Zavrieť

Porady

Súkromné auto využité na podnikanie - UŽ SA NEDÁ?

peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
Usporiadat
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Neviem, kde Vaša účtovníčka na takéto niečo prišla. Podľa mňa môžte súkromné auto používať aj na podnikanie za predpokladu, že máte zaplatenú v r. 2004 cestnú daň (v r. 2005 daň z motorových vozidiel). Je pravda, že do 30.10.2004 bolo možné vo výdavkoch uplatňovať len spotrebované PHM a zaplatenú cestnú daň, ale od 1.11.2004 si môže podnikateť uplatňovať aj tzv. paušál 6,20 Sk/km. Hovorí o tom zákon o dani z príjmov § 19 ods.2 písm. e)
Naposledy upravil esprit : 24.01.05 at 18:52
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Peo, asi by to chcelo vymeniť účtovníčku !
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??
0 0
peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

OK, teraz dôležitejšia otázka (moja aktuálna "otázka dňa" ):

Som SZČO. V lete som si kúpil auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO).

a) môžem ho dať do podnikania, aj keď je na dopr. inšpektoráte nahlásené na RČ?
b) čo je výhodnejšie, mať auto v podnikaní, alebo v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie?

c) (to najdôležitejšie): keď mám auto v súkromnom vlastníctve a robím si cesťáky a dávam si do nákladov PHM podľa kilometrov a priemernej spotreby (a po 1.11.2004 aj náhrady 6.20); musím prejdené kilometre doložiť bločkami od PHM? Toto mi povedzte Ďakujem.
0 0
peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

iva
Peo, asi by to chcelo vymeniť účtovníčku !
Možno hej, je v BA nejaká dobrá a nie moc drahá?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
no, nie všetci sme zhora múdry spadli

jak tak brázdim túto poradu, tak čumím, čo všetko ešte neviem
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

283/2002, §7

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla...

Bloček od PHM je dôkaz o cene, ktorú by ste mali vedieť hodnoverne preukázať. Pokiaľ daňováci robia také psie kusy, ze preklasifikujú N1 na M, tak by som si radšej bločky odkladal...

Inak - ako hovoril môj učiteľ, všetko treba mať "obložené" dokladmi. Priame, nepriame, hlavne veľa.


Auto nemám v majetku, pretože takto mi nemusia sedieť km s tankovaním, nemám problém s pomerným vykazovaním všetkých opráv (pokiaľ máte čo len km súkromne, všetko ide do nákladov v danom pomere), nebudem mať problém pri predaji auta, neplatím za autorádio, ...

Auto odpisujete pár rokov, ak máte ročne viac ako 30.000 km, na paušále ide do nákladov viac ako pri odpisoch (záleží na cene vozidla).
Naposledy upravil bodliak : 24.01.05 at 21:35
0 1
peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

bodliak
Bloček od PHM je dôkaz o cene, ktorú by ste mali vedieť hodnoverne preukázať.
Bločky ako dôkaz o cene mám, a dosť. Ale jazdil som napr. do Čiech a tankoval som aj tam; odtiaľ bločky nemám, pretože cena sa berie podľa slovenských cien - môžem si zaradiť do výdavkov aj cestu do Brna či Prahy? Mám kopec faktúr brniaskym aj pražským firmám, takže viem dokázať, že tie cesty neboli samoúčelné.

Takže - potrebujem bločky len ako dôkaz o cene, alebo aj ako hornú hranicu najazdených km?

(a dík za podrobnú odpoveď...)
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Vera
Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??
Nie ste v obraze, ale nie je to az tak vasa chyba. Aj ja nie som celkom v obraze, hoci sa dost pozorne divam.
Problem je v tom, ze mi nejake hovada neustale ten obraz pred ocami menia.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

esprit
Neviem, kde Vaša účtovníčka na takéto niečo prišla. Podľa mňa môžte súkromné auto používať aj na podnikanie za predpokladu, že máte zaplatenú v r. 2004 cestnú daň (v r. 2005 daň z motorových vozidiel). Je pravda, že do 30.10.2004 bolo možné vo výdavkoch uplatňovať len spotrebované PHM a zaplatenú cestnú daň, ale od 1.11.2004 si môže podnikateť uplatňovať aj tzv. paušál 6,20 Sk/km. Hovorí o tom zákon o dani z príjmov § 19 ods.2 písm. e)
K tým zmenám v roku 2004, aj ja viem že sadzbu základnej náhrady "znovuzaviedli" až od 1.11.2004, ale prosím nevšimli ste si či k tej novele nebolo prechodné ustanovenie ?
Tzn. nie je možné si aj spätne douplatňovať sadzbu základnej náhrady od januára 2004 ?
diky
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Nie nie je možné si to urobiť spatne žiadne prechodne ustanovenie nevydali.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

peo
....b) čo je výhodnejšie, mať auto v podnikaní, alebo v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie?

c) (to najdôležitejšie): keď mám auto v súkromnom vlastníctve a robím si cesťáky a dávam si do nákladov PHM podľa kilometrov a priemernej spotreby (a po 1.11.2004 aj náhrady 6.20); musím prejdené kilometre doložiť bločkami od PHM? Toto mi povedzte Ďakujem.
peo môj osobný názor je nevkladať auto do podnikania ale využívať ho ako sukr.auto na podnikanie, navyše ak je to auto nové tak sa nepredpokladajú vysoké účty za opravy a predsa 6,20 na km je dosť vysoká náhrada.
Čo sa týka bločkov, tak si moc ťažkú hlavu robiť nemusíš ak máš.. doložíš ak nemáš .. vytlačíš si ceny slovnaftu ktoré zverejňujú na svojej stránke.
A k tým zahr. cestám...kto povedal že na určenie ceny PHM nemôžeš použiť doklad v cudzej mene... ak nabeháš v zahr. viac ako 350km tak máš nárok aj na náhradu v cudzej mene.. takže pekne si odkladaj aj tie. I keď momentálne vychádza tankovanie napr. v ČR lacnejšie ako u nás, ale o tom potom....
0 0
peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

No práve, že bločky z ČR nemám Tak dúfam, že mi kvôli tomu daňováci nebudú robiť problemos.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Vera
Mne sa dostalo do rúk účtovníctvo z roku 2003 jedného živnostníka a videla som, že mu tam počítali PHM + 5,4 Sk opotrebenie. Teraz neviem, či mu to robili pred tým správne, alebo ja nie som v obraze...

Pokiaľ viem, na auto si možno uplatniť opotrebenie od 1.11.2004 a to 6,2 Sk
Auto má v prenájme...teda myslím
Ako je to teda správne??
nemám po ruke zákon - nevládzem hľadať, ale mne sa zdá, že v roku 2003 sa náhrady mohli uplatňovať, potom to k 1.1.2004 zrušili a k 1.11.2004 znova povolili - dajte § kto viete. :p
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no ak budeš tankovať aj v ČR tak si ich odlož a ak nemáš tak to obkecaj že si mal benzin aj v bandaske a preto ti to vyšlo aj bez tankovania...

alebo nedaju sa použiť české priem.ceny

viď http://business.center.cz/business/f...ane/benzin.asp
0 0
peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

OK, ešte 1 otázka: čo všetko musí obsahovať ten zoznam firemných jázd súkromným autom? Aké položky?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
peo
OK, ešte 1 otázka: čo všetko musí obsahovať ten zoznam firemných jázd súkromným autom? Aké položky?
skúsim Ti jenu priložiť v exel, uprav si stĺpce -nestíham sa s tým baviť. :p
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Katty
peo môj osobný názor je nevkladať auto do podnikania ale využívať ho ako sukr.auto na podnikanie, navyše ak je to auto nové tak sa nepredpokladajú vysoké účty za opravy a predsa 6,20 na km je dosť vysoká náhrada.
Čo sa týka bločkov, tak si moc ťažkú hlavu robiť nemusíš ak máš.. doložíš ak nemáš .. vytlačíš si ceny slovnaftu ktoré zverejňujú na svojej stránke.
A k tým zahr. cestám...kto povedal že na určenie ceny PHM nemôžeš použiť doklad v cudzej mene... ak nabeháš v zahr. viac ako 350km tak máš nárok aj na náhradu v cudzej mene.. takže pekne si odkladaj aj tie. I keď momentálne vychádza tankovanie napr. v ČR lacnejšie ako u nás, ale o tom potom....
Odkiaľ máš , že musí byť prejazdených 350km v zahraničí? A čo myslíš tou náhradou v cudzej mene? To myslíš vyplatenie paušálu na km v cudzej mene?
Viete niečo o tom viac?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peo,

bod a) myslím si, že stačí ak sa zaradí auto do podnikania do stavu HIM interným dokladom, pretože sa stále jedná o FO
bod c) pri kontrole z DÚ chceli doložiť bložky PHM toľko litrov koľko sme písali spotrebu
bod b) to je otázne. Pri predaji auta v podnikaní, sa musí priznať príjem, ale môžu sa dávať všetky výdavky do nákladov. Na druhej strane keďže je opäť v platnosti náhrada, tak zasa záleží od množstva prejazdených km.

Ak kecám opravte ma
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Julča
Odkiaľ máš , že musí byť prejazdených 350km v zahraničí? A čo myslíš tou náhradou v cudzej mene? To myslíš vyplatenie paušálu na km v cudzej mene?
Viete niečo o tom viac?
Zákon o cestovných náhradách §15 Náhrada výdavkov za pohonné látky

ak platia rovnaké podmienky pri zamestnancoch aj SZČO pri prac.cestách tak aj toto
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať