Zavrieť

Porady

Odovody pri PN

Zdravím všetkých,

potrebujem rýchlo poradiť, práve robím výplaty a neviem sa pohnúť. Mali sme zamestnanca, ktorý bol celý máj PN. Takže odvody ani daň žiadna. Lenže k 31.5.2004 sme s ním rozviazali pomer a preplácam mu zostatok dovolenky v sume 3640,-. Mám s tejto sumy odviesť odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne? Pretože na tlačive sociálnej poisťovne mesačný výkaz, vždy pri každom zamestnancovi uvádzam za koľko dní sa platí poistné.


za skoré odpovede vopred ďakujem. Romana
Naposledy upravil Romana : 09.06.04 at 11:12
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Podľa mňa nie. Viď zákon o sociálnom poistení § 138 ods 2 - plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu.
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Do sociálnej poisťovne by som odvody neodviedla, ale do zdravotnej poisťovne áno.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Aj ja by som do zdravotnej odviedla, v predchádzajúcej odpovedi som na to pozabudla. Zase viď zákon o zdravotnom poistení - § 13 ods 1 písm. c) - Vymer. základom je náhrada mzdy za dovolenku.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pri skončení PV sa prepláca nevyčerpaná RD, ale zamestnanec je celý mesiac PN to
znamená ,že má príjem a zároveň je to VZ pre odvod aj do SP.je to v čase keď je zamestnanec v pracovnom pomere.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.06.04 at 18:26
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A čo taký prípad, keď zamestnanec mal PN celý mesiac, ale zamestnávateľ mu vyplatil odmenu, lebo doma čo to robil? Platiť odvody, či nie?
0 0
Romana Romana

Romana je offline (nepripojený) Romana

ďakujem všetkým, spravila som to ako ste hovorili, tak mi poradili aj na infolinke poradca podnikateľa. Bála som sa že by som musela zase výplaty prerábať, nakoľko ma tiež napadlo, že preplatenie dovolenky, nie je plnenie po skončení pracovného pomeru ale vlastne ešte pred skončením.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dada
- v prvom rade, zamestnanec počas PN nemôže doma "čo to porobiť", lebo tým poruší základnú podmienku nároku na PN - a to, že kvôli PN nerobí nič.
Takže ak zamestnávateľ počas PN vyplatí odmenu, treba ju deklarovať ako odmenu za jeho predošlú prácu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Dada,
pozor na hru so slovíčkami. Je dôležité, čo poviete ako zdôvodnenie na výplatu odmeny počas PN. Takže odporúčam radu p. Mihála. Pekný deň
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Mňa to len zaujímalo. Nerobím mzdy, u nás ich robí šéf. Takže bude musieť si to vedieť obhájiť. Ale vďaka za rady. :-))
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Čo v takom prípade, keď zamestnávateľ vypláca prémiu pozadu a tento zamestnanec od prvého dňa je nemocný.Ja mám vedomosť, že táto mzda je posudzovaná ako za predošlé obdobie a je VZ ? Pekné dni.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Ak máme zamestnanca, ktorý od prvého dňa v mesiaci je nemocný a zamestnávateľ vypláca štvrťročne prémie a táto prémia pripadne na toto obdobie ,je VZ ? Ja mám vedomosť , že áno lebo ide za predošlé obdobie. Inak by bolo keby už nebol zamestnancom tak určite nie . Pekné dni
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ja si dovolím polemizovať a nesúhlasiť s predošlým príspevkom. Podľa zákona o SP sa poistné neplatí v čase, keď je zamestnanec PN. Rozhodujúce obdobie pre určenie VZ je kalendárny mesiac. Ak počas celého kalendárneho mesiaca je zamestnanec PN, neplatí sociálne poistenie.

Na podporu tohto tvrdenia ešte raz ukážem príklad výpočtu povedzme starobného poistenia u zamestnanca, ktorý v máji 2004 bol PN 21 dní.
Poistné sa platí za zostávajúcich 10 dní.
Maximálny možný VZ sa alikvótne upraví zo 40533 Sk na 13076 Sk.
Ak bude mať tento zamestnanec v máji hrubý príjem 10000 Sk, z celého príjmu zaplatí starobné poistenie, pretože 10000 je menej ako 13076.
Ak bude mať ale príjem 50000 Sk, lebo mal 40000 prémie, starobné poistenie zaplatí len z 13076.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
pre istotu sa opýtam, možno som niekde niečo nepostrehla, ale podľa mňa tu v tomto prípade ide o hrozné svinstvo:

kamarátka má súbeh-je zamestnaná a zároveň je konateľkou v s.r.o. odkiaľ nemá žiaden príjem. T.č. je dlhodobo PN (žiaľ rakovina) a prosím pekne, ZP od nej žiada, odkedy ochorela!!!! tých 910,- Sk mesačne. Ona je z toho všetkého taká zblbnutá, že platí a nechce mi veriť, že je to blbosť, lebo v Apole jej tak povedali, že musí!!! Čo vy na to?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
luebchenko
pre istotu sa opýtam, možno som niekde niečo nepostrehla, ale podľa mňa tu v tomto prípade ide o hrozné svinstvo:

kamarátka má súbeh-je zamestnaná a zároveň je konateľkou v s.r.o. odkiaľ nemá žiaden príjem. T.č. je dlhodobo PN (žiaľ rakovina) a prosím pekne, ZP od nej žiada, odkedy ochorela!!!! tých 910,- Sk mesačne. Ona je z toho všetkého taká zblbnutá, že platí a nechce mi veriť, že je to blbosť, lebo v Apole jej tak povedali, že musí!!! Čo vy na to?
ľubi, pri súbehu a ešte aj žiadnom príjme z konateľstva platí ZP iba zo zamestnania ... takže nech ju v tom Apolle nešalia!
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
vladi vieš prosímťa zhlavy paragrafy, nech nemusím loviť v zákonoch, žeby im to oplieskala o hlavu?! Tak si osobne myslím, že tí hajzlíci tam na pobočke možno spoliehajú na to, že pri takej diagnóze nebude mať kto začiatkom roka robiť vyúčtovanie!!! By som takýchto ľudí niekedy vystrieľala - a to má baba 4 deti, najmladšia má 2 roky! U mňa to už hraničí s hyenizmom!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
§ 16 ods. 5, ods. 8
0 0
utešený utešený

utešený je offline (nepripojený) utešený

Zdravím všetkých mzdárov dobrej vôle!

Som v pomykove... Pomôžte mi sa z tohto pr...dostať...
Na tento rok má nárok na dovolenku taký pracovník, ktorý je od začiatku roka PN a vzájomnou dohodou rozviazal pracovný pomer ihneď po skončení PN?

Aj PORADU budujúc, za ochotu ďakujúc
Príjemný weekend!
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nárok na prvú dvanástinu dovolenky vznikne po odpracovaní 22 dní.
Takže v tomto prípade bez nároku.
0 0
utešený utešený

utešený je offline (nepripojený) utešený

endrju
Nárok na prvú dvanástinu dovolenky vznikne po odpracovaní 22 dní.
Takže v tomto prípade bez nároku.
Vďaka endrju za pomoc! Tento pracovnéík ale robil aj minulý rok, takže tých 22 dní aj v takomto prípade platí?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať