Zavrieť

Porady

Rozpočtovky prenájom priestorov - živnosť

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Sme ZŠ s MŠ zriaďovateľ obec. Dopočula som sa o novele zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n . p. - zákon č. 688/2006 s účinnosťou od 1.1.2007 - týkajúci sa oslobodenia príjmov z činností. Na základe zmlúv prenajímame telocvičňu a príjem odvádzame z príjmového účtu na účet zriaďovateľa, ktorý nám ho pošle na výdavkový účet s úpravou rozpočtu na položke 236 212003. Minulý rok sme mali príjem z prenájmu vo výške 33.000,-Sk, ktorý sme mali zahrnutý v rozpočte od zriaďovateľa. V novele zákona som si prečítala, že rozpočtové organizácie majú príjmy z prenájmu majetku oslobodené podľa § 13 ods. 1 písm. a)ZDP. Musí si naša škola zriadiť živnosť, aby mohla prenajímať priestor telocvične?
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Iška je offline (nepripojený) Iška

    Iška
    Prosím, mohol by mi niekto z "poraďákov" poradiť - musíme mať živnosť, keď prenajímame priestor telocvične a príjem nedosahuje výšku ani 40.000,-Sk?
    Ďakujem Iška

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Pozrite si živnostenský zákon 455/1991 a tam v § 4 je riešený prenájom nehnuteľností, takže, ak poskytujete len základné služby spojené s prenájmom, nemusíte mať živnosť, ale neviem presne čo sa myslí pod základnými službami.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    Nemusíte si zriadiť živnosť na prenájom telocvične.Sú to Vaše nahodné príjmy, ktoré idú do štátneho rozpočtu a zriadovatel Vám navýši o tú sumu výdavky, čiže to robíte dobre. My sme tiež RO a tiež to u nás takto funguje . Prenajímame zasedačku len náhodne na základe požiadavky klientov a následne im faktúrujeme dohodnutú sumu za prenájom.

    Rozpočtovky prenájom priestorov - živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.