Zavrieť

Porady

lekarska prehliadka

ahojte, mam takuto otazku.
som povinna poslat zamestnanca, ktory mi dnes nastupil na lekarsku prehliadku (bude na pozicii administrativny pracovnik)? Ak ano, podla ktoreho zakona. A potom mu to samozrejme musim preplatit?
dakujem vsetkym
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
fialka m
ahojte, mam takuto otazku.
som povinna poslat zamestnanca, ktory mi dnes nastupil na lekarsku prehliadku (bude na pozicii administrativny pracovnik)? Ak ano, podla ktoreho zakona. A potom mu to samozrejme musim preplatit?
dakujem vsetkym
Lekársku prehliadku v rámci predzmluvných vzťahov musia absolvovať pracovníci v zmysle osobitných nariadení/vodiči a pod..../Administratívneho pracovníka som nikdy neposielala a vždy to bolo v poriadku. Musí byť ale preškolený referentom BOZP.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Ahoj!
Skús pozrieť Zákon NR SR č. 126/2006, § 19
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Pozri si Zákonník práce § 41 Predzmluvné vťahy a tiež zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Vstupná lekárska prehliadka by sa mala vykonať pred nástupom do zamestnania. To znamená, že sa neprepláca.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

dakujem vsetkym
0 0
jozef21 jozef21

jozef21 je offline (nepripojený) jozef21

Nie je THP ako THP pracovník. O tom, či má ísť na preventívnu prehliadku by mal rozhodnúť referent BOZP.On by mal mať zdokumetované každé pracovisko podľa záťaže. U THP to môže byť napr. psychycká záťaž, alebo práca so zobrazovacími jednotkami - to je ale téma okruhu BOZP .

Čo sa týka nákladov, ak musí absolvovat, potom je to daňovo uznaný náklad (ak nemusí a absolvuje - neviem, či je - ale ak na to existuje nejaka interna smernica, kolektívna zmluva, mal by to byť daňový náklad)

No a do tretice, ak ide na prehladku mimo areálu firmy, patrí mu náhrada príjmu a nie mzda. Ak je lekár v rámci areálu firmy, tiež nejde o výkon práce a teda mu patrí náhrada príjmu, ale to asi zohľadňuje málokto...
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

fialka m
ahojte, mam takuto otazku.
som povinna poslat zamestnanca, ktory mi dnes nastupil na lekarsku prehliadku (bude na pozicii administrativny pracovnik)? Ak ano, podla ktoreho zakona. A potom mu to samozrejme musim preplatit?
dakujem vsetkym
V par. 19 zákona č. 126 sa v ods. 2 píše, že lekárska preventívna prehliadka vo vzťahu k práci sa vykonáva po a/ pred nástupom do práce. Nepíše sa tam kto áno a kto nie. Ja to chápem tak, že pred nástupom do práce by mali mať preventívnu prehliadku všetci zamestnanci. Niektorí potom aj v určených intervaloch podľa par. 19 ods.3.
Ďalej sa v par. 19 ods. 7 píše, že náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci uhrádza zamestnávateľ.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

K tejto téme vyšiel veľmi dobrý článok vo vydavateľstve Verlag Dashofer na stránke www.enoviny.sk k téme preventívne prehliadky (kedy sú povinné, kedy sú daňovo uznateľné a pod.). Pripájam na neho link, ale treba sa najprv na stránke zaregistrovať, aby si ho čitateľ mohol prečítať.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...a=42&cid=17605

Aj by som ho sem skopíroval, ale neviem, či by som tým neporušil nejaké autorské práva vydavateľa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

A ja to sem pricapnem. Ak by to niekomu vadilo, nech sa ozve a zmažem to.

Preventívne zdravotné prehliadky
Mzdové účtovníctvo - Dane z príjmov, vydanie: 24/2006, vyšlo: 15.12.2006

Kedy sa zamestnancom zdaňujú lekráske preventívne prehliadky, ak im ich poskytne zamestnávateľ? Majú ich poskytnuté zdarma.


Vychádzame zo zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon č. 595/2003 Z. z.”). Vyplýva z neho všeobecne, že sa zamestnancom nezdaňujú len tie príjmy (peňažné aj nepeňažné), ktoré sú takto taxatívne v tomto zákone vymedzené.

Z § 5 ods. 5 písm. e) tohto zákona vyplýva, že predmetom dane z príjmov zo závislej činnosti nie je aj hodnota poskytovanej preventívnej zdravotnej starostlivosti, avšak len v prípade a za podmienok ustanovených osobitným predpisom, ktorý musí byť registrovaný v Zbierke zákonov SR. Nestačí teda, aby išlo len o “vnútorný” predpis zamestnávateľa.

Ako osobitný predpis je v tejto súvislosti uvedený v tomto ustanovení zákona napr. zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (od 1. 7. 2006 reg. pod č. 124/2006 Z. z.).

Ako ďalší osobitný predpis môže byť na tento účel aplikovaný aj zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý platí s účinnosťou od 1. 6. 2006. Tento zákon ustanovuje o. i. aj práva a povinnosti fyzických osôb a právnických osôb pri ochrane verejného zdravia. Podľa § 19 ods. 1 písm. c) tohto zákona medzi povinnosti zamestnávateľov v tejto súvislosti patrí zabezpečiť pre svojich zamestnancov lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci. Náklady na ne má uhrádzať tiež zamestnávateľ (§ 19 ods. 7). Z uvedeného vyplýva, že táto povinnosť sa netýka všetkých zamestnancov.

Podľa § 19 ods. 3 tohto zákona sa lekárska preventívna prehliadka, vo vzťahu k práci, musí poskytovať alebo vykonáva len pri pracovnej činnosti:

– druhej kategórie (jedenkrát za tri roky),
– tretej a štvrtej kategórie (jedenkrát ročne) a
– pri prácach, pri ktorých sa vyžaduje osobitná zdravotná spôsobilosť (v intervaloch podľa osobitného predpisu).

V uvedených prípadoch (kategóriách pracovnej činnosti) sa vykonáva preventívna zdravotná prehliadka aj:

– pred nástupom do práce,
– v súvislosti s výkonom práce,
– pred zmenou pracovného zaradenia a
– pri skončení pracovného pomeru.

Musí sa v týchto prípadoch jednať o prehliadky vo vzťahu k práci. Len vtedy sú u zamestnanca nezdaňované a u zamestnávateľa náklady na ne daňovo uznateľné. Ak sa poskytnú také prehliadky, ktoré nebudú mať súvis s prácou zamestnanca, pôjde o zdaniteľný príjem a u zamestnávateľa nebudú daňovo uznateľné.

Pri výkone pracovnej činnosti v prvej kategórii zamestnávateľ nemá, v zmysle tohto zákona, povinnosť zabezpečiť pre zamestnancov lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci.

O zaradení pracovných činnosti sa vychádza z § 20 cit. zákona.
Podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú na druhej strane v tejto súvislosti všeobecnejšie formulované povinnosti zamestnávateľov. Podľa § 6 ods. 1 písm. q) je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu, vrátane preventívnych prehliadok, v pravidelných intervaloch s ohľadom na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, dokonca aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada. Musí sa teda aj v tomto prípade jednať o prehliadky, ktoré súvisia s charakterom práce.

Z uvedeného vyplýva, že ak ide o preventívne zdravotné prehliadky zabezpečované zamestnávateľom pre svojich zamestnancov, vykonané v zmysle predmetných, ale aj ďalších s tým súvisiacich zákonov, tieto nie sú zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti u zamestnancov, tak ako to vyplýva z § 5 ods. 5 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z.

Ak by išlo o preventívne prehliadky mimo rámec zákona, pôjde o zdaniteľný príjem.
Zdroj: Verlag Dashöfer (idp)
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

U nas posielame na vstupnu lek. prehliadku vsetkych zamnestnancov, ci do administrativy alebo do vyroby.Dame im tlacivo, na ktore da potvrdenie lekar. To sa ale vsetko deje este pred uzatvorenim prac. pomeru t.j. v ramci predzmluvnych vztahov.
Mame teda povinnost uhradzat im tieto lek. prehliadky alebo nie?Ak som dobre pochopila tak nie, kedze nejde o prehliadky "vo vztahu k praci".Respektive, ak to ustanovuje osobitny predpis tak vtedy preplatim aj prehliadku pred nastupom do zamestnania?
Neviem,ale tu na porade toho bolo popisane o tom aj viac, a pochopila som z toho, ze od 1.6.2006 sa lek. prehliadky hradia, vsetky...
Dakujem za odpovede.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

filka
U nas posielame na vstupnu lek. prehliadku vsetkych zamnestnancov, ci do administrativy alebo do vyroby.Dame im tlacivo, na ktore da potvrdenie lekar. To sa ale vsetko deje este pred uzatvorenim prac. pomeru t.j. v ramci predzmluvnych vztahov.
Mame teda povinnost uhradzat im tieto lek. prehliadky alebo nie?Ak som dobre pochopila tak nie, kedze nejde o prehliadky "vo vztahu k praci".Respektive, ak to ustanovuje osobitny predpis tak vtedy preplatim aj prehliadku pred nastupom do zamestnania?
Neviem,ale tu na porade toho bolo popisane o tom aj viac, a pochopila som z toho, ze od 1.6.2006 sa lek. prehliadky hradia, vsetky...
Dakujem za odpovede.
Hradia sa len tie, ktoré sú predpísané zo zákona. Ostatné sa môžu zamestnancom uhradiť, ale treba to považovať ako benefit a zdaniť a zároveň sú nedaňovým nákladom pre firmu. Daňovým sú len tie predpísané. Viď článok hore.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Prečítala som si článok ohľadom lekárskych prehliadok, a priznám sa, že mi nie je jasné slovné spojenie "vo vzťahu k práci".
Kde je presne definované, pri ktorých prácach sú preventívne prehliadky pred nástupom do zamestnania povinné alebo nie? Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Marti.ka
Prečítala som si článok ohľadom lekárskych prehliadok, a priznám sa, že mi nie je jasné slovné spojenie "vo vzťahu k práci".
Kde je presne definované, pri ktorých prácach sú preventívne prehliadky pred nástupom do zamestnania povinné alebo nie? Ďakujem.
Stanovuje nejaký zákon alebo vyhláška povinnosť pre Tvoj prípad vykonať lek. prehliadku? Ak áno, tak je povinná vo vzťahu k práci. Ak to nemôžeš podložiť zákonnou povinnosťou, tak nie je povinná. To, že si povinnosť vykonať lek. prehliadku stanoví zamestnávateľ, neznamená, že je povinná a daňovo uznateľná.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

Poradaci, zamestnanec na dobu urcitu (3mesiace) musi mat zdravotnu prehliadku, pracuje na admin.pozicii. Cize pracuje len s pocitacom?

Dakujem
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

A Nemôžem lekársku prehliadku zamestnancov dať ako čerpanie SF?
0 0
Magali Magali

Magali je offline (nepripojený) Magali

Jankaaa Pozri príspevok
A Nemôžem lekársku prehliadku zamestnancov dať ako čerpanie SF?
tak toto by aj mňa zaujímalo
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jankaaa Pozri príspevok
A Nemôžem lekársku prehliadku zamestnancov dať ako čerpanie SF?
Treba rozlišovať medzi povinnou lekárskou prehliadkou, ktorú predpisuje zákon o verejnom zdravotníctve a ktorá je súčasťou pracovnej zdravotnej služby a medzi preventívnou lekárskou prehliadkou, ktorá nie je povinná a je pre zamestnanca benefitom.

V prvom prípade to hradí priamo zamestnávateľ a ide mu to do prevádzkových nákladov a sú to daňovo uznateľné náklady.

V druhom prípade je to benefit pre zamestnanca a tieto s uhrádzajú zo SF.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Práve som sa stretla s problémom nových tlačív pre preventívne lekárske prehliadky. Nemáte niekto vzor nového tlačiva?
Ešte k lekárskym prehliadkam. Keď prijímame zamestnancov na dobu určitú a na konkrétnu prácu nevyžadujeme preventívne lekárske prehliadky, len potvrdenie lekára, že je na výkon konkrétnej práce schopný.
Naposledy upravil Viera Klimentová : 09.04.08 at 06:11 Dôvod: Nemám na mysli rizikové pracoviská ani vodičov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Viera Klimentová Pozri príspevok
Práve som sa stretla s problémom nových tlačív pre preventívne lekárske prehliadky. Nemáte niekto vzor nového tlačiva?
Neviem o tom, že by k preventívnej lekárskej prehliadke bolo treba nejaké tlačivo. Aké tlačivo máš na mysli?
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Stretla som sa s tým po prvý krát. Podľa informácie z BPOZ nie zamestnávateľ, ale lekár má dať "nové" tlačivo - ak teda nastala nejaká zmena. V Ševte sú tlačivá "Záver o lekárskej prehliadke vodiča". V hlavičke tlačiva je Zdravotnícke zariadenie..... a adresa........Mali by ich mať teda k dispozícii lekári.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Potvrdenie, že je schoný na výkon konkrétnej práce mi stačí potvrdiť na Nástupný list, kde uvediem profesiu a prácu, ktorú bude zamestnance vykonávať. Niektorí lekári dávajú potvrdenie na svojich lístkoch, alebo na osobitnom papieri. Nie je na potvrdenie žiadne osobitné tlačivo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať