Zavrieť

Porady

SYR

Neviete niekto ako sa z domáceho kravského mlieka robí syr?
Usporiadat
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

musis kupit syridlo (dostat ho v potravinach) a nakvapkas ho do mlieka a varis ... az kym sa ti uplne nezhrudkavie ... potom das do nejakej satky stiahns a nechas stiect ..... je fajn aj vrzga ))
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

nedáva sa tam soľ ? Pomer toho syridla je napísaný na balení ?
Ďakujem Ti za odpoveď
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
áno, ale môžem aj presnejšie zistiť,
dobrá je kvôli prekladaniu a scedeniu plienka. Celú hrudku sme zvykli cez veľkú varechu prevesiť cez vaňu. Hrudka syra dobre odkvapkala. Syr sme solili až po vybraní.
Naposledy upravil lenkak : 30.11.06 at 18:55
1 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

V žiadnom prípade nepoužívať soľ, súhlasím s výrobou uvedenou predo mnou, len pozor na to syridlo, treba ho v malom množstve mlieka doslovne kvapkať a kvapky rátať. Syr odkvapkaný v plienke je tzv. sladký syr, ak chceš napr. z neho ťahať korbáčiky, musí trocha „zakysnúť“ a z toho sa dá ťahať, presný postup Ti môžem zaslať. Syr solíme po jeho nakrájaní, resp. pri iných výrobkov zo syra, až tieto výrobky ponoríme do slaného roztoku.
1 0
ivička ivička

ivička je offline (nepripojený) ivička

V žiadnom prípade nesúhlasím s varením. Syr sa nevarí!!!!!!
Mlieko sa zohreje, nesmie byť však horúce ani nesmie vrieť, potom sa v troške vody rozmieša syridlo podľa návodu, nepamätám si presne koľko kvapiek na liter, ale tam kde kúpiš syridlo zvyknú mať aj návod, vleje sa do mlieka a rozmieša sa, po 20 minútach sa hmota, ktorá by už mala byť seknutá hustá rozhabarkuje a zase sa nechá stáť až potom sa cedí do plienky alebo hustého cedidla. Dúfam že sa ti podarí je to delikatesa.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

1. Mlieko zohriať - pozor nie však variť.
2. Pridať syridlo na 20-30 l mlieka asi 1 polievkovu lyžicku syridla.
3. Po scelení sa premiešať lyžičkou a nechať asi tak 20 min. odstať.
4. Scediť cez plienku. - vhodné je vymačkat tlačaním syra v plienke čo
najväčšie mnozstvo srvadky.
5. Syr odkvapkaný v plienke je tzv. sladký syr, ak chceš napr. z neho
ťahať korbáčiky, musí trocha „zakysnúť“ a z toho sa dá ťahať.
6. Urobiť rôsol- uvarením vody a soli - pozor musí rôsol vychladnuť až
potom môzes vložiť syr, prípadne korbáčiky.

Dobru chuť :-)
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kolenčík
V žiadnom prípade nepoužívať soľ, súhlasím s výrobou uvedenou predo mnou, len pozor na to syridlo, treba ho v malom množstve mlieka doslovne kvapkať a kvapky rátať. Syr odkvapkaný v plienke je tzv. sladký syr, ak chceš napr. z neho ťahať korbáčiky, musí trocha „zakysnúť“ a z toho sa dá ťahať, presný postup Ti môžem zaslať. Syr solíme po jeho nakrájaní, resp. pri iných výrobkov zo syra, až tieto výrobky ponoríme do slaného roztoku.
Čo to znamená, musí trocha zakysnúť? Aký dlhý čas? V špajzi, chladničke, ...? Do akého slaného roztoku syr ponoríme?
Presný postup ťahania korbáčikov nám, prosím, napíš tu. Keď zoženiem syridlo, aj by som to skúsila.
Ďakujem.
Naposledy upravil Marína : 02.12.06 at 18:44
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Z akého množstva mlieka to mám robiť - nie pre celú dedinu, len štvorčlennú rodinu. Neviete ho náhodou nakladať ? Syridlo kupujete v nejakých špeciálnych obchodoch, lebo v našich potravinách o tom nepočuli. ďakujem
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Pre začiatok by som Ti radil, aby si sa o ťahanie korbáčikov pokúsila napr. z obyčajnej tehly, ktorú dostaneš kúpiť v každom obchode. Syr /tehlu/ nakrájame na tenké plátky, čím najtenšie, tieto vložíme do hrnčeka s horúcou vodou a vareškou sa snažíme urobiť zo syra hrudku, keď je hrudka rozohriatá v tej teplej vode palcom a ukazovákom sa snažíme ťahať syrové nite (hrúbka nite je na tvojom uvážení a vkuse). Niť posúvame do druhého hrnčeka, kde máme studenú vodu kde syr tvrdne, dĺžka nite je podmienená veľkosťou pôvodnej hrudky, naše ženy v obci dokážu bez roztrhnutia urobiť aj 20 m. Nite potom ovíjame na veľkosť /dĺžku/ korbáčika, postačí aj rozmer obyčajnej kuchynskej tácky na ktorej nite na jednej strane prerežeme a splietame do syrových korbáčikov. Na úvod stačí, ak sa ti to podarí vysvetlím postup z doma vyrobeného syru aj s jeho kyslosťou. Držím palce, aby tá niť bola čím najdlhšia , upozorňujem že môže dôjsť k opareniu prstov, lebo voda s ktorej nite ťahame musí byť pomerne horúca, keď bude chladnejšia, nite sa nebudú ťahať.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem. Veľmi dobre si to vysvetlil. Zajtra to vyskúšam a ak to nepôjde, budem skúšať dovtedy, kým sa to nenaučím a potom...Potom pokračujeme?
Ešte niečo. To asi budem musieť zohnať mlieko priamo od kravy, však? Ak áno, tak v tom vidím ešte väčší problém ako ťahanie korbáčikov.
0 0
Kutaj Kutaj

Kutaj je offline (nepripojený) Kutaj

vydatá, 4 deti,
Súhlasím s Kolenčíkom, ale ja si dám do hrnčeka cedítko na rezance a v tom roztápam a vareškou vypracúvam syr, (výhoda je že si môžem kedykoľvek syr vytiahnuť a to keď je prehriatý, alebo moje ruky už neznesú tú teplotu). Tušim tu bol dotaz ešte o rôsole (slaná voda) nejde tu až tak moc o pomer soli a vody, ale o to ako dlho sa tie nite budu kúpať vo vode - ak je slanší treba ich nechať kratšie čo je vždy lepšie.Voda si tak či tak prijme len určité množstvo soli.
A mimochodom ak sa niť roztrhne dá sa v teplej vode zase spojiť, koľko syra mám vypracovaného tak taká dlhá je niť. Ale moc na začiatok neodporúčam, lebo syr keď je dlho vo vode tak rýchlejšie kysne a potom sa niť hrčkati.
Koľko mlieka treba na korbače závisí od hustoty mlieka, neodtučnené mlieko asi 9- 12 l na 1 kg korbačov.
Mnoho zdaru.
1 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Dobrý nápad, plne súhlasím, robíme to skoro rovnako, veď sme skoro susedia. Ahoj.
Naposledy upravil Kolenčík : 01.12.06 at 18:40
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kutaj
....
Ale moc na začiatok neodporúčam, lebo syr keď je dlho vo vode tak rýchlejšie kysne a potom sa niť hrčkati.
Koľko mlieka treba na korbače závisí od hustoty mlieka, neodtučnené mlieko asi 9- 12 l na 1 kg korbačov.
Mnoho zdaru.
Syr už začína kysnúť v tej horúcej vode? Čiže nemusí postáť, aby nakysol? Ešte som sa pýtala, či môžem použiť mlieko z obchodu a ak áno, tak aké mi doporučujete? Kde by som najskôr dostala kúpiť to syridlo?
Prepáčte, ale preto to chcem vedieť podrobne, lebo som to nikdy nerobila a ani to nevidela robiť. Nie je to také jednoduché cez Poradu, ale predstavte si, že by som vás chcela učiť cez net napr. háčkovať.
Naposledy upravil Marína : 02.12.06 at 18:43
0 0
Kutaj Kutaj

Kutaj je offline (nepripojený) Kutaj

vydatá, 4 deti,
Postáť musí a to aspoň 24 hodín pri izbovej teplote, ak je celkom zo sladkého mlieka, ale sú takí ktorí pred "kľaganím" (ohrevom a pridaním siridla) pridávajú kysle mlieko, vtedy sa dá syr ťahať o 3-4 hodiny, ale korbače sú mäkke a mľandravé preto to neodporúčam. A ešte - syr pre ťahanim má také male dierky a keď ho skúsite tak nevrzgá pod zubami.
Mlieko z obchodu som neskúšala, ale určite to pôjde aj z toho, len musí byť čo najtučnejšie, aby ho netrebalo tak moc.
Siridlo u nás dostaneme bežne v potravinách, alebo aj v poľnopotrebách, (kedže je to výťažok z hov. žalútka).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Keď si napísala o kľaganí, tak sa mi rozsvietilo. Ja som vedela, čo je to kľag, len som nevedela, že kľag=syridlo. Syridlo som zatiaľ nezohnala, ale ešte sa pokúsim. V poľno-potrebách ho majú(zistila som cez net) a to dokonca cca 100 m odo mňa, ale je to väčšie balenie. Dnes už som sa teda dosť o tom syridle naučila a objavila som jednu ozaj fantastickú stránku o syroch a aj ich výrobe.
http://jaknato.webpark.cz/index.html
Tak, ako mi radil Kolenčík, som skúsila ťahať z eidamu, ale nebolo to nič moc, tak som z neho radšej urobila roládu. Teda z tej horúcej vody to ťahať nie je bohviečo. Mám trochu chytené prsty.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Ta stranka je super!
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Marina. ak sa ti podarilo roztiahnuť ten syr tak aby si mohla z toho urobiť roládu tak to je výborný základ pre budúcnosť, takým podobným spôsobom sa totiž robia parenice, ale to je už asi ďalšia téma.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Len to nezakríkni, pretože som to robila valčekom, ale myslím si, že aj rukami by to išlo. Syridlo som nekúpila, lebo majú iba veľké balenie a priznám sa, bolo mi trochu ľúto vyhodiť peniaze, keď ešte neviem, ako to budem zvládať. Skúsim zohnať menšie. Možno mi syn donesie z Prahy. Dostať tam aj rastlinného pôvodu. Robí sa z fíg alebo bodliakov.
Všimol si si ten link, ktorý som prilepila?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Áno, ale aj tam je najmenšie balenie 0,5 l. Ja by som Ti ho poslal, u nás sú aj menšie balenia v každom obchode, ak zistim povoz do Košíc, napíšem. Všetky výrobky zo syra ktoré som objavil na linku vyrábaju a oveľa krajšie u nás. Mám fotky na mobile z akcie ktorú sme organizovali tohto roku pod názvom "Syrová hrudka", ale neviem to dostať na net.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Teraz som to ale vymyslel. Ťukni na www.novot.sk a na 7 strane nájdeš "hrudku" a sú tam aj fotografie, a na niektorej som aj ja /chválim sa čo?/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať