Zavrieť

Porady

Aby muškáty boli pýchou našich okien

Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?
Usporiadat
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

muškáty sa musia v prvom rade zasadiť do správnej nádoby aby mala odtok nadbytočnej vody, aspoň u mňa sa to osvedčilo. Najlepšie sú samozavlažovacie nádoby, sú síce drahšie ale oplatí sa investovať, pretože rastliny sa v nich neprepolievajú a musí sa dať kvalitný substrát . Po zasadení do substrátu pridávam zásobné hnojivo, používam tzv. PW. Asi týždeň po zasadení zaštipujem konce výhonkov, aby sa rastlina rozvetvila, myslím na každom vrcholku a na každom výhonku. Oneskorí sa malinko kvitnutie, ale rastlina bude mať bohatý celkový vzhľad. Potom pridávam hnojivo na podporu kvitnutia - 2x týždenne do zálievky.
Potom už len čakať na tú nádheru Tie balkóny s muškátmi sú krásne.
Naposledy upravil camelfly : 18.02.07 at 11:57
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Veruže privítam aj ja rady, lebo už niekoľko rokov sa pokúšam o nádheru akú má svokra alebo niektoré susedy ...a ja stále nič.....ako zakliate. Teraz mi opäť prežil len 1 výhonok
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

treba ich teraz vo ferbruári premiestniť do teplejšej miestnosti a jemne zalievať a okolo apríla presadiť , aspoň tak sa to stále osvedčuje mne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
camelfly Pozri príspevok
treba ich teraz vo ferbruári premiestniť do teplejšej miestnosti a jemne zalievať a okolo apríla presadiť , aspoň tak sa to stále osvedčuje mne
Hej ale ja ich mám holé , ani púčik ani lístoček .....
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

Zita5 Pozri príspevok
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....

Zita5 Pozri príspevok
Hej ale ja ich mám holé , ani púčik ani lístoček .....
to nevadí Zitka, skús, ak si ich dobre prezimovala a nemala v moc studenom priestore, vzidu ti a ak im bola zima, tak potom uz zasadit len nove odrezky

PS: ale tesim sa aj na ostatne prispevky, clovek sa vzdy nieco nove dozvie a mozno budu muskaty este krajsie , myslim ten tzv. kobercový efekt z muškátov
Naposledy upravil camelfly : 17.02.07 at 09:49
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Dievčence, ja by som tiež rada počula Váš názor na umiestnenie muškátov.
Mne sa im totižto najviac darí na juhovýchodnom balkóne, inde oveľa menej .
čo sa týka zaštipovania, súhlasím, ja dokonca odštipujem prvé kvietky, aby nebrali živiny rastlinke.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Verím že tu nazbierame spoločne kopu užitočných rád a možno sa nám podarí vypestovať aj toto:
get_thumb.php.jpg  
get_thumb1.php.jpg  
1/1
1 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Prídávam aj presný postup, pre tých skúsenejších a hlavne odvážnejších
Čo potrebujete :
1. Ideálne podmienky na prezimovanie, t.z. vykurovaný skleník, zimnú záhradu alebo svetlú halu bez priameho kúrenia
2. Podpernú kovovú konštrukciu s drôtenou kopulou
URL3. Veľký kvetináč s priemerom 40 - 60 cm s podmiskou
4. Substrát na balkónové kvety
5. Hnojivo Engo na tvrdú vodu
6. Drôty - najlepšie izolované - na výsadbu rastlín
7. Minimálne 8 rastlín ťahavých pelargónií
8. Trpezlivosť
Postup
Máj - september

'1. Do veľkého črepníka vložte pripravenú konštrukciu a jeho dno vysypte drenážnou vrstvou z hrubého štrku. Zbytok kvetináča dosypte substrátom.
2. tesne okolo opory vysaďte 8 rastlín. Stromček je možné vytvoriť aj z troch rastlín, pokiaľ by však niektorá uhynula, znehodnotil by sa.
3. na všetkých 8 rastlinách odstráňte bočné výhonky a nechajte jeden silnejší - vrcholový - ktorý neskôr vytvorí časť kmeňa.
4. Čerstvo vysadené rastliny opatrne polejte, s prihnojovaním počkajte ešte dva týždne.
5. Sledujte rastliny a opatrne vyštipujte postranné výhonky. Listy vyrastajúce z rastlín neodstraňujte!
6. rastliny každých 10 cm uviažte k opore, aby sa nezlomili.
7. Prihnojujte pravidelne do každej zálievky hnojivom Engo na tvrdú vodu. Vyšší obsah dusíka zaistí rýchlejší rast. V priebehu 4 mesiacov dosiahnu rastliny drôtenú kopulu. Teraz prestaňte vyštipovať bočné výhonky a nechajte rastliny prirodzene rásť. Opatrne odstráňte listy z z vyviazaných stoniek rastliny. Nepoškoďte pritom stonku. Stále prihnojujte.
8. Narastajúce výhonky prepletajte po drôtenej kopuli, aby vznikla hustejšia zelená pologuľa.
September - február
V tomto období, keď stromček prezimuje pri teplote okolo 10°C, zredukujte zálievku a skončite s výživou. Rastliny prestanú na niekoľko mesiacov rásť. Ak zistíte, že sa výhonky vyťahujú, zapleťte ich do koruny pomocou tenkého izolovaného drôtu.
Marec - máj
Jarné slniečko prehreje skleník a rastliny sa začnú prebúdzať zo zimného spánku. Zvýšená teplota znamená zvýšenú zálievku a začiatok prihnojovania. Z dobre vytvoreného základu koruny začínajú vyrastať desiatky výhonov, ktoré vytvoria obrovskú, bohato kvitnúcu korunu. Prihnojujte pravidelne do každej zálievky. V máji preneste dvojmetrový strom von.
Na čo treba dávať pozor počas pestovania?
1. Odtokové otvory musia byť stále voľné, aby nedošlo k hromadeniu vody v črepníku. Ak sa drenážne otvory upchajú uvoľnite ich.
2. Ak narastie veľká koruna, hrozí, že sa rastlina môže pri silnom vetre prevrátiť. Použite preto črepník s priemerom 60 cm.
Čo so stromkom cez zimu?
Na jeseň schovajte stromček skôr, než ho stihnú poškodiť prvé prízemné mrazíky. Korunu zostrihajte tak, aby zostal pre nasledujúci rok dobrý základ pre vytvorenie bohatej koruny, najlepšie zároveň so spodnou stranou drôtenej kopule.
Prajeme veľa úspechov pri pestovaní.
Naposledy upravil bv_alexandra : 17.02.07 at 17:51
get_thumb3.php.jpg  
2 0
LIZINKA LIZINKA

LIZINKA je offline (nepripojený) LIZINKA

Nedá sa mi ten obrázok zväčšiť. To vľavo sú muškáty? Nejaký zvláštny druh alebo zvláštny spôsob sadenia?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Nedá sa mi ten obrázok zväčšiť. To vľavo sú muškáty? Nejaký zvláštny druh alebo zvláštny spôsob sadenia?
áno Lízinka sú to muškaty, ťahavé
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Prosím.....nemáte niekto na predaj prebytočné ťahavé muškáty, ale už zakoreneneé ?
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Zita5 Pozri príspevok
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....
Previsnuté muškáty takto nezimujú. Takto sa dajú prezimovať len "obyčajné", a to aj bez hliny, zabalené v novinách. Previsnuté je najlepšie v auguste, septembri naštepiť a tak prezimovať. Ja ale radšej kupujem na jar sadenice, pretože tie naštepené mi vždy pred jarou napadli vošky a nebolo z nich nič. Na hnojenie používam hnojivo ENGO, najprv na list a potom na kvet.
0 0
vierka6 vierka6

vierka6 je offline (nepripojený) vierka6

Ja osobne som bola u p.Lebiša v Boskoviciach v Čechách a ten radí dať muškáty do samozavlažovacej nádoby cca 15 ks do nádoby dlhej asi 60 cm. Na kraj nádoby dať drevené opory-to sú malé paličky ukladané krížom krážom, aby sa muškáty pri prevísaní neprelamovali. Vôbec ich netreba zaštipovať a môžeme ich hnojiť každý deň hnojivom Engo rozpusteným vo vode, keď sú už pevné. Vodu lejeme iba do spodnej nádoby. Ja som to tak praktizovala a môžem povedať, že boli krásne. Ja ich tiež najradšej sadím z nových odrezkov na jar, ale kto má podmienky, môže ich prezimovať tak, že ich na jeseň zostrihá a na jar presadí, alebo si môže už na jeseň zasadiť odrezky. Jeden rok som muškátov odstránila iba listy, nechala som ich iba holé bez listov a už v budúcom roku v máji mali krásne kvety. Ale to bolo strašne pracné, musela som dávať pozor, aby sa výhonky nelámali.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja pestujem muškáty niekoľko rokov,naozaj vždy boli krásne.Mám ich v obyčajných črepníkoch a hnojivo používam aké majú práve v obchode.Je to všetko o tom ako prezimujú.Musí byť na to dobrá miestnosť.Primerané teplo,svetlo,zima a občas poliať.Pekné su už na jar a rýchlo kvitnú.Niektoré nasadím aj na jar,ale tie kvitnú neskoršie a také veľké sú až k jeseni a nie ihneď z jari. Hnojivo dávam 1x do týždňa. Pokiaľ bývate v dome a máte volnú miestnosť kde svieti slniečko a nekúri sa tam ich prezimujte a uvidíte.Keď dostanú vošky postriekam ich ciperom a preberú sa.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

V prvej rade si treba uvedomiť, že ťahavé muškáty sú len jednoročnou rastlinou. Je fajn, keď prezimujú, ale sú náchylnejšie na choroby, menej kvitnú atď.
Moje skúsenosti: nepotrebujem samozavlažovacie črepníky. Mám obyčajné truhliky do ktorých mám na bočnej strane asi 2 cm od spodu navrtané dierky.
Na spodok dám drenáž: piesok alebo keramzit, kamienka atď do výšky navrtaných dierok a potom sadím.
Sadenice si kúpim každý rok nové, počkám si, kým sú lacješie a potom také chúďatká vysádzam. Oni sú vďačné a preto sú najkrajšie. Striedam ich so starými, ktoré prezimovali. Do 60 cm truhlíka dám 5 ks. Hnojím takým hnojivom, aké kúpim na muškáty. Pri každej zálievke len tak cvrknem do vody, t.j. aj každý deň. Moje muškáty pestujem výlučne na severnej strane. Nemajú konkurenciu. Súnádherné, zelené, rozkvitnuté a pekne previslé aj 1 m. Slniečko majú len ráno tak 1 hod. N ajužnej by sa upiekli, prehriali korene atd. Susedky vzdali so mnou boj. Mám ich najkrajšie.
Preto, že som z Popradu a občas napadá sneh v Tatrách aj v lete alebo skoro na jeseň, verte, že niet krajšieho pohľadu ako cez okno plné rozvitnutých muškátov na zasnežené Tatry. Nepotrebujete ani záclony.
1 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Daniela Pozri príspevok
V prvej rade si treba uvedomiť, že ťahavé muškáty sú len jednoročnou rastlinou. Je fajn, keď prezimujú, ale sú náchylnejšie na choroby, menej kvitnú atď.
Moje skúsenosti: nepotrebujem samozavlažovacie črepníky. Mám obyčajné truhliky do ktorých mám na bočnej strane asi 2 cm od spodu navrtané dierky.
Na spodok dám drenáž: piesok alebo keramzit, kamienka atď do výšky navrtaných dierok a potom sadím.
Sadenice si kúpim každý rok nové, počkám si, kým sú lacješie a potom také chúďatká vysádzam. Oni sú vďačné a preto sú najkrajšie. Striedam ich so starými, ktoré prezimovali. Do 60 cm truhlíka dám 5 ks. Hnojím takým hnojivom, aké kúpim na muškáty. Pri každej zálievke len tak cvrknem do vody, t.j. aj každý deň. Moje muškáty pestujem výlučne na severnej strane. Nemajú konkurenciu. Súnádherné, zelené, rozkvitnuté a pekne previslé aj 1 m. Slniečko majú len ráno tak 1 hod. N ajužnej by sa upiekli, prehriali korene atd. Susedky vzdali so mnou boj. Mám ich najkrajšie.
Preto, že som z Popradu a občas napadá sneh v Tatrách aj v lete alebo skoro na jeseň, verte, že niet krajšieho pohľadu ako cez okno plné rozvitnutých muškátov na zasnežené Tatry. Nepotrebujete ani záclony.
každý den hnojiť? nie je to veľa veľa? a chcem sa opýtať počula som že je lepšie ich polievať ráno nie večer. Je to tak?
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Danielka, tak najkrajšie na tých muškátoch sú potom tie Tatry !!

Osobne mám skúsenosť z pestovanie v Žiline a v Terchovej. Ak aj mám rovnaké sadenice, vždy sú tie Terchovské krajšie, zdravšie a zelenšie.
Niektoré terchovské balkóny sa môžu kľudne porovnávať s alpskými na švajčiarskej chate! Vraj to treba hnojiť kuracím trusom. Kobercový efekt dosiahnete tak, že dáte niekoľko truhlíkov nad seba asi v polmetrových rozostupoch. Že sú na to zostrojené špeciálne konštrukcie, netreba ani hovoriť, ale dokonca na to majú špeciálne vyčlenené izby na prezimovanie odrezkov. Okrem toho - samozrejme - sa o ne treba cez leto denne starať. A toto bude asi ten dôvod, prečo sa mne až tak nedaria.
Ale radosť z nich mám aj tak.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Alexandra, som Daniela, píšem však z manželovej adresy. Tak tak, každý deň polievať z hnojivkom, pravda ak neprší, vždy polievam ráno, a toho hnojiva len za náprstok. Overené. A ešte, aby ich vietor, kým sú slabé nepolámal, pozapichujem šikmo medzi ne paličky.
S tým kur. trusom to nemusí byť tak celkom pravda, je silný a môže sadeničky spáliť, začnú žltnúť a je to márne. Nevedela by som to odhadnúť.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

U nás sa osvedčila výborná vec. Nikto sa cez zimu nestará o muškáty. Na jar sa skočí do Poľska, alebo Vám ich oni dovezú za pomerne lacné peniaze už zasadené všetkých druhov, aj ťahavé, vysvetlia pestovanie a dodajú k tomu aj potrebné hnojivo. Sú priam nadherné, kvitnú celý rok a na jeseň sa vyhodia, veď na jar dovezú z Poľska zas nové.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať