Zavrieť

Porady

Prekážky v práci - pohreb prarodiča

Prosím, mohol by mi niekto poradiť, ako je to s pracovným voľnom pri pohrebe starého rodiča, ktorý nebýva v spoločnej domácnosti so zamestnancom? Má zamestnanec nárok na platené voľno pri účasti na pohrebe takéhoto starého rodiča alebo nie?
Usporiadat
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Tá posledná veta "...ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti..." platí na všetkých prarodičov, alebo len na prarodiča jeho manžela alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti?
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Rozumel si správne, aj ja rozumiem odpovedi, len tomu tretiemu bodu dosť dobre nerozumiem, teda či podmienka žitia v spoločnej domácnosti platí na všetkých prarodičov, alebo len na iných prarodičov?
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Teraz som to konečne pochopila do dôsledkov. Vrelá vďaka, moc si mi pomohol, lebo práve v tomto 3. bode som mala nedorozumenie s jednou našou zamestnankyňou.
0 0
zuzilka zuzilka

zuzilka je offline (nepripojený) zuzilka

Prosím Vás,ja mám problém v tom, že zomrel mojej svokry brat/slobodný,bezdetný/ a krsný otec mojho manžela.Jediní priamí príbuzní sme mi so svokrou a s jej sestrou.Od správcu cintorína mám potvrdenie o účasti pohrebu ale zamestnávateľ nechce mi uznať.Vraj mám zobrať dovolenku alebo neplatené volno.Mám nárok na platené volno?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzilka Pozri príspevok
Prosím Vás,ja mám problém v tom, že zomrel mojej svokry brat/slobodný,bezdetný/ a krsný otec mojho manžela.Jediní priamí príbuzní sme mi so svokrou a s jej sestrou.Od správcu cintorína mám potvrdenie o účasti pohrebu ale zamestnávateľ nechce mi uznať.Vraj mám zobrať dovolenku alebo neplatené volno.Mám nárok na platené volno?
Nie je to prekážka v práci podľa §141. Jedine, ak ste žili v spoločnej domácnosti, ale to asi nie.
0 0
zuzilka zuzilka

zuzilka je offline (nepripojený) zuzilka

Tweety Pozri príspevok
Nie je to prekážka v práci podľa §141.
Veľmi ma to prekvapilo a som z toho hotová.Jediná rodina a nakoniec nie som žiadna rodina.Posledné čo som mohla preňho urobiť.Kto má vlastne ísť na ten pohreb,keď nie my.Jeho sestra vybavila pohreb a nemá tam kto ísť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzilka Pozri príspevok
Veľmi ma to prekvapilo a som z toho hotová.Jediná rodina a nakoniec nie som žiadna rodina.Posledné čo som mohla preňho urobiť.Kto má vlastne ísť na ten pohreb,keď nie my.Jeho sestra vybavila pohreb a nemá tam kto ísť.
Je to smutné, ale zákon nepustí.
0 0
zuzilka zuzilka

zuzilka je offline (nepripojený) zuzilka

Tweety Pozri príspevok
Je to smutné, ale zákon nepustí.
Ďakujem Ti Tweety za rýchlu odpoveď´.Doteraz som si nebola istá ako je to stým zákonom.
0 0
zuzilka zuzilka

zuzilka je offline (nepripojený) zuzilka

endrju Pozri príspevok

Bol som pred dvomi týždňami na pohrebe mamy jednej mojej známej. Aj napriek tomu, že som si čas zameškaný kvôli účasti na pohrebe musel nadpracovať.
Ak ste boli skutočne rodina a chcete sa skutočne na pohrebe zúčastniť (alebo ste sa už zúčastnili; pôvodný príspevok je sformulovaný tak, že nie zrejmé, či pohreb už bol alebo ešte len bude), azda nemôže byť prekážkou účasti na pohrebe to, že v tomto prípade nemáte nárok na náhradu mzdy za čas zmeškaný v práci kvôli účasti na pohrebe.
Apropó. Z hľadiska odvodov je lepšie v tomto prípade zobrať si dovolenku (ak ešte nie je vyčerpaná), prípadne vybrať si náhradné voľno ako žiadať o neplatené voľno. Neplatené voľno je najhoršia možná alternatíva.
Máš pravdu. Ďakujem za radu.

Pohreb bude zajtra.Som rada,že ste ma tak rýchlo usmernili.
0 0
Kejt Kejt

Kejt je offline (nepripojený) Kejt

Dobrý deň chcela by som sa opýtať keď zamestnanec ide na pohreb má nárok na náhradu mzdy? Počíta sa to ako keby bol v práci? Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dosť podstatné je, komu ide. Skús doplniť.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Niekedy áno, niekedy nie.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Máš nasledovný nárok :

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
0 0
Kejt Kejt

Kejt je offline (nepripojený) Kejt

Bol na pohrebe dedkovi.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jeden deň s náhradou mzdy, pri účasti na pohrebe a ak obstarával pohreb, tak ešte jeden navyše.
0 0
Kejt Kejt

Kejt je offline (nepripojený) Kejt

Mzda sa mu bude počítať ako keby bol v práci?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pozri bod 3 . Je dôležité či zamestnanec býval v spoločnej domácnosti s dedkom.
Niektorý zamestnávateľ vyžaduje aj potvrdenie o spolužití v jednej domácnosti.

Trocha sa naše rady rozchádzajú.

Dedko = prarodič.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kejt Pozri príspevok
Mzda sa mu bude počítať ako keby bol v práci?
Dostane tento deň(časť dňa), preplatený náhradou mzdy, čiže priemerkou.
Naposledy upravil Tweety : 02.05.07 at 08:18 Dôvod: časť dňa
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Melnick Pozri príspevok
Pozri bod 3 . Je dôležité či zamestnanec býval v spoločnej domácnosti s dedkom.
Niektorý zamestnávateľ vyžaduje aj potvrdenie o spolužití v jednej domácnosti.
Spoločná domácnosť tu nie je potrebná.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kejt pozri sa sem :

http://www.porada.sk/t50453-prekaky-...prarodiea.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať