Zavrieť

Porady

Odstupenie od zmluvy a vypovedanie zmluvy

Vie mi niekto povedat aky je rozdiel z pravneho hladiska v pojmoch odstupenie od zmluvy a vypovedanie zmluvy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Odstúpenie od zmluvy - pri odstúpení sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené, alebo účastníkmi dohodnuté inak. /napr. ak účastník uzavrel zmluvu v tiesni/ pozri občiansky zákonník §§ 48 a ďalej

    Vypovedanie zmluvy - zmluva sa nezrušuje od začiatku, končí uplynutím výpovednej doby (dohodnutej v zmluve, alebo danej konkrétnym zákonom)

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    ide o spôsoby zániku zmluvy resp. záväzku

    Odstúpenie od zmluvy má spravidla sankčný charakter a nadobúda účinnosť spravidla doručením písomného odstúpenia od zmluvy, odstúpiť od zmluvy možno len v prípadoch výslovne dojednaných v zmluve alebo uvedených v zákone, treba vždy starostlivo posúdiť, či konkrétna zmluva spadá pod právny režim Občianskeho alebo Obchodného zákonníka, obidva totiž upravujú uvedený právny inštitút jednak vo všeobecnej rovine, a jednak pri niektorých konkrétnych typoch zmlúv.


    Výpoveď ako spôsob zániku záväzku, nemusí mať sankčný charakter, upravuje ju všeobecne Občiansky zákonník, a taktiež je upravená pri niektorých konkrétnych typoch zmlúv v Občianskom a Obchodnom zákonníku. Okrem prípadov, kedy možno vypovedať zmluvu, ktoré vyratúva Občiansky a Obchodný zákonník, možno taktiež vypovedať zmluvu, ak je takáto možnosť výslovne v zmluve dohodnutá. Vypovedať možno len zmluvu dojednanú na dob neurčitú, ak zákon pri tom-ktorom type zmluvy neustanovuje inak alebo zmluva neobsahuje odlišné dojednanie.



    Z praktického hľadiska možno dojednať aj výpoveď s účinkami obdobnými ako má odstúpenie od zmluvy. V praxi sa uvedené inštitúty často miešajú.
    Naposledy upravil Ervin : 27.01.05 at 11:10

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Dostala som sa k tejto teme a tak by som sa Vas chcela spytat, ci nahodou niekto nemate nejaky vzor na odstupenie od kupnej zmluvy o predaji bytu. Predali sme byt v 10/2003 a dohodli sme sa s kupujucim, ze mu naspat zaplatime cenu za predaj bytu. Ma sa to uskutocnit teraz a preto to surne potrebujem. Neviem, ako to napisat, aby tam bolo vsetko v poriadku a nebolo mozne to napadnut.

    Dakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie som si istý, ale takto to asi nepôjde. Ak sa uz uskutocnil zápis do katastra a ten byt je prepísaný uz na nového majitela (prevdepodobne ano, kedze predaj sa uskutocnil v 10/2003), tak mozným riesením by bolo napísat novú kúpnu zmluvu, kde Ty budes ako kupujúci.

    Myslím, ze odstúpit sa dá len z váznych dôvodov (napr. nezaplatenie kúpnej ceny, ak by byt nevlastnil predávajúci, z dôvodu podvodu), ale aj tam asi musí byt rozhodnutie súdu. Neviem, ci kataster povolí vklad na základe svojvolného odstúpenia od zmluvy, ale skôr si myslím, ze nie. Takze reálnejsie vidím tú novú zmluvu a s tým spojené opät poplatky a dane.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Ja mám ale skúsenosť, že v prípade obojstranného zrušenia kúpnej zmluvy kataster zapíše povodných vlastníkov.
    Ak je to možné spíšte "dohodu o odstúpení" ktorá bude mať v podstate rovnaké zákonom predpísané náležitosti ako kúpna zmluva o prevode nehnuteľností.
    Môžeš uviesť aj dôvod, napr. vzájomný omyl pri označovaní predmetu kúpy, kúpnej ceny alebo tak pod....
    Potom normálne podať návrh na vklad s prílohou dohody + 2000,- Sk kolok

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    Dohoda o odstupeni... Nadpis sa neposudzuje, ale obsah a ked ma obsahove nalezitosti ako kupna zmluva, kataster vklad povoli. Odstupenie je predsa jednostranny ukon a nie dohoda.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rýchle odpovede. Ja som v tom mojom dotaze zabudla poznamenat, ze ten kupujuci si to nedal prepisat na kataster, takze vlastnikom je vlastne stale moj manzel. Ten kupujuci to mal v podstate len ako nejaky druh zabezpeky na peniaze a teraz sme mu tu cenu vratili spat. My sa len bojime, aby si on nahodou nenechal niektory original tej zmluvy a nespravil nejaky podvod. Preto by sme chceli, aby to odstupenie bolo napisane co najlepsie.
    Este raz dik.

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    no asi najhorsi sposob ste si vybrali na zabezpecenie pohladavky. neviem ako je napisana ta zmluva, od toho zavisi vsetko. ked je to kupna zmluva, moze z toho byt problem, lebo ju kedykolvek zanesie na kataster a mozete odstupovat kolko chcete, je platne uzatvorena. ked je to ina forma (zabezpecovaci prevod prav alebo zalozna zmluva), tak mozete byt kludni.
    odporucam vam uzatvorit dohodu s jednou vetickou, ze ste sa dohodli, ze ucinky zo zmluvy nenastanu a ze obaja vypovedavate uzavretu zmluvu.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Velmi pekne Nuno dakujem za radu: "odporucam vam uzatvorit dohodu s jednou vetickou, ze ste sa dohodli, ze ucinky zo zmluvy nenastanu a ze obaja vypovedavate uzavretu zmluvu.". Neskoro sme si uvedomili s manzelom, ze sme spravili chybu. Je to naozaj klasicka kupna zmluva na predaj bytu, ako som spominala na kataster to zatial nedal, peniaze sme mu vratili a preto vlastne teraz potrebujeme to, co ste nam poradil. Bude rozumne v tej dohode uviest aj to, ze nam kupujuci vrati vsetky kopie tej zmluvy, ziadnu si nenecha a budu znicene?
    Prajem pekny vikend.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    912
    Velmi pekne Nuno dakujem za radu: "odporucam vam uzatvorit dohodu s jednou vetickou, ze ste sa dohodli, ze ucinky zo zmluvy nenastanu a ze obaja vypovedavate uzavretu zmluvu.". Neskoro sme si uvedomili s manzelom, ze sme spravili chybu. Je to naozaj klasicka kupna zmluva na predaj bytu, ako som spominala na kataster to zatial nedal, peniaze sme mu vratili a preto vlastne teraz potrebujeme to, co ste nam poradil. Bude rozumne v tej dohode uviest aj to, ze nam kupujuci vrati vsetky kopie tej zmluvy, ziadnu si nenecha a budu znicene?
    Prajem pekny vikend.
    Vy ste vratili vsetky peniaze bez toho, aby ste sa ubezpecili, ze nema ani jednu kopiu zmluvy????
    Ak ano, tak fakt cim skor, tym lepsie riesit to, ako povedal Nuno....

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    912
    Bude rozumne v tej dohode uviest aj to, ze nam kupujuci vrati vsetky kopie tej zmluvy, ziadnu si nenecha a budu znicene?
    Prajem pekny vikend.
    ano, tym urcite nic nepokazite.
    a inak niet sa ako presvedcit o tom, ci nema kopiu zmluv. u notara vam ich spravia aj 100. vela ludi si mysli ze roztrhanim napr. zmluvy o pozicke je vsetko vybavene, co samozrejme nie je celkom pravda, vzdy treba vystavovat potvrdenia.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Pripravila som si odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy, pretože zajtra je den D. Poradí mi niekto, či to takto môže byť?
    Ďakujem.


    Dohoda o odstúpení od Kúpnej zmluvy

    uzatvorenej dňa 7.októbra 2003





    Predávajúci:

    a



    Kupujúci:



    sa dohodli na odstúpení od Kúpnej zmluvy uzatvorenej dňa 7.októbra 2003 a účinky ktorej nenastanú, predmetom ktorej je byt č. 23 na treťom poschodí vo vchode č. 126 v bytovom dome súpisné číslo 51, ktorý je postavený na parcele č. KN 1000/5, ďalej v podiele 25/2470 spoluvlastníkom na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu s.č. 51, ktorý je postavený na parcele č. KN č. 1000/5 a ďalej v podiele 25/2470 spoluvlastníkom parcely č. 2400/10 – zastavaná plocha o výmere 368 m2, tak ako sú všetky tieto nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva č. 3251 pre k.ú. Dubnica nad Váhom.



    Predávajúci vrátil Kupujúcemu vzájomne dohodnutú kúpnu cenu vo výške 250.000,– Sk /dvestopäťdesiattisíc slovenských korún/ a Kupujúci súhlasí s odstúpením od Kúpnej zmluvy uzatvorenej dňa 7.októbra 2003. Kupujúci vlastnoručným podpisom na tejto Dohode o odstúpení od Kúpnej zmluvy uzatvorenej dňa 7.októbra 2003 potvrdzujú prevzatie kúpnej ceny od Predávajúceho v celej výške. Kupujúci vrátil Predávajúcemu všetky kópie Kúpnej zmluvy uzatvorenej dňa 7.októbra 2003, žiadnu si nenechal, všetky kópie budú zničené a tieto strácajú platnosť.



    Zmluvné strany prehlasujú, že Dohodu o odstúpení od Kúpnej zmluvy uzatvorili slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne v predpísanej forme, nie v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok, že sú plne spôsobilý na právne úkony a ich zmluvná voľnosť nie je nijako obmedzená. Dohodu o odstúpení o Kúpnej zmluvy si riadne prečítali, jej obsahu rozumejú a túto na súhlas s prejavom vôle v nej uvedeným vlastnoručne podpisujú.



    V Dubnici nad Váhom, dňa 22.septembra



    Predávajúci Kupujúci
    Naposledy upravil 912 : 22.09.05 at 10:33

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    ahojte, potrebujem radu, chcem vypovedat kúpnu zmluvu nasmu odberatelovi, zmluva je uzatvorena na dobu neurčitu, s jednomesacnou výpovednou lehotou, vie mi niekto prilozit vzor vypovede? veelmi pekne vopred dakujem

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    vazeny XY, tymto Vam vypovedam kupnu zmluvu uzatvorenu dna 1.1.2005. s pozdravom, tamara.

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    josh
    vazeny XY, tymto Vam vypovedam kupnu zmluvu uzatvorenu dna 1.1.2005. s pozdravom, tamara.
    dakujem, teraz ma tak napadlo, treba vypovedat tu zmluvu aj ked mi sme dodavatel a zmluvu s nami uzatvoril odberatel?

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    zmluva nie je jednostranný úkon, tzn. nie odberateľ s vami ju uzatvoril ale uzatvorili ste ju spoločne. A ak nechcete mať ďalej práva a povinnosti vyplývajúce vám zo zmluvy, je nutné ju ukončiť, dohodou sa dá vždy - vtedy to je dvojstranný úkon, musia podpísať obe strany. a ak je možnosť tak môžete dať aj výpoveď, k tomu podpis druhej strany nepotrebujete, podpisujete iba vy.

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    zmluva je na dobu neurcitu s jednomesacnou výpovednou lehotou...takze im len oznamim, ze im vypovedám kúpnu zmluvu k datumu xx a tym by to malo byt vybavene.......dakujem ti josh

    dusan25 je offline (nepripojený) dusan25

    dusan25
    nevie mi niekto poradiť kde by som mohol nájsť formulár, alebo vzor " žiadosť o zrušenie kúpnej zmluvy" ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.