Zavrieť

Porady

vybratie nosnej mandle

Prosím o radu:mojej 4-ročnej dcére by mali vybrať nosnú mandlu.Máva cca 5x ročne nádchu, čo si myslím, že je v norme, pokial chodí do škôlky...Nemám dobrý dojem z lekárky na ORL, akoby jej išlo len o samotný "výkon". Má niekto s týmto skúsenosť?ďakujem
Usporiadat
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

My s tým veru máme skúsenosti. Môj syn v 4. rokoch trpel zápalmi stredného ucha a častými prechladnutiami, hlavne v období keď začal chodiť do škôlky. Mal zápal ucha, bral antibiotiká, akonáhle ich prestal užívať, zápal bol späť. Tiež nám navrhlil vybratie nosných mandlí. A od kedy mu ich vybrali, nemáme žiadne problémy (musím si zaklopať). Tiež som zo začiaku nebola za vybratie mandlí, ale teraz to neľutujem. V nemocnici sme boli len jeden deň, synček nemal žiadne bolesti, aspoň sa netváril, že by ho to bolelo. A napokon nosná mandľa naspäť narastie. Neviem, ale mať 5 krát do roka nádchu sa mi nezdá ešte dostatočným dôvodom na vybratie mandle, predsa je to len zásah do organizmu. My sme už v podstate veľmi na výber nemali, lebo mandľa bola zväčšená.
Prajem veľa šťastia
Naposledy upravil Farks : 07.05.07 at 14:57
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ivuchak Pozri príspevok
Prosím o radu:mojej 4-ročnej dcére by mali vybrať nosnú mandlu.Máva cca 5x ročne nádchu, čo si myslím, že je v norme, pokial chodí do škôlky...Nemám dobrý dojem z lekárky na ORL, akoby jej išlo len o samotný "výkon". Má niekto s týmto skúsenosť?ďakujem
To, ako popisuješ príznaky, nevyzerá na vybratie nosnej mandle. Pokiaľ nemá vážnejšie komplikácie, len tú nádczu pár krát do roka, tak je to zbytočné.

Náš malý (teraz 12) bol na tom tiež, lebo sa mu v noci ťažko dýchalo a potom dýchal ústami. Mandle vybrali, ale ústami dýcha naďalej. Bolo mi toho strašne ľúto, že sme to dopustili a poslúchli sme lekárku na slovo. Teraz, keď sme už múdrejší, by som mu to nedal vybrať. A to si ešte chceli nechať v nemocnici cez noc, že na pozorovanie! Aspoň že sme ho domov zobrali.

Takže nedávaj, ak to nie je naozaj nevyhnutné a lekárka to len doporučila.

Nieked mám pocit, že si takto len kšefty navzájom naháňajú.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Pridám tiež skúsenosť so 4 ročným synom. Bolo to pred 2 - omi rokmi mali sme tiež častejšie nádchy a syn ešte k tomu v noci chrápal. Na ORL nám odporučili vybrať nosné mandle radikálne a hneď nám dali termín. Keďže syn je poistený aj v Rakúsku pre istotu som ho zobrala aj tam. Lekár ho prezrel a šokoval ma odpoveďou: Mandle netreba vyberať, v nose je poškodená sliznica od nosných kvapiek - vysušená, ale malý má zlý sklon eustachovej trubice a hlieny mu zatekajú aj do ucha a určite aj horšie počuje. Dovtedy som si myslela, že ma nepočúva, pretože sa hrá, ale on naozaj zle počul. Ak by sme uši nepreliečili pridružil by sa aj zápal ucha. Celá liečba spočívala 3 x denne olejové kvapky COLDISTOP do nosa a po podaní kvapiek fénovať uši teplým vzduchom po 10 minút. Všetky príznaky pominuli už skoro 3 roky máme pokoj. Nádchu samozrejme sem tam má, ale nerieším to ihneď kvapkami radšej používame fiziologický roztok do nosa, aby sme zasa nezničili sliznicu.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Okrem toho, keď nádcha bola 5 x do roka, to nevyzerá na vážnu indikáciu k operácii. Netuším, či hovoríš nemecky, ale dám do pozornosti link (je v nemeckom jazyku) z marcového kongresu, ktorý sa venoval vekovej skupine pod 6 rokov a operáciám mandlí. Lekári sa sami neprikláňajú k operáciám v tejto vekovej skupine, ozaj len vo vážnych prípadoch.

http://www.hno.at/texte/TE-Nachblutung.pdf
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Mne vybrali nosné mandle ako školáčke a pomohlo to. Synovi ako 3 ročnému a potom druhý krát o pol roka a tiež to pomohlo. Keď mal 13 rokov bola som v Prahe na kontróle s uchom a dala som vyšetriť aj jeho a zistili mu zarastenú nosnú prepážku a na to prišiel ešte jeden lekár v Pezinku, nedoporučili operáciu skôr ako bude mať 18..má 31 operovaný nebol a je OK.
To nahrievanie úška teplým vzduchom nechápem, veď môže dostať silný zápal.
Ja som si prikladala na ucho zohriatu soľ, pretože som mala strašné bolesti a teplo mi pomáhalo a nechcem ani spomínať na tie strašné následky.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

ALDA Pozri príspevok
To nahrievanie úška teplým vzduchom nechápem, veď môže dostať silný zápal.
Malý nemal zápal v ušku ani bolesti, jemu sa tam hromadila len tekutina. Po podaní nosného oleja musel mať zaklonenú hlavku, aby kvapky zatiekli hlbšie a to fénovanie ušiek slúžilo vlastne ako vysúšanie. Veľmi to pomohlo. V podstate, keď sa do ucha dostane voda pri kúpaní a nechce von rieši sa to tiež fénom.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Aj ja mám skúsenosti s nosnou mandlou, pozitívne. Moj syn začal chodiť do školky ako 2.5 ročný. ani raz do vtedy nebol chyrý. A potom sa to zosypalo. Po týždni chytil angínu s febrilnými krčmi. A odvtedy mal v kuse upchatý nos. V noci chrápal, mal zelené soplíky, mandla bola zvačšená, dýchať nosom bola len príležotosť. Chodili sme za odborníkmi. Deťom mladším ako 3 roky sa výber neodporúča. Ale po 5 mesiac musela ísť von, aj keď nemal 3 roky V nemocnici sme boli 1/2 dňa, zvládol to perfektne (umrnčaný bol asi 2 hod.). a odvtedy dýcha pekne, čisto, nemával ani teploty doteraz. ( iba v sobotu nám vyskočili na 39,5C, stále ich má, asi je to tým, že pre zmenu tie soplliská nie a nie von, má upchaté dutiny.)

Ak má dcérka 5x nádchu, nie je to tragédia. Keby ju mala 5x za 2 mesiace, potom to riešte. V školke to je normálna vec, každé dieťa tým potrebuje prejsť. Mimochodom. Keď sme nastúpili do škôlky, p. učiteľka mi povedala: "pripravte sa na to, že odteraz Váš sy bude chorý stále min. pol roka".
0 0
karol.pukancik karol.pukancik

karol.pukancik je offline (nepripojený) karol.pukancik

ak nemáš dobrý pocit z lekárky, chodte na konzultáciu k inému ORL odborníkovi, napr. na vyššie pracovisko, krajské mesto, fakultná nemocnica...
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ak sa budú nádchy opakovať častejšie ako 5 x do roka, treba vyšetrenie krvi či nie je v organizme zápal a potom treba uvažovať o vybratí nosnej mandle.Tento zákrok som dala urobiť synovi aj napriek odhováraniu niektorých mamičiek, ale treba si aj uvedomiť že neliečené alebo opakované nádchy môžu spôsobiť zdravotné problémy-moja sestra ktorá pracuje ako detská sestra má na obvode malých pacientov dokonca s reumatickými horúčkami!Synovi keď vybrali nosnú mandľu zistili že mal dosť veľké ložisko v nošteku takže ja tento zákrok neľutujem.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň, v auguste majú takmer 4 dcére vyberať nosné mandle. Čítala som tieto príspevky a prosím tých ktorí to zažili ako je to s prítomnosťou matky u dieťaťa. Povedali mi, že budem s dcérou stále, aj pri zákroku. Je to skutočne tak? Lebo kamarátka mi včera povedala, že pri zákroku nebola a syna jej po zákroku dovezli na izbu (mal ale vybraté súčasne nosné aj krčné mandle). Neviem si totiž predstaviť, že ju mám pustiť samu na sálu, kde ju uspia - veď to by robila paniku...
Ďakujem za vaše skúsenosti. Katarína
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Ja som bola so synom asi pred mesiacom v Piešťanoch, u MUDr. Mrázika.
Mohla som s ním ísť až na operačku, držať ho za ruku pokiaľ nezaspal. Len podotýkam, že má takmer 10 roko, a zdalo sa mi že ma až tak nepotreboval, takmer vôbec sa nebál.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ďakujem pekne, to by som bola šťastná, keby som s ňou mohla byť až do zaspatia. My ideme na Kramáre. Má niekto skúsenosti aj s Kramármi, pokiaľ môžem byť spolu s dcérou? Ďakujem, Katarína
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Môjmu synovi robili zákrok v Bojnickej nemocnici. Ráno prišla sestrička a dala mu nejaký oblbovák, takže bol riadne omámený, na sálu ma nepustili, ale už keď ho viezli na sálu, tak ma v podstate nevnímal. Čakala som pred operačkou. Najhoršie bolo, že ho tam museli prebrať, a keď zbadal doktorov, tak hrozne plakal a kričal... Kde je moja maminka? Doktor ho nevládal ani držať, tak som išla pre neho a v rukách som si ho zobrala na izbu.Hrozne bol nepokojný a stále mrnčal chudáčik, tak som ho utíšila, v tú chvíľu som cítila ako strašne ma potrebuje. No a potom zaspal. ALe fakt si neviem ani predstaviť, že by som tam nebola a ten oblbovák čo mu ráno dali, tiež si neviem predstaviť ako by ho bez neho dostali na sálu. Držím palce, nech to dobre dopadne!!!
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Katka žiadne strachy.Na izbe jej dajú injekciu , tam budeš s ňou a dávať na ňu pozor a potom ju odvezú na operačku.Dcérka bude taká malátna že nebude vedieť čo sa okolo deje a po zákroku ti ju hneď donesú na izbu, bude síce plačkať ale je to normálne u detí a takisto dobrú hodinku nebude vnímať dianie okolo seba a pamätať si či si pri nej alebo nie. Zober si zo sebou rukavičky pre dcérku, pretože si zrejme bude chcieť strhnúť obväzy z rúčky, pod ktoru má infúziu a nebude ťa veľmi vnímať čo jej budeš hovoriť, tak stačí že sa jej budeš prihovárať pokojným hlasom, chlácholiť a dávať na ňu pozor.Personál pravidelne kontroluje pacienta a ty hlavne dávaš pozor aby napr.nespadla alebo neudrela sa o postieľku.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ďakujem pekne za vaše skúsenosti a rady, našťastie nemám s nemocnicou žiadne skúsenosti, takže každá rada mi dobre padne. Verím, že to dobre zvládneme. Katka
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, aj ja by som rada pridala zopar slov. Moja neterka, v júli bude mat 3 rôčky, tiez mala problemy s nadchou, casto bola chora a ked poviem casto tak to bolo naozaj casto. Ked sa vyliecila tak tyzden bolo dobre a druhy tyzden opäť chora a takto to pokračovalo mesiac co mesiac. Chodili s nou rodičia na všetky vyšetrenia, k tym chorobam sa pridali aj bolesti bruška....k tomu jej zistili ze je alergicka na mlieko a mliecne vyrobky. No ale vratme sa späť. Lekar nakoniec zahlasil vybratie nosnej mandle. Povedal im, že potom by sa to už malo upraviť. Malej vybrali nosnu mandlu asi pred mesiacom. Ale všetci maju pocit akoby to vobec nepomohlo. Po tom zakroku dostala silny zapal v uškach, v obidvoch. Teraz nosi vatu v uškach aby ju neprefúkalo. Ale chora je stále častejsie ako ostatné deti. Včera boli u lekára a znova jej nasadil antibiotika silne, lebo ma vraj zapalenu mandu v krku. Velmi ma to trapi, lebo to dieťa si nič ani neužije. Pritom je to šinter-ka ako sa patri. Živa, čulá. Zatial z doktorov paniku nema. Čo by ste poradili? Skúsiť zmeniť doktora?
A to podotýkam, že do škôlky ešte ani nechodí, až v septembri ma tam ist prvykrat.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

BRK Pozri príspevok
Ďakujem pekne, to by som bola šťastná, keby som s ňou mohla byť až do zaspatia. My ideme na Kramáre. Má niekto skúsenosti aj s Kramármi, pokiaľ môžem byť spolu s dcérou? Ďakujem, Katarína
Synovi to vyberali na Kramároch, keď mal cca 3 roky. Tiež sme prišli ráno, ja som si vydobil, že budem s ním na oddelení (hoci to najprv nechceli povoliť). Dali mu injekciu (tzv. včeličku) a odviezli na sálu. Tam som s ním nemohol. Za pol hodinku ho priviezli späť, chvíľu plakal a potom zaspal na pár hodín. Bol som s ním až do poobeňajšej vizity a potom som si ho zobral domov na reverz. Zase boli veľmi proti, lebo vraj ho musia pozorovať, či nezačne krvácať. Viem, aká je starostlivosť o deti v noci, tak si myslím, že lepšie pozorovanie mal doma, než by mohol mať v nemocnici. SKôr si myslím, že si chceli ponechať pacientov, aby si mohli vyúčtovať lôžko.

Takže, ak už raz ste sa rozhodli dať jej to vybrať, nenechajte sa odradiť personálom trvajte na svojom (zostať v izbe, prípadne ju v noci zobrať domov).
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte. Pridávam aj ja svoju skúsenosť. Aj mojej dcérke vybrali nosnú mandlu, mala vtedy 2,5 roka. Tiež mávala často nádchu a k tomu občas aj zápal ušiek a bolo mi strašne ťažko ako v noci zle dýchala. Lebo keď aj mala nádchu, zo začiatku jej tiekli soplíky ale potom nič a len ťažko dýchala. Tak mi potom pani doktorka z ORL odporučila vybrať nosnú mandlu. A musím povedať, aj keď máva občas stále nádchu, tak jej priebeh je uplne iný a už ma netrápi jej nočný spánok s ťažkým dýchaním. Takže ten zákrok vôbec neľutujem.
Najhoršie bolo pre mňa tých pár hodín po zákroku, možno hodinu v kuse plakala a nemohla chúďatko zaspať. Ale potom už neskôr bolo fajn.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, aj ja by som rada pridala zopar slov. Moja neterka, v júli bude mat 3 rôčky, tiez mala problemy s nadchou, casto bola chora a ked poviem casto tak to bolo naozaj casto. Ked sa vyliecila tak tyzden bolo dobre a druhy tyzden opäť chora a takto to pokračovalo mesiac co mesiac. Chodili s nou rodičia na všetky vyšetrenia, k tym chorobam sa pridali aj bolesti bruška....k tomu jej zistili ze je alergicka na mlieko a mliecne vyrobky. No ale vratme sa späť. Lekar nakoniec zahlasil vybratie nosnej mandle. Povedal im, že potom by sa to už malo upraviť. Malej vybrali nosnu mandlu asi pred mesiacom. Ale všetci maju pocit akoby to vobec nepomohlo. Po tom zakroku dostala silny zapal v uškach, v obidvoch. Teraz nosi vatu v uškach aby ju neprefúkalo. Ale chora je stále častejsie ako ostatné deti. Včera boli u lekára a znova jej nasadil antibiotika silne, lebo ma vraj zapalenu mandu v krku. Velmi ma to trapi, lebo to dieťa si nič ani neužije. Pritom je to šinter-ka ako sa patri. Živa, čulá. Zatial z doktorov paniku nema. Čo by ste poradili? Skúsiť zmeniť doktora?
A to podotýkam, že do škôlky ešte ani nechodí, až v septembri ma tam ist prvykrat.
Veronika, pozri si www.porada.sk/t14409-detska-imunita.html .Vyžiadaj si od doktora krvné testy na destkú imunitu - robí to arelgologička,časté choroby môžu byť aj zníženou imunitou a podľa doktorov je lepšie ak dieťa prejde chorobami v predškolskom veku ako neskôr.Môj synak prvé roky býval veľmi často chorý, vybrali mu aj nosné mandle, bolo to na zúfanie.Dnes je to už oveľa lepšie a téma na porade- detská imunita mi veľmi pomohla, už aj v tom že časté detské ochorenia nie sú ojedinelé a treba veľa trpezlivosti prekonať toto obdobie detských chorôbok.Teraz už v niektorých detských ambulanciách majú zariadenia kde odoberú kvapku krvi a na základe toho zistia či sa jedná o zápal a treba nasadiť antibiotiká alebo ďalšie vyšetrenia alebo sa jedná o bežné prechladnutie kde stačia voľnopredajné lieky.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Aké vymoženosti dnes máte...... Mojim deťom - mali vtedy 4-8rokov - vyberali nosné mandle niekedy okolo r.1989. Robili im to v ambulancii na stredisku. Do ambulancie rodičov nepustili. Dievčatá to ynášali statočne, ale syn veru plakal (mal už za sebou operáciu srdiečka).Po zákroku sme sedeli v čakárni! 2 hodiny nad pľuvátkami.
Nejaké výrazné zlepšenie zdr.stavu som u nich nepobodala. Jednoducho z toho postupne "vyrástli".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať