Zavrieť

Porady

vyhody pri zaciatku podnikania na zivnost?

Ahoj,

ak zacinam podnikat na zivnost v kovovyrobe, pri zalozeni zivnosti budem mat nejake vyhody? ako napriklad ulavy na pol roka nebudem odvadzat socialne a ine odvody do poistovne??


Diky za radu, inak som to tu pisal viackrat a nezobrazuje mi to stale tuna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    razor Pozri príspevok
    Ahoj,

    ak zacinam podnikat na zivnost v kovovyrobe, pri zalozeni zivnosti budem mat nejake vyhody? ako napriklad ulavy na pol roka nebudem odvadzat socialne a ine odvody do poistovne??


    Diky za radu, inak som to tu pisal viackrat a nezobrazuje mi to stale tuna.
    Úľavy bohu žial neexistujú. Zdravotné poistenie si povinný platiť ako podnikateľ. Sociálne nie, až po podaní daňového priznania za rok 2007 budeš vedieť či si povinný platiť odvody aj do soc.poist. Ak budeš povinný tak ti vznikne povinnosť platiť až od 01.07.2008.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    razor Pozri príspevok
    Ahoj,

    ak zacinam podnikat na zivnost v kovovyrobe, pri zalozeni zivnosti budem mat nejake vyhody? ako napriklad ulavy na pol roka nebudem odvadzat socialne a ine odvody do poistovne??


    Diky za radu, inak som to tu pisal viackrat a nezobrazuje mi to stale tuna.
    Pri založení podnikania nevzniká povinnosť platiť odvody do SP z dôvodu, že odvody sa robia z vymeriavacieho základu zisteného za predchádzajúce obdobie. Ak ste začali tento rok - povinnosť robiť odvody do SP Vám vznikne až 01.07.2008, kedy budete mať vymeriavací základ za rok 2007. Je však možné prihlásiť sa ako dobrovolľný platca do SP. Do zdravotnej poisťovne sa musíte prihlásiť hneď, pokiaľ nemáte iný príjem z ktorého robíte odvody do ZP, musíte hneď aj platiť 14% z minimálnej mzdy (1 064,- Skk). V prípade, že budete robiť iba remeselné činnosti v kovovýrobe, budete si môcť uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmu.

    razor je offline (nepripojený) razor

    zacinajuci zivnostnik, plny elanu sa pustit do niecoho co ho bavi od utleho detstva ...viac razor
    OKi dik, co znamenaju tie pausalne vydavky pre mna konkretne? Zakladam remeselnu zivnost.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    razor Pozri príspevok
    OKi dik, co znamenaju tie pausalne vydavky pre mna konkretne? Zakladam remeselnu zivnost.
    Ak máš remeselnú živnosť potom sa môžeš rozhodnúť či budeš viesť účtovníctvo so všetkým čo k tomu patrí, alebo si uplatníš náklady vo výške 60% príjmov. Pri paušálnych výdavkoch nie si povinný viesť účtovníctvo, len evidenciu príjmov, pohľadávok, materiálu. A samozrejme platiť odvody do ZP ( v prvom roku podnikania). V ďalšom roku podľa celkového príjmu sa posudzuje povinnosť platiť aj do SP.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    razor Pozri príspevok
    OKi dik, co znamenaju tie pausalne vydavky pre mna konkretne? Zakladam remeselnu zivnost.
    Úplne po lopate (iba pre paušálne výdavky):

    Na konci roka si spočítaš svoj príjem (predpokladám, že budeš viesť jednoduché účtovníctvo - takže suma vystavených faktúr a predajov v hotovosti, ktoré sú úhradené k poslednému dňu v roku - 31.12.....ak faktúra nebude uhradená do konca roka, nepočítaš túto sumu).
    Od sumy, ktoré dostaneš, odpočítaš odvody do fondov (zdravotná a sociálna poisťovňa).
    Zo sumy, ktorú dostaneš, sú 60 % tvoje výdavky a od 40tich % odpočítaš odvody do fondov (zdravotná a sociálna poisťovňa) a zo zostatku počítaš ďalej daňovú povinnosť.

    Sorry..som písal rýchlejšie, ako som rozmýšľal. Smith má pravdu
    Naposledy upravil Martin Mocko : 09.03.07 at 09:34

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    machinak Pozri príspevok
    Úplne po lopate (iba pre paušálne výdavky):

    Na konci roka si spočítaš svoj príjem (predpokladám, že budeš viesť jednoduché účtovníctvo - takže suma vystavených faktúr a predajov v hotovosti, ktoré sú úhradené k poslednému dňu v roku - 31.12.....ak faktúra nebude uhradená do konca roka, nepočítaš túto sumu).
    Od sumy, ktoré dostaneš, odpočítaš odvody do fondov (zdravotná a sociálna poisťovňa).
    Zo sumy, ktorú dostaneš, sú 60 % tvoje výdavky a zo 40tich % počítaš ďalej daňovú povinnosť.
    Nesúhlas. Z celkových príjmov prijatých do 31.12. sa najprv ráta 60% výdavky a až potom odvody na poistenie.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    Ako mám zaúčtovať nakúpený materiál pred začatím podnikania? Ďakujem

    razor je offline (nepripojený) razor

    zacinajuci zivnostnik, plny elanu sa pustit do niecoho co ho bavi od utleho detstva ...viac razor
    Aj mna zaujima : "Ako mám zaúčtovať nakúpený materiál pred začatím podnikania?" a popripade ak mam obrabacie stroje uz nakupene v osobnom vlastnictve?

    budem viest JU a budem dobrovolny platca DPH, teda chcem byt
    Naposledy upravil razor : 09.03.07 at 09:48 Dôvod: spresnenie

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    razor Pozri príspevok
    Aj mna zaujima : "Ako mám zaúčtovať nakúpený materiál pred začatím podnikania?" a popripade ak mam obrabacie stroje uz nakupene v osobnom vlastnictve?
    Uveď konkretnejšie info: JU, PU, platca DPH?

    razor je offline (nepripojený) razor

    zacinajuci zivnostnik, plny elanu sa pustit do niecoho co ho bavi od utleho detstva ...viac razor
    platca DPH dobrovolny a JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.