CSc. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta), ona menuje sústavu štátnych sociálnych dávok takto:
- prídavok na dieťa
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorých sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá
- príspevky pestúnskej starostlivosti
- zaopatrovací príspevok
- príspevok na pohreb
(Zdroj: PMPP č. 15/2004)
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Súhlasím s Vlaďkou, v poznámkach zo školenia mám napísané presne tie isté dávky, ktoré sa nerátajú za príjem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aj ja súhlasím. Pridávam k tomu vlastný návod na to, ako rozoznáte, či ide o štátnu sociálnu dávku alebo nie.

1. Nie je podstatné, či ide o príjem vyplácaný úradom práce, soc.vecí a rodiny

2. Podstatné je, či ide o príjem - dávku, vyplácanú podľa zákona, v ktorom v úvodných §-och nájdete vetičku typu "...X je štátna sociálna dávka...".

Napríklad zákon 280/2002 o rodičovskom príspevku, viď § 1 ods.2:
"Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka..."

Štátnymi sociálnymi dávkami NIE SÚ napríklad dávky vyplácané podľa zákona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi ani dávky vyplácané podľa zákona 195/1998 o sociálnej pomoci - takéto príjmy sa teda ZAPOČÍTAVAJÚ do príjmu manžela/manželky.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Misurka, viem ze CID sa do prijmu manzela zaratava. Ja si ho tiez budem davat na odpocet, nakolko okrem toho CID nemal iny prijem. Mam vsak dilemu, ako zdokladujem vysku jeho CID /rozhodnutim, alebo kartickou z posty, alebo si mam ist na SP pre potvrdenie/. Mam problem v tom, ze v auguste 2004 bol prehodnocovani, dochodok mu nechali, tzn. ze asi ma pokles nad 40%, avsak do dnesneho dna nema o tom rozhodnutie. Na ustredi SP v Blave mi povedali, ze ked si to vyziada, tak mu to rozhodnutie poslu, ale predsa 40 tis. ludi to nejaky cas trva a ak to rozhodnutie k niecomu potrebujem, tak mi ho na pisomnu ziadost zaslu. Teraz sa od 1.1.2005 zamestnal, tzn. ze to potrebuje na ulavu na odvod do ZP za 1/05. SP ma zrejme cas na vsetko, len my musime kmitat vsade a vzdy.
Takze moj dotaz je, ake doklady za neho prilozim k DP ?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Nike
A teraz z iného konca.

Započíta sa do príjmu manželky za rok 2004 aj preplatok dane z RZD za r.2003 vyplatený v 3/2004?
Zdá sa vám tá otázka banálna? Aj mne sa zdala, až kým kolegyňa nevolala do Žiliny a tam jej povedali, že je to príjmom na tieto účely. Má niekto túto skúsenosť? Ja našťastie nemám nezarábajúce manželky.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

poznam v Ziline par telef. cisiel, kde si z ludi robia srandu - len tak aby sa nenudili, takze treba preverit to cislo kam volala kolegyna
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Nike, výraz "preplatok dane" je predsa preplatok dane ... inými slovami ... ako môže byť DAŇ Z PRÍJMU (teda preplatok) PREDMETOM DANE Z PRÍJMU? ... ja len tak laickým rozumom hovorím, že preplatok dane z RZD za rok 2003 určite nie je príjmom manželky za rok 2004
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

vladan
Nike, výraz "preplatok dane" je predsa preplatok dane ... inými slovami ... ako môže byť DAŇ Z PRÍJMU (teda preplatok) PREDMETOM DANE Z PRÍJMU? ... ja len tak laickým rozumom hovorím, že preplatok dane z RZD za rok 2003 určite nie je príjmom manželky za rok 2004
Vladka, obe rozmýšľame rovnako. Takto som si to myslela aj ja a kolegyňa, ale nedalo jej to a preverovala to a bolo jej povedané, že je to príjmom. No tak zisťujem či sa nájde ešte niekto kto to bude tvrdiť.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Dobrý deň, chcem sa tiež poprosiť o radu:

mám podnikateľa, ktorého manželka poberala do októbra rodičovský príspevok a od októbra je vedená na úrade práce a poberá sociálne dávky alebo podporu v nezamestnanosti (nevedel mi povedať čo presne poberá..). Aké tlačivo má doložiť k daňovému priznaniu ak si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Viem že rodičovský príspevok do príjmu nerátam ide mi len o tie 3 mesiace...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať