Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zdaniteľné je v máji, problém bude mať dodávateľ, pretože mal odviesť daň o mesiac skôr, teda v máji.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
je ešte aj taká možnosť, že dodávateľ je štvrťročným platcom DPH, teda DPHčku odvedie správne - v II. Q.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ale aj tak je dátum dodania na fa nesprávny. Dodanie bolo v máji, nárok na odpočet by ste si mohli uplatniť v máji, ale takto si ho môžete uplatniť až v júni.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
presne tak lebo vy si môžte uplatniť DPH len v tom období v ktorom ju odvedie ten ktorý usktutočnil zdaniteľné plnenie
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Sme mesačný plátca DPH, a dodávateľ nám doručil faktúru s takýmito dátumami.
Vystavenie fa: 11.06.2007
Splatnosť fa: 15.06.2007
Dátum zdaniteľného plnenia: 15.06.2007
Jedná sa o vykonané elektro-inštalačné práce.
Podľa mňa sa dátum dodania uvádza až v ten deň, kedy bola služba uskutočnená. Dátum vystavenia +0 až +14 dní. Len sa potrebujem uistiť. A keby náhodou platila ohľadom dátumu dodania aj nejaká výnimka, že sa môže uviesť neskorší dátum ako dátum vystavenia, tak mi pls napíšte kde to nájdem. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

prosím vás o odpoved
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

jak moze fakturovat nieco co sa este nestalo? vystavena 11.6. a zdanitelne 15.6? .... toto mi hlava neberie, ale dnes mi toho neberie viacej .. takze len moj nazor ...
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

ďakujem ti aj tak za odpoved, ani mne to moja hlava neberie a to som dnes riešila už aj horšie veci)))
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

ale aj tak ma to trápi, tak by som chcela opätovne poprosiť o nejaké stanovisko. Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
jednoznačne dodanie služby je 15.6.2007. Zákon už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním tovaru alebo služby ale na faktúre je povinný uviesť správny dátum dodania...to jest má tam byť 15.6.2007. týmto dňom sú povinný odviesť daň a vy si ju uplatniť...
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

a čo ked službu nedodá???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
lenka.ba Pozri príspevok
a čo ked službu nedodá???
Tak nevznikla daňová povinnosť a príjemcovi faktúry právo na odpočítanie dane (ak sa nejedná o faktúru na prijatú platbu vopred).
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
jednoznačne dodanie služby je 15.6.2007. Zákon už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním tovaru alebo služby ale na faktúre je povinný uviesť správny dátum dodania...to jest má tam byť 15.6.2007. týmto dňom sú povinný odviesť daň a vy si ju uplatniť...

Nesúhlasím. Ak faktúrujem vopred, nemôžem vystaviť faktúru v zmysle §71 zák 222/2004Zz, pretože nemôžem uviesť údaj podľa §71/2d;, t.j. dátum dodania služby (tovaru) resp. prijatia platby. Bez toho je faktúra na účely DPH nepoužiteľná, keďže nespĺňa náležitosti dané zákonom.

Mám za to, že z §71/1 - tretia veta:" Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti" znamená, že až po vzniku tejto povinnosti som oprávnený vyhotoviť faktúru. Dovtedy môžem hovoriť iba o predfaktúre (ak ju aj nazvem faktúrou, nebude to "faktúrou" v zmysle §71 zák 222/2004 Zz ). A tá nám nezakladá povinnosť odviesť DPH, ani nám pri nej nevzniká nárok na odpočet.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Je to tak ako tvrdí emgeton, ale pridám z praxe.
Klient odovzdá dielo (stavba) napr. 21.6., dňa 20.6. sadne večer za PC a vyhotoví faktúru, kde uvedie dátum vystavenia 20.6., dátum dodania 21.6. jednoducho skutočnosť, pretože vie, že zajtra s dielom odovzdá aj faktúru... Nedá sa jednoducho presvedčiť, že dátum vystavenia môže dať 21.6., veď ju predsa robí 20.6.... Takže za až taký veľký hriech to zase nemám a netvárim sa tragicky.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
emgeton Pozri príspevok
Nesúhlasím. Ak faktúrujem vopred, nemôžem vystaviť faktúru v zmysle §71 zák 222/2004Zz, pretože nemôžem uviesť údaj podľa §71/2d;, t.j. dátum dodania služby (tovaru) resp. prijatia platby. Bez toho je faktúra na účely DPH nepoužiteľná, keďže nespĺňa náležitosti dané zákonom.

Mám za to, že z §71/1 - tretia veta:" Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti" znamená, že až po vzniku tejto povinnosti som oprávnený vyhotoviť faktúru. Dovtedy môžem hovoriť iba o predfaktúre (ak ju aj nazvem faktúrou, nebude to "faktúrou" v zmysle §71 zák 222/2004 Zz ). A tá nám nezakladá povinnosť odviesť DPH, ani nám pri nej nevzniká nárok na odpočet.
to je všetko pekné ale nie je nikde napísané že nesmie vystaviť faktúru akko to bolo v starom zákone takže ju vystaviť môže ale podmienkou je aby boli správne uvedené údaje na faktúre...to je celé ale súhlasím že pre dodaním služby či tovaru by malo ísť o predfaktúru
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.

mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?

Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.
mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?

Ďakujem
Dátum prijatia dokladu.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.
mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?

Ďakujem
A na čo sa vlastne pýtate?
Ak vám došla slovenská Fa, tak tam dátum DP máte30,6 od dodávateľa. Odpočítať daň si môžete teraz v auguste.
Ak je to zahraničná a chcete robiť samozdanenie tak DP je deň vystavenia 19.8. a v auguste je aj nárok na odpočet,
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ALBO Pozri príspevok
A na čo sa vlastne pýtate?
Ak vám došla slovenská Fa, tak tam dátum DP máte30,6 od dodávateľa. Odpočítať daň si môžete teraz v auguste.
Ak je to zahraničná a chcete robiť samozdanenie tak DP je deň vystavenia 19.8. a v auguste je aj nárok na odpočet,
slovenská fa
kvôli tomu,či mám robiť dodatočné DPH za 2.Q alebo to dám až do augusta
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Každopádne daná firma nedodržala zákon, t.j. vystavenie faktúry do 15 dní-14.07.2007. Môžeš odpočítať v auguste, ale skúsila by som tú firmu na chybu upozorniť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať