Zavrieť

Porady

Preco vzdelani a sikovni ludia, ktori by mali na to, radsej hladaju zamestnavatela?

V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota. A potom len nariekaju a sa navzajom hladkaju, ze to pre to a pre hento a si hladaju dovody. Pre mna je to dost cudne. Myslim si, ze by velka cast tychto nenachadzacov prace mohla zacat podnikat - ved maju na ruke viac tromfov ako ostatni. Ja ked som si dlhsi cas nenachadzal pracu co by mi vyhovovala, tak som zacal pracovat bez "bacu". Stal som sa bacom sam seba... A mozno prave to je ten problem, ze ked clovek zacne podnikat a sa musi niekedy (casto ) sam nakopat do zadku, aby sa pustil do prace, tak to nedokazu. Ale podla mna buducnost Slovenska nie je v masovom zamestnavani sa v Peugeot, WV, KIA, IBM, McDonalds.... ale v sebarealizovani sa v podnikani. Ze by tu ludom chybala odvaha, chut, ochota robit trocha viac...? Asi ano. Mam taky pocit, ze slovac potrebuje mat nad sebou nejakeho "bacu - pastiera" ci uz v politike alebo v praci, co ich popozenie a sem tam svihne bicom. Pravdaze si nemyslim, ze by mali podnikat uplne vsetci - napr. zdrav. a soc. pracovnici, policajti, hasici atd. A zase niektori na to jednoducho nemaju. Ale ti co na to maju nech tu nenariekaju. Kto je zdravy a ma chut nieco dosiahnut, tak to urcite dosiahne. A tiez si myslim, ze vo vacsine pripadov nemoze byt brzdou ani nedostatok penazi na rozbehnutie. VZDY SA DAJU NAJST CESTY. Ci uz si pozicat, dat sa dokopy s niekym alebo si zarobit-nasetrit aspon malinky kapitalik. Zacat sa da aj v malom...
Naposledy upravil Dav : 24.10.10 at 13:17 Dôvod: doplnenujem par slov
Usporiadat
Téma je uzavretá.
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Nemôžu byť všetci podnikatelia, musí byť aj zamestnanci, koho by tí podnikatelia potom zamestnávali? A ak je niekto "len" zamestnanec, neznamená to, že je menej schopný, alebo nevzdelaný (dnes chcú aj po zdr. sestrách vysokú školu) , a nezaslúži si adekvátku odmenu za svoju prácu. Nemôžme všetci len "vyrábať a zarábať", niekto by mal aj "slúžiť", napr. zdravotné sestry, sociálni pracovníci pre postihnutých ľudí apod. A nemôže mať každá zdr. sestra svoju nemocnicu. Ale to sa dnes bohužiaľ necení. Ale ja si týchto ľudí vážim o to viac, že to robia niekedy skoro za nič, ale venujú sa tomu z vnútornej potreby druhému pomáhať. Troška ľudskosti do toho biznisu.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Bastian,
nikdy som nevidela štatistiku, koľko ľudi s VŠ, SŠ, SOŠ, ZŠ podniká, ale myslím si, že aj veľké množstvo informácií môže spôsobiť, že sa človek do podnikania nepustí.
Predstav si(samozrejme pritiahnuté za vlasy), že by sme sa do maturity neučili, že sa môžeme v hlbokej vode utopiť, že sa musíme najskôr naučiť plávať. Učilo by sa to až na VŠ. Vieš koľko VŠ by vliezlo do vody s vedomím , že sa môžu utopiť, že nevedia plávať? Máloktorí. Ale tí ostatní by s tým problém nemali. Vošli by a uvideli....a práve to týchto ľudí posúva ďalej. Majú väčšiu odvahu, neboja sa, zariskujú, riešia problémy postupne, tak ako prichádzajú. Nemajú najskôr zoznam neprekonateľných prekážok, majú svoju predstavu. Ja sama vo svojom okolí mám kopec takýchto "riskovateľov", ktorým to vyšlo a ide im to podnikanie super.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

renatan Pozri príspevok
Nemôžu byť všetci podnikatelia, musí byť aj zamestnanci, koho by tí podnikatelia potom zamestnávali? A ak je niekto "len" zamestnanec, neznamená to, že je menej schopný, alebo nevzdelaný (dnes chcú aj po zdr. sestrách vysokú školu) , a nezaslúži si adekvátku odmenu za svoju prácu. Nemôžme všetci len "vyrábať a zarábať", niekto by mal aj "slúžiť", napr. zdravotné sestry, sociálni pracovníci pre postihnutých ľudí apod. A nemôže mať každá zdr. sestra svoju nemocnicu. Ale to sa dnes bohužiaľ necení. Ale ja si týchto ľudí vážim o to viac, že to robia niekedy skoro za nič, ale venujú sa tomu z vnútornej potreby druhému pomáhať. Troška ľudskosti do toho biznisu.
Renatan asi sme sa nepochopili... To, ze nemozu byt vsetci podnikatelia viem aj ja - to je predsa samozrejme. A tiez je samozrejme, ze ak je niekto zamestnanec, tak to neznamena, ze je menej schopny. Tiez je jasne, ze musia byt zdrav. sestry, soc. pracovnici... Ja som ale pisal o ludoch, co tu nariekaju a vypisuju ake maju skoly a kvality - napr.:
"Poradite mi prosim preco nenachadzam pracu i ked pracovat velmi chcem
Kazdu radu naozaj velmi ocenim. Dakujem.
Su veci ktore trh ziada a ja rozpisem co v kazdom smere ponukam:
Vzdelanie- MBA- vysoka skola managementu, magister, studium prebiehalo v anglictine
Aktivne prekladala a.j, n.j, tal.j,; PC cely MS Windows
Posielam v priemere 10 ziadosti na kazdy pracovny den, chodim na 2 pohovory v tyzdni a 4 mes. pracu nemam.

"mam magistru managementu a medzinarodneho obchodu, v Belevue (USA) treba ESTE???"
"poznám to, mám VSE-hospodárska ekonomia, 15 rokov aktívne účtujem,mzdy ovládam,dph tiež,stak sa DU, SP, ZP na jednotku, aktívna nemčina, VP 600 tis. bez nehody, flexibilná,organizačné schopnosti na jednotku a práca ???"
...a napriek tomu nemaju pracu. Tak nech sa skusia sami presadit a realizovat.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Bastian, presne toto som poradila habibti v jej téme a až potom som si všimla, že si už na to založil novú tému. Aj ja si myslím, že v istom štádiu, keď už mám pocit, že mi status zamestnanca nevyhovuje, je čas ísť vlastnou cestou.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

účtovník 007 Pozri príspevok
Bastian,
nikdy som nevidela štatistiku, koľko ľudi s VŠ, SŠ, SOŠ, ZŠ podniká, ale myslím si, že aj veľké množstvo informácií môže spôsobiť, že sa človek do podnikania nepustí.
Predstav si(samozrejme pritiahnuté za vlasy), že by sme sa do maturity neučili, že sa môžeme v hlbokej vode utopiť, že sa musíme najskôr naučiť plávať. Učilo by sa to až na VŠ. Vieš koľko VŠ by vliezlo do vody s vedomím , že sa môžu utopiť, že nevedia plávať? Máloktorí. Ale tí ostatní by s tým problém nemali. Vošli by a uvideli....a práve to týchto ľudí posúva ďalej. Majú väčšiu odvahu, neboja sa, zariskujú, riešia problémy postupne, tak ako prichádzajú. Nemajú najskôr zoznam neprekonateľných prekážok, majú svoju predstavu. Ja sama vo svojom okolí mám kopec takýchto "riskovateľov", ktorým to vyšlo a ide im to podnikanie super.
Paci sa mi Tvoj priklad - ja tiez rad pouzivam taketo.
Ked ale chcu ludia vidiet krasy mora a zivota pod hladinou, tak veru musia zajst trocha dalej od brehu - iba tam mozu plavat a vidiet vsetky krasy. Pri brehu sa mozu iba clapkat - sice nic neriskuju ale ani nic moc nezaziju.

Ale vzdelanci maju v porovnani s nevzdelancami tu vyhodu, ze vedia co, kde a ako. Vedia kde vojst do vody, kde radsj nie, co si so sebou zobrat, ako si rozdelit sily pri plavani aby sa rychlo neunavili....
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bastian Pozri príspevok
Paci sa mi Tvoj priklad - ja tiez rad pouzivam taketo.
Ked ale chcu ludia vidiet krasy mora a zivota pod hladinou, tak veru musia zajst trocha dalej od brehu - iba tam mozu plavat a vidiet vsetky krasy. Pri brehu sa mozu iba clapkat - sice nic neriskuju ale ani nic moc nezaziju.

Ale vzdelanci maju v porovnani s nevzdelancami tu vyhodu, ze vedia co, kde a ako. Vedia kde vojst do vody, kde radsj nie, co si so sebou zobrat, ako si rozdelit sily pri plavani aby sa rychlo neunavili....
Takmer som sa dala uniesť a chcela som Ti odpovedať, prečo sú úspešnejší a častejšie sa čľapkajúci v mori podnikatelia - nevzdelanci ako vzdelanci - nepodnikatelia, ale viem, že si človek vzdelaný a rozhľadený. Takže aj preto je to často tak, ako to je...
0 0
qwe qwe

qwe je offline (nepripojený) qwe

Jasne mas pravdu ale neznamena ze ked ma clovek vysoku skolu tak musi byt uspesny podnikatel/ka a mat sa dobre v zivote lebo to tak neni ani to tak nikdy nebude .kym nebude clovek robit to vcom je dobry a co ho bavi tak sa nikdy nepredre navrchol poktorom kazdi tuzi .......a natake veci nepotrebujes mat vysoku skolu aby si sa tam dostal...ak si talent tak si navrchole ak nie tak mas smolu.Otom je zivot
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Myslim, ze to ani tak nie je o talente. Aj ked urcite - ked ma clovek nieco v sebe, tak sa problemi riesia lahsie. Podla mna to je hlavne v:
- pracovitosti
- vytrvalosti
- schopnosti nad vecou popremyslat (este pred tym ako sa do niecoho pustim)
- trpezlivosti
- sebadovere
- o pozitivnom mysleni
- fantazii (treba zapajat aj predstavivost - casto si treba veci predstavit, ako to bude vyzerat ked ...) je to dobre, lebo clovek viem tym padom uz napr. 3.tah dopredu, aj ked sa len chysta na 2.tah ...a je to dobre aj z toho dovodu, ze ked si to predstavi ako "to" bude vyzerat, ked to bude hotove, tak ma vacsiu motivaciu pokracovat.
- o odvahe "riskovat" (aj ked co je vacsi risk - ked sa zamestnam a odovzdam kormidlo mojho osudu a kariery do ruk zamestnavatela, alebo ked si sam budem riadit svoju buducnost??
- a nesmie byt clovek "chamtivy = kratkozraky"
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bastian Pozri príspevok
Myslim, ze to ani tak nie je o talente. Aj ked urcite - ked ma clovek nieco v sebe, tak sa problemi riesia lahsie. Podla mna to je hlavne v:
- pracovitosti
- vytrvalosti
- schopnosti nad vecou popremyslat (este pred tym ako sa do niecoho pustim)
- trpezlivosti
- sebadovere
- o pozitivnom mysleni
- fantazii (treba zapajat aj predstavivost - casto si treba veci predstavit, ako to bude vyzerat ked ...) je to dobre, lebo clovek viem tym padom uz napr. 3.tah dopredu, aj ked sa len chysta na 2.tah ...a je to dobre aj z toho dovodu, ze ked si to predstavi ako "to" bude vyzerat, ked to bude hotove, tak ma vacsiu motivaciu pokracovat.
- o odvahe "riskovat" (aj ked co je vacsi risk - ked sa zamestnam a odovzdam kormidlo mojho osudu a kariery do ruk zamestnavatela, alebo ked si sam budem riadit svoju buducnost??
- a nesmie byt clovek "chamtivy = kratkozraky"
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danila Pozri príspevok
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.

Bastian sa netají tým , že je z krajiny zázrakov , Danilka však pozri ,nesie to so sebou aj v profile .
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Danila Pozri príspevok
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.
No PARDOOON!
Ja som nemyslel tie nesikovne vynimky (aj ked je to vacsina na Slovensku).
Predsa sme na porade, nie? A tu sa schadzaju poctivia a cestni ludia.
Ja vzdy ked hovorim o uspechu ci podnikani, tak mam na mysli take podnikanie alebo uspech, za ktore sa nebudem hanbit a hlavne budem mat sam zo seba dobry pocit a budem moct kludne a spokojne spat.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bastian Pozri príspevok
No PARDOOON!
Ja som nemyslel tie nesikovne vynimky (aj ked je to vacsina na Slovensku).
Predsa sme na porade, nie? A tu sa schadzaju poctivia a cestni ludia.
Ja vzdy ked hovorim o uspechu ci podnikani, tak mam na mysli take podnikanie alebo uspech, za ktore sa nebudem hanbit a hlavne budem mat sam zo seba dobry pocit a budem moct kludne a spokojne spat.
Je ti odpustené!
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.
Byť v správny čas na správnom mieste...
Naposledy upravil TinkiDinki : 24.09.07 at 09:23
0 0
Kuzelnicka Kuzelnicka

Kuzelnicka je offline (nepripojený) Kuzelnicka

som kuzelnik bezneho zivota:))) ...viac
TinkiDinki Pozri príspevok
Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.
Byť v správny čas na správnom mieste...
Pekne napisane
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
TinkiDinki Pozri príspevok
Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.
Byť v správny čas na správnom mieste...
Pekne napísané , ešte krajšie sa to číta ale velmi ťažko realizuje...
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ak sa mám ale zamyslieť nad tým, prečo tí vzdelaní ľudia nepodnikajú , tak to je veľakrát preto, lebo študovali aby boli odborníkmi vo svojom obore. Neznamená to však, že vedia podnikať, riadiť firmu. Museli by poznať zákutia podnikania, zákony, paragrafy, najať ľudí, jednať z ľuďmi, vedieť predať a obchodovať a pod. A na to nemajú chuť a možno ani nadanie. Radšej by išli do práce a jedinou starosťou by bolo ako si najlepšie urobiť prácu v ktorej sa vyznajú a v ktorej sú dobrí. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Ti ludia sa ale nestazuju na to, ze sa nemozu uzivit, ale nemozu najst pracu. Presne ako pise Jozef I. Mozu to byt ludia, co presne vedia co chcu a idu za tym. Su aj taki ludia, ktori chcu ak uz maju pracovat, aby ich praca naplnala ich predstavy. Nestudovali na to, aby robili aupaar, aj ked to niekoho obstojne zivi. Ak niekto napriklad chce byt ministrom, nevyhlasi predsa svoje sukromne kralovstvo. Ministrov je malo, tych co nimi chcu byt vela? Ano. Ale co ak si niekto povie, ja som predsa lepsi ako on a dokazem to. Ak ale niekomu staci, ze pre toho ministra zehli kosele, prosim, ak mu to staci...Klobuk dolu pred takymi vytrvalcami. Ak ten clovek ide napriklad na pohovor a vidi, kto ho preveruje a povie si ze on to musi dokazat, je to zle? Aj ja som mal detsky sen cim budem. Splnil sa mi. Vela mojich rovesnikov sa vydali cestou tepleho miestecka pod kridlami svojich strykov. Nebanoval som. Robil som to co ma bavilo. Dnes uz je to samozrejme uplne inak. Pracujem tak aby ma to uzivilo. Rozhodne by som ale doporucil vsetkym a hlavne mladym, co urobili velky kus prace na sebe, aby isli za tym co ich bavi. Ked na to pride cas istotne si najdu sposob obzivy pre seba a svoju rodinu. Je to narocne, treba tomu aj nieco obetovat, napriklad aj hladat uplatnenie vo svete.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Jozef I Pozri príspevok
Ak sa mám ale zamyslieť nad tým, prečo tí vzdelaní ľudia nepodnikajú , tak to je veľakrát preto, lebo študovali aby boli odborníkmi vo svojom obore. Neznamená to však, že vedia podnikať, riadiť firmu. Museli by poznať zákutia podnikania, zákony, paragrafy, najať ľudí, jednať z ľuďmi, vedieť predať a obchodovať a pod. A na to nemajú chuť a možno ani nadanie. Radšej by išli do práce a jedinou starosťou by bolo ako si najlepšie urobiť prácu v ktorej sa vyznajú a v ktorej sú dobrí. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
Áno. Je to tak. A tá posledná veta - veľmi výstižná. Mnoho večerov som už rozmýšľala, že si opäť začnem hľadať pevné zamestnanie. A budem mať pokoj.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Jozef I Pozri príspevok
............. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
Ja zial pracujem casto aj doma... ked ini oddychuju. A sem tam veruze riesim aj neplaticov...
ALE NESTAZUJEM SA - IDE MI TO DOBRE.
Len mi potom prosim vas neskrabte plechy na PORSCHE a nelamentujte ze mate malo. A tiez nechcite aby ten kto robil a zarobil viac, aby vam potom daval svoje peniaze...
Kazdy vie za co kolko moze cakat.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Ono je to tak, že nie len v podnikaní, ale aj v dobre platenom zamestananí si človek často nemôže dovoliť večer len tak oddychovať. Alebo keď, tak ozaj len večer. A tu sa zamýšľam nad tým, či to nie je tá hranica, keď si treba uvedomiť, či to stojí za to, takto makať na niekoho, či by nebolo lepšie, večer radšej makať na seba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať