Zavrieť

Porady

Spoluúčasť

Dobrý deň,

prosím o radu, všetko čo som si doteraz o spoluúčasti prečítala sa týkalo poistných udalostí, ktoré sa stali na vozidle, ktoré je majetkom firmy, viem, že spoluúčasť je daňovo uznaným nákladom, ale je to tak aj v prípade, ak Vám príde oznámenie od poisťovne, že z poistky na Vaše firemné auto sa hradila oprava auta iného účastníka dopravnej nehody /pričom Vášmu autu sa nič nestalo/ a žiadajú od Vás úhradu spoluúčasti?
Tiež môžem takúto úhradu poisťovni zaúčtovať ako 511/221?
Ďakujem za odpovede :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Tak tomuto veľmi nerozumiem. Ak z vašej firemnej poistky sa hradila oprava iného auta, zrejme išlo o účasť na havárii, ktorú zavinil vidič vášho automobilu, teda oprava sa hradila z vašej tzv. zákonnej poistky. Ak je to tak, tým ste si svoju povinnosť splnili a podľa môjho názoru nikto nemôže od vás vymáhať spoluúčasť. Kto ju vlastne vymáha, poisťovňa (to snáď nie) alebo majiteľ postihnutého vozidla. Voči nemu však nemáte žiadne záväzky.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    dada144 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím o radu, všetko čo som si doteraz o spoluúčasti prečítala sa týkalo poistných udalostí, ktoré sa stali na vozidle, ktoré je majetkom firmy, viem, že spoluúčasť je daňovo uznaným nákladom, ale je to tak aj v prípade, ak Vám príde oznámenie od poisťovne, že z poistky na Vaše firemné auto sa hradila oprava auta iného účastníka dopravnej nehody /pričom Vášmu autu sa nič nestalo/ a žiadajú od Vás úhradu spoluúčasti?
    Tiež môžem takúto úhradu poisťovni zaúčtovať ako 511/221?
    Ďakujem za odpovede :-)
    Poistenému, ktorý má uzatvorenú poistnú zmluvu so spoluúčasťou v zmysle poistných podmienok sa uvedená spoluúčasť odpočítava vždy z každej poistnej udalosti aj keď škodu spôsobila iná osoba známa alebo neznáma. To isté platí ak škodu spôsobilo motorové vozidlo známe alebo neznáme. V prípade známej osoby alebo známeho motorového vozidla je možné si túto spoluúčasť uplatniť u toho, kto škodu spôsobil, uplatnením si škody v danom prípade spoluúčasti a to priamo v občianskoprávnom konaní alebo ak je škodca poistený na škody, ktoré spôsobí u poisťovateľa, kde má uzatvorené poistenie zodpovednosti, napr. všeobecnú zodpovednosť za spôsobené škody, povinne zmluvné poistenie z prevádzky motorového vozidla alebo iného druhu zodpovednosti.

    dada144 je offline (nepripojený) dada144

    dada144
    áno Dušanč, haváriu zavinil skutočne náš vodič, ale na našom vozidle nebola žiadna škoda a máme uzatvorenú poistnú zmluvu so spoluúčasťou, tak je to potom tak ako píše Rada, že sa nám vlastne spoluúčasť odráta z každej poistnej udalosti, len nechápem prečo sa takáto poistka vôbec uzatvára. Spoluúčasť od nás skutočne vymáha poisťovňa, poslala vyrozumenie, že nakoľko hradila opravu škody z našej poistky, ktorú spôsobilo naše vozidlo, žiada od nás uhradenie spoluúčasti. Tak asi bohužiaľ zaplatiť to musíme, keď máme takúto zmluvu, len mi teraz ide o účtovanie, keď to budem platiť z priamo z účtu. Môžem 511/221? Je mi to divné, ale .......

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    dada144 Pozri príspevok
    áno Dušanč, haváriu zavinil skutočne náš vodič, ale na našom vozidle nebola žiadna škoda a máme uzatvorenú poistnú zmluvu so spoluúčasťou, tak je to potom tak ako píše Rada, že sa nám vlastne spoluúčasť odráta z každej poistnej udalosti, len nechápem prečo sa takáto poistka vôbec uzatvára. Spoluúčasť od nás skutočne vymáha poisťovňa, poslala vyrozumenie, že nakoľko hradila opravu škody z našej poistky, ktorú spôsobilo naše vozidlo, žiada od nás uhradenie spoluúčasti. Tak asi bohužiaľ zaplatiť to musíme, keď máme takúto zmluvu, len mi teraz ide o účtovanie, keď to budem platiť z priamo z účtu. Môžem 511/221? Je mi to divné, ale .......
    No je to skutočne zvláštna zmluva, s ktorou som sa ešte nestretol. No keď je už tak, zaúčtoval by som to 548/379 ako predpis voči poisťovni a po zaplateni z BÚ 379/221. Účet 511 nie je vhodný, lebo tam sa účtujú náklady na opravy vlastného majetku.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Prosím Vás nemá niekto vypracovaný interný pokyn k poistným udalostiam (kto vo firme nahlasuje PU, kto zabezpečuje doručenie dokladov do poisťovne, kto kontroluje výšku plnenie od poisťovne...) alebo nejakú podobnú smernicu?
    Vopred ďakujem.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Dve osoby - z toho jedna osoba poškodený druhá škodca. Škodca spôsobil DN a vznikla škoda na MV poškodeného (škodca nemal na svojom vozidle žiadnu škodu). Poškodený mal havarijné poistenie s dojednanou spoluúčasťou napr. 10 000,- Sk. Škodu ohlásil svojej poisťovní, na oznámení uviedol, že škodu spôsobil škodca s EČ MV .... Poisťovňa poškodenému škodu z jeho havárie uhradila pričom poistné plnenie bolo nižšie o 10 000,- Sk - dohodnutá spoluúčasť. Keďže poisťovňa mala nahlásené od svojho klienta, že ku škode došlo z viny iného (zrejme mala údaje aj z relácie polície) žiadala refundáciu poistenia z PZP z tej poisťovne kde bol škodca poistený povinným zmluvným poistením. Poškodenému, ktorý by nemal doplácať na to, že niekto iný mu škodu spôsobil sa doplatí spoluúčasť z PZP a zrejme potom dochádza zo strany poisťovne o vrátenie sumy zodpovedajúcej výške spoluúčasti od škodcu. Ovšem ak došlo k poručeniu zákona o PZP napr. oneskorené hlásenie PU a pod. škodca platí ešte väčšiu náhradu.
    UF! Dúfam, že je to zrozumiteľne napísané.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.