Zavrieť

Porady

neexistujúce pohľadávky

Ahojte,
v rámci inventarizácie sme posielali na odsúhlasenie zostatky pohľadávok a mám tu aj odpovede, že uvedené faktúry firma neeviduje. ( rôzne roky)
Okrem toho sme tu mali takú "šikovnú" kočku, ktorá vystavovala doklady len tak, aké ju napadli, aby si mohla " požičať " peniaze z pobočky našej firmy ( väčšina z 2005). Stále nachádzame nejaké faktúry, ktoré nie sú reálne a šéf chce, aby z účtovníctva zmizli.
Chcem Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať, aby som sa zbavila týchto pohľadávok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    na základe odsúhlasených invertarizačných dokladov potvdených odberateľmi interným zápisom alebo stornom faktúr. Ale to by trebalo opraviť ešte rok 2005
    alebo na základe zistení týchto skutočností ak nechcete opravovať rok 2005
    tak ich zúčtovať oproti účtu 428 alebo 429.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    MIRKA.
    Ahojte,
    v rámci inventarizácie sme posielali na odsúhlasenie zostatky pohľadávok a mám tu aj odpovede, že uvedené faktúry firma neeviduje. ( rôzne roky)
    Okrem toho sme tu mali takú "šikovnú" kočku, ktorá vystavovala doklady len tak, aké ju napadli, aby si mohla " požičať " peniaze z pobočky našej firmy ( väčšina z 2005). Stále nachádzame nejaké faktúry, ktoré nie sú reálne a šéf chce, aby z účtovníctva zmizli.
    Chcem Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať, aby som sa zbavila týchto pohľadávok.
    Trošku tomu nerozumiem, veď ak ide o faktúru vystavenú, tak by jej peniaze v pokladni chýbali. Išli tie faktúry aj do príjmov, odviedli ste z nich DPH a daň z príjmu? Trošku zamotané to je.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    MIRKA.
    Ahojte,
    v rámci inventarizácie sme posielali na odsúhlasenie zostatky pohľadávok a mám tu aj odpovede, že uvedené faktúry firma neeviduje. ( rôzne roky)
    Okrem toho sme tu mali takú "šikovnú" kočku, ktorá vystavovala doklady len tak, aké ju napadli, aby si mohla " požičať " peniaze z pobočky našej firmy ( väčšina z 2005). Stále nachádzame nejaké faktúry, ktoré nie sú reálne a šéf chce, aby z účtovníctva zmizli.
    Chcem Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať, aby som sa zbavila týchto pohľadávok.
    To však ešte neznamená, že ich nemá evidovať. Ak ide o tovar, mal by byť podpísaný dodací list, že ho niekto v tej firme prevzal. Ak ide o službu, mala by byť zmluva alebo zákazkový list a pod.
    Najskôr treba toto preveriť, či fakturácia bola opodstatnená. Ak áno, potom fa poslať odberateľovi prípadne s vysvetľujúcim listom.
    A až keď sa všetky možnosti vyčerpajú, až potom uvažovať o "likvidácii pohľadávky".

    MIRKA. je offline (nepripojený) MIRKA.

    MIRKA.
    Je to zamotané viac než len trošku. Keď jej chýbali peniaze v pokladni, tak vystavila pokladničný doklad. Čo sa týka faktúr, sú oficiálne nahodené, s DPH ako každá riadna faktúra. Keď odberateľ uhradil faktúru v hotovosti, vystavila tiež pokladničný doklad, ale my o ňom nič nevieme, lebo originál u nás neexistuje, peniaze nie sú. Firma nám poslala kópiu pokladničného dokladu, že to zaplatili a nám to tu stále visí ešte z roku 2005. Sú tam aj také, že firmy o takých faktúrach nič nevedia, sú vystavené ale k odberateľovi sa faktúra ani tovar nikdy nedostali. Je v tom dosť chaos a ja ho mám vyriešiť, lenže som v praxi nováčik.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    MIRKA.
    Je to zamotané viac než len trošku. Keď jej chýbali peniaze v pokladni, tak vystavila pokladničný doklad. Čo sa týka faktúr, sú oficiálne nahodené, s DPH ako každá riadna faktúra. Keď odberateľ uhradil faktúru v hotovosti, vystavila tiež pokladničný doklad, ale my o ňom nič nevieme, lebo originál u nás neexistuje, peniaze nie sú. Firma nám poslala kópiu pokladničného dokladu, že to zaplatili a nám to tu stále visí ešte z roku 2005. Sú tam aj také, že firmy o takých faktúrach nič nevedia, sú vystavené ale k odberateľovi sa faktúra ani tovar nikdy nedostali. Je v tom dosť chaos a ja ho mám vyriešiť, lenže som v praxi nováčik.
    My sme tiež mali taký prípad, že kolega vyzbieral úhrady a vo firme ich neodovzdal. Úhrady faktúr som zaúčtovala na základe kópií príjmových dokladov od odberateľov, takže pohľadávky mi vypadli. Zároveň som to zaúčtovala ako pohľadávku voči zamestnancovi a podali sme naňho trestné oznámenie.
    Tie faktúry, o ktorých odberatelia tvrdia, že ich nemajú a vy nemáte žiaden dôkaz, že tovar naozaj prevzali, hmmm, to bude ťažké. S tým skúsenosti nemám.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    MIRKA.
    Je to zamotané viac než len trošku. Keď jej chýbali peniaze v pokladni, tak vystavila pokladničný doklad.
    Ak urobila tento ťah, tak jej muselo chýbať viac .

    Čo sa týka faktúr, sú oficiálne nahodené, s DPH ako každá riadna faktúra. Keď odberateľ uhradil faktúru v hotovosti, vystavila tiež pokladničný doklad, ale my o ňom nič nevieme, lebo originál u nás neexistuje, peniaze nie sú. Firma nám poslala kópiu pokladničného dokladu, že to zaplatili a nám to tu stále visí ešte z roku 2005.
    Tak je to škoda, ktorá by sa mala vymáhať... a faktúru cez interné doklady "uhradiť".

    Sú tam aj také, že firmy o takých faktúrach nič nevedia, sú vystavené ale k odberateľovi sa faktúra ani tovar nikdy nedostali.
    K tomuto smeroval môj predchádzajúci príspevok, treba to najskôr preveriť.

    Je v tom dosť chaos a ja ho mám vyriešiť, lenže som v praxi nováčik.
    Poznám ,

    neexistujúce pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.