Zavrieť

Porady

II. pilier

Prosim Vas, viete mi niekto povedat - musi zamestnanec hlasit zamestnavatelovi ze je poisteny v druhom pilieri?
Moj nazor je, ze NEMUSI zamestnavatela informovat. Ja vlastne odvadzam ako zamestnavatel odvody po starom do SP a SP si tieto ciastky sama prerozdeli. Je to tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ani podľa mňa nemusí nahlasovať, lebo zamestnávateľa to v podstate ani
    nezaujíma. Našej zamestnankyni však jej DSS dala vyplnené tlačivo o tom, že uzavrela zmluvu, tak som si to založila medzi jej spisy.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Mne tiež prišlo vyrozumenie od DSS, že mám dať info zamestnávateľovi, že som sporiteľ. Ale keď mne ak zamestnávateľovi príde zamestnanec s týmto papierom, tak ho asi tiež len zastrčím.
    Naposledy upravil jess : 07.02.05 at 10:59 Dôvod: oprava

    Vivien31 je offline (nepripojený) Vivien31

    Vivien31
    Podľa mňa je to blbosť ,aby zamestnávateľ viedol evidenciu o sporiteľoch ll. piliera, lebo 18% sa rozdeľuje až vSoc. poisťovni a to podľa rodného čísla a zmluvy sa posielali
    od 1.1.2005 tiež už spomínanej poisťovni. Ale s aktualizáciou programu Softip - Herkules
    mi prišlo " Rada riaditeľov Soc. poisťovne rozhodla , že zamestnávateľ, kt. zamestnáva 20 a viac zamestnancov je povinný od 1.2.2005 /t.j januárová výplata / poslať výkaz , kde budú zobrazení poistenci a sporitelia. Na konci informácie je , že sa môže požiadať o výnimku. No neviem ale mne priniesli potvrdenia o vstupe do ll. piliera zatial len 5 zamestnanci, mám ich vyzvať alebo to nechať tak?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    informáciu o tom, že je zamestnanec sporiteľ, by ti mal ako zamestnávateľovi oznámiť ... teraz to neviem narýchlo nájsť, ale je to v novele buď zákona o sociálnom poistení alebo v zákone o starobnom dôchodkovom sporení

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    je to jeho povinnosť ale zdôvodnenie prečo a za akým účelom...ti aj tak nikto nedá...

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    vladan
    informáciu o tom, že je zamestnanec sporiteľ, by ti mal ako zamestnávateľovi oznámiť ... teraz to neviem narýchlo nájsť, ale je to v novele buď zákona o sociálnom poistení alebo v zákone o starobnom dôchodkovom sporení
    Zákon o starobnom dôch. sporení §65, ods1
    Pôvodný návrh zákona o star.dôch. sporení bol robený tak, že zamestnávateľ mal vypočítavať sumy pre I. a II. pilier. Vtedy povinnosť informovať zamesnávateľa o uzatvorení zmluvy s DSS mala význam.
    Avšak konečné znenie zákona hovorí, že sumy pre I. a II. pilier vypočítava až sociálna poisťovňa za každého poistenca, ktorý uzavrel zmluvu s DDS a kt. zmluva bola zaregistrovaná v registri zmluv v soc. poistovni.
    Čiže to, či zamestnanec uzavrel zmluvu s DSS, v konečnom dôsledku zamestnávateľ nepotrebuje vedieť, ale §65 ods1 ostal v zákone....

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    V prípade, že zamestnávateľ nezaplatí odvody, príspevky na starobné dôchod. sporenie je povinná uhradiť soc. poisťovňa z fondu garančného poistenia.
    Ale tu soc. poisťovni nastáva problém. Ak zamestnávateľ pošle výkaz s prílohou a nezaplatí, tak SP vypočita a uhradí príspevky pre DSS, horšie je, ak zamestnávateľ nepošle ani výkaz, pretože SP síce má povinnosť zaplatiť, ale nebude vedieť koľko, za ktorého poistenca, keďže nebude mať podklady pre výpočet. Ale to už je vec SP ako sa s tým vysporiada.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.