Zavrieť

Porady

Výpoveď zo strany zamestnanca §62

Ja by som potrebovala poradiť, zamestnanec dáva výpoveď podľa §62 ZP, a v ods.3 je písané:

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

myslí sa tým odmena za prácu?...a ak áno je to platné ak pracovná zmluva bola podpísaná ešte pred novelou ZP a tam sa ešte táto formulka nevyskytla...

Ďakujem za odpovede...:-)
Usporiadat
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu podľa § 62 ods.3 , v prípade, že takéto ustanovenie je v písomnej forme : buď v PZ alebo v dohode. Takže (ak máš PZ podľa ZP pred poslednou novelou ) predpokladám, že toto v zmluve dohodnuté nebolo a dodatok k zmluve ste nepodpisovali , peňažnú náhradu žiadať od zamestnanca nemôžte.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Chcela by som sa ešte opýtať, ak ako zamestnanec nezotrvám u zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby a uvedenú formulu o peňažnej náhrade v zmluve nemám, čiže žiadnu peňažnú náhradu mi zamestnávateľ strhnúť nemôže, aké iné reálne kroky voči mne zamestnávateľ urobiť môže?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Môže si súdnou cestou uplatniť nárok na zaplatenie škôd ktoré mu vznikli s tvojím odchodom.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ja by som mala otázku práve k výpovednej lehote. §62 hovorí ods.1:
Ak je daná výpoveď , pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi , ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov , je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Myslím si , že táto formulácia v zákonníku práce je veľmi nejasná a sú k tomu rôzne výklady. Takže vie mi niekto vysvetliť , ak dá výpoveď zamestnanec , ktorý odpracoval v organizácii viac ako 5 rokov , výpovedná lehota je najmenej 2 mesiace alebo 3? A ešte by ma zaujímalo , čo znamená pojem najmenej ? Ak sa zamestnávateľ zatne / nemá KZ/ tak môže byť výpovedná lehota napr. aj 5 mesiacov ?

Pomôžete mi s tým ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Podľa § 43 odst 2 ZP v PZ má byť uvedená dlžka VD, to je podstatné, ak sú tam uvedené 2 mesiace, tak VD trvá 2 mes., ak 3 tak 3 mesiace.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

IVEB Pozri príspevok
Ja by som mala otázku práve k výpovednej lehote. §62 hovorí ods.1:
Ak je daná výpoveď , pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi , ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov , je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Myslím si , že táto formulácia v zákonníku práce je veľmi nejasná a sú k tomu rôzne výklady. Takže vie mi niekto vysvetliť , ak dá výpoveď zamestnanec , ktorý odpracoval v organizácii viac ako 5 rokov , výpovedná lehota je najmenej 2 mesiace alebo 3? A ešte by ma zaujímalo , čo znamená pojem najmenej ? Ak sa zamestnávateľ zatne / nemá KZ/ tak môže byť výpovedná lehota napr. aj 5 mesiacov ?

Pomôžete mi s tým ?
Tweety to síce napísala, ale asi nie veľmi zrozumiteľne.

ZP stanovuje všeobecne výpovednú dobu na 2 mesiace. 3 mesiace platia len pre prípad, ak výpoveď dá zamestnávateľ a zamestnanec odpracoval najmenej 5 rokov.

Ten výraz "výpovedná doba je najmenej" je tam preto, lebo zamestnanec so zamestnávateľom sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť aj na dlhšej výpovednej dobe (napr. 4 mesiace). Pokiaľ sa nedohodnú na dlhšej, tak VD musí byť najmenej 2 mesiace, kratšiu nemôžu dohodnúť. Ak sa však dohodnú v PZ napr. na 4 mesiace, tak to platí pre oboch. Teda aj keď dá zamestnanec výpoveď, tak VD bude 4 mesiace.

Dúfam, že som ťa nedomotal ešte viac.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Veľmi pekne ďakujem Chobot , nedomotal si ma a som rada za zrozumitelné vysvetlenie.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No v našich pracovných zmluvách výpovedná doba nieje uvedená vôbec, teda platí podľa ZP min. 2, resp. 3 mesiace. A keďže uvedená formulka by teraz zrejme v PZ mala byť (myslím ohľadom toho, ak zamestnanec nezotrvá...peňažná náhrada..) ako ju tam teraz dostať? Máme urobiť v tomto zmysle nové pracovné zmluvy, alebo dodatky k PZ? A čo ak to zamestnanec nebude chcieť podpísať? A to si myslím, že zrejme nebude chcieť ani jeden. Dá sa ho nejako k tomu donútiť? Ak nie, o čom je potom tento bod paragrafu? Keď ja ako zamestnávateľ dám zamestnancovi výpoveď, on si nárokuje výpovednú dobu a ešte aj prípadné odstupné. Ak ale príde zamestnanec a dá si výpoveď, ja s tým nemusím súhlasiť alebo trvať na výpovednej dobe, lenže zajtra nepríde do práce vôbec a vlastne mu nemôžeme nič.
Takže, akým spôsobom túto formulku doplniť, aby bola platná pre nové, ale aj už existujúce pracovné zmluvy?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Stačí, ak máme v zmluve uvedené, že:


Práva a povinnosti zmluvných strán, vyplývajúce z tejto pracovnej zmluvy sa riadia ustanoveniami Zákonníka práce, pracovným poriadkom a ďalšími predpismi, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy.

???
Môže sa týmto myslieť, že je tu zahrnutý aj § 62 ods.3 ZP?
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Zatiaľ som sa ešte v praxi nestretla s výpovednou dobou 4 alebo viac mesiacov. Podľa mňa je formulka najmenej 2 alebo 3 mesiace hlavne preto, že nesmie byť kratšia výpovedná doba.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
A tak isto si myslím, že je to aj s náhradou od zamestnanca. Toto by som riešila dodatkom, príp. aj keď to nemá zamestnanec v zmluve, zákonník práce by mal platiť a zamestnanec by si mal uvedomiť, že túto náhradu môže od neho zamestnávateľ požadovať s odvolaním sa na platný ZP. Mýlim sa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Hepi Pozri príspevok
A tak isto si myslím, že je to aj s náhradou od zamestnanca. Toto by som riešila dodatkom, príp. aj keď to nemá zamestnanec v zmluve, zákonník práce by mal platiť a zamestnanec by si mal uvedomiť, že túto náhradu môže od neho zamestnávateľ požadovať s odvolaním sa na platný ZP. Mýlim sa?
Myslím, že sa mýliš. Teda určite. ZP vraví jednoznačne, že to musí byť v pracovnej zmluve písomne:

"(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Jediná náhrada, ktorú môže z-ľ žiadať, je náhrada škody, ak mu nejakú ten z-c okamžitým odchodom spôsobí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Fany Pozri príspevok
Stačí, ak máme v zmluve uvedené, že:


Práva a povinnosti zmluvných strán, vyplývajúce z tejto pracovnej zmluvy sa riadia ustanoveniami Zákonníka práce, pracovným poriadkom a ďalšími predpismi, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy.

???
Môže sa týmto myslieť, že je tu zahrnutý aj § 62 ods.3 ZP?
Nie, nemôžeš to tak ponímať. Viď predošlý príspevok.
0 0
Prue Prue

Prue je offline (nepripojený) Prue

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Netreba písat nové PZ, stačí ak sa takáto dohada napíše pri výpovedi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Fany Pozri príspevok
No v našich pracovných zmluvách výpovedná doba nieje uvedená vôbec, teda platí podľa ZP min. 2, resp. 3 mesiace. A keďže uvedená formulka by teraz zrejme v PZ mala byť (myslím ohľadom toho, ak zamestnanec nezotrvá...peňažná náhrada..) ako ju tam teraz dostať? Máme urobiť v tomto zmysle nové pracovné zmluvy, alebo dodatky k PZ? A čo ak to zamestnanec nebude chcieť podpísať? A to si myslím, že zrejme nebude chcieť ani jeden. Dá sa ho nejako k tomu donútiť? Ak nie, o čom je potom tento bod paragrafu? Keď ja ako zamestnávateľ dám zamestnancovi výpoveď, on si nárokuje výpovednú dobu a ešte aj prípadné odstupné. Ak ale príde zamestnanec a dá si výpoveď, ja s tým nemusím súhlasiť alebo trvať na výpovednej dobe, lenže zajtra nepríde do práce vôbec a vlastne mu nemôžeme nič.
Takže, akým spôsobom túto formulku doplniť, aby bola platná pre nové, ale aj už existujúce pracovné zmluvy?
Treba urobiť dodatky k PZ. Pracovná zmluva - ako už názov hovorí, je zmluva medzi dvomi zmluvnými sranami. Pokiaľ jedna strana nebude chcieť podpísať dodatok, neprinútiš ich k tomu.

ZP má najmä chrániť zamestnanecov, nie zamestnávateľov.

Nie je pravdou, že nemôžeš vôbec nič. Treba si pozrieť staršie témy, bolo toho popísaného dosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Prue Pozri príspevok
Netreba písat nové PZ, stačí ak sa takáto dohada napíše pri výpovedi.
?? Tomuto nerozumiem. Môžeš to objasniť bližšie?

Pri výpovedi žaidnu dohodu nepíšeš. Výpoveď je jednostraný právny akt, či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa. Nie je to dohoda.

A ZP uvádza, že taká dohoda musí byť jednoznačne v pracovnej zmluve, nie osobitne.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Potom je to ale riadna blbosť.
Prečo má ZP chrániť "hlavne" zamestnanca?
Mali by tu podľa mňa platiť rovnaké podmienky. A ak tieto poruší jeden alebo druhý, mali by byť za to rovnako postihnutí. Ja ako z-ľ sa nevyhýbam svojim povinnostiam, ale prečo sa im môže z-c?
Budem § 62 ods.3 parafrázovať:
Čo ak: Zamestnávateľ neumožní počas plynutia výpovednej doby zamestnancovi pracovať a teda mu ani nebude chcieť dať mzdu, keďže nič neodrobí (napr. trebárs len preto, že zamestnanec poburuje ostatných zamestnancov...) Ale keďže mu dal výpoveď, je tu povinná minimálna 2-mes. výpovedná doba. Teda rovnako neférovo sa zachová, ako zamestnanec,ktorý dá výpoveď a nezotrvá u zamestnávateľa podčas výp.doby. Toto tiež nieje v PZ písomne dohodnuté. Aké má práva z-c? Vysúdi si mzdu aj za neodrobenú prácu!!!
Čiže mne z toho vyplýva iba jedno, aspoň v tomto bode:
ZP chráni "IBA" zamestnanca.
A bod 3 §62 tým pádom je úplne nezmyselný, pretože s tým ani jeden zamestnanec súhlasiť nebude a teda v konečnom dôsledku vlastne zamestnanec nemusí dodržať žiadnu výpovednú dobu.
Naposledy upravil Fany : 03.10.07 at 10:58
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Fany Pozri príspevok
A bod 3 §62 tým pádom je úplne nezmyselný, pretože s tým ani jeden zamestnanec súhlasiť nebude a teda v konečnom dôsledku vlastne zamestnanec nemusí dodržať žiadnu výpovednú dobu.
Možno s tým nebudú hneď súhlasiť starí zamestnanci, ale pre nových to už môžeš dávať do zmlúv.

A tým starým to môžeš dať do najbližšiho dodatku, keď budeš zvyšovať mzdy starým zamestnancom. Spolu so zvýšením ti podpíšu aj tú dohodu. Ak to nepodpíšu, nezvýšiš im mzdu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Aspoň niečo. Ide mi iba o korektnosť a ja ako zamestnávateľ sa tiež musím chrániť pred takýmito vecami. Veď mi ide tiež o existenciu firmy a nemal by byť nikto zvýhodnený, ale ani ukrivdený.
0 0
wierdo wierdo

wierdo je offline (nepripojený) wierdo

Fany Pozri príspevok
Potom je to ale riadna blbosť.
Prečo má ZP chrániť "hlavne" zamestnanca?
Mali by tu podľa mňa platiť rovnaké podmienky..... ZP chráni "IBA" zamestnanca.
Myslím, že plačeš na nesprávnom hrobe. Tvoje pripomienky sú istotne správne, no treba ich adresovať skretariátu strany SMER.

Obávam sa, že bude ešte horšie a že bude platiť starý známy bonmot: "Kde sú tie časy, keď to stálo za h..o".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať