Zavrieť

Porady

545 Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

- pokuty a penále z DU / 345
- za nesplnenie oznamovacej povinnosti u DPH / 345
- za nepredloženie daňového priznania / 345
- za oneskorenú úhradu DHP / 345
- za oneskorenú úhradu dani z príjmu / 345
- za oneskorenú úhradu dani zo ZC, ap. / 345
- pokuty a penále zdravotných poistovní / 336 AU
- pokuty a penále sociálnej poisťovni / 336 AU
- pokuty a penále za znečistenie ovzdušia / 345
- pokuty a penále za oneskorenú úhradu dane z nehnutelnosti / 345
- pokuty a penále za nezaplatenie poplatku za odvoz odpadov / 345
- za oneskorenú úhradu poplatku za odvoz odpadov / 345
1 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

-predpis sankcie pri nesprávnom použití dotácie 545/379
0 0
Leta Leta

Leta je offline (nepripojený) Leta

Zdravím všetkých,
potrebujem sa uistiť, že som správne zaúčtovala sankčný úrok z Daňového úradu za nezaplatenie preddavku na daň z príjmov PO v lehote splatnosti.
Po uhradení pokuty som zaúčtovala na 545/221. Je to správne?
Mám k tomu urobiť aj ID (ako to zaúčtovať)?
Prosím o radu.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Podľa mňa by bolo treba zaúčtovať skôr predpis na ID 545/379 a potom úhradu 379/221. Z banky by podľa možnosti priamo nemali byť účtované iné náklady ako bankové poplatky.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

bea
Podľa mňa by bolo treba zaúčtovať skôr predpis na ID 545/379 a potom úhradu 379/221. Z banky by podľa možnosti priamo nemali byť účtované iné náklady ako bankové poplatky.
Leta, účtovať tak ako hovorí Bea.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
Súhlasím s AVO, interným dokladom predpis 545/345, úhrada 345/221.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Robím presne tak ako Vlastička.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Chcem sa opýtať, dostali sme pokutu zo živnostenského úradu za porušenie §49 odst.1 a §56 odst.1, lebo zme neoznámili zmeny v názve spoločnosti a zmenu v adrese konateľa ..... kam to mám zaúčtovať?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Podľa môjho názoru na účet 545 - nedaňový náklad
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

AVO
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
vyrúbena pokuta daňovým úradom je nedaňový náklad? je dobré mať rozčlenené 545 na daňovo uznané a daňovo neuznané,ktoré kam patria?
ako rozlíšiť ktorá ja daňovo uznaná a opačne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

McMarti
vyrúbena pokuta daňovým úradom je nedaňový náklad? je dobré mať rozčlenené 545 na daňovo uznané a daňovo neuznané,ktoré kam patria?
ako rozlíšiť ktorá ja daňovo uznaná a opačne?
Uz som to v jednom prispevku pisala,ze danovo uznane su zmluvne pokuty a neuznane su tie,ktore su za nedodrzanie povinnosti voci DU,SP,ZP...moze ich
byt este viac, ale zatial ma nestrasili.
Zmluvne patria na 544 a tie ostatne na 545
MM
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Tweety
Uz som to v jednom prispevku pisala,ze danovo uznane su zmluvne pokuty a neuznane su tie,ktore su za nedodrzanie povinnosti voci DU,SP,ZP...moze ich
byt este viac, ale zatial ma nestrasili.
Zmluvne patria na 544 a tie ostatne na 545
MM
Zmluvné musia byť aj uhradené, aby boli daňovo uznané????
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

tonkat
Zmluvné musia byť aj uhradené, aby boli daňovo uznané????
§ 21 od.2 písm. a) ZDP: " Daňovými výdavkami nie sú tiež...penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút."
§ 17 ods. 21 ZDP: "Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení".
Takže zmluvná pokuta sa zahŕňa do daňových výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola uhradená (bez ohľadu, kedy vznikla resp. kedy ju veriteľ vyúčtoval).
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

andrej_rv
§ 21 od.2 písm. a) ZDP: " Daňovými výdavkami nie sú tiež...penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút."
§ 17 ods. 21 ZDP: "Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení".
Takže zmluvná pokuta sa zahŕňa do daňových výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola uhradená (bez ohľadu, kedy vznikla resp. kedy ju veriteľ vyúčtoval).
Vďaka, to je poriešený jeden prípad. Ja mám taký prípad, že v roku 2004 sme vyrúbili zmluvnú pokutu 7 mil. - účt. 378/644, v tom istom roku bolo 5 mil. zaplatených - teda 2 mil som dala ako položku znižujúcu základ dane. V tomto roku (2005) chceme tieto 2 mil. odpustiť. Ako sa mi to premietne účtovne a daňovo? Zaúčtujem mínusom 378/644 a dám ako položku zvyšujúcu základ dane?? Je tak správne??
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

tonkat
V tomto roku (2005) chceme tieto 2 mil. odpustiť. Ako sa mi to premietne účtovne a daňovo? Zaúčtujem mínusom 378/644 a dám ako položku zvyšujúcu základ dane?? Je tak správne??
Vychádzajúc zo znenia § 5 ods. 1 Postupov PÚ: "Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia..." by som zníženie pohľadávky v súvislosti s odpustením pokuty z r. 2004 účtoval skôr v zmysle § 59 ods. 14 Postupov PÚ oproti účtu 428 alebo 429, nie ako zníženie výnosov bežného roku
(-644). Jednak to vernejšie zobrazí HV za rok 2005 a nebude treba upravovať základ dane (reálny daňový príjem 5 mil. Sk už bol v plnej miere zahrnutý do základu dane v r. 2004). Keďže však ide o dosť veľkú sumu, budem rád, ak svoj názor k účtovaniu vyjadria aj iní .
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
Ahojte...

mohli by ste mi niekto pomôct s takýmto problémom?
naš šofér mi doniesol pokutový šek od policajtov v sume 2000,- Sk
viem ze je to nedaňový naklad ale nie som si istá ci si ho možem zučtovat do nákladov na tento účet. niekde som čitala že pokuta za dopravný priestupok sa nepovažuje za uznateťný výdavok.
tak ako to vlasne je?
kto može nech pomôže... Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
kacena26
Ahojte...

mohli by ste mi niekto pomôct s takýmto problémom?
naš šofér mi doniesol pokutový šek od policajtov v sume 2000,- Sk
viem ze je to nedaňový naklad ale nie som si istá ci si ho možem zučtovat do nákladov na tento účet. niekde som čitala že pokuta za dopravný priestupok sa nepovažuje za uznateťný výdavok.
tak ako to vlasne je?
kto može nech pomôže... Ďakujem
Áno pokuta od policajtov je daňovo neuznat.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rúbalová Renáta
Áno pokuta od policajtov je daňovo neuznat.
Veď si za priestupok môže sám, tak si to musí aj sám zacvakať.
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
To mate pravdu,ale čo ked som ho zaplatila a este som bola tak "šikovná" že som uviedla na šek firemné údaje...
Vobec to nemože isť do učto.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať