Zavrieť

Porady

Žiadosť o invalidný dôchodok

Je pravda, že ak chce niekto požiadať o invalidný dôchodok, musí byť pred podaním žiadosti minimálne 1 rok v pracovnom procese? Nezdá sa mi to. Kedysi to bolo tak, že ak niekto bol 1 rok na PNS, mohol požiadať o invalidný dôchodok. Že by to teraz bolo opačne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    miriza Pozri príspevok
    Ahojte mám otázku. Musí človek byť PN celý rok ak chce požiadať o invalidný dôchodoch. Jedná sa o pacienta, ktorý mal v júni operáciu chrbtice, má titánovú náhradu - stavec a momentálne sa lieči aj ako onkologický pacient.
    Nie nemusí byť celý rok na PN, ale pri podávaní žiadosti musí mať PN prerušenú teda ukončenú. Aby vedeli vyrátať výšku nároku - teda invalidného dôchodku.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    miriza Pozri príspevok
    Tomu celkom nerozumiem to si má napr. na jeden deň prerušiť PN kým podá žiadosť alebo ako to je, on bude PN ešte asi dlho.
    No áno,
    lebo ak ju podá teraz, ho prehodnotia ale počkajú až kým mu neskončí PN a potom vyrátajú výšku invalidného dôchodku.
    Ak preruší PN, podá žiadosť tak ho prehodnotia, vyrátajú ID a potom odo dňa priznania bude dostávať aj ID aj PN.

    A odporúčala by som začať platiť DNP lebo po skončení PN zo zamestnania cca 12 mesiacov nebude mať nárok na dalšiu platenú PN. No ak si založí DNP tak ten nárok bude mať z DNP.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    endrju Pozri príspevok
    Niekedy je to pravda a niekedy nie.
    Odporúčam preštudovať dva §§ zákona o sociálnom poistení. Odpoveď na Tvoju otázku je v nich napísaná stručne a zrozumiteľne. Konkrétne sú to §§ 70 a 72.
    A doplním - závisí to od veku žiadateľa. Ale nejde ani tak o to, či je v pracovnom procese, ako či splnil podmienku minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia.
    Ako to je pri prechode z čiastočnej podla starého zákona na invaliditu nad 71 %. Počíta sa zárobok pred nástupom čiastočnej alebo sa vypočítava podľa nového zákona so zárobkom nástupom na invaliditu nad 71 %.
    Naposledy upravil Richard : 21.08.07 at 12:32

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Jozef.Markos Pozri príspevok
    Ako to je pri prechode z čiastočnej podla starého zákona na invaliditu nad 71 %. Počíta sa zárobok pred nástupom čiastočnej alebo sa vypočítava podľa nového zákona so zárobkom nástupom na invaliditu nad 71 %. Odpoveď by som poprosil na doktore@jupo.sk Dakujem
    Počítajú sa všetky roky, za ktoré poistenec, ktorému bol priznaný ID s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% dosiahol osobné mzdové body. Tieto OMB sa počítajú od roku 1984 do roku, ktorý predchádza roku priznania takéhoto dôchodku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    chcem zadať doplňujúcu otázku - ak po priznaní ID občan dosiahne dôchodkový vek, ako sa mu prepočíta SD? Medzitým ako ID pracuje, platí odvody.
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aha, dakujem, som rada, zasa si raz nesklamal. Tvoj príspevok oceňujem, tvoje vysvetlenie beriem, je logické, ja som sa nijako nevedela z tohto problému dostať. Takže poberateľ ID "dostáva" určitú kompenzáciu zniženej pracovnej schopnosti. Ďalej však môže pracovať, platiť odvody a ked príde čas, požiada o priznanie SD (nebude žiadať PSD). Ten mu vypočíta SP štandardným spôsobom ako inému občanovi bez ID podľa stanovených pravidiel. Je to asi takto - vyjadrené zasa mojimi slovami?

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Neviem či si to spravne vysvetlujem, ale invalidny dochodok /teda ak je nad 70% t.j.plny invalidny dochodok po starom/ moze byt vyssi ako nasledny starobny dochodok? Lebo ked sa invalidny vypocita z vyssieho vymeriavacieho zakladu ked dovtedy viac zarabal a potom uz len z nejakeho mensieho pocas invalidneho dochodku? Ja som si doteraz myslela ze ked je priznaný invalidny dochodok tak taký pokracuje aj pri dovrseni dochodkoveho veku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím so všetkými Tvojimi závermi. Naozaj nechcem, aby za mňa niekto prepočítaval hypotetické dôchodky. Ukázal i mi cestu vysvetlením, že ide o dva samostatné nezávislé príjmy vyrátané podľa daných pravidiel.
    Teraz sa mi to už bude študovať s iným pocitom, ako ked som z toho mala totálny guláš.
    Urobila som si záver, že ID-ca bude pracovať a z toho príjmu mu zam-eľ bude platiť odvody, takže aj doba poberania ID sa mu bude započítavať do odpracovaných rokov a ovplyvní aj výšku OMB nielen zo strany SP ale aj z dôvodu zamestnania.
    Ešte raz ďakujem.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    KEJKA Pozri príspevok
    súhlasím so všetkými Tvojimi závermi. Naozaj nechcem, aby za mňa niekto prepočítaval hypotetické dôchodky. Ukázal i mi cestu vysvetlením, že ide o dva samostatné nezávislé príjmy vyrátané podľa daných pravidiel.
    Teraz sa mi to už bude študovať s iným pocitom, ako ked som z toho mala totálny guláš.
    Urobila som si záver, že ID-ca bude pracovať a z toho príjmu mu zam-eľ bude platiť odvody, takže aj doba poberania ID sa mu bude započítavať do odpracovaných rokov a ovplyvní aj výšku OMB nielen zo strany SP ale aj z dôvodu zamestnania.
    Ešte raz ďakujem.
    Aby som to ešte skomplikoval tak napíšem, že okrem inkasovaného príjmu počas obdobia invalidity a poberania ID sa prepočíta starobný dôchodok nielen podľa príjmu, ale aj z toho priemerného osobného mzdového bodu, z ktorého sociálna poisťovňa platila z invalidného fondu do fondu starobného poistenia, čiže ten profit môže byť celkom slušný. To bude platiť minimálne do 31.12.2007, pretože ak prejde tzv. Tomanovej návrh novely zákona o socálnom poistení, bude všetko inak a (horšie).
    na moju povodnu otazku som nedostal odpoved t.j. priznanie ID bolo podla stareho zakona a podla noveho bolo uznana invalidita na 75 %. Z ktoreho zarobku sa vypocita vyska ID t.j zo zarobku pred ivaliditou alebo pre uznanim na 75 %.
    V danom prípade nie je jasne, ktorá mzda/zárobok/ sa bude počítať t.j. pre nástupom na čiastočný invalidný dôchodok /rok 1969/ alebo nad 71 % /plný invalidný dôchodok rok 2005/
    ďakujem Jozef

    janka7858 je offline (nepripojený) janka7858

    janka7858
    Áno ja to pravda ale len ak má človek nad 25 rokov, ak je invalidný pred 25 rokom života, odpracované obdobie nerozhoduje. Ak chcete brať invalidný aj keď nemáte odpracovaný 1 rok, tak musíte za dané obdobie uhradiť poistenie, čo nie je malá suma, alebo si počkať . Na poisťovni Vám presne povedia, kedy si môžete požiadať, aby ste nemuseli nič platiť.

    janka7858 je offline (nepripojený) janka7858

    janka7858
    TAKŽE ZMENA:V praxi majú problém najmä občania nad 28 rokov, ktorí na priznanie invalidného dôchodku potrebujú získať päť rokov dôchodkového poistenia v období desiatich rokov pred vznikom invalidity. Sú to zvyčajne roky, keď pre nepriaznivý zdravotný stav nemajú šancu túto podmienku splniť. Verejný ochranca práv sa stretol aj s prípadom, keď občanovi do vzniku nároku na túto dôchodkovú dávku chýbalo päť dní. Týkalo so to aj vdov, vdovcov a sirôt, ktorých nároky na vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok boli závislé od poberania invalidného dôchodku zomrelým alebo od toho, či získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok. Keďže súčasná právna úprava nepozná inštitút „odstránenia tvrdosti zákona“, viacerí občania sa pri takto nastavených pravidlách ocitli v ťažkých životných situáciách a hľadali pomoc u verejného ochrancu práv. Ten zákonodarnú iniciatívu síce nemá, ale poslancom Národnej rady SR v pravidelných správach o svojej činnosti takéto problémy avizoval a nabádal ich na zmenu.



    Novela zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov účinná od 1. januára 2010 prináša zmenu počtu rokov dôchodkového poistenia potrebných na vznik nároku na invalidný dôchodok. Poistencov rozdeľuje do iných vekových kategórií ako doteraz a určuje počet rokov dôchodkového poistenia, ktorý musia pre vznik nároku dosiahnuť. Napríklad u poistenca od 24 do 28 rokov sú to najmenej dva roky dôchodkového poistenia a u poistenca nad 45 rokov dokonca 15 rokov dôchodkového poistenia, čiže rovnaký počet rokov ako vyžaduje zákon na vznik nároku na starobný dôchodok. Potrebná doba poistenia sa síce zvýši, no vo všetkých prípadoch sa bude zisťovať z celého obdobia pred vznikom invalidity.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    janka7858 Pozri príspevok
    Áno ja to pravda ale len ak má človek nad 25 rokov, ak je invalidný pred 25 rokom života, odpracované obdobie nerozhoduje. Ak chcete brať invalidný aj keď nemáte odpracovaný 1 rok, tak musíte za dané obdobie uhradiť poistenie, čo nie je malá suma, alebo si počkať . Na poisťovni Vám presne povedia, kedy si môžete požiadať, aby ste nemuseli nič platiť.
    Neviem, odkial mas informaciu o 25 rokoch, ale nie je spravna:

    Potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia
    A. Počet rokov obdobia dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca,
    ktorý sa stal invalidný po 31. decembri 2009, je:


    • menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov,
    • najmenej jeden rok, ak ide o poistenca vo veku nad 20 rokov do 24 rokov,
    • najmenej dva roky, ak ide o poistenca vo veku nad 24 rokov do 28 rokov veku,
    • najmenej päť rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov do 34 rokov veku,
    • najmenej osem rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 34 rokov do 40 rokov veku,
    • najmenej desať rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 40 rokov do 45 rokov veku,
    • najmenej 15 rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 45 rokov veku.

    Potrebný počet rokov sa zisťuje z celého obdobia pred vznikom invalidity bez ohľadu na to, aký vek poistenec ku dňu vzniku invalidity dosiahol.

    http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    KEJKA Pozri príspevok
    chcem zadať doplňujúcu otázku - ak po priznaní ID občan dosiahne dôchodkový vek, ako sa mu prepočíta SD? Medzitým ako ID pracuje, platí odvody.
    Ďakujem
    Súbeh nárokov na výplatu dôchodkov

    Súbehom nárokov na výplatu dôchodkov sa označuje situácia, keď jednému poistencovi vznikne nárok na výplatu dvoch alebo viacerých dôchodkov.
    1. Poistenec, ktorému sa priznáva starobný dôchodok, už poberá invalidný dôchodok, prípadne starobný
    dôchodok, na ktorý bol prekvalifikovaný invalidný dôchodok


    • vypláca sa iba ten dôchodok, ktorý je vyšší a
    • ak je ich suma rovnaká, tak ten, ktorý si poistenec zvolil.

    Nárok na dôchodok, ktorý sa nevypláca, odo dňa súbehu zaniká.


    http://www.socpoist.sk/starobny-doch...latu-dochodkov

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Ahojte mám otázku. Musí človek byť PN celý rok ak chce požiadať o invalidný dôchodoch. Jedná sa o pacienta, ktorý mal v júni operáciu chrbtice, má titánovú náhradu - stavec a momentálne sa lieči aj ako onkologický pacient.

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Tomu celkom nerozumiem to si má napr. na jeden deň prerušiť PN kým podá žiadosť alebo ako to je, on bude PN ešte asi dlho.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.