Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

sway
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Predpokladam, ze existuje nejaka zmluva o spolocenstve, pripadne uznesenie zo zhromazdenia vlastnikov bytov, kde je uvedene, ze maju narok na odmenu. V tom pripade by som vyplatil, strhol dan, pripadne odviedol odvody a zmluvu resp. uznesenie prilozil k tomu. Malo by to stacit.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
NO veď o to ide, že by podľa mňa mali mať riadne DVP, ale čo už. P. Mihál to tu asi nenašiel. urobím tak ako káže vrchnosť - nech sa potom zodpovedajú oni. ale dííík.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja tiež neviem ako toto riešiť. Rok 2004 som vyriešila DoVP, odviedla som daň 19%, na SP úrazové poist. 0,8% . Dám im potvrdenia a vybavené. Nemyslím si že vykonávanie činnosti v SVB má byť na DoVP. pretože ide v podstate o opakovanú činnosť. Takže si myslím že, podľa ZDP § 5 písm.d) dáva možnosť vyplatiť odmeny za výkon funkcie ( kedysi funkčné pôžitky) len na základe Zmluvy o spoločenstve a zápisnici zo Zhromaždenia vlastníkov bytov. Čo sa týka odvodov , tak v knihe 1000 riešení 6/2004 je riešený problém odvodov za výkon funkcie, konkrétne SVB- kde je uvedené že z týchto príjmov sa neplatia žiadne odvody. Ale taký človek ako domovník, výťahár a pod ... to by asi bolo zase o niečom inom. Unás sa odmena rozdeľuje len na základe výkonu funkcie.
Asi by bolo veľmi fajn, keby sa vyjadril p.Mihál, boli by sme mu asi mnohí vďační.
0 0
ludvik ludvik

ludvik je offline (nepripojený) ludvik

Každý ma na to iný názor. Na PORADE vo viacerých sekciách je k tomuto veľa diskusnych príspevkov a ešte viac názorov. Asi skutočne by bolo vhodné k tomuto problému "celoslovenskému" zaujať officialne stanovisko a to napr. usmernením MF resp. DÚ. A bol by pokoj.

Podľa môjho názoru v prípade SVB nejde o podnikateľskú činnosť ako takú a z odmien za správu SVB pokial si to spravujú členovia SVB by sa nemali platiť žiadne dane a ani odvody. .
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

v našej zmluve nie je nič o tom, že predseda a rada má nárok na odmenu.

ako to mám riešiť? pri rade by som dala DoVP, ale pri predsedovi neviem...
to je jasne opakujúca sa činnosť, tak mi tam DoVP veľmi nesedí...
vy ostatní to všetci máte poriešené v tej zmluve o založení SVB?
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ja by som poexperimentoval so zmluvami o tichom spolocenstve.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

hron
Ja by som poexperimentoval so zmluvami o tichom spolocenstve.
tomu velmi nerozumiem.
a myslím, že ak do toho budú vŕtať zvyšní vlastníci bytov, tak to by veľmi neprešlo...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Nie je ziadny problem. Staci len vylozit naklady spojene s odmenovanim podla dane z prijmov FO a PO a naklady spojene s odmenovanim tichych spolocnikov.
A nech si vyberu, co je lepsie pri rovnakej cistej odmene.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

U nás máme predsedu, RK, aj kuričov.
Predseda a RK má v uznesení zhromaždenia vlastníkov bytov uvedené, akú odmenu dostanú. Ak by to nebolo v uznesení, tak naša zmluva o SVB hovorí, že odmeny navrhuje predseda a schvaľuje zhromaždenie. Ak by však z nejakého dôvodu k tomu nedošlo, na hlavičkový papier SVB by som napísala jednoduchý záznam, že predseda ten a ten navrhuje vyplatenie odmien pre toho a toho za také a také obdobie. Podpíše to RK.
Čo sa týka zdaňovania, dovolím si Vám uviesť §5, odst. 1, písm. d), t.j. príjem zo závislej činnosti ako vyšitý, t.j. preddavkovo zdaňovať. Čo sa týka odvodov do ZP a SP takéto odmeny a príjmy nevchádzajú do vymeriavacieho základu, nakoľko nie sú z pracovnoprávneho vzťahu.
To je asi všetko. Upozornila by som len na to, že hovorím o roku 2005. V tomto roku som tiež vyplácala ešte opozdene takého odmeny za rok 2004 a preto som to overovala na poisťovniach aj na DU.
Staršie roky som robila cez DOVP, preddavkovú, alebo ešte v starších rokoch zrážkovú daň a 0,8% do SP.
Čo sa týka kuriča, toho máme na príkaznú zmluvu, vzhľadom k tomu, že musí dodržiavať určité pokyny a nariadenia - t.j. ide o závislý vzťah, zrážam preddavkovo daň a na konci roka mu dám potvrdenie o zrazených a odvedených preddakoch na daň. Žiadne odvody, lebo taktiež nejde o pracovnoprávny vzťah. Taktiež nerobím žiadnu daňovú úľavu, lebo nejde o pracovnoprávny vzťah. Takto získaný príjem si dá do svojho DP a je to čisté.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

A nedá sa to riešiť cez príkaznú zmluvu, vtedy by sa mala zaplatiť iba daň, nie?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Karina
A nedá sa to riešiť cez príkaznú zmluvu, vtedy by sa mala zaplatiť iba daň, nie?
práveže u predsedu mi tá príkazná zmluva nesedela...
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Janca
U nás máme predsedu, RK, aj kuričov.
Predseda a RK má v uznesení zhromaždenia vlastníkov bytov uvedené, akú odmenu dostanú. Ak by to nebolo v uznesení, tak naša zmluva o SVB hovorí, že odmeny . . .
Janca, ďakujem, toto som myslela.
0 0
skola skola

skola je offline (nepripojený) skola

Ahoj Heni !
Podľa mna musíte mať v zmluve o SVB spôsob odmeňovania predsedy a členov DR, alebo ak nemáte, tak na Valnej hromade musíš odsúhlasiť odmeny, inak by si nemohla vyplácať. Ja to robím takým spôsobom, že odmenu predsedy a účtovníčky/ja som v jednej osobe/ rieším fomou tlačiva "Osvedčenie" -vzor som dostala z Ba /ak máš záujem, pošli mi súkromnú správu a ja Ti to pošlem e-mailom na Tvoju adresu,na Poradu neviem prilepiť-neviem ako/. Z tejto odmeny mesačne odvádzam 19%-nú daň, a žiadne ďalšie odvody. Dozornú radu môžeš riešiť s DOVP-predpokladám, že odmenu nedostávajú pravidelne. Odvedieš DÚ 19% a Soc.poist. 0,8% na ÚP.
0 0
silvester silvester

silvester je offline (nepripojený) silvester

Heni
v našej zmluve nie je nič o tom, že predseda a rada má nárok na odmenu.

ako to mám riešiť? pri rade by som dala DoVP, ale pri predsedovi neviem...
to je jasne opakujúca sa činnosť, tak mi tam DoVP veľmi nesedí...
vy ostatní to všetci máte poriešené v tej zmluve o založení SVB?
Po odsúhlasení na zhromaždení vlastníkov som znížil príspevok do fondu opráv pre predsedu a členov rady o sumu, ktorá mala byť odmenou pre predsedu a členov rady, takže nedostávajú žiadnu odmenu ale platia nižšie príspevky do fondu opráv. Toto sa dá len vtedy, keď sú príspevky do fondu opráv dostatočne vysoké. Chýbajúce prostriedky vo fonde opráv sú na konci roka preúčtované zo správneho fondu.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

silvester
Po odsúhlasení na zhromaždení vlastníkov som znížil príspevok do fondu opráv pre predsedu a členov rady o sumu, ktorá mala byť odmenou pre predsedu a členov rady, takže nedostávajú žiadnu odmenu ale platia nižšie príspevky do fondu opráv. Toto sa dá len vtedy, keď sú príspevky do fondu opráv dostatočne vysoké. Chýbajúce prostriedky vo fonde opráv sú na konci roka preúčtované zo správneho fondu.
Boze to co za haluz si urobil? Porusujes tym zakon o spolocenstve vlastnikov bytov..
Z odmeny pre predsedu a radu staci odviest len 19% dan na DU a podat stvrtrocne hlasenie o zaplateni preddavku dane
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Súhlasím s Peterf a doporučila by som to opraviť.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Keď ste už poradili AKO vyplatiť šéfstvo SVB tak sa spýtam KOĽKO vyplácať? Ja pracujem celkom zadarmo, aj keď robím celú správu v podstate sám. Hlavný dôvod je, že fakt neviem aká suma je zodpovedajúca mojej práci, resp. aká je obvyklá "taxa" za predsedovanie a za správu?
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Peniaze vybraté na správu sa použijú na kancelárske potreby, výdavky potrebné k správe (poštovné, telefón, ...) a zvyšok ide celý na odmeny. Už na začiatku roka by sa malo stanoviť, koľko z vybratých peňazí sa použije na jednotlivé účely. A pokiaľ niekto bude robiť fakticky všetko sám, nech mu prináležia ja všetky prostriedky vybraté do správy, určené na odmeny. Myslím, že výška odmeny by vlastne mala odrážať výšku poplatku na správu.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika, u nás náklady na správu nezahŕňajú odmeny funkcionárom, s tým sa nepočítalo.

Aj mi zhromaždenie už navrhovalo nejakú odmenu, ale ja som odmietol, lebo som nevedel, koľko je férová suma. Nechcem aby to bolo ani veľa, ani málo. Veľa robí závisť a zlú krv, a málo? To už radšej budem robiť zadarmo...

Asi to urobím tak, že spíšem náplň práce fukcionárov, a predložím na zhromaždení návrh na odmeny. A keby v budúcnosti došlo k zmene náplne práce funkcionárov (napr. keby sme uzavreli mandátnu zmluvu na zabezpečenie správy domu), bude sa automaticky meniť aj ich odmena.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Monika333
Peniaze vybraté na správu sa použijú na kancelárske potreby, výdavky potrebné k správe (poštovné, telefón, ...) a zvyšok ide celý na odmeny. Už na začiatku roka by sa malo stanoviť, koľko z vybratých peňazí sa použije na jednotlivé účely. A pokiaľ niekto bude robiť fakticky všetko sám, nech mu prináležia ja všetky prostriedky vybraté do správy, určené na odmeny. Myslím, že výška odmeny by vlastne mala odrážať výšku poplatku na správu.
Suhlasim s tym, ze na zaciatku roka by sa mali stanovit preddavky. Nemusi to byt vsak na zaciatku roka ale min raz v roku na dlzku jedneho roka..
A urcite nieje spravne nejak skracovat dohodnutu odmenu predsedovi beznymi kancelarskymi nakladmi.
V zmysle zakona si musite urcit na navrh predsedu na zhromazdeni vysku jednotlivych poloziek v preddavkoch, a na zaklade zapisnice z daneho zhromazdenia kde sa to presne odsuhlasi/neodsuhlasi predseda vyda nove preddavky.
Urcite nieje spravne nejako menit vysku odmien, kvoli inym nakladom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať