Zavrieť

Porady

mola satova

Viete mi niekto poradit nejaky ucinny prostriedok, ako sa zbavit mole satovej? Uz dlhsi cas nam doma robia nevitanu "spolocnost" a je to cim dalej, tym neprijemnejsie, zial, nemozem najst nic, z coho, resp. kde sa usadili, vidavam ich vsade, v obyvacke na stene, v kuchyni, chodbe, kupelke, detskej izbe... Skusala som aj v drogerii kupene levandulove preparaty, nepomohlo....Naftalin skusat nechcem, aby nenapachli vsetky saty a cely byt....No asi sa tomu nakoniec nevyhnem...Cudujem sa ale , kde sa len mohli vziat, lebo len pred rokom sme sa nastahovali, kompletne prerabali, vratane podlah, byt. jadra, stierok, nabytok je tiez takmer novy.... Poradte mi prosim... Dakujem
Usporiadat
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

A si si istá, že to je moľa šatová? Pozri si pekne potraviny. Orechy, múku, strúhanku a čo ja viem čo ešte. Možno tam je "moľa zakopaná".
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Na šatové mole - vrecúška s bobkovým listom poprepichovať a porozkladať kam sa len dá. A je v archíve téma k moliam, nedarí sa mi ju nájsť.
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Fimka, som si ista, ze je to mola satova, tie na potravinach vyzeraju uplne inaksie, uz som to studovala aj na nete. Tie moje maju take perletove kridelka, takze je to jasne a prezrela som aj potraviny, nic som nenasla.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Zbavíte sa ich vtedy, keď zistiíte odkiaľ vylietajú, pretože tam sa liahnu ďalšie a dalšie - treba tú vec /stará koža čo nedýcha, staré vlnené veci, kabáty alebo pulovre/ nájsť a vyhodiť a bude pokoj.
Síce môžu to byť mole aj zvonku ?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Pozri dobre kožušinky, môže to byť aj len taká malá ozdobná ukrytá voľakde v skrini a narobí neplechy...Mne pred rokom zožrali golier z líšky, zabudla som naň, lebo už sa to nenosí a veru som mala riadnu galibu! Alebo pozri pleteniny, ktoré si už dlhší čas nevytiahla zo skrine.
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Dakujem za rady, skusala som uz prehladat kazdy kut v byte a naozaj nemozem najst ziadne ich "hniezdo"....Nemam dokonca ziadne kozusiny, pletene svetre, to ano... asi musim este raz urobit poriadnu raziu a prehladat vsetky skrine. Vraj tie nevyliahnute by mali vyzerat ako take tenke rurky, je to tak? Inac, oni mohli prist naozaj aj zvonku, kedze tohtorocna zima bola taka mierna...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
popr. pozrieť staré periny.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

kúpte si v drogerii take lepiace pasky, na mole. su take šedé.......pritahuju mole a mola sa nalepí a končí.....ja som mala ten lepiaci pásik plný molí! ale tiež mam s nimi problem. levandulové vrecka mi nezaberajú.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Striekam Raid levandulový, na určitý čas je vždy pokoj
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ja sa ich tiež neviem zbaviť. Jednu sobotu som sa nahnevala celú kuchynskú linku skontrolovala staré povyhadzovala, savom vytrela, a mole boli stale. Až jedného večera môj sb dostal chuť na piešťanské oplátky /podotýkam neotvorené/ a ked ich otvoril takmer sme odpadli. To bol veru hrozný pohľad. Takže treba naozaj všetko dôkladne. a kedže som oplátky vyhodila a mole ostali tak som spravila ešte raz revíziu kuchyne a poviem vám našla som ich aj tam kde by som ich nečakala. Mala som ich v otvorenom solamylle, v sklenenej uzavretej flaši s fazuľou, a dokonca aj v koreninách, konkrétne takých nasladlých. Všetko čo sa mi nepozdávalo / pavučinky/ som vyhodila. ale moc som veru nevyhrala lebo z času načas ich stále vidieť. Je to doslova už moja nočná mora. Nič nerobím iba chodím ťapkajúci po byte. Už skutočne neviem čo na ne. v skriniach mám všade levanduľu, v kuchyni tie lepiace pásky ale výsledok veru nevidím.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

http://www.porada.sk/t31565-potravinove-mole.html
tu je aj tá druhá tema asi je to tá čo spomínala Paula
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja som mala mole v bavlnkách - nite na šitie - bavlnené.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jess Pozri príspevok
Ja som mala mole v bavlnkách - nite na šitie - bavlnené.
Mole šatové zbožňujú vlnu, bavlnu, umelinu nechcú.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

aký je rozdiel medzi potravinovou a šatovou? ináč tento rok ich mám aj ja veľa. a známi sa tiež stažujú, asi sa nejak premnožili.......mne sa po byte rozleteli ako som kupila tie levandulove vrecka.......už ich nikdy nekúpim!!!!!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Šatová pojedá šaty, múčna ničí múku, príp. orechy atď. Takže si nelezú vzájomne do kapusty.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Tweety Pozri príspevok
Šatová pojedá šaty, múčna ničí múku, príp. orechy atď.
to viem aj ja. myslela som výzorovo. či je medzi nimi rozdiel......
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je, rozdiel je, múčna je taká sivastá, šatová je taká krásna do zlatista.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Tweety Pozri príspevok
Je, rozdiel je, múčna je taká sivastá, šatová je taká krásna do zlatista.
Majka to slovíčko krásna, tak to som sa zasmiala.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

ešte sa mi toto podarilo nájsť:

[hore]Škodcovia potravinových zásob


Moľ v sušenom ovocí
Škodcovia zásob napádajú a ničia potraviny. Príkladom pre túto skupinu sú mole v obilí, múke, kukurici a sušenom ovocí, ktorých larvy požierajú a znečisťujú najrôznejšie zásoby ako pšenicu, koreniny, orechy a pekárenské výrobky.
Najrozšírenejšími škodcami sú potravinové mole a múčiare. Tieto nám nezožierajú len zásoby potravín, ale výkalmi, „pavučinami“ a sekrétom ich aj znečisťujú. Preto nie sú napadnuté potraviny z hygienických dôvodov už použiteľné.

Moľa potravinová

Moľa múčna
Mole potravinové majú na predných krídlach vrúbkované priečne pruhy modrej, hnedej alebo červenej medenej farbe na šedom podklade. Zadné krídla sú rovnomerne šedé. Rozpätie krídiel je maximálne 25 mm. „Húsenicovité“ belavé larvy narastajú do dĺžky 20 mm. Ročne sa môžu vyvinúť dve až štyri generácie.
Všetky mole patria v zaradení hmyzu k motýľom. Larvy molí však žijú v múke, obilí, orechoch, strukovinách, sušenom ovocí a čokoláde. Samička mole kladie až 200 vajíčok – dosť, aby boli zásoby potravín, ktoré boli napadnuté moľmi, úplne znehodnotili.

Poznávanie znaky pri napadnutí
Larvy žijú v „pavučinách“, ktoré sa v múke alebo v müsli ukazujú ako zhluky s „kožušinovým“ výzorom.

[hore]Múčiar obyčajný

Múčiare obyčajné môžu tiež napádať obilie, špeciálne druhy však uprednostňujú aj mäsové výrobky, syry, koreniny, bylinky, čaj a kávové zrná alebo aj tabak.

Opatrenia pri napadnutí škodcami potravinových zásob
múčiar obyčajný
  • Nemali by sa uskladňovať žiadne príliš veľké zásoby. Čím dlhšie sa múka, müsli, sušené ovocie atď. uchováva, tým väčšie je nebezpečenstvo napadnutia!
  • Dózy so zásobami alebo otvorené balenia by sa nikdy nemali nechávať stáť otvorené, ale mali by sa uchovávať vo vzduchotesných nádobách z plechu, skla alebo plastu.
  • Zásoby vždy uskladňovať v suchu a chlade. Veľa molí je citlivých na chlad.
  • Sieťky na oknách bránia príletu molí a múčiarov.
  • Vrecká alebo papier proti hmyzu odháňajú škodcov od zásob potravín.
  • „Feromónové nástrahy“ pozostávajú zo „sexuálnych lákadiel“, ktoré vábia a usmrcujú samčekov. A bez samčekov nemôžu samičky klásť nové vajíčka. Feromónové pasce sa obzvlášť hodia na ochranu potravinových zásob pri dlhšej neprítomnosti. Okná by sa však mali otvárať len vtedy, keď sú na nich sieťky, inak sú prilákané najprv samčeky z vonku.
  • Ak sú potravinové zásoby napadnuté, mali by sa ako prvé najprv celkom odstrániť mimo domu. V prípade pochybností je treba vyhodiť skôr viac a neuchovávať zásoby, ktoré sú eventuálne znečistené – lebo potom sa pliaga šíri smelo ďalej!
  • Skriňa, v ktorej sú napadnuté potraviny uskladnené, by sa mala dôkladne povysávať, mala by sa vytrieť vlhkou (nie mokrou) handrou a vzápätí dobre vysušiť. Kúty, škáry a diery je najlepšie vysušiť fénom. Teplo zničí aj prípadné vajíčka. (Pozor pri citlivom povrchu nábytku!)
  • Na zničenie škodcov potravinových zásob človek potrebuje trpezlivosť. Lebo: V skriniach na potraviny a v bezprostrednej blízkosti potravín by sa nemali používať žiadne spreje proti hmyzu. Špeciálne vrecká proti hmyzu vylučujú účinnú látku v malých dávkach po dobu dlhú niekoľko mesiaco
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Ja som ich našla v perináku zospodu na dierovanom sololite. A ešte môžu byť v slamených rohožiach, ktoré boli tak moderné v rokoch dosť minulých (na stenách pri posteliach) atď.
d
bv_alexandra Pozri príspevok
Ja sa ich tiež neviem zbaviť. Jednu sobotu som sa nahnevala celú kuchynskú linku skontrolovala staré povyhadzovala, savom vytrela, a mole boli stale. Až jedného večera môj sb dostal chuť na piešťanské oplátky /podotýkam neotvorené/ a ked ich otvoril takmer sme odpadli. To bol veru hrozný pohľad. Takže treba naozaj všetko dôkladne. a kedže som oplátky vyhodila a mole ostali tak som spravila ešte raz revíziu kuchyne a poviem vám našla som ich aj tam kde by som ich nečakala. Mala som ich v otvorenom solamylle, v sklenenej uzavretej flaši s fazuľou, a dokonca aj v koreninách, konkrétne takých nasladlých. Všetko čo sa mi nepozdávalo / pavučinky/ som vyhodila. ale moc som veru nevyhrala lebo z času načas ich stále vidieť. Je to doslova už moja nočná mora. Nič nerobím iba chodím ťapkajúci po byte. Už skutočne neviem čo na ne. v skriniach mám všade levanduľu, v kuchyni tie lepiace pásky ale výsledok veru nevidím.
Aby nebolo moc smutno, skús si pri tom spievať nejakú pesničku a pritom tlieskať - napr. piti piti pá, takto sa dá urobiť aj kultúrna vložka pre návštevu, ktorá nevie, že máte mole, aby ste nevyzerali bláznivo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať